Miernik sygnału

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
maziizam
Posty: 28
Rejestracja: 12 stycznia 2013, o 21:08
Miejscowość: Łaziska
Odbiornik: GTmedia combo
Instalacja antenowa: opticum 1000 ze wzmacniaczem oraz telmor p25
Nadajnik - obiekt nadawczy: W. Sk, K. Kos, R. chw, Ż. Kriz, Ostrava

Miernik sygnału

Post autor: maziizam »

Zastanawiam się nad kupnem miernika sygnału dla telewizji naziemnej lub combo do maksymalnej ceny 500 zł.
W tej cenie są:
- SH 110HD tylko naziemna i chyba bez spectrum cena na Aliexpress 125 zł
- SF 560 combo chyba też bez spectrum cena na Aliexpress 215 zł
- SH 310HD combo chyba też bez spectrum cena na Aliexpress 290 zł
- Findsat VF-6800 combo ze spectrum dla satelity nie wiem czy naziemna ma specrum cena na Aliexpress 250 zł
- Linbox WS-6944 chyba to samo co VF-6800 tylko w Polsce na allegro 490 zł
- KPT-716TS combo chyba ze spectrum i podgląd programu, ale tylko do mpeg 4 cena na Aliexpress 400 zł

Wiem że może mnie chwycić wat i cło ale i tak taniej z chin co polecacie?

xiondzu
Posty: 7
Rejestracja: 25 lutego 2020, o 21:38
Miejscowość: Górki Wielkie
Odbiornik: DR.HD1000 Combo/OpenBOX SF110
Instalacja antenowa: Instalacje zbiorcze wg wytycznych MTBiGM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Miernik sygnału

Post autor: xiondzu »

ja osobiście polecam DR.HD 1000 Combo produkt USA
link do tematu nt miernika
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3387474.html

strona oficjalna
https://dr-hd.com/product/satfinders/dr ... combo.html

Posiada możliwości Televesa H30 w cenie budżetowego chińczyka - najbardziej przydatny poza oczywiście szybkością jest raport z pomiarów zapisywany na pendrive - piękna sprawa.

irdeto
Posty: 297
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Miernik sygnału

Post autor: irdeto »

Jak to jest z tym minimalnym MER by nie zerwało sygnału .?

DVB-T ?,?? dB
DVB-T2 ?,?? dB

Na Mux 8 takie wskazania , było wcześniej mniej ustawione i czasami zaszatkowało .
Reszta jest ok . 31 - 32 dB , no jedynie Mux3 29,5 .

Obrazek

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Miernik sygnału

Post autor: orin »

Zgodnie z rekomendacją producenta sprzętu pomiarowego Rover instruments. Widełki MER powinny być jak na obrazku w linku.
Chwilowe zakłócenia mogą być widoczne wyłącznie na analizie widma i w zmianach BER.
Wszystko zależy od klasy miernika, na ile pracuje w czasie rzeczywistym.

Obrazek

irdeto
Posty: 297
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Miernik sygnału

Post autor: irdeto »

O super, dzięki Ci.
Właśnie o takie zestawienie mi chodziło, że nawet jest DVB-S / S2
Widać że to już profesjonalny sprzęt , ale i nie tani.
Jak mnie naprowadziłeś, to udało się znaleźć te zestawienie,
https://www.roverinstruments.com/conten ... ual-V1.pdf
i większy zrzut ekranu sobie zrobiłem.

Ten ST-5150 to taki bardziej zabawkowy w porównaniu z tym roverem,
ale do amatorskiej zabawy powinien wystarczyć,choć tanio to też nie jest :(
W ogóle w nim to całkiem nie aktualna baza transponderów z HotBirda, Astry, Astry4 czy Thora
Wywaliłem wszystkie i poukładałem od nowa po kolei.

W ustawieniach DVB-T2 można nim w razie czego zasilić przedwzmacniacz antenowy,
jest do wyboru 5V , 12V i nawet 24V !


Co do SAT jeszcze, często się słyszy że najsłabszy Tp. to 11.508 (TVN-y) i nim się kierować.
Według mojej anteny na starego typu Corab 90 są całkiem inne wskazania,
I najsłabszym jest TVS Silesia i nim według mnie się lepiej kierować.
Według tej tabelki jest Min 12 dB ,ale nigdy nie miałem problemu, jedynie w fest ulewę.
Nie mam jak porównać, czy oba mierniki miałyby rozbieżność w odczytach...
Wiem teraz że mam ciut źle ustawioną antenę,bo u rodziców na tej samej antenie wskazywało 12,1 dB dla TVS
Tylko że ja ustawiałem w 2004 roku na paskach z Topfield 3000pro

HotBird
10.796 - TVS > 65% MER > 11,1 dB
10.892 - TVC > 74%
11.508 - TVN-y > 75% MER > 12,8 dB
Astra na zezie :
11.318 - Aragon > 56%
11.288 - TV Trwam > 68%
10.921 - HGTV > 83%
pogoda - zachmurzone .
Ostatnio zmieniony 20 września 2022, o 17:35 przez irdeto, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Miernik sygnału

Post autor: K63 »

Rover i inne dobre mierniki mają pomiar parametru NsMAR (margines szumu), to znaczy różnicę pomiędzy zmierzonym MER, a jego wartością przy której nastąpi zanik odbioru.
Masz to dobrze zobrazowane w tabelce z pomiarami różnych anten - https://youtu.be/nlccNJo86kk?t=2130s

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Miernik sygnału

Post autor: orin »

Generalnie Link Margin (LKM) jest najważniejszym parametrem po MER, który jako pierwszy podaje informacje o jakości sygnału. LKM uwzględnia pozostałe parametry jakościowe odbieranej emisji sygnału DVB-S/T. Na ich podstawie kalkulując margines jakościowy sygnału. LKM od przyrządu pomiarowego wymaga zastosowania zaawansowanego algorytmu pomiarowego po stronie oprogramowania, ale również po stronie sprzętowej odpowiedniej architektury miernika, więc taki sprzęt jest drogi :)
Link margin (LKM)
The link margin (LKM) indicates which reserve is still in the reception quality. The LKM value is calculated from the measured RF values. It is a modulation-independent value that summarizes the RF quality of a digital signal in a number in dB.

The link margin indicates by how many dB the signal may deteriorate until error-free reception is no longer possible.
Link margin (LKM in dB)
Must > 0
Should > 5
Ideal > 10
Transponder 11.508 V jest uważany najczęściej za slaby ponieważ zawiera najbardziej popularne kanały i ważne jest aby był dobrze odbierany :) Tak naprawdę najgorszy sygnał ma 10.796 V, ale tam jest mało popularnych kanałów i 12.476 H z kanałami BBC. W przyszłym roku to się zmieni. Zaplanowana jest migracja na nowe satelity https://satkurier.pl/news/221132/polsat ... elity.html
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2022, o 21:53 przez orin, łącznie zmieniany 5 razy.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Miernik sygnału

Post autor: XmuX »

Kupowanie "miernika", który nie potrafi zmierzyć Noise Margin (lub Link Margin) i odpowiedzi impulsowej to wyrzucanie pieniędzy przez okno. Jeśli mierzysz tylko PWR i zwykły MER (średnia błędu modulacji na wszystkich nośnych), to praktycznie nic nie wiesz. Niech mi przyjdzie do głowy przykład - połowa nośnych ma MER 40, druga połowa ma MER 20, średnia to 30, ale nie zagra. Nie można wykryć ani naprawić problemu. Dlatego wszyscy tacy pseudoeksperci z pseudo-miernikami w Czechach już dawno zrezygnowali. Ludzie nie chcą już dawać im pieniędzy za coś, czego nie rozumieją i nie potrafią rozwiązać. Nie chcesz też być wożony przez taksówkarza we wraku i bez licencji :-)
Ci, którzy rozumieją, jak działa QAM, zrozumieją również, że degradacja modulacji występuje w samej antenie, ze względu na przesunięcia fazowe, więc zależy to od tego, jak dobrze jest ona zaprojektowana. Do tego dochodzi "milion" innych rzeczy, które nie były tak bardzo brane pod uwagę w analogu i T1.
Ale nawet najlepszy i najdroższy miernik nie zrobi z amatora profesjonalisty, jeśli nie będzie wiedział co mierzy, dlaczego mierzy i co to oznacza :-)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Miernik sygnału

Post autor: DanielK »

Otóż to. Dlatego też, mierząc kierujemy się LKM właśnie, szczególnie w miejscach o trudnych warunkach odbioru, na przykład w środku lasu nad morzem. Gdy LKM <3 dB to bywały zaniki, a jak ustawiliśmy minimum 5-6 dB to zapas jest na tyle wystarczający aby zapewnić ciągłość odbioru.
Wstawię zrzuty ekranu z miernika Fte Enya 72 (link), gdzie widać także LKM.
Kanał 37 jest najsłabszy, z odległego nadajnika. Kanał 32 ma w niedużej odległości doświetlenie, a kanał 30 wygląda tutaj najlepiej.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 listopada 2022, o 10:43 przez DanielK, łącznie zmieniany 1 raz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Miernik sygnału

Post autor: VAHANARA »

DanielK pisze: 19 września 2022, o 15:43 Kanał 37 jest najsłabszy
Dużo za niski preViterbi, to i MER zdycha, a co za tym stabilność odbioru. Nic dziwnego.

LKM to dobra mnemotechnika ułatwiająca pracę przy instalacji. Taki odpowiednik SNR Margin w ADSL. Tyle, że tam jego relacje z realem bywają różne...

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Miernik sygnału

Post autor: orin »

Niezły materiał, bez dobrego miernika ani rusz https://youtu.be/RCP0XaJ_L6E
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2022, o 21:51 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

h3lenko
Posty: 2
Rejestracja: 21 sierpnia 2021, o 22:34
Miejscowość: Kraków

Re: Miernik sygnału

Post autor: h3lenko »

xiondzu pisze: 26 lutego 2020, o 18:17 ja osobiście polecam DR.HD 1000 Combo produkt USA
link do tematu nt miernika
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3387474.htmlhttps://www.audytpsychologiczny.pl/

strona oficjalna
https://dr-hd.com/product/satfinders/dr-hd-1000-combo.htmlhttps://google.pl/

Posiada możliwości Televesa H30 w cenie budżetowego chińczyka - najbardziej przydatny poza oczywiście szybkością jest raport z pomiarów zapisywany na pendrive - piękna sprawa.
Mam DR.HD 1000 Comb. Wujek przytargał z Niemczech. Ja osobiście nie używam ale wujek sobie chwalił.

Zablokowany