Historia kanału 50 w Krakowie (Rai Uno/Telewizja Kraków/MUX3)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Historia kanału 50 w Krakowie (Rai Uno/Telewizja Kraków/MUX3)

Post autor: Poland »

Poruszam ten temat w dziale o odbiorze z Chorągwicy ale trudno na niego trafić więc chciałbym też debatę w sprawie tematu niniejszego tematu chciałbym bowiem zapytać o historię wyłączonego w tym tygodniu już kultowego kanału 50 w podkrakowskiej Chorągwicy.
Trafiłem bowiem na kilka artykułów dotyczących inauguracji emisji Rai Uno i tak pierwsza wzmianka pojawia się na pierwszej stronie wydania z 23 czerwca 1989 roku: http://mbc.malopolska.pl/Content/90131/dp_1989_146.pdf
Następnie na podstawie wydania "Dziennika Polskiego" z 1-2 lipca 1989 roku możemy się dowiedzieć że jeszcze nieoficjalna emisja stacji Rai Uno wystartowała o 1 lipca 1989 roku o godz. 18:30: http://mbc.malopolska.pl/Content/90138/dp_1989_153.pdf
Z kolei w wydaniu tej samej gazety na dzień 7 lipca 1989 roku z kolei dostępne są pierwsze wyniki prób odbioru Rai Uno w Krakowie - pada również testowa moc nadajnika 0,5 kW: http://mbc.malopolska.pl/Content/90143/dp_1989_158.pdf
Kolejne informacje pojawiają się q "Dzienniku Polskim" na stronie 6 w wydaniu z 12 lipca a więc dnia rozpoczęcia oficjalnej emisji: http://mbc.malopolska.pl/Content/90149/dp_1989_162.pdf
Jest też dokument o emisji napisany w języku włoskim: https://www.senato.it/service/PDF/PDFSe ... 269448.pdf
Na podstawie tych materiałów mam pytanie - w szczególności do panów z Emitela:
1. Czy moc 10kW (poprzedzona testowymi 500 Watami) wspomniana w materiałach była tą która obowiązywała przez pierwszy rok emisji Rai Uno?
2. Jeżeli tak to czy następnie podrasowano moc do 200kW?
3. Czy Telewizja Kraków która zajęła kanał 50 od 31 grudnia 1993 roku od godz. 12:00 zajęła kanał bezpośrednio od Rai Uno które to przeniosło się na kanał 35.
4. Z jakimi parametrami nadawała Telewizja Kraków na początku swojej emisji?
5. Od kiedy emisja prowadzona emisja z mocą 500 kW?
Z tego co wiem na pewno emisja Telewizji Kraków odbywała się w oparciu o technologię po Rai Uno stąd też ciekawi mnie jak to wyglądało.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Historia kanału 50 w Krakowie (Rai Uno/Telewizja Kraków/MUX3)

Post autor: Jingiel »

Telewizja Kraków miała swoje okienko w ramach programu 2 TVP. Jak wszystkie inne ośrodki regionalne. Przy okazji rai uno przypomniało mi się Fun Radio na 70,06 MHz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Historia kanału 50 w Krakowie (Rai Uno/Telewizja Kraków/MUX3)

Post autor: dvbtowiec »

Czy ten wątek nie powinien być w działe Małopolska viewforum.php?f=25 ?
Nie wiem jakie zainteresowanie wzbudzi u kolegów np. z Warszawy, czy Gdańska :)
Ostatnio zmieniony 6 czerwca 2020, o 23:22 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Historia kanału 50 w Krakowie (Rai Uno/Telewizja Kraków/MUX3)

Post autor: Poland »

Jingiel pisze: 6 czerwca 2020, o 21:54 Telewizja Kraków miała swoje okienko w ramach programu 2 TVP. Jak wszystkie inne ośrodki regionalne. Przy okazji rai uno przypomniało mi się Fun Radio na 70,06 MHz.

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka
Tak ale z drugiej strony 31 grudnia 1993 roku w południe ruszyła odrębna emisja Telewizji Kraków na kanale 50.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Historia kanału 50 w Krakowie (Rai Uno/Telewizja Kraków/MUX3)

Post autor: dvbtowiec »

To już historia. Nie wiem co tu komentować :) Raczej do Wikipedii się nadaje :)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Historia kanału 50 w Krakowie (Rai Uno/Telewizja Kraków/MUX3)

Post autor: Poland »

Chciałem się dowiedzieć jak to było z tymi emisjami od strony mocy. Trochę na ten temat pojawia się już w temacie o DVB-T na Chorągwicy w poście kolegi TLW/SZA:
TLW/SZA pisze: 6 czerwca 2020, o 20:47 Nie mogę sobie dobrze przypomnieć bo to 30 lat wstecz ale coś kojarzę że chyba moc nadajnika na k50 z Rai Uno wynosiła po wyjściu sygnału poza Kraków 200kW, tak sobie to kojarzę bo Rai Uno w Szczekocinach odbierało w miarę czysto ale nie był to tak czysty odbiór jak miała "Dwójka" k21 z Katowic i k33 z Krakowa nie wspominając o k28 z Kielc bo tu "Dwójka" miała 1000 kW mocy. Dopiero chyba w 1993 roku jak zaczęła z Chorągwicy nadawać TVP Kraków podniesiono do 500 kW, po odbiór programu Krakowskiego ośrodka był bardzo dobry nawet gdy antena była skierowana może nie idealnie ale bardziej w kierunku na Kosztowy, przez kilka lat tak odbierałem na początku lat 90-tych na starej dipolowskiej siatce, wtedy łapałem w dobrej jakości Czeską "Jedynkę" Cz "Dwójkę" ze śniegiem i STV2 z dość mocnym śniegiem, nawet do tej pory mam zasilacz z tej anteny i jest nie do zdarcia. Dopiero po pojawieniu się Polsatu na k22 przestawiłem się na odbiór z Kielc bo tu był bardzo dobry odbiór Polsatu nie wspominając o Jedynce która nadawała w polaryzacji H i nie trzeba było dostawiać dodatkowej anteny na pasmo V i Dwójce a później w miarę czysty Naszej TV późniejszej TV4 oraz TVN, a z Chorągwicy Polsat k53 dość mocno śnieżył,a TV4 i TVN były nieosiągalne w dobie analogu.
Może w archiwum wykazów TV na radiopolska coś się jeszcze na ten temat znajdzie, ale czy po tylu latach są tam podane docelowe moce?
http://old.radiopolska.pl/portal/static ... z-archiwum
Chciałbym to jeszcze zweryfikować u źródła czyli panów z Emitela i innych użytkowników.

Zablokowany