MUX'y(multipleksy) naziemnej telewizji cyfrowej(NTC) w Polsce - po "przejściu" z DVB-T na DVB-T2.

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

MUX'y(multipleksy) naziemnej telewizji cyfrowej(NTC) w Polsce - po "przejściu" z DVB-T na DVB-T2.

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

MUX'y(multipleksy) ogólnopolskie po przejściu(hipotetycznie, teoretycznie) z nadawania w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej(NTC) w standardzie DVB-T na standard DVB-T2.
==================================================
Myślę, że temat wart jest swego wątku i ewentualnej dyskusji bądź informacji w tej sprawie.

Jak powinny wyglądać MUX'y(multipleksy) ogólnopolskie po przejściu(hipotetycznie, teoretycznie) z nadawania w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T na standard DVB-T2 pod względem „programowym oraz technicznym”.... ?

Zaznaczam, że nie wiem „na 100%” jak pod względem prawnym wygląda i może wyglądać ta kwestia(jakie są możliwości w tych kwestiach), choć raczej takie jakie możliwości opisuję w tym poście, są moim zdaniem raczej bez problemu osiągalne na płaszczyźnie prawnej, oficjalnej(przynajmniej chyba w większości).
==================================================
Jak ja na chwilę obecną „widzę” „skład programowy” oraz jednocześnie w pewnym sensie „techniczność” poszczególnych MUX'ów ogólnopolskich, nadawanych w przyszłości w Polsce w standardzie DVB-T2 poprzez naziemną telewizję cyfrową(hipotetycznie, teoretycznie)(jak moim zdaniem byłoby "najlepiej" – uważając tak na chwilę obecną)[treść tego postu to w znaczącej, większościowej mierze i swej objętości: spekulacje, "marzenia" - jak ja bym daną sytuację widział, że powinna wyglądać itp. - w takim "kluczu" uważam, że należy to czytać(jak już ktoś to czyta) - nie są to informacje czy źródło faktycznej wiedzy w danym temacie.] ?

Ano tak:

MUX-1:
- miejsce na tym MUX'ie „z automatu” otrzymują wszyscy obecnie nadający tam nadawcy dla obecnie emitowanych tam swoich kanałów,
- „w warunkach” technicznych i koncesyjnych dla tego MUX'u i kanałów zostają zapisane „warunki”, iż nadawcy mogą nadawać te kanały w rozdzielczości: Full HD lub SD przy czym dla drugiej "opcji"("SD") zostaje zapisany „warunek”(lub po prostu nie jest przewidziany i zapisany, bo nie jest chyba konieczny) ustalający, iż nie ma możliwości, aby nadawca w zamian za zrezygnowanie z nadawania danego kanału w rozdzielczości: Full HD mógł nadawać swój „drugi”, „nowy” kanał w rozdzielczości: SD, co przykładowo wyglądałoby tak, iż np. (nadawca) kanał Fokus TV zamiast nadawać tenże kanał w rozdzielczości: Full HD nadaje kanał: Fokus TV(SD) i „tworzy”, „dodaje” nowy kanał o np. nazwie: Fokus TV 2(SD) – taka sytuacja nie może mieć miejsca. Albo nadawca nadaje dany swój kanał w rozdzielczości: Full HD albo SD – brak możliwości nadawania dwóch kanałów w rozdzielczości: SD „w miejsce” kanału, "slotu"(jednego z ośmiu) z możliwością nadawania go w rozdzielczości: Full HD(zasada podana jest znana - zasada „mniej więcej” - i tak też chyba oficjalnie przyjmowana uogólniając, że: 1 kanał HD = 2 kanały SD pod względem ilości zajmowanego miejsca przy tym ich „odpowiedniej do tego” jakości, przepustowości, przepływności itp.).
W każdej chwili nadawca może zmienić zdanie i np. po jednym roku nadawania danego swojego kanału w SD, decyduje się, że chce go odtąd nadawać w rozdzielczości: Full HD – wtedy nie powinien mieć z tym problemu i powinien mieć to zapewnione m.in. „przepisowo”. Można dodać by tylko zapis o tym(o ile jest konieczny), że w przypadku wyboru nadawania danego kanału w rozdzielczości: SD, nadawca może go emitować z maksymalną przepustowością przewidzianą dla tego kanału, gdyby nadawał w rozdzielczości: Full HD(przewidzianą dla jednego, danego „slota”),

- ta powyższa opcja z drugiego „wymienionego” przeze mnie podpunktu dla MUX-1 i tak jest „kompromisowa” moim zdaniem, bo bardziej może skłaniałbym się do „sztywnego” „nadania” możliwości obecnym kanałom nadawania tamże swoich kanałów TYLKO w rozdzielczości: Full HD[z wyłączeniem: TV Trwam - z przyczyn finansowych, m.in. "mając w pamięci" proces przyznawania tej stacji koncesji na MUX-1 i tego co było podawane za być może jeden z(dokładnie nie pamiętam) powodów "ciężkości" w przyznaniu tej stacji koncesji - z tego co pamiętam, mogę się mylić](nadawcy wiedzą przecież chyba już nie od dziś „co się szykuje”; „standard Full HD” nie jest obecnie już chyba czymś „z kosmosu”, czymś „nowym” z czym nadawcy mogliby mieć realny problem techniczny i finansowy chyba też – tym bardziej za około najszybciej 2 lata(licząc od dnia ukazania się tego postu i wątku) - nie jest on również dla zdecydowanej większości nadawców chyba czymś „nowym” - większość kanałów z MUX-1 i MUX-2 istnieje już w wersji HD na „innych polach dystrybucji” - poza NTC*) lub ewentualnie dać opcję jednego roku czy dwóch lat nadawania w rozdzielczości: SD dla danego kanału po rozpoczęciu nadawania w nowym standardzie(DVB-T2) po czym po nie spełnieniu tego warunku nadawca traciłby miejsce przewidziane dla niego na rzecz nie robienia nowych konkursów na nadawanie kanału w miejsce tam do tej pory obecnego, a na rzecz zwiększenia „po równo” przepływności obecnym tam kanałom(konkurs na ich miejsca byłby konieczny w przypadku sytuacji, gdy więcej niż jeden kanał - czyli przynajmniej dwa z tegoż MUX'a - znalazłyby się w takiej sytuacji. „Nowi chętni” nadawcy, spełniający te wydawać by się mogło niewielkie wymagania, raczej by się znaleźli – jeżeli nie to „trudno” i w takim przypadku trzeba by wdrożyć „system” redukcji ilości MUX'ów, przenosząc kanały z danego MUX'u na inny(o ile „drugi” też byłby „nie pełny”), dążąc do sytuacji zapełnienia danego „jednego” MUX'u przy jednoczesnym opróżnianiu takiego „drugiego” nie pełnego MUX'u, by finalnie go wygasić i by nie trzeba było ponosić za niego kosztów, a jeszcze może bardziej finalnie: sprzedając dane częstotliwości lub przeznaczając je np. nadawcom(innym), również z innych MUX'ów jak np. TVP, gdyby ta miała w danej sytuacji możliwości i chęci dalszej „ekspansji”, rozwoju, „testów” poprzez NTC itp.).

* viewtopic.php?f=2&t=8023.

Chyba nie muszę tłumaczyć czym podyktowane jest takie moje(i chyba nie tylko moje) stanowisko w tej sprawie: jakość, „kontent” już i tak obecnie choćby poprzez kanały nadające w NTC daleki od „przyzwoitości”, uległby jeszcze większej degradacji, pogorszeniu, „powtórki powtórek” itp. itd. Z pewnością również, gdyby dać możliwość nadawcy nadawania zamiast 1 kanału w rozdzielczości: Full HD – dwóch kanałów w rozdzielczości: SD, za jednym, pierwszym nadawcą, który by to zrobił, poszli by kolejni, którzy niejako „musieli” by to zrobić by podział „tortu” "się zgadzał"(wpływów reklamowych z nadawania reklam na poszczególnych kanałach, rozkład sił na „rynku NTC” itp.)(swoją drogą chyba wiadomo jakiej „jakości” byłyby te „drugie”, „nowe” kanały SD: „powtórki powtórek”(?)), choć może się mylę i "od razu na początku przejścia na DVB-T2" byliby nadawcy prywatni(bo tylko o takich w przypadku tego MUX'a piszę, chyba, że jest inaczej to „zaznaczone” w tekście) jacyś bądź wszyscy, którzy „woleliby”, podjęli decyzję o nadawaniu jednak "od razu na początku przejścia na DVB-T2"(mimo może wcześniejszych ewentualnych wahań) kanału w rozdzielczości: Full HD zamiast dwóch w rozdzielczości: SD(gdyby istniała taka możliwość).
W obecnej sytuacji telewizji, szczególnie telewizji linearnej, naziemnej uważam, że jeszcze większa fragmentaryzacja, zwiększanie ilości kanałów: nie służy obecnie nadającym nadawcom(prywatnym, ale i chyba publicznemu nadawcy) w NTC, choć może by i mogło im służyć przy założeniu pewnych warunków i ryzyku z tym związanym.
Nie po to się przechodzi na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej by iść w ilość(ponad realną potrzebę), a nie jakość(w tym przypadku; moim zdaniem),

- kanał: TVP ABC zostaje przeniesiony na któryś z „MUX'ów TVP”(MUX-3 lub MUX-4, MUX-5, MUX-6 – w odniesieniu do moich poniższych propozycji, rozważań) po czym na jego miejsce organizowany jest konkurs na nadawanie kanału w rozdzielczości: Full HD(o takiej samej „koncesji”, tematyce jaką ma kanał TVP ABC) – w przypadku braku chętnych zwolnione miejsce zostaje rozdzielone „po równo” na rzecz zwiększenia przepustowości nadających tam już wtedy 7 kanałów(można również rozważyć bezpośrednio zastosowanie takiej czynności(nie organizowanie konkursu na to „wolne miejsce”) i nie wiem czy aby nie byłoby to najlepsze rozwiązanie – zwiększanie konkurencji i fragmentaryzacja rynku(konkretnie np. NTC) niczemu dobremu w tym wypadku może nie służyć moim zdaniem, aczkolwiek może być i odwrotnie w tej kwestii niż sądzę obecnie „bardziej”, na rzecz tej „pierwszej” przedstawionej przeze mnie „opcji”... Nie wiem.),
- dla pewności przekazu powyższych „tak mi się widzi, że by było "najlepiej"”: na tymże MUX'ie maksymalna ilość znajdujących się na nim i przyznanych poszczególnym nadawcom(łącznie) „slotów” wynosi tak jak obecnie(w DVB-T): 8(przy czym trzeba uwzględnić ewentualność, którą opisuję powyżej dla sytuacji z kanałem: TVP ABC, polegającą na np. zaistnieniu możliwości występowania 7 „slotów”, kanałów(bądź mniej lub wcale, o czym więcej w tym poście w jego innych miejscach) na tymże MUX'ie).

MUX-2:
- taka sama sytuacja zachodzi jak opisana powyżej dla: MUX-1.

MUX-3:
- przeznaczony tak jak obecnie to jest: w całości dla TVP, z założeniem swego rodzaju dowolności w kształtowaniu tego MUX'a przez nadawcę publicznego(tak jak obecnie ma to chyba miejsce) przy czym uważam, że należałoby w „warunkach” dla tego MUX'a zapisać, że ilość „slotów”(kanałów) na tym MUX'ie nie może przekroczyć: 10 – z racji tego, żeby TVP też „nie przyszło do głowy” robienie „kontentu” „powtórkowego” w SD(lub żeby zminimalizować tym „zapisem” ten ewentualny stan – przynajmniej na jednym MUX'ie; uważam, że TVP powinna mieć w tych sprawach większą możliwość „elastyczności” niż nadawcy komercyjni – również patrząc na sprawę z perspektywy nie jednego MUX'a)... TVP już obecnie nadaje swoje pewne kanały w rozdzielczości: Full HD poprzez NTC, stąd można przypuszczać, że ta sytuacja w przypadku TVP jest mało prawdopodobna, a bardziej prawdopodobnym wydaje się przynajmniej w przypadku obecnych władz TVP: chęć pójścia „do przodu” pod względem technologicznym(„Full HD”) niż pójścia w ilość(SD) - np. w przypadku obecnie nadających kanałów TVP w SD poprzez NTC(DVB-T)...
Teoretycznie najlepiej, aby TVP na swoim MUX'ie mogła zmieścić wszystkie nadające obecnie przez siebie kanały(i ewentualne przyszłe)(głównie chyba linearne kanały „trzeba mieć tu na względzie"), jednak, aby było to możliwe to trzeba by pewnie „pójść w SD” – ilość, a nie jakość... No cóż... Reszta kanałów TVP „będzie musiała być” ulokowana ewentualnie na innych MUX'ach.


MUX-4:
- nie pamiętam, nie wiem dokładnie jak wygląda sytuacja tego MUX'a pod względem prawnym;
- (1) przeznaczony w całości dla TVP na takiej samej zasadzie jak opisałem to dla MUX-3
lub

- (2) przy zainteresowaniu, chęci inwestorów prywatnych powinien na rzecz Skarbu Państwa „zostać sprzedany”(„jego częstotliwości”)(może z pewnym „pierwszeństwem”, „automatyzacją”, o ile jest to możliwe, na rzecz: Cyfrowego Polsatu z racji obecnego stanu tego MUX'a) jak ma to obecnie miejsce, przy czym konieczny jest zapis bezwzględny, nakładający na „dzierżawcę” częstotliwości obowiązek zbudowania zasięgu na poziomie 90 kilku % powierzchni kraju czy też jego pokrycia ludnościowego(przynajmniej na takim poziomie jak któryś z obecnie nadających ogólnopolskich MUX'ów: MUX-1, MUX-2, MUX-3) w takim samym czasie jak pozostałe z ogólnopolskich MUX'ów(np. teoretyczne „nowe”: MUX-1, MUX-2, MUX-3 – zakładając ich niejako „pierwszeństwo podczas przejścia na DVB-T2”, „znajomość”, „pozycję”,„pewność” poprzez kontynuowanie spuścizny przez tych samych nadawców, przechodząc „tylko” ze standardu DVB-T na DVB-T2). Chyba wiadomo „zainteresowanym” jak obecnie wygląda i jak wyglądała na przestrzeni lat sytuacja stanu faktycznego budowanego i zbudowanego zasięgu tegoż MUX'a jak i jego stan prawny(dotyczący jego zasięgu). Możliwe w jego przypadku powinno być jak to ma miejsce obecnie: oferowanie dostępu płatnego do jego zawartości(ale i również FTA – w zależności od nadawcy, właściciela czy też dzierżawcy częstotliwości – tak jak ma to miejsce obecnie dla tego MUX'a). Bezwzględne zapisy co do ilości i jakości(rozdzielczości) oferowanych kanałów przez ten MUX – powinny obowiązywać takie jak to opisałem powyżej w tym poście dla MUX-1 i MUX-2.

MUX-5:
- (1) przeznaczony w całości dla TVP na rzecz emisji 2 lub 3 swoich dowolnych kanałów w rozdzielczości: 4K lub 1 w rozdzielczości: 4K i czterech(bądź mniej) w rozdzielczości: HD lub SD,
- (2) w przypadku przyznania MUX-4 „inwestorowi prywatnemu”, a nie TVP: TVP otrzymuje MUX-5 w całości dla siebie na takiej samej zasadzie jak to opisałem dla MUX-3.

MUX-6:
- (1) przeznaczony dla nadawców tylko prywatnych(bez możliwość startu w nim nadawcy publicznego - o ile istnieje taka możliwość), którzy wygrają konkurs na nadawanie: konkurs na nadawanie 2 lub 3 kanałów w rozdzielczości: 4K(z być może pierwszeństwem zapytania o chęć nadawania - o ile istnieje taka możliwość bez robienia konkursu - dla nadawców obecnych na MUX-1 i MUX-2(głównie chyba skierowanym do „największych”, „najbogatszych” „graczy” „stamtąd) z „pierwszeństwem” dla obecności tam ich kanałów ogólnych, najbardziej popularnych, typu: Polsat 4K, TVN 4K itp. lub jakichś innych nowych, które nadawcy zechcieliby od siebie utworzyć w takiej rozdzielczości(4K) – w zależności od ilości chętnych(większej niż ilość miejsc do rozdysponowania) podejmuje się decyzję o robieniu konkursu). Z racji w pewnym stopniu „nowatorstwa” jeszcze obecnie rozdzielczości: 4K i jego nie zdecydowanej przynajmniej jeszcze: popularności poprzez m.in. NTC(przynajmniej „na początku” ewentualnej drogi „4K” w DVB-T2 w Polsce) konkurs być może nie powinien być organizowany na bardzo konkretnie(tematycznie) sprofilowany/sprofilowane kanał/kanały o danej tematyce(choć może należałoby to zrobić w zależności od „bieżącej sytuacji” - „bieżącej” na czas podejmowania decyzji). Tylko być może wtedy powstałoby pytanie na jakiej podstawie wybierać kanały... Być może byłyby to poświadczenia nadawców, co do ilości możliwego emitowania(„posiadania”) audycji w rozdzielczości: 4K, posiadana „wiara”(przez organizatora konkursu) i informacje, doświadczenie co do „jakości i powagi” nadawcy, zabezpieczenie finansowe kanału(jak go nadawca widzi i przedstawia), jego marka i rozpoznawalność(możliwość budowania jej na „obecnych markach”) itp. itd.,
- (2) w przypadku, gdy TVP otrzymuje MUX-5 w całości dla siebie na zasadzie takiej samej jak opisałem to dla MUX-3: MUX-6 przeznaczony jest w całości dla TVP na rzecz emisji 2 lub 3 dowolnych swoich kanałów w rozdzielczości: 4K lub 1 w rozdzielczości: 4K i czterech(bądź mniej) w rozdzielczości: HD lub SD.

MUX-8:
- po zakończeniu istnienia w swoim bodajże obecnie prawnie przewidzianym standardzie, czyli DVB-T - co nastąpi najprawdopodobniej w 2026 roku: „przechodzi” on na nadawanie w standardzie DVB-T2,
- TVP, która umowę na emisję swoich kanałów na MUX-8 ma podpisaną do bodajże: grudnia 2022 roku(bardzo mądrze moim zdaniem z jej strony), czyli do mniej więcej czasu przejścia na nowy standard nadawania NTC w Polsce „przenosi”(już w 2022 roku bądź kiedy może najszybciej) swoje wszelkie kanały z MUX-8 na którychś z MUX'ów na którym TVP „istnieje” najlepiej na „samostanowiącym, zarządzającym w pewnych ramach dowolnie przez TVP” MUX'ie(tak jak to opisuję w tym poście): czy to na: MUX-3, MUX-4, MUX-5 czy MUX-6(wedle moich powyższych „tak mi się widzi, że by było "najlepiej"”),
- nadawcy komercyjni z MUX-8(po/od najprawdopodobniej 2026 roku) dostają miejsce na tymże MUX'ie na takiej samej zasadzie jak opisałem to dla MUX-1 i MUX-2(z bardzo wysokim bitrat'em chyba by to „im wyszło” na jeden kanał) ewentualnie robiąc konkurs, o ile to możliwe tylko dla nadawców prywatnych(w przypadku braku chętnych można i o to „pytać TVP”) „po miejscach” opuszczonych przez TVP na 1 kanał nadający w rozdzielczości: 4K lub 3 albo 4 kanały nadające w rozdzielczości HD lub SD(na zasadzie co do ich liczebności i jakości jak to opisałem dla MUX-1 i MUX-2).

Dla wszystkich MUX'ów:
- możliwość powielania danego kanału w tym samym lub innym MUX'ie NTC przez maksymalnie 30 dni(''mniej więcej" wiem jak to „bywało i obecnie wygląda”) z wyjątkiem w pewnym sensie „eksperymentalnych” i nowatorskich, niepełnych pod względem odbioru przed większość odbiorców na przestrzeni lat kanałów nadawanych w rozdzielczości: 4K – stąd np. istniała by możliwość nieograniczonej czasowo emisji kanału: TVP1 HD(na MUX-3) i TVP1 4K(na MUX-5).
- „wolne przepustowości” danego MUX'a, w sytuacji, gdy dani nadawcy nie chcą bądź nie mogą wykorzystać „pełni” przepustowości danego MUX'a: po prostu leżą „odłogiem”(z wyjątkiem konkursów na „opuszczone miejsca”, o których jest napisane w tym poście w jego innych miejscach),
- gdy w całym tym poście piszę o emisji kanałów w rozdzielczości: SD lub o robieniu konkursów na nowe kanały(nieobecne obecnie w NTC) mam na myśli wariant „najgorszy”(czego bym "nie chciał?(?)), tzn. braku chęci i chętnych z jakichś „stron” do takiej, a nie innej obecności(bądź nie) ich w NTC, braku chęci i chętnych obecnie obecnych na NTC do jak najefektywniejszego(„jakościowo”) wykorzystania pasma, miejsca im przeznaczonego – najlepszą opcją(w przejściu na DVB-T2) jest moim zdaniem pozostawienie obecnej ilości kanałów obecnych w NTC(z ewentualnymi w pewnym zakresie „dowolnymi” manewrami dostępnymi dla TVP lub niewielkimi, jednostkowymi konkursami na ewentualne poszczególne miejsca, „sloty”, o których piszę w różnych miejscach tego postu) z jednoczesnym celem jak najlepszej ich prezentacji poprzez najlepszą możliwą jakość techniczną obrazu i dźwięku, maksymalnie wykorzystując dostępne pasmo dla NTC. Jeszcze większe rozdrobnienie NTC o „nowe” kanały niczego moim zdaniem dobrego nie przyniesie dla żadnej ze stron(choć mogę się mylić w tej sprawie).
- myślę, że warto "trzymać" MUX-8 dostępny w paśmie VHF, nie UHF jak pozostałe z tu przedstawianych MUX'ów NTC na rzecz telewizji i "wykorzystywać go i mieć" dla NTC na być może „cięższe dla niej czasy” - jednak kto wie czy z racji "takiej, a nie innej sytuacji tego MUX'a" nie zostaną kanały z niego „przeniesione” na (teoretycznie) nowo tworzone MUX-5 czy MUX-6 w DVB-T2 – nie wiem – gdyby taka sytuacja miała miejsce wtedy moje powyższe „tak mi się widzi, że by było "najlepiej"” musiałby ulec przynajmniej częściowej modyfikacji.

(1), (2) – ciągłość tematyczna przedstawionego wariantu: 1 lub 2.

==================================================

Zaznaczam, że obecnie TVP gdyby chciało, to jest w stanie moim zdaniem zagospodarować „przyznane im przeze mnie” w tym zestawieniu miejsce na poszczególnych MUX'ach(być może nie wszystkie i i nie od razu, „na już”, ale z czasem jak np. za 2 lata bądź więcej(w przypadku obowiązujących umów z np. operatorami satelitarnymi na dane kanały TVP i reperkusjami z tym związanymi) to czemu nie (?)). Niekoniecznie trzeba liczyć, że tak na prawdę np. w tym moim zestawieniu TVP może dać na MUX-3: 10 kanałów HD i tyleż samo na MUX-4 czy MUX-5(„I skąd TVP tyle tych kanałów nabierze ? I po co?” - Mogą się pojawić pytania). Można „pójść” w jak to niektórzy mówią: „prawdziwe HD”, a nie „pseudo HD”(odpowiednio wysoki bitrate, przepustowość dla poszczególnych kanałów). Obecnie liczę, że TVP ma około 12-13 kanałów(ogólnych – nadających się na ogólnopolskie anteny), które mogłaby rozdysponować – aczkolwiek zapowiadane bywają kolejne, również te w rozdzielczości: 4K(jeden już „istniał”). Stąd również „wnioskowana” przeze mnie pewna dowolność w kształtowaniu tematycznym i technologicznym dla/przez TVP na „jej MUX'ach” - oczywiście z pewnymi ograniczeniami, które przedstawiłem. Uważam, że na podstawie chociażby m.in. swojego archiwum: TVP jest w stanie zbudować, o ile to konieczne: nowe, atrakcyjne dla widza kanały np.: ściśle trzymające się tylko danej tematyki(każdy poszczególny z nich) lub wedle tego odpowiednio wąsko sprofilować obecne swoje kanały.
Sytuacja, gdy TVP nie chce zagospodarować przyznanego jej miejsca raczej nie będzie miała miejsca, bo chyba zawsze będzie chciała zaprezentować ona przynajmniej swoje kanały obecnie oferowane poprzez NTC(tym bardziej, gdy nadawcy komercyjni również tam będą w jakiejś formie, najlepiej dla mojego przykładu: w co najmniej obecnym kształcie „jakościowym” pod względem zasięgu odbiorczego – dostępności, „oglądalności” przez widzów, „kontentu” i rozdzielczości oferowanych kanałów itp.). Tak jak pisałem w przypadku „minimalizacji TVP na tym polu”: można pójść w jakość(przepływność poszczególnych kanałów „wysoka”). Oczywiście z racji przyznanych TVP możliwości i rozwoju sytuacji na przestrzeni lat: TVP może manewrować swoimi zasobami na poszczególnych MUX'ach(np. zwiększając bądź zmniejszając w zależności od sytuacji ilość danych kanałów)(tym bardziej, że „dopiero” czy „już” zacznie się coś dziać za około 2 lata w tej sprawie).
Dla TVP NTC wydaje się „główną” i perspektywiczną platformą do trwania i rozwoju – stąd tak, a nie inaczej uważam jak opisuję to powyżej.
Nie ma dla mnie znaczenia „obecna władza TVP” i na jej podstawie budowanie tego powyższego teoretycznego zestawienia – za X lat może i „najpewniej” będzie tam ktoś „zupełnie” inny...
Uważam, że nadawca publiczny powinien mieć wystarczającą ilość miejsca przyznaną poprzez organy państwowe na naziemnych MUX'ach cyfrowych(których częstotliwości należą do Państwa), aby mógł(a nawet musiał) zaprezentować i zmieścić bez problemu cały swój „obecny” „kontent” poprzez nie(i w miarę możliwości i zaistnienia takiej sytuacji: ewentualny przyszły).

============

W przypadku „pełnej” (lub „częściowej”) rezygnacji z przyznanych miejsc (nawet teoretycznie) przez duże grupy jak np.: TVP czy większości lub wszystkich nadawców z poszczególnych MUX'ów – to moje „zestawienie” teoretyczne: nie ma racji bytu, jest nieaktualne. Wtenczas(sytuacja, że jednak jacyś „nieliczni” nadawcy „zostają”) należałoby „skondensować” ewentualnych tych, którzy chcą nadawać w minimalną konieczną ilość MUX'ów, a resztę „wolnych MUX'ów”(w sytuacji gdyby nikt nie chciał nadawać na żadnych MUX'ach przeznaczonych dla NTC w DVB-T2 w Polsce - również tak chyba należałoby zrobić jak jest napisane poza tym nawiasem:) pewnie pozostałoby Państwu Polskiemu „sprzedać” te (poszczególne) częstotliwości, o ile ktoś zechciał by je kupić lub gdyby nikt ich nie chciał kupić: to może i „powinny” lub z racji sytuacji: będą leżeć „odłogiem”...(?)... :) Chyba mało to prawdopodobna sytuacja.
============

Pisząc w tym poście o sprzedaży poszczególnych częstotliwości „obecnie” przeznaczonych dla NTC w Polsce, mam na myśli najlepiej sprzedaż „krótkookresową” i najlepiej dla polskiego podmiotu.
============

"Zasięg odbiorczy" jaki powinny mieć ogólnopolskie MUX'y nadające w przyszłości w standardzie DVB-T2 powinien być co najmniej odtworzony względem odpowiadających im poszczególnych obecnie nadających(MUX-1, MUX-2, MUX-3)(a dla „nowych” MUX'ów jak np. MUX-5 - przynajmniej „na poziomie” takim „co najmniej” jak któryś z tych obecnie nadających w DVB-T: MUX-1, MUX-2, MUX-3).
============

Tak w ogóle robienie konkursów(wyjątek np. TVP ABC, który opisałem powyżej w tym poście) na kanały umieszczane na np. MUX-1, MUX-2 chyba byłoby i jest bezsensowne, a może i w tym wypadku nieeleganckie, gdy już dany podmiot dostał swego czasu „koncesję” - co prawda nic nie jest chyba na zawsze, ale w tej sytuacji uważam to(takie ewentualne działanie) za zbyteczne i nie potrzebne.
============

Oczywiście przedstawiłem w treści powyższego postu ogólny zarys możliwej sytuacji(najlepszej na tą chwilę moim zdaniem) z pewnymi uwarunkowaniami i niekiedy być może „daleko idącymi” uproszczeniami, przewidywaniami itp., które w zależności od sytuacji i rozwoju na przestrzeni lat mogą ulec zmianie.
============

Pisząc: „na tą chwilę”, „obecnie” itp. w treści tegoż postu, mam na myśli „mniej więcej” czas zamieszczenia i opublikowania tegoż postu(pierwszej wersji - o ile będą kolejne, „po ewentualnej edycji”), zaś pisząc: „NTC” w treści tegoż postu mam na myśli: „naziemną telewizję cyfrową”.
============

1. Jakie są i czy są jakieś inne propozycje forumowiczów w tych sprawach ? Jak oceniają oni moje propozycje ? „Odpłynąłem, bajki, marzenia itp.”(starałem się być realistą) ? :D Pytam, o ile ktoś zechce i może odpowiedzieć mi na to pytanie...

2. Może w sprawach, o które pytam jest już generalnie coś ustalone, zdefiniowane lub wiadomo coś bardziej „pewnie” od tego co ja piszę w tym poście - jak to będzie wyglądać(być może pewne „decyzyjne” osoby coś nieoficjalnie wiedzą już w tych sprawach jak to będzie najprawdopodobniej wyglądało) ?

Pewne „światło” być może „rzuca na” to zagadnienie ta już chyba „nie nowa” przecież informacja:
- http://www.krrit.gov.pl/regulacje-prawn ... ch-20.html.

3. Co z MUX-7 ? Jest już na coś innego przeznaczony ?

:) :D
==================================================

Treść tego postu to w znaczącej, większościowej mierze i swej objętości: spekulacje, "marzenia" - jak ja bym daną sytuację widział, że powinna wyglądać itp. - w takim "kluczu" uważam, że należy to czytać(jak już ktoś to czyta) - nie są to informacje czy źródło faktycznej wiedzy w danym temacie.
Do niczego nikogo nie namawiam, ani nic nie narzucam, nie rozkazuję nic nikomu(w żaden sposób, w żadnej formie - poprzez "wszystko" co "składa się" na ten post). Być może w treści powyższej wiadomości(postu) pomyliłem się niecelowo(mogę się niecelowo mylić w treści tegoż postu). Przedstawiłem tu również swoje prywatne(i być może publicznie "dostępne" - odnośnie np. jakiejś części: wiedzy) zdanie, opinie, rozważanie oraz wiedzę z którymi nikt nie musi się zgadzać i które mogą być w części bądź całościowo, niezamierzenie: błędne. Za wszelkie zło(jeśli występuje w jakikolwiek sposób poprzez ten post, to jest: niecelowe): przepraszam.
Ostatnio zmieniony 24 września 2020, o 19:58 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 20 razy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX'y(multipleksy) NTC po przejściu na DVB-T2

Post autor: dvbtowiec »

Przyznam szczerze nie czytalem calego. Ciezko mi sie czyta taki dlugi slowotok, zwlaszcza jesli nie sa to konkrety a tylko wyobrazenia osoby piszacej :) . Nie wiem dlaczego zakladasz ze jesli nie chce nadawac w HD to nie moze drugiego w SD? Kazde rozwiazanie jest mozliwe. Nie nam decydowac :)

Osobiscie jestem zdania iz jesli jakis kanal nadaje technicznie gdziekolwiek w HD, powinien byc w HD naziemnie po zmianach. O 4k mozemy zapomniec poza moze nielicznymi wyjatkami. Jesli 4k sie pojawi to bym moze zdecyduje sie niego wylacznie publiczny nadawca w licznie 1dnego

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX'y(multipleksy) NTC po przejściu na DVB-T2

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

To może warto przeczytać całość ? :D
dvbtowiec pisze: 10 kwietnia 2020, o 13:48Nie wiem dlaczego zakladasz ze jesli nie chce nadawac w HD to nie moze drugiego w SD? Kazde rozwiazanie jest mozliwe. Nie nam decydowac :)
1. Oprócz "wyobrazen osoby piszacej" są tam też "informacje od KRRiT" - coś myślę, że "mówiące" w tej sprawie. :)
2. Moja opinia w tej sprawie(przynajmniej w tym miejscu, choć może jeszcze, gdzieś znajduje się w moim pierwszym poście tego wątku) rozpoczyna się od "nowej linijki tekstu"(w pewnym miejscu pod akapitem: "MUX-1"): "[...]Chyba nie muszę tłumaczyć[...]".
dvbtowiec pisze: 10 kwietnia 2020, o 13:48O 4k mozemy zapomniec poza moze nielicznymi wyjatkami. Jesli 4k sie pojawi to bym moze zdecyduje sie niego wylacznie publiczny nadawca w licznie 1dnego
Chyba tak wielu wyjątków tam(w moim pierwszym poście - założycielskim - tego wątku) nie przewidziałem... ? :) Tym bardziej, że "mówimy" o przyszłości.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX'y(multipleksy) NTC po przejściu na DVB-T2

Post autor: dvbtowiec »

Jakbys to napisal zwiezle i tresciwie, to bym przeczyatl calosc :) Nie obraz sie ;) Mysle ze to jest ogolny trend w spoleczenstwie, a zwlaszcza wsrod facetow. Lubimy konkrety, krotko i zwiezle.

Ale co do zasady sie z Toba zgadzam kazdy kanal powinien przejsc na HD w DVB-T2, jesli ma gdziekolwiek swoja wersje HD, takze w internecie czy kablu. Nie po to przechodzimy na HEVC, aby mnozyc kanaly SD marnej jakosci merytorycznej i technicznej. W HEVC znajdzie sie wystarczajaco duzo miejsca na kanaly w HD dla obecnych i nowych nadawcow.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX'y(multipleksy) NTC po przejściu na DVB-T2

Post autor: DanielK »

Trochę tam się można przyczepić do zbyt długiej treści, ale zmierzając do meritum.

MUX-1 i MUX-2 dla obecnych nadawców, ale z przejściem na HD, ewentualnie konkurs na uzupełnienie wolnych miejsc [np. TVP ABC] (nie wiemy do końca jakie będą parametry, a będą duże SFN-y).
MUX-3 oraz MUX-5 dla TVP w całości.
MUX-4 w sumie nie mam zdania. Czas pokaże.
MUX-8 przeniesienie na pasmo UHF jako MUX-6 + konkurs uzupełniający.

Nie wiemy czy i kiedy dla telewizji zostaną udostępnione kanały 13-20, więc może się okazać, że w przyszłości będzie coś jeszcze. Aczkolwiek przyszłość zmienia się dynamicznie ;-)

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX'y(multipleksy) NTC po przejściu na DVB-T2

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

dvbtowiec pisze: 10 kwietnia 2020, o 14:31 Jakbys to napisal zwiezle i tresciwie, to bym przeczyatl calosc :) Nie obraz sie ;) Mysle ze to jest ogolny trend w spoleczenstwie, a zwlaszcza wsrod facetow. Lubimy konkrety, krotko i zwiezle.
Gdzieżbym się obraził... :D
dvbtowiec pisze: 10 kwietnia 2020, o 14:31W HEVC znajdzie sie wystarczajaco duzo miejsca na kanaly w HD dla obecnych i nowych nadawcow.
Co do tego "dla... nowych nadawcow" to mam do tego takie podejście jak to opisałem w swoim pierwszym poście tego wątku("założycielskim") przedstawiając sytuację w poszczególnych MUX'ach. Nie wiem czy znajdzie się tak kto wie ile miejsca dla "nowych nadawców"(przynajmniej z założeniem, że "wszyscy" obecni nadawcy w NTC "bez gadania" "przechodzą na HD" ze swoimi kanałami), a i tak jak to opisywałem w swoim pierwszym poście tego wątku("założycielskim") uważam, że z pewnymi nielicznymi wyjątkami: nie ma to sensu(robienie konkursów, "dodawanie nowych nadawców do NTC" ze swoimi kanałami czy też "obecnych w NTC nadawców" ze swoimi "nowymi" kanałami w FTA. "Kontentu premium" poza ewentualnie płatną ofertą MUX-4 raczej "nie dostaniemy"(a prędzej "powtórki powtórek" można by chyba oczekiwać)... Można tak wnioskować po tylko bieżącym zapoznawaniu się z kształtowaniem się składu poszczególnych MUX'ów NTC DVB-T w Polsce na przestrzeni lat: wyborem kanałów i finalną ofertą itp. itd.(choć nie mówię, że jest "tragedia" czy że ta sytuacja nie mogłaby się zmienić - że "teraz" mogłoby być inaczej). Więcej o tym pisałem w moim pierwszym poście tego wątku("założycielskim").
DanielK pisze: 10 kwietnia 2020, o 15:00MUX-1 i MUX-2 dla obecnych nadawców, ale z przejściem na HD, ewentualnie konkurs na uzupełnienie wolnych miejsc [np. TVP ABC] (nie wiemy do końca jakie będą parametry, a będą duże SFN-y).
MUX-3 oraz MUX-5 dla TVP w całości.
MUX-4 w sumie nie mam zdania. Czas pokaże.
MUX-8 przeniesienie na pasmo UHF jako MUX-6 + konkurs uzupełniający.
Ciekawa koncepcja i być może po namyśle i wąskim wyborze: do "zaakceptowania przeze mnie" - moim zdaniem. Co do MUX-4: to tak jak pisałem w swoim pierwszym wątku tego postu - gdyby był dla np. Cyfrowego Polsatu z pewnymi warunkami, o których pisałem w moim pierwszym poście tego wątku to "nie obraziłbym się", ale jednak nie wiem czy bym to "wybrał" bo już chyba "biedniej" byłoby wtedy z miejscem dla TVP(czy komercyjnych nadawców) na "potestowanie" z nadawaniem kanału/kanałów linearnego/linearnych w rozdzielczości: 4K(przy założeniu "przeniesienia MUX-8 na MUX-6"). [W takiej sytuacji dla np. TVP mimo "posiadania" dwóch MUX'ów i biorąc pod uwagę obecną ofertę kanałów linearnych TVP, ale i jakąś przyszłość być może "nowe kanały" - o czym pisałem w moim pierwszym poście tego wątku - to nie tak kto wie ile jest tego miejsca wtedy - nie myśląc tylko o jednym kanale w rozdzielczości 4K, ale o ich większej ilości(przyszłość)]. Tak jak pisałem chodzi również o przyszłość i nie trzeba myśleć moim zdaniem tylko "na chwilę obecną". Zawartość MUX-8 "przeniesiona" na MUX-6, ale również tak jak pisałeś dla MUX-1 i MUX-2: z przejściem na HD ?
DanielK pisze: 10 kwietnia 2020, o 15:00Nie wiemy czy i kiedy dla telewizji zostaną udostępnione kanały 13-20, więc może się okazać, że w przyszłości będzie coś jeszcze. Aczkolwiek przyszłość zmienia się dynamicznie ;-)
Obecnie na co się używa kanałów: 13-20 ? Bazując na tym co napisałeś o przyszłości(nie mówię, że jest nieprawdziwe) zmieniającej się dynamicznie, mogę powiedzieć, że chyba to moje przyszłościowe "myślenie" o np. kanałach w rozdzielczości: 4K - może "paść"(choć w sumie jedno z drugim nie koniecznie musi się wykluczać).
==================================================

Treść tego postu to w znaczącej, większościowej mierze i swej objętości: spekulacje, "marzenia" - jak ja bym daną sytuację widział, że powinna wyglądać itp. - w takim "kluczu" uważam, że należy to czytać(jak już ktoś to czyta) - nie są to informacje czy źródło faktycznej wiedzy w danym temacie.
Do niczego nikogo nie namawiam ani nic nie narzucam, nie rozkazuję nic nikomu. Być może w treści powyższej wiadomości(postu) pomyliłem się niecelowo(mogę się niecelowo mylić w treści tegoż postu). Przedstawiłem tu również swoje prywatne zdanie, opinie, rozważanie oraz wiedzę z którymi nikt nie musi się zgadzać i które mogą być w części bądź całościowo, niezamierzenie: błędne. Za wszelkie zło: przepraszam.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX'y(multipleksy) NTC po przejściu na DVB-T2

Post autor: Kamilx »

Kanały 13-20 są wykorzystywane przez kablówki.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX'y(multipleksy) NTC po przejściu na DVB-T2

Post autor: dvbtowiec »

Panowie nie rezygnujmy tak chetnie z pasma VHF dla telewizji. Skoro juz wrocilismy do niego to w czasach ograniczonego pasma dla UHF, osobiscie uwazam ze VHF powinno pozostac. Ewentualnie mozna dokonac przetasowan i przeniesc tam kanaly nadawane w jakosci SD, ktorych nadawcy z roznych wzgledow nie chca wlaczyc do HD.

Awatar użytkownika
Giovanni
Posty: 32
Rejestracja: 10 kwietnia 2020, o 20:11
Miejscowość: Raszyn
Odbiornik: Philips
Instalacja antenowa: Antena na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury

Re: MUX'y(multipleksy) NTC po przejściu na DVB-T2

Post autor: Giovanni »

Żeby tylko Polsat nie dostał za dużo.
Niech dostanie TV Puls albo ktoś nowy-stary (Superstacja,Gold TV , Polonia1, Red Carpet TV

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX'y(multipleksy) NTC po przejściu na DVB-T2

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

dvbtowiec pisze: 10 kwietnia 2020, o 13:48 Przyznam szczerze nie czytalem calego. Ciezko mi sie czyta taki dlugi slowotok
dvbtowiec pisze: 10 kwietnia 2020, o 14:31 Jakbys to napisal zwiezle i tresciwie, to bym przeczyatl calosc :)
DanielK pisze: 10 kwietnia 2020, o 15:00 Trochę tam się można przyczepić do zbyt długiej treści, ale zmierzając do meritum.
Poddałem pewnego rodzaju edycji mój pierwszy post tego wątku(viewtopic.php?p=235723#p235723) przez co być może lepiej będzie się go czytało ewentualnym chętnym do tego(domyślam się, że być może komentującym ten post, o którym piszę w tym poście: że "poddałem go pewnego rodzaju edycji" - nie chodziło - przynajmniej w głównej mierze - o takiego rodzaju edycję jak ta "zastosowana" przeze mnie). :) :D

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: MUX'y(multipleksy) NTC po przejściu na DVB-T2

Post autor: apk »

Po przejściu na DVB-T2 H.265 HEVC multipleksy powinny być :
1 MUX 8 Kanałów HD -obecni nadawcy
2 MUX 8 Kanałów HD -obecni nadawcy
3 MUX 8 Kanałów HD – TVP
4 MUX Kanały HD – POLSAT chyba że zrezygnuje to nowi nadawcy
5 MUX 8 Kanałów HD -2 kanały dla TVP , 3 kanały dla nowych nadawców , 3 kanały dla obecnych nadawców - w tym multipleksie 1 program informacyjny ( nadawcy z 8 multipleksu mogą się starać)
6 MUX 8 Kanałów HD lub 1UHD + 4 kanały HD
8 MUX 6-7 Kanałów HD - obecni i nowi nadawcy jeśli zrezygnują z 8MUX i dostaną koncesje na 6 multipleksie – dodatkowo zmiana polaryzacji na poziomą a radio DAB+ w Polaryzacji pionowej .

Zablokowany