MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

MUX4
RTON Gdańsk / Jaśkowa Kopa
kanał 52 (722MHz)
ERP=2.3kW

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Martens »

Hmm, na antenie zewnętrznej sygnał jest bardzo słaby, wręcz zanika. Na pokojowej niemożliwy do odbioru, a wcześniej na kawałku drutu był niemal max. Coś jest nie tak z tym nadajnikiem. MUX-3 cały czas idzie na 100%.
Zobaczymy czy coś się poprawi po konserwacji, bądź po zmianie kanału z 52 na 25.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: bartosz4 »

No właśnie z jaką mocą pójdzie mux 4 na k. 25 i przede wszystkim czy Polsat News zostanie i to w HD?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Martens »

Testowy MUX Polsatu prawdopodobnie zostanie wkrótce wyłączony, bo od 3 czerwca na kanał 22 przeniesiony zostanie MUX-3.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: bartosz4 »

Na k. 25 ma być mux 4 i stąd pytanie czy dalej będzie nadawany z obecną DOBRĄ mocą? A przede wszystkim (bo tylko wtedy ma to znaczenie) czy Polsat News dalej będzie odkodowany i w HD.

PN dla klientów PLUSa jest też dostępny za darmo przez IPLĘ. Zawsze to jednak zawracanie głowy (trzeba się "naciskać" żeby tam dotrzeć) oraz niedostępność na części odbiorników.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Martens »

"Dobrą" w jakim sensie? Moim zdaniem MUX-4 z Jaśkowej Kopy nie nadaje z deklarowaną mocą 2,3 kW, tylko jakimś ułamkiem tej mocy.
Jeśli po konserwacji, bądź przejściu na docelowy kanał (52->25) sygnał nie wróci do poziomu sprzed kilku miesięcy, wówczas zwrócę się oficjalną drogą do Emitela i Polsatu o weryfikację, bo nadajnik nie pracuje poprawnie.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

@Martens - myślę, że nawet bardziej powinieneś zapytania kierować właśnie do Cyfrowego Polsatu - oczywiście jeśli jesteś abonentem TV Mobilnej, jeśli nie to…

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: bartosz4 »

Martens pisze: 31 maja 2020, o 11:22 "Dobrą" w jakim sensie? Moim zdaniem MUX-4 z Jaśkowej Kopy
Przecież piszę o testowym muksie z Polsatem News, z mocą bodaj 50kw (w każdym razie odbiera wszędzie o bez problemu, już kiedyś dziwiłem się tu czemu marnuje się takie pasmo), a nie obecnym mux 4 z którym oczywiście są problemy i zawsze były. Tylko, że teraz na testowy ma być przerzucony mux 4. Dziwne, że w tak prostej sprawie nie mogę od tygodnia doczekać się odpowiedzi.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Martens »

@DanielK: Sęk w tym, ze właśnie nie jestem abonentem TV Mobilnej. ;) Temat MUX-4 (jak i całej NTC) traktuje czysto hobbystycznie (posiadam kablówkę). Po prostu zdziwił mnie ten nagły spadek poziomu i jakości sygnału. Sądziłem, ze nadajnik MUX-4 na Jaśkowej Kopie został wyłączony, a emisja odbywa się wyłącznie z Chwaszczyna. No, ale skoro nadajnik na Jaśkowej Kopie pracuje, to z całą pewnością nie jest to praca z deklarowaną mocą. Ja ten maszt widzę z okna, z odległości około 2,5 km. Wszystkie nadawane stamtąd programy (zarówno radiowe jak i telewizyjne) zawsze odbierały u mnie doskonale (nawet na przysłowiowym gwoździu).
Zgłaszałem na forum dwukrotnie dziwną pracę nadajnika, ale reakcji nie ma. Może w trakcie konserwacji ktoś zauważy i usunie usterkę.

@bartosz4: Testowy MUX Polsatu odbiera dobrze, bo ma inne parametry modulacji niż pozostałe MUX-y nadawane z Chwaszczyna. Ot, cała tajemnica. Nie jest to kwestia pasma. ;)
Ja z odbiorem MUX-4 w Gdańsku nie miałem problemów. Sygnał był silny i możliwy do odbioru na kawałku drutu (tak jak MUX-3) - do czasu, aż się coś popsuło.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: bartosz4 »

Widać zależy gdzie, bo ja bawiąc się w wyszukiwanie go miałem problem, w odróżnieniu od mux3 czy 1 lub 2. Ale to wszystko nieważne, bo cały czas ciekawi mnie co będzie po przenosinach mux 4 na częstotliwość używaną przez testowy PN, który jest nadawany z taką mocą, że odbiera się go równie łatwo jak wspomniane muksy. I tylko o to chodziło.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Martens »

Zasadnicze pytanie - jesteś z Gdańska, czy spoza Gdańska? Jaśkowa Kopa pokrywa Gdańsk raczej dobrym sygnałem, bo to obiekt miejski. Co innego pozamiejskie Chwaszczyno - z odbiorem MUX-ów z tego obiektu bywają problemy w niektórych dzielnicach Gdańska. Dlatego ludzie odbierają sygnał MUX-1 i MUX-2 z Jagodnika, albo korzystają z kablówek bądź platform sat - jak ktoś straci cierpliwość.
MUX-4 po przenosinach z kanału 52 nie trafi na kanał 22 (czyli ten aktualnie wykorzystywany przez testowy MUX Polsatu), tylko 25 (obecnie wykorzystywany przez MUX-2 w Jagodniku). Na kanał 22 z kanału 48 przeniesiony zostanie MUX-3.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: bartosz4 »

Pytanie co z PN od 3 czerwca (a może już od dziś?) dalej aktualne. Reszta to dodatek do dyskusji. Brak jakiegokolwiek komunikatu Polsatu. Niepokój wzbudza wydłużenie pasma informacyjnego po 19:00.

Pomyliłem nawzajem numery kanałów 22 z 25 sugerując się Twoim postem i przez to nieco zamieszałem. Jestem z południowych rejonów Gdańska. Ale interesuje mniej też odbiór na działce na Kaszubach, gdzie mux 4 łapało bez problemu.

Tak z innej bajki: kiedy do cholery w Gdańsku będą jakieś muksy lokalne czy inne testowe TVN itd.?

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: monter1981 »

W Katowicach MUX z Polsatem News HD i Polsatem Film HD już wyłączony. PN w MUX-4 na chwilę obecną dalej niekodowany, w miejscu TVN Style zameldowała się Tele5 (przekaz oczywiście kodowany).

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: monter1981 »

Obecnie Tele5 jest niekodowane, ale VSF jest ustawiona na 0, więc odbiornik zgodny z rozporządzeniem nie pokaże stacji na liście. LCN stacji to 125.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Bardzo dziwnie to działa.
Do tej pory myślałem że jeśli telewizor wyszukał PN SD z MUX4, to poradzi sobie z każdym kanałem który w ten sam sposób zostanie rozkodowany w tym MUX.
Okazuje się że Tele5 ukrywa, podczas gdy PN nie ukrywa.
Czyli jest jeszcze coś prócz VSF, co wpływa na widoczność kanału na liście.
Ręcznie wpisując numer na którym się zaprogramował mogę wybrać ten kanał.

klaus13
Posty: 5
Rejestracja: 30 grudnia 2014, o 23:37
Miejscowość: Wawa
Odbiornik: różne TV
Instalacja antenowa: gwóźdź
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: klaus13 »

monter1981 pisze: 1 czerwca 2020, o 00:50 W Katowicach MUX z Polsatem News HD i Polsatem Film HD już wyłączony. PN w MUX-4 na chwilę obecną dalej niekodowany, w miejscu TVN Style zameldowała się Tele5 (przekaz oczywiście kodowany).
W Wawie to samo, brak PN HD i PF HD, PN SD na kanale 34 jeszcze działa.
Ostatnio zmieniony 1 czerwca 2020, o 10:36 przez klaus13, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Jeden z tunerów, oraz telewizor Samsung normalnie pokazuje go jako FTA i wczytuje na listę kanałów, sprawdziłem przed chwilą.
ID: TELE5
LCN: 125
Tak coś czułem po kościach, że mogą go dać FTA.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: bartosz4 »

W Gdańsku też PN znikło a przy okazji Mux 3. Na nowych częstotliwościach k. 22 i 25 też jeszcze nic nie ma.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: monter1981 »

dvbtowiec pisze: 1 czerwca 2020, o 10:27 Bardzo dziwnie to działa.
Okazuje się że Tele5 ukrywa, podczas gdy PN nie ukrywa.
To właśnie zależy od ustawień VSF. Początkowo po odkodowaniu PN również nie był widoczny na liście (dotyczy odbiorników zgodnych z rozporządzeniem) póki nie zmieniono VSF z 0 na 1. Pytanie brzmi czy Tele5 pozostanie niekodowany? Jeśli tak, to powinni zmienić wartość przedmiotowej flagi.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Ale PN chyba dalej ma 0.
Na niektórych odbiornikach PN w dalszym ciągu nie można odszukać.

Zablokowany