Jaka antena do MUX-8?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

W technice antenowej nie stosowano kwadratowych nośników powyżej 20mm.nawet w paśmie VHF-L
Przy długich antenach nawet 10- 14mm z podporami.
20mm jest korzystniejsze do mocowania anteny za reflektorem kątowym w pol.V,bez konieczności stosowania bocznego wysięgnika.

Najprościej jest wygiąć dipol z pełnego pręta.
Dipol pętlowy może być wykonany z rurki lub pręta o średnicy 6-10mm,podobnie jak pozostałe elementy.
Szerokość pętli dipola to 52-56mm.

Z uwagi że sygnał wysokiej częstotliwości porusza się po powierzchni materiału, elementy mogą być również wykonane z kwadratu,ceownika,dwu-teownika,z przyciętej rurki w poprzek.
Taką naskórkowość wykorzystuje się również w kablach antenowych,zachowując dobre parametry przy przedłużeniu jego żywotności żelem.
Przy krótkich odcinkach połączeniowych unikaj kabla żelowanego.
Minionego lata,w wielu przypadkach,można było spotkać wylewającą się żel,która ze względu na wysokie temperatury traciła swoje właściwości,zwłaszcza w czarnych kablach,które bardziej absorbują  ciepło.

lódvic
Posty: 6
Rejestracja: 21 grudnia 2019, o 22:40
Miejscowość: Rawa Maz.
Odbiornik: Kruger Matz Km 201 , Wiwa HD 95MC
Instalacja antenowa: H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przysucha

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: lódvic »

Ja wole zapytać osoby doświadczonej , żeby nie tracić na jakości. Kolega Poxipol pisał parę stron wcześniej o smukłości anteny.
Chciałem aby dipol miał jak najlepsze parametry. I tyle zebrałem już prawie cały materiał. Nośnik to będzie profil alu
o wymiarach 20x20x1 lub 20x20x1,5 . Zaślepki do mebli tez są do kupienia do profili kwadratowych i do rurek.
Natomiast przejrzałem oferty anten VHF , co prawda tylko szerokopasmowych ale jest parę ciekawych ofert ale ceny są czasami zaporowe np:
Antena telewizyjno-radiowa DIPOL-1/5-12 32 zł
Antena telewizyjno-radiowa DIPOL-4/5-12 48 zł
Antena telewizyjno-radiowa DIPOL 7/5-12 DVB-T 53 zł
Antena telewizyjno-radiowa DIPOL 11/5-12 DVB-T 75 zł
Antena Hollex ATZ-4 VHF DAB 49 zł
Antena Televes DAB 1050 99 zł
Antena Televes Yagi V BIII 129 zł
ANTENA DVB-T TELEVES 106501 VHF MUX 8 149 zł
ANTENA VHF EMME ESSE 4B3 56 zł
ANTENA VHF EMME ESSE 6B3 70 zł
ANTENA VHF EMME ESSE 6K6 184.50 MHz, kanał 6 105 zł
ANTENA VHF EMME ESSE 6K8 198.50 MHz, kanał 8 104 zł
Antena VHF CA-RTV 6 MUX 8 63 zl
Antena VHF CA-RTV 4 MUX 8 55 zl
Antena VHF CA-RTV 3 MUX 8 47 zł
Antena TV VHF 7-elem. HN37F MUX8 41 zł
antena Fuba DAT 310 - 9 element DVB-T VHF 79 zł
Fuba DAT 304 B: Antenna VHF, banda III (4 elementi) 55 zł
Fuba DAT 307 B: Antenna VHF, banda III (7 elementi) 79 zł
ANTENA TELMOR EK-36 VHF DAB/DAB+ MUX 8 79 zł
Antena Fraccaro Sigma V2HD VHF 249 zł
FRACARRO Antena VHF 4E512_F 79 zł
Antena VHF ATY 5/6-12 29 zł

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: biopar »

Hej, pod długim czasie.
Potrzebowałbym pomocy w zakresie doboru anteny do MUX 8 z Kisielic. Według sat-charts.eu nie dosięgnie do mnie ten sygnał. Jest jakaś szansa na odbiór tego MUX przy mojej instalacji? System antenowy mam zamontowany wzdłuż krokwi jakieś 6 m n.p.t. Wyżej nie ma szans. W tej chwili wszystkie muxy odbierane na poziomie sygnału 95-100%, BER 0%.
Myślałem o wymianie samej anteny na jakiegoś combo, ale poczytałem trochę, że te combo to do niczego. Tym bardziej, że sygnał MUX8 nadawany jest w "pionie". Pozostaje zapewne dołożenie czegoś... ale nie chciałbym też robić jakiegoś AZARTA na dachu :D
Widzę, że forum nadal bardzo aktywne, jak przed wdrożeniem DVB-T :) pozdrawiam starych znajomych

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

biopar pisze: 8 stycznia 2020, o 23:26 Potrzebowałbym pomocy w zakresie doboru anteny do MUX 8 z Kisielic
biopar pisze: 8 stycznia 2020, o 23:26 sygnał MUX8 nadawany jest w "pionie"
A gdzie wyczytałeś, że Kisielice nadają "ósemkę" w pionie? Polaryzacja pozioma, moc 2.7-6 kW.
biopar pisze: 8 stycznia 2020, o 23:26 Według sat-charts.eu nie dosięgnie do mnie ten sygnał
A konkretnie "gdzie" nie dosięgnie?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: VAHANARA »

biopar pisze: 8 stycznia 2020, o 23:26Myślałem o wymianie samej anteny na jakiegoś combo, ale poczytałem trochę, że te combo to do niczego.
Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, a nie bredni wypisywanych w internecie. Są miejsca, gdzie combo się sprawdzi, są takie, gdzie niekoniecznie.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: biopar »

K63 pisze: 9 stycznia 2020, o 00:18
A gdzie wyczytałeś, że Kisielice nadają "ósemkę" w pionie? Polaryzacja pozioma, moc 2.7-6 kW.
http://sat-charts.eu/nadajnik,8IlawaKisielice.html

tutaj

A co do miejsca odbioru, faktycznie, nie pomyślałem, że lokalizacji nie podałem :) Dolna Grupa, k. Grudziądza. Kiedyś działało coś takiego jak dvbtmap.eu i tam można było elegancko sprawdzić jak to wygląda. Według tego sat charts nie do końca mi się to udaje, a mianowicie - strona pokazuje, że sygnał nie dociera nawet do G-dza, a wiem, że ludzie w tym mieście odbierają MUX8 z Kisielic.
Kierunek z Trzeciewca odpada, bo w tym kierunku mam Górną Grupę i jak sama nazwa wskazuje jest tam górka :)

edit:
właśnie znalazłem emimaps :D tutaj zupełnie inne informacje :D

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

biopar pisze: 9 stycznia 2020, o 09:45 Dolna Grupa, k. Grudziądza
biopar pisze: 9 stycznia 2020, o 09:45 właśnie znalazłem emimaps :D tutaj zupełnie inne informacje
Są tez inne aplikacje, np.
http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MU ... Kisielice/
Są szanse na odbiór. Może nawet bez wzmacniacza. :?: Chociaż na tym azymucie jest maksymalne tłumienie sygnału.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: VAHANARA »

biopar pisze: 9 stycznia 2020, o 09:45Dolna Grupa, k. Grudziądza.
Tak, zależnie od tego, gdzie się popatrzy - jest bardziej albo mniej optymistycznie. Na emimaps jest optymistycznie, a np. na Link już mniej.

Tak czy inaczej - trzeba spróbować. Jak nie da rady na pasywnej, to wzmacniacz i powinno działać. Teoretycznie Kisielice powinny być lepsze, ale w takich "czarnych dziurach" to różnie bywa - w odwodzie masz Trzeciwiec - oba nadajniki na k.8, ale na szczęście po przeciwnych stronach.

Trzeba wziąć jakąś antenę na mux-8 i spróbować, inaczej się nie da. Do testów możesz użyć wzmacniacza z anteny UHF.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

VAHANARA pisze: 9 stycznia 2020, o 11:30 Na emimaps jest optymistycznie, a np. na Link już mniej.
Ta analiza mniej więcej pokrywa się z mapką Radiopolska. Natężenie pola z Iławy ok. 53 dB, Trzeciewiec - ok. 49 dB, czyli niemal na pograniczu odbioru.
Tyle teoria. W konkretnej lokalizacji może być lepiej lub .... gorzej.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

K63 pisze: 9 stycznia 2020, o 14:00 Natężenie pola z Iławy ok. 53 dB, Trzeciewiec - ok. 49 dB, czyli niemal na pograniczu odbioru.
Kolega coś brał? Granice odbioru to 30dB a przy 50dB na VHF sygnał jest mega mocny.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

DVB-T/S pisze: 9 stycznia 2020, o 20:37 Kolega coś brał?
Owszem, codziennie coś biorę. Inaczej się nie da.
DVB-T/S pisze: 9 stycznia 2020, o 20:37 Granice odbioru to 30dB a przy 50dB na VHF sygnał jest mega mocny
Czasem w korzystnych warunkach przy 40 dBµV i MER 20, dB da się w miarę stabilnie odbierać. Ale życzę stabilnego odbioru przy sygnale na poziomie 30-40 dBµV.
Ciekawe dlaczego zasięgi na mapach kończą się na 48 dBµV, a zalecane minimum dla 64-QAM i FEC 5/6 to 51 dBµV?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Zasięgi kończą się na 48dBuV ponieważ w umowach jakie wiążą EMITEL (oraz innych operatorów) jest wpis który wymusza minimalny sygnał na obszarze objętym zasięgiem, na poziomie nie mniejszym niż... zgadnij ile.
Jeśli masz miernik to sygnał na poziomie 40dB jest wystarczający do odbioru a wiele TV działa na dużo słabszym sygnale.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Dobrycel »

Jest jakis niedrogi miernik godny polecenia?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: VAHANARA »

Choć wszystkie mapki są generalnie poglądowe, to wypadałoby, że się z grubsza chociaż się mniej więcej zgadzały ze sobą. A tu jest spora rozbieżność. Widocznie ktoś nie ma wystarczająco dokładnych danych wyjściowych...

Podłączyłem kiedyś z ciekawości jakiś standardowy dekoder (nie pamiętam, już jaki) pod modulator. Dobry był, przy wysokim SN ciągnął od jakichś 18...20dBuV... ;)

Ale czy to czegoś dowodzi...? Niczego.

Poziom na odbiornik powinien być wysoki, żeby uciekać raz od wszelakich wahań na poziomach i jakości odbieranych sygnałów oraz zakłóceń. Nie mniej niż 55dBuV, a najlepiej >>60dBuV. 30 to można sobie w domu trenować... ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

DVB-T/S pisze: 10 stycznia 2020, o 08:36 Jeśli masz miernik to sygnał na poziomie 40dB jest wystarczający do odbioru a wiele TV działa na dużo słabszym sygnale.
Tak, wiem że niektóre odbiorniki radzą sobie z odbiorem sygnału ok. 40 dBµV, ale najczęściej jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Przy takim poziomie, PreBER to najczęściej E-02. Jeżeli to tego PostBER wyjdzie E-05 i MER ≥ 20 dB, to jest szansa że jakoś będzie to odbierało. Pytanie tylko - jak długo? Zostawienie klienta z takimi parametrami sygnału, to proszenie się o kłopoty.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: biopar »

A wracając do mojego problemu? ;) polecicie coś, czy trzeba eksperymentować? W tej chwili wymieniając wzmacniacz na symetryzator sygnał zanika w ogole. Jaki zysk powinna mieć antena, żeby złapać sygnał MUX8? Juz nie chodzi mi o konkretny produkt, a wskazówkę w którą stronę poszukiwać. Dodatkowo czytałem coś o dvb-t2, ale to chyba nie ma związku z tematem.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Dziś montowałem takie to to. Siła sygnału na k6 57dB. Na pozostałych muxach 56-61dB.
Póki nie zmierzysz jaki masz sygnał nic nie wskórasz. Wzmacniacz nie jest potrzebny ale trzeba wiedzieć jaki u Ciebie jest sygnał.
Kabel do TV miał około 25m i strata na k58 to jedyne 3dB.
Obrazek Obrazek

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: biopar »

Ale bez miernika i anteny na VHF to zapewne nic nie zmierze?
Ewentualnie jakiś miernik w TV. Mam do dyspozycji LG albo Phillipsa. Jakiś soft pokazuje decybele? Mogę skombinować jakiś tuner USB i w kompie spróbować pomierzyć. Profi miernikiem raczej nikt w mojej okolicy nie dysponuje. Widziałem jak "profesjonalni Monteży" od cyfrowego P....tu zakładają na oko wuja. Zapytam fejsbuka, może się mylę...
Tak czy siak bez anteny i tak nie sprawdzę zysku. Obecna antena na UHF nie będzie w stanie zmierzyć VHF?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: VAHANARA »

biopar pisze: 13 stycznia 2020, o 15:13Ale bez miernika i anteny na VHF to zapewne nic nie zmierze?
No nie zmierzysz. Ale orientacje co jest w powietrzu, patrząc na wskazania telewizora czy dekodera mieć będziesz. Wystarczającą...
biopar pisze: 13 stycznia 2020, o 15:13Tak czy siak bez anteny i tak nie sprawdzę zysku. Obecna antena na UHF nie będzie w stanie zmierzyć VHF?
Masz antenę typu Yagi, one miewają zwykle malutkie zyski na VHF-ie. Gdybyś mógł na niej odebrać mux-8, to już byś go miał, przy posiadaniu w puszce LNA...

Antena na VHF ci potrzebna, i to najlepiej kanałowa albo taka, która ma duży zysk na k8. Ale najlepsza byłaby kanałowa.
biopar pisze: 13 stycznia 2020, o 09:29Jaki zysk powinna mieć antena, żeby złapać sygnał MUX8? Juz nie chodzi mi o konkretny produkt, a wskazówkę w którą stronę poszukiwać.
Zysk powinien być jak największy. Zdecydowana większość anten VHF ma zyski w granicach 6...11dBi. Wygląda, że tego zysku i tak ci nie starczy, niezależnie, czy będzie 7, 9 czy 11dBi zysku - wzmacniacz będzie zapewne niezbędny.

Do tego anteny VHF o dużym zysku są z reguły długie, co potrafi nastręczyć kolejne kłopoty z montażem takich armat, tak aby nie straciły swojego zysku. A o to łatwo, kiedy taka długa delikwentka wisi na niskim maszcie, przy kominie czy dachu. I tak masz szczęście - mux-8 masz w H, co trochę ułatwia sprawę, ale tylko trochę.
biopar pisze: 13 stycznia 2020, o 09:29W tej chwili wymieniając wzmacniacz na symetryzator sygnał zanika w ogole.
A czego się spodziewałeś? Cudu? Słuchaj dalej o odbiorach na antenach pasywnych i na poziomach rzędu 40dBuV to dłuuuuuuuugo będziesz tego mux-a chyba szukał...

Na innym forum jest człowiek, który od kilku lat chce zrobić sobie stabilny odbiór przy sygnałach pomiędzy 40 a 50dBuV. Raz mu odbiera, raz nie, zależy od pogody i dźwigów na okolicznych budowach. I chce to z uporem maniaka zrobić na pasywnych, bo mu naopowiadali, że jak DVB-T, to tylko pasywnie.
biopar pisze: 13 stycznia 2020, o 09:29Dodatkowo czytałem coś o dvb-t2, ale to chyba nie ma związku z tematem.
Odnośnie mux-8 nie ma. Ale w przyszłości, zależnie od tego na jakich parametrach odpalą to T2, u większej lub mniejszej części ludzi będzie płacz...

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Dobrycel »

Na Elce polecają anteny Olimpia B 1000 lub logarytmiczno - periodyczna LOG 5-12 / 21-60 DVB-T VHF/UHF polaryzacja H/V
Te olimpie na swoim rejonie tj miescie to juz 3 widziałem z urwanymi skrzydłami. Nie mam dobrego zdania o nich. Anteny nie są wcale takie stare. Bo jesli antena ma 2 lub 3 lata i urywają jej się skrzydła ... (zazwyczaj jedno) to dziwne troszke, a raczej marne jej wykonanie.

Zablokowany