Czy antena DVBT odbierze DVBT-2?

r16u3
Posty: 15
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, o 21:03
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Ferguson Ariva T30
Instalacja antenowa: Skymaster GL1000 Combo+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Czy antena DVBT odbierze DVBT-2?

Post autor: r16u3 »

Może to dyletanckie pytanie, ale dotychczas odbieram dvbt na kawałku miedzianego drutu, zagiętego w dwa kwadraty na podstawie forumowego zrób to sam. Teraz są w sprzedaży zarówno dvbt, jak i dvbt-2. Zastanawiam się, czy w antenach są jakieś płytki przetwarzające sygnał i czy gdybym chciał teraz kupić antenę, to czy powinienem wybrać taką, w opisie której jest dvbt-2, żeby była gotowa na odbiór nowego standardu?

Chcę się upewnić, czy opisy anten w sklepie, gdzie jedne mają wymieniony standard dvbt-2, a inne nie, to tylko kwestia nieuaktualnienia opisu przez sklep, czy jest to rzeczywisty brak obsługi dvbt-2.

Dodatkowe pytania:

Jeśli sąsiad ma antenę zewnętrzną dvbt (a nie jak ja kawałek drutu), to czy będzie ją musiał wymienić na dvbt-2? Oczywiście przy założeniu, że będzie miał odpowiedni telewizor.

Czy wraz z emisją sygnału dvbt-2 będzie zaprzestane nadawanie sygnału dvbt, czy dalej będzie można go odbierać?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Czy antena DVBT odbierze DVBT-2?

Post autor: K63 »

r16u3 pisze: 26 grudnia 2019, o 19:45 Teraz są w sprzedaży zarówno dvbt, jak i dvbt-2
Nie ma anten dvb-t i nie będzie żadnych anten dvb-t2. Są anteny telewizyjne, które odbierają teraz sygnał cyfrowy, tak jak dawnej mogły odbierać analogowy. Pozostaje tylko kwestia doboru anteny do lokalnych warunków odbiorczych. Do odbioru nowego standardu potrzebny będzie odbiornik dvb-s2 H.265/HEVC. Z tym że nowy standard będzie bardziej wymagający dla sygnału i w niektórych przypadkach potrzebna będzie modernizacja instalacji (np. wymiana anteny lub zamontowanie jej w miejscu gdzie sygnał będzie lepszy).
Nie daj się nabrać na marketing, który sugeruje konieczność zakupu anten "cyfrowych, dvb-t2, HD, UHD czy 4K". Jeżeli masz odpowiedni odbiornik, w korzystnych warunkach być może nie zauważysz nawet zmiany standardu nadawania tv. Najwyżej będziesz musiał przeprogramować odbiornik.
r16u3 pisze: 26 grudnia 2019, o 19:45 Czy wraz z emisją sygnału dvbt-2 będzie zaprzestane nadawanie sygnału dvbt, czy dalej będzie można go odbierać?
Na razie nie ma żadnych informacji czy będzie okres przejściowy, w którym używane będą obydwa standardy - stary i nowy, czy od razu nastąpi przełączenie na dvb-t2.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Czy antena DVBT odbierze DVBT-2?

Post autor: VAHANARA »

r16u3 pisze: 26 grudnia 2019, o 19:45Zastanawiam się, czy w antenach są jakieś płytki przetwarzające sygnał
"Płytki przetwarzające sygnał" to w ogólności:
1. symetryzatory dopasowujące po prostu wyjście anteny do kabla antenowego. Takich anten używa się, jeśli odbierane sygnały dobre jakościowo.
2. wzmacniacze, umożliwiające głównie odbiory przy bardzo słabych sygnałach DVB-T/T2 lub w przypadku konieczności podziału sygnału z jednej anteny na kilka odbiorników.

W tej chwili w antenach montowane są zwykle również filtry LTE, chroniące odbiorniki przed szkodliwymi sygnałami internetowymi. Dodawane bywają są zarówno przy symetryzatorach, jak i wzmacniaczach.

r16u3 pisze: 26 grudnia 2019, o 19:45 Chcę się upewnić, czy opisy anten w sklepie, gdzie jedne mają wymieniony standard dvbt-2, a inne nie, to tylko kwestia nieuaktualnienia opisu przez sklep, czy jest to rzeczywisty brak obsługi dvbt-2.
To w ogólności bełkot marketingowy, albo, jak kto woli kreatywny marketing.

Choć jest jedno małe ale...

W przypadku anten pasywnych, czyli bez wzmacniacza, antena umożliwia tak samo odbiór wszystkich standardów obecnych (DVB-T), jak i przyszłych (DVB-T2, DVB-I, ...). Bez znaczenia, co ma powypisywane na obudowie.

W przypadku anten ze zintegrowanymi wzmacniaczami, a takie są coraz częściej w ofertach sklepów, może być tak, że wzmacniacz nie będzie miał odpowiednich parametrów do odbioru sygnałów cyfrowych odbieranych w trudnych warunkach. Może być tak, że "antena DVB-T" może nie poradzić sobie w szczególnych warunkach z odbiorem DVB-T2 - nie dla tego, że nazywa się "analogowa" lub "DVB-T", ale dlatego że ma byle jaki, tani wzmacniacz.
To skomplikowane technicznie i odnosi się do nikłego procentu instalacji odbiorczych, ale może tak być. To od strony technicznej.

Tylko, że to co jest wypisywane na pudełkach nie ma generalnie nic wspólnego z tym, co opisałem powyżej, bo te napisy mają wyłącznie skłonić do wybrania tej a nie innej anteny lub wymiany posiadanej "analogowe" lub "DVB-T" na nową. To, czy antena będzie prawidłowo odbierać sygnały DVB-T2 będzie wychodzić dopiero w praniu.

r16u3 pisze: 26 grudnia 2019, o 19:45Jeśli sąsiad ma antenę zewnętrzną dvbt (a nie jak ja kawałek drutu), to czy będzie ją musiał wymienić na dvbt-2? Oczywiście przy założeniu, że będzie miał odpowiedni telewizor.
j.w. - wyjdzie "w praniu". Niestety, DVB-T2 ma znacznie wyższe wymagania odnośnie jakości i część instalacji antenowych robionych "tanim kosztem" zapewne będzie do zmiany.

Zablokowany