Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Lebciu
Posty: 10
Rejestracja: 27 lutego 2020, o 08:33
Miejscowość: Poznań

Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: Lebciu »

Witam. Mieszkam w Poznaniu. Za oknem mam drzewa ścieżkę podejścia samolotów i wał kolejowy po którym jeżdżą pociągi oraz linie energetyczne. Mux 1 i mux 2 odbieram z nadajnika Śrem ok 35km od miejsca zamieszkania natomiast mux 3 odbieram z nadajnika Piątkowo oddalonego od miejsca zamieszkania 4km a mux 8 odbieram z Akademii Ekonomicznej 2 km od miejsca zamieszkania. Nadajnik Śrem mam przed sobą a nadajniki Piątkowo i Akademia Ekonomiczna za sobą. Jaką antenę polecacie ? Kierunkowa, szerokopasmowa czy jakąś inną. Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: K63 »

Lebciu pisze: 27 lutego 2020, o 16:31Za oknem mam drzewa ścieżkę podejścia samolotów i wał kolejowy po którym jeżdżą pociągi oraz linie energetyczne
Czy zaobserwowałeś jakieś zakłócenia w odbiorze podczas lądowania samolotów lub przejazdu pociągów?
Lebciu pisze:Nadajnik Śrem mam przed sobą a nadajniki Piątkowo i Akademia Ekonomiczna za sobą
Na jakiej antenie odbierasz obecnie? Jakie masz parametry sygnału na poszczególnych mux-ach?
Masz może jakąś starą antenę siatkową? Na początek mógłbyś zrobić eksperyment z odbiorem na niej, ale ze zdemontowaną "siatką". Może nie jest to rozwiązanie profesjonalne, ale wówczas antena robi się niejako dwukierunkowa - odbiera z przodu i z tyłu. Oczywiście antena w wersji pasywnej (z symetryzatorem na k.6-60).
Mux-3 ze Śremu i z Piątkowa nadawany jest na tym samym kanale (27) i tutaj może być problem (ale nie musi). Mux-8 natomiast nadawany jest na różnych kanałach - k.7 (Śrem) lub 9 (AE).

Lebciu
Posty: 10
Rejestracja: 27 lutego 2020, o 08:33
Miejscowość: Poznań

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: Lebciu »

Dziękuję za zainteresowanie moim tematem. Obecnie odbieram mux 1,2,3,8 na wewnętrznej antenie pokojowej Vivanco 4090. Wyszukuje mi na niej kanały ze wszystkich mux. Większość kanałów jest ok z wyjątkiem mux 1 gdzie jak np jedzie pociąg to są duże zakłócenia itp. Zbiera wszystkie zakłócenia w około dlatego postanowiłem założyć antenę zewnętrzną. Teraz pytanie jaką antenę kupić żeby było można odbierać wszystkie mux za pomocą jednej anteny a nie łączyć dwie lub więcej anten ze sobą. Z tego co widzę to wszystkie domy w okolicy mają anteny kierunkowe ustawione na Śrem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: K63 »

Lebciu pisze: 27 lutego 2020, o 23:19 Obecnie odbieram mux 1,2,3,8 na wewnętrznej antenie pokojowej Vivanco 4090
Lebciu pisze: 27 lutego 2020, o 23:19 Zbiera wszystkie zakłócenia w około
Skoro odbierasz na pokojowej, to na zewnętrznej tym bardziej nie powinno być problemu. Ale bez wzmacniacza - ze względu na bardzo małą odległość od Piątkowa i AE, oraz pobliskich potencjalnych źródeł zakłóceń.
Lebciu pisze: 27 lutego 2020, o 23:19 jaką antenę kupić żeby było można odbierać wszystkie mux za pomocą jednej anteny a nie łączyć dwie lub więcej anten ze sobą
Pytanie czy mux-8 odbierasz ze Śremu czy AE? Jakie masz parametry jego sygnału na k.7 i na k.9? Który lepszy?
Lebciu pisze: 27 lutego 2020, o 23:19 Z tego co widzę to wszystkie domy w okolicy mają anteny kierunkowe ustawione na Śrem
Wydaje się to być logiczne, bo tylko Śrem nadaje wszystkie te mux-y. Ale z racji bardzo bliskiej odległości Piątkowa, nie sposób wykluczyć wpływu tego nadajnika na odbiór mux-3.
Każda antena jest mniej lub bardziej kierunkowa. Ale nawet ta najbardziej kierunkowa nie zagwarantuje Ci odbioru bez zakłóceń, jeżeli takowe ona odbierze.
Co prawda doradziłem zastosowanie "zdekompletowanej" siatki, ale możesz wypróbować jakąś antenę logarytmiczną (np. LOG 5-12/21-60) . W Poznaniu masz firmowy sklep Dipola na ul. Granicznej 10 (Delta). Być może tam doradzą Ci jaka antena nada się do Twojej lokalizacji. Ewentualnie szukaj sklepu, gdzie istnieje możliwość zwrotu anteny, która nie zdała egzaminu.

Lebciu
Posty: 10
Rejestracja: 27 lutego 2020, o 08:33
Miejscowość: Poznań

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: Lebciu »

Zrobię tak jak napisałeś podjadę do sklepu i zobaczymy co doradzą. A co powiesz jeszcze na takie anteny Antena telewizyjna szerokopasmowa z polaryzacją Dipol H/V ASP-8 PM DVB-T/T2 lub z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2
Kod towaru: A2810 ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: K63 »

Lebciu pisze: 28 lutego 2020, o 06:23 Dipol H/V ASP-8 PM
To wspomniana przeze mnie tzw. siatka z pionowym dipolem VHF. Anteny z tak zamontowanym dipolem nie potrzebujesz, bo służy on do odbioru mux-8 nadawanego w polaryzacji pionowej, a w Poznaniu nadawany jest w polaryzacji poziomej. Teoretycznie powinna wystarczyć "zwykła siatka".
Lebciu pisze: 28 lutego 2020, o 06:23 Dipol 28/5-12/21-60
Antena tzw. combo. Teoretycznie powinna zdać egzamin, ale trudno coś powiedzieć o zasadności jej zastosowania w Twojej lokalizacji bez wypróbowania.
Lebciu pisze: 28 lutego 2020, o 06:23 podjadę do sklepu i zobaczymy co doradzą
Nie zapomnij o dobrej jakości przewodzie antenowym.

Lebciu
Posty: 10
Rejestracja: 27 lutego 2020, o 08:33
Miejscowość: Poznań

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: Lebciu »

Byłem na Granicznej 10 po antenę i kupiłem zwykłą siatkę którą polecałeś. Antena zamontowana i skierowana w stronę Śremu. Więc tak Mux 3 i Mux 8 mam siła/jakoś 100% na 100% ( podejrzewam że odbiera Mux 3 z nadajnika z Piątkowa 4 km od miejsca mojego zamieszkania a Mux 8 z nadajnika z Akademii Ekonomicznej 2 km od miejsca mojego zamieszkania) natomiast Mux 1 i Mux 2 mam siła sygnału waha się do 50% a jakoś sygnału mam 100%. Zdarza się że czasami na Polsacie coś się przytnie. Jaki polecasz kabel antenowy ? Teraz tak montować jakiś wzmacniacz żeby poprawić siłę sygnału ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: K63 »

Lebciu pisze: 1 marca 2020, o 08:24 Mux 3 i Mux 8 mam siła/jakoś 100% na 100% ( podejrzewam że odbiera Mux 3 z nadajnika z Piątkowa 4 km od miejsca mojego zamieszkania a Mux 8 z nadajnika z Akademii Ekonomicznej 2 km od miejsca mojego zamieszkania) natomiast Mux 1 i Mux 2 mam siła sygnału waha się do 50% a jakoś sygnału mam 100%.
Lebciu pisze: 1 marca 2020, o 08:24 Teraz tak montować jakiś wzmacniacz żeby poprawić siłę sygnału ?
Zastosowanie wzmacniacza to ryzyko przesterowania mocnych sygnałów z Piątkowa i AE.
Lebciu pisze: 1 marca 2020, o 08:24 Byłem na Granicznej 10
Lebciu pisze: 1 marca 2020, o 08:24 Jaki polecasz kabel antenowy ?
Myślałem że od razu jakiś u nich kupisz. Powinni mieć chociażby Triset-113. Dobrej jakości przewód może poprawić Ci sygnał na najsłabszych mux-ach.

Lebciu
Posty: 10
Rejestracja: 27 lutego 2020, o 08:33
Miejscowość: Poznań

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: Lebciu »

Czyli odradzasz montaż wzmacniacza ? Zamiast jego kupić lepiej dobry kabel antenowy ? Jakie polecasz jeszcze kable antenowe ? Triset 113 są trzy rodzaje tego kabla. Który masz na myśli ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: K63 »

Lebciu pisze: 1 marca 2020, o 09:50 Czyli odradzasz montaż wzmacniacza ?
Tak. Istnieje ryzyko, że chcąc wzmocnić sygnał mux-1 i 2, wzmocnisz i przesterujesz mocny sygnał mux-3 i 8.
Lebciu pisze: 1 marca 2020, o 08:24 Zdarza się że czasami na Polsacie coś się przytnie.
Spróbuj delikatnie pokręcić anteną, by maksymalnie podnieść siłę sygnału na mux-2/k.39 (włącz strojenie ręczne na tym kanale i kręcąc anteną, obserwuj parametry sygnału).
Lebciu pisze: 1 marca 2020, o 09:50 Jakie polecasz jeszcze kable antenowe ?
Wspomniany wyżej Triset-113 lub jakikolwiek inny z żyłą główną 1-1.13mm i skutecznością ekranowania ⩾ 90 dB.
Triset-113 (biały) do instalacji wewnętrznych, Triset 113 PE (czarny) do stosowania na zewnątrz.

Lebciu
Posty: 10
Rejestracja: 27 lutego 2020, o 08:33
Miejscowość: Poznań

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: Lebciu »

Czyli muszę łączyć kabel ? Czarny od anteny na dworze do przejścia kabla w murze a biały kabel wewnątrz domu od przejścia w murze do tv ? Jak można dowiedzieć się skuteczność ekranowania kabla ⩾ 90 dB. ? Napisane jest 81% pokrycie oplotem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: K63 »

Nie musisz, możesz zastosować tylko czarny. Ale miej na uwadze że jest sztywniejszy od białego i trudniej się go układa.
Pokrycie oplotem, to nie to samo co skuteczność ekranowania. Ekranowanie na poziomie ok. 90 dB zapewniają przewody klasy A.
https://www.dipol.com.pl/kable_koncentr ... bib227.htm

Lebciu
Posty: 10
Rejestracja: 27 lutego 2020, o 08:33
Miejscowość: Poznań

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: Lebciu »

Podejrzewam że wtyki F też do tego kabla będą o innej średnicy ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: K63 »

Nie wiem jakie masz obecnie, ale złącza F dobiera się do średnicy zewnętrznej przewodu.

Lebciu
Posty: 10
Rejestracja: 27 lutego 2020, o 08:33
Miejscowość: Poznań

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: Lebciu »

Mux 1 i Mux 2 odbieram ze Śremu. Mux 1 jest idealny natomiast Mux 2 jest średni i czasami przytnie się obraz mimo że idą te dwa Muxy z jednego nadajnika. Co może być powodem ? Mux 2 poziom/jakość sygnału 25/100 i czasem się przytnie. Mux 1 50/100 nic się nie przycina. Mux 8 100/100 nic się nie przycina. Mux 3 90/75. Mux 8 i 3 mam max 4 km od domu natomiast muc 1 i 2 około 35 km od domu. Może nakładają się jakoś sygnały z Muxu 3 i 4 które mam koło domu z tymi Mux 1 i 2 ze Śremu. Może jakiś tłumik zamontować. Co myślicie ? W Tv mam opcje LNA np kan. 27 wł/wył. Mam ją włączoną na wszystkich Mux. Co ta funkcja oznacza ?
Mux 3 nadawany jest na kanale 27 wszystko jest idealnie.
Mux 8 nadawany jest na kanale 9 wszystko jest idealnie.
Mux 1 i Mux 2 nadawany jest na tym samym kanale 39 i może tu jest problem ?
Chodzi tylko o Mux 2 bo tylko z tego Mux czasami sygnał zanika na wszystkich programach z tego Muxu mimo że Mux 1 jest też na kanale co Mux 2 czyli 39 i wszystko jest ok. Na Mux 2 poziom sygnału jest od 20-30% natomiast jakość sygnału czasami jest sztywno 100% a czasami waha się od 20 do 100% Rośnie spada rośnie spada. Miał ktoś podobny problem ? A może zastosować tłumik sygnału na Mux 3 z Piątkowa ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: K63 »

Lebciu pisze: 2 marca 2020, o 11:31 Co może być powodem ? Mux 2 poziom/jakość sygnału 25/100 i czasem się przytnie. Mux 1 50/100 nic się nie przycina.
Wygląda na to że masz dosyć słaby sygnał ze Śremu. Mux-2 nadawany jest na wyższej częstotliwości niż mux-1, stąd słabszy sygnał (jego tłumienie rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości).
Lebciu pisze: 2 marca 2020, o 11:31Mux 3 90/75
Stosunkowo słabe parametry tego mux-a mogą wynikać z tego, że jego sygnały na k.27 ze Śremu i z Piątkowa mogą nawzajem zakłócać się. W mux-8 tego nie ma bo obydwa nadajniki nadają na różnych kanałach.
Lebciu pisze: 2 marca 2020, o 11:31 Mux 1 i Mux 2 nadawany jest na tym samym kanale 39 i może tu jest problem ?
Tylko mux-2 nadawany jest na k.39. Mux-1 masz na k.23. :!:
Lebciu pisze: 2 marca 2020, o 11:31 W Tv mam opcje LNA
LNA czy LCN?
LCN (Logical Channel Number), jest to numeracja na liście kanałów narzucona przez operatora. Jej wyłączenie umożliwia ułożenie kolejności wg własnych preferencji.
Przy odbiorze sygnałów o bardzo zróżnicowanych poziomach, można je wyrównać przy pomocy wzmacniaczy kanałowych, np. WK-410. Sygnał na mocnych kanałach można stłumić, a na słabych wzmocnić. Używając popularnych wzmacniaczy szerokopasmowych wzmacniamy wszystkie - te co słabe i te co mocne. No i tutaj można łatwo przedobrzyć z mocnymi.
Inny wariant to zestaw trzech anten - jedna (UHF - mux 1/2) ustawiona na Śrem, pozostałe dwie (VHF i UHF na mux 8 i 3) ustawione w przeciwnym kierunku. Wszystkie spięte zwrotnicą kanałową.

Lebciu
Posty: 10
Rejestracja: 27 lutego 2020, o 08:33
Miejscowość: Poznań

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: Lebciu »

W Tv mam LNA. Finalnie pozostać przy samej antenie czy coś próbować jeszcze dokładać ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: K63 »

Lebciu pisze: 2 marca 2020, o 23:19W Tv mam LNA
Low-noise amplifier - wygląda to na jakiś wzmacniacz sygnału. Osobiście nie miałem okazji tego wypróbować przy odbiorze cyfrowym. Czy po włączeniu/wyłaczeniu tej opcji na wybranych kanałach jest jakaś różnica w parametrach poszczególnych mux-ów?
Jaki to model tv? Sony?
Lebciu pisze: 2 marca 2020, o 23:19 Finalnie pozostać przy samej antenie czy coś próbować jeszcze dokładać ?
Przewód wymieniłeś?

Lebciu
Posty: 10
Rejestracja: 27 lutego 2020, o 08:33
Miejscowość: Poznań

Re: Antena DVB-T a trudny teren i nadajniki w różnych miejscach.

Post autor: Lebciu »

Przewód zamówiłem czekam az przyjdzie a tv to sony xf 9005. Po wyłączeniu tej funkcji sila i jakość dużo spada na wszystkich mux.

Zablokowany