Antena H/V

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

BX-1000 nie miałem w ręku, ale generalnie dipole dają się podmieniać - ja podmieniałem właśnie dipol z AX-1000 w UHF-200. Nawet mocowanie pasowało. Jak już będziesz miał BX to się wtedy okaże, jaki będzie na niej odbiór na obu pasmach - i w zależności od tego, co się okaże będziesz decydował dalej.

Czy bomy w UHF-200 i UHF-212 są tej samej długości z tyłu za reflektorem - nie wiem. Ale z tego co pamiętam, to w UHF-200 miejsca za reflektorem za dużo nie ma. Zależy jeszcze, którą wersję masz, bo były przynajmniej dwie.

Generalnie - opcji jest bez liku, coś dobierzesz. Myślę, że nie ma szans, abyś nie zrobił odbioru mux-8 jeśli tylko cokolwiek sygnału masz na tym swoim balkonie.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

K63 pisze: 28 grudnia 2019, o 16:32 W BX1000 do puszki UHF podłączasz przewód od dipola VHF (AX80), z którego jest wyjście zsumowanego sygnału VHF/UHF. Oczywiście jest możliwość wyprowadzenia oddzielnych przewodów od dipoli UHF/VHF i podłączenie ich np. do wzmacniacza pasmowego.
Rewelacja... Kupię sam dipol. Po co mi całą antena 😁

morpheous
Posty: 2
Rejestracja: 27 grudnia 2019, o 19:02
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: morpheous »

Uhf 200 nie ma tyle miejsca z tyłu. Nie zmieścisz tam kolejnego dipola. Kup fube 913. Można ją powiesić jako całość lub dwie niezależne anteny. Część odpowiedzialna za vhf sobie przytniesz.

Ax80 ma zintegrowana zwrotnice i krótki kabel przylutowany na stałe do symetryzatora. Zamiast niego lepiej kupić krótka antenę z samym dipolem i go sobie przełożyć gdybyś jednak miał inna wersję anteny i wystarczająco miejsca z tyłu, np taka https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0140.htm

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

Ten krótki kabel służy do podłączenia do dipola uhf. Do tego dłuższy nie jest potrzebny. Ciekawe czy ten dipol nie korzysta jakoś z tego sygnału uhf... Niemniej ta antena która podlinkowales też wygląda ciekawie. Puszka wydaje się odstawac od direktora, więc mógłbym bliżej podsunac cybant. Dipol byłby ułożony po obu stronach anteny a nie jeden za drugim, może udało by mi się zmieścić jeszcze ten dodatkowy element... W sumie ciężko wróżyć co było by lepsze... Ta antena czy sam dipol.

Jak sądzicie?

morpheous
Posty: 2
Rejestracja: 27 grudnia 2019, o 19:02
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: morpheous »

Dipol w tej antenie i Ax80 maja takie same wymiary. Sposób montowania nie powinien robić większej różnicy. Jeśli masz z tyłu miejsce to powinny zmieścić się oba. Nie różnią się tak bardzo rozmiarem. Sens kupowania anteny jest taki że masz na niej dodatkowe elementy które muszę uda się zmieścić, albo przedłużyć cała antenę. No i nie wiem jak działa zwrotnica w Ax80, czy nie podłączenie anteny uhf coś zmieni. Jeśli nie, to kabel można obciąć albo wylutowac a otwór zakleić. Pytanie czy jest sens dopłacać do anteny, bo jest 2x droższa. Z drugiej strony żeby się nie okazało że i tak jak kupisz i stracisz 2 dyszki na ten dipol.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena H/V

Post autor: K63 »

VAHANARA pisze: 28 grudnia 2019, o 15:03 AX-1000 combo Opticuma (...) Trzeba wywalić z anteny płytkę z filtrem i pętlą transformującą impedancję zamieniając ją na standardowy symetryzator III-V pasmo. Po prostu z oryginalnym układem antena nie działa w ogóle. Z wymianą jest trochę roboty, ale bierze się symetryzator z łapkami i daje się zrobić. Sam tak jedną jedyną, która wpadła w moje ręce, usprawniłem.
@VAHANARA - którą wersję dipola usprawniałeś?

ObrazekObrazek
Pierwszej nie da się już chyba kupić, ale drugą tak - jako dipol do Coraba Combo https://sklep.corab.eu/pl/anteny-pasywn ... BO-HD.html.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

@VAHANARA: Myslisz ze lepiej wziac AX80, czy moze ta zaproponowana antenke VHF/DAB? Myslisz ze nie podlaczenie tego dipola AX80 do dipola UHF moze miec jakies negatywne skutki? Bo sam kierunek montazu dipola nie wydaje sie problemem, jak patrze na rozne anteny, to te dipole sa montowane dwojako i ciezko wskazac aby korys ze sposobow byl lepszy badz gorszy...

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

K63 pisze: 29 grudnia 2019, o 13:20@VAHANARA - którą wersję dipola usprawniałeś?
Taką, jak ten dolny dipol, gdzie UHF jest w osłonie plastikowej. Wygląda, na taki sam. Tylko nie pytaj, dlaczego dipol UHF jest w plastikowej osłonie... sam możesz sobie odpowiedzieć... ;)
belliash pisze: 29 grudnia 2019, o 19:01@VAHANARA: Myslisz ze lepiej wziac AX80, czy moze ta zaproponowana antenke VHF/DAB? Myslisz ze nie podlaczenie tego dipola AX80 do dipola UHF moze miec jakies negatywne skutki? Bo sam kierunek montazu dipola nie wydaje sie problemem, jak patrze na rozne anteny, to te dipole sa montowane dwojako i ciezko wskazac aby korys ze sposobow byl lepszy badz gorszy...
Jak już wcześniej pisałem - cokolwiek, aby w ogóle sprawdzić, czy będziesz miał odbiór, a co ważniejsze - gdzie mógłbyś ten dipol VHF umieścić, bo z twoich opisów wynika, że może być bardzo cienko...

Umieszczenie dipola czy anteny VHF w bliskim sąsiedztwie elementów czynnych anteny UHF (promiennik (dipol), direktory, reflektor) zawsze zmienia parametry części UHF. Jeśli antena UHF była zaprojektowana dobrze - ZAWSZE je pogorszy, jeśli antena UHF jest byle jaka - może być różnie, ale ze wskazaniem też na pogorszenie. To jest powód, dlaczego w 913 Fuby tak oddalali część VHF - aby maksymalnie zredukować wpływ czści VHF na UHF. Rzecz jasna jest i vice versa, parametry części VHF też będą typowo słabsze niż dla odpowiedniej pojedynczej anteny.

Mówiąc inaczej - antena VHF powinna być oddalona od anteny UHF przynajmniej na około jeden metr, a po prawdzie lepiej na 1,5m. To ogólne zasady montażu zespołów antenowych.

Straty zysku przy bliskości części VHF i UHF w combach mogą sięgać nawet do kilku dB. Przy pionowym dipolu VHF jego wpływ na częśś UHF będzie znacząco mniejszy niż przy układzie poziomym, ale tu znowu wchodzą straty (i to duże) od pionowego masztu, który demoluje dodatkowo parametry anteny VHF. Znaczy się - jak nie kijem go, to pałką.

Tak na marginesie - możliwe, że konieczność windowania obecnej anteny na maxa w górę i pod kątem jest spowodowana zarówno słabymi sygnałami odbieranymi z odbić lub ugięć, ale również destrukcją pola elektromagnetycznego od bardzo bliskiej czaszy SAT.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

Dzieki. Zamowilem DIPOL-1/5-12. Na pewno nie bedzie gorszy jak AX80, a cenowo wyjdzie na to samo.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

Byc moze to kwestia tego, ze antena nie jest zawieszona na maszcie, a jedynie trzymana w powietrzu, ale wyglada to mniej-wicej tak:

* na samej antenie podlaczonej bezposrednio pod TV: sila sygnalu na k.6 ~40-60%, jakosc 0-1%
* na antenie podlaczonej pod wzmacniacz liniowy APL-107e: sila sygnalu: 80-90%, jakosc 0-15%
* i ostatecznie podlaczona przez wzmacniacz masztowy Terra MA080L: sila sygnalu 94-100%, jakosc 0-60%

Oczywiscie ciezko utrzymac antene nieruchomo w rece, stad jakosc od 0%. Mam nadzieje, ze na maszcie bedzie lepiej, po dolaczeniu dipola do anteny UHF. Byc moze bez wzmacniacza rowniez udalo by mi sie cos zlapac. Na pewno trzymajac ja przez pol godziny w rece nie udalo mi sie w ogole wyszukac programow nadawanych na tym kanale.

Dodatkowo, czuje sie tez troche zawiedziony, bo ani na k.5 ani na k.11 nie zlapalem DAB+. Sila/jakosc 0. Niby na 5B z zorawiny jest nadawany DAB+, a na 11A z dlugiej, ale TV pokazuje mi same zera. Mimo, ze MUX3 z zorawiny odbieram 100/100 nawet na samym dipolu VHF rzuconym byle jak na podlodze...

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

belliash pisze: 3 stycznia 2020, o 17:26* i ostatecznie podlaczona przez wzmacniacz masztowy Terra MA080L: sila sygnalu 94-100%, jakosc 0-60%
Nieciekawie. Dlatego obstawałem przy testach odbioru.
belliash pisze: 3 stycznia 2020, o 17:26Mam nadzieje, ze na maszcie bedzie lepiej, po dolaczeniu dipola do anteny UHF. Byc moze bez wzmacniacza rowniez udalo by mi sie cos zlapac. Na pewno trzymajac ja przez pol godziny w rece nie udalo mi sie w ogole wyszukac programow nadawanych na tym kanale.
Ponownie - nieciekawie jest. Masz bardzo kiepski jakościowo sygnał - prawdopodobnie skutek wielokrotnego odbicia, rozproszenia i ugięć sygnału z nadajnika. Nic nowego w mieście. Możliwe, że antena kierunkowa by tu pomogła.
belliash pisze: 3 stycznia 2020, o 17:26Niby na 5B z zorawiny jest nadawany DAB+, a na 11A z dlugiej, ale TV pokazuje mi same zera.
A to odbiornik z tunerem DAB?

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »



No slabo to wyglada, to prawda. Mam nadzieje, ze na maszcie bedzie troche lepiej, bo reka jednak sie trzesie :)

Co do odbiornika... nie wystarczy ze zlapie jakis sygnal, aby wskazac chociaz sile?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

belliash pisze: 3 stycznia 2020, o 20:13Co do odbiornika... nie wystarczy ze zlapie jakis sygnal, aby wskazac chociaz sile?
Zależy jaki odbiornik - większość pokazuje poziom dopiero po zasynhronizowaniu się do sygnału, część po prostu pokazuje poziom zawsze.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »



To moze wiele tlumaczyc. Dzieki!

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

Wyjaśniłem zagadkę odbierania mux8 w polaryzacji v na antenie w polaryzacji h. Antena skierowana na dach stodoły odbiera mux8 bez problemu. Delikatny obrót anteny w lewo bądź w prawo powoduje całkowity zanik tego multipleksu. Odkrecenie poziomych 'wasow' od dipola i przykrecenie ich pionowo skutkuje ponownym odbiorem mux8. Najwyraźniej dach stodoły musi jakoś odbijać o zakrzywiac sygnał vhf. Bardzo ciekawe zjawisko.

Co ciekawe, po takim zabiegu i pokreceniu antena udało się uzyskać nawet lepsza jakość niż wcześniej, na wszystkich kanałach.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

Widać, akurat jest tak korzystne i silne odbicie, że sygnału starcza na odbiór. Z odbiciami tak jest, że są nieprzewidywalne. Ale, również bywają nieprzewidywalne w czasie...

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »



Jestem ciekaw, dlaczego instalator tak ustawil antene - czy dlatego ze odbieral takze MUX8 bez przerabiania anteny, czy latem mial tam najlepszy sygnal, a zima ulegl pogorszeniu... Jakby nie bylo, to jednak w linii prostej ~70km. U mnie zaledwie polowa z tego a i tak problemy :)

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

Z UHF generalnie nie ma problemu... VHF okazuje sie ze na maszcie w ogole nic nie lapie (0/0). Natomiast duzo lepszy odbior mam na 2 koncu balkonu... trzymajac antene w rece opuszczona w dol za balustrade uzyskuje sile 80% i jakosc 90-100%. Bede musial pomyslec chyba nad jakims skromnym i dyskretnym uchwytem... Gdyby nie fakt, ze balustrada jest gruba i o kwadratowym przekroju, to moglbym antene zamocowac bezposrednio do niej.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

Ważne, że cokolwiek jest.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

VAHANARA pisze: 10 stycznia 2020, o 14:31 Ważne, że cokolwiek jest.
Poprostu wczesniejsze testy robilem bedac mniej-wiecej na srodku balkonu - blizej miejsca w ktorym jest maszt... tam juz zasieg byl kiepski a im dalej w las tym ciemniej :D Natomiast po drugiej stronie dosyc ladnie odbiera VHF i moiglbym antene powiesic nizej, tak by nie bylo jej widac z balkonu.

Dobrze ze zrezygnowalem ze wzmacniacza liniowego na rzecz masztowego, bo nie bede musial poszerzac otworu. Obecnie wykonany wiertlem 28, rurka w srodku ma 26mm i miesci 9xTriset 113 PE oraz skretke. Kolejnego triseta bym juz tamtedy nie przepchnal, a tak nie ma takiej potrzeby - Terra ma zintegrowana zwrotnice i zrobi robote. Bede mogl tez pobawic sie VHFem nieco pozniej ;)

Dzieki Panowie za porady!

Zablokowany