DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
ainsztain
Posty: 111
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:55
Miejscowość: Żory
Odbiornik: sony XR-85XJ95 (polecam!)
Instalacja antenowa: 1/log5-65 +LG2 2/log5-65 +LG1 3/opticum AX1000 +AX W11, wzm. budynkowy WWK 982
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Ornontowice,Żilina, Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ainsztain »

U mnie w Żorach też działa RS8 na kanale 50. Dzięki za wiadomość.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Maciejek »

Wczoraj w CT24 podali nowe terminy przechodu na T2. M.in. W regionie MorawskoSleskim będzie to 27.08

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

A pozostałe MUX-y CRa na początku października (MUX-22) i 14 października MUX-23 (Lysa Hora dopiero 20.10) .
https://www.televizniweb.cz/2020/06/jak ... -cervence/

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Prawie kosmiczna prędkość przełączania w Czechach ... :shock: To wygląda jakby jakaś jedna grupa techniczna jeździła od nadajnika do nadajnika i ręcznie przełączała po kolei przysłowiową "wajhę".

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrowicki »

Miła niespodzianka spotkała mnie dzisiejszego ranka. Nastawiłem moją starą antenę logarytmiczną na południe , a tu "ciach" przejściowy sit 13 na kanale 31 ( bez wzmacniacza ). Co więcej antana logarytmiczna podłaczona jest do zwrotnicy UHF/UHF ( druga antena nastawiona na Żilinę ) . Przeoczyłem, że oprócz starego już nadajnika na 44 kanale , w Trzyńcu rozpoczął nadawanie słabej mocy nadajnik doświetlający na kanale 31.
Miłego weekendu
Piotrowicki

Awatar użytkownika
seba950
Posty: 126
Rejestracja: 21 października 2018, o 20:43
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Televes zenit mix, osobna antena vhf i dookolny dipol fm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: seba950 »

Pozwolę sobie zapytać, warte coś są anteny logarytmiczne? Jak z odbiorem ?

ainsztain
Posty: 111
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:55
Miejscowość: Żory
Odbiornik: sony XR-85XJ95 (polecam!)
Instalacja antenowa: 1/log5-65 +LG2 2/log5-65 +LG1 3/opticum AX1000 +AX W11, wzm. budynkowy WWK 982
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Ornontowice,Żilina, Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ainsztain »

Ja mam 2 anteny logarytmiczne że wzmacniaczami LG. Jedna do odbioru z Ornontowic i Mysłowic a druga z Żyliny (odległość w linii prostej około 100 km). Anteny trzeba zawsze dobierać do danej lokalizacji. Czasami teoretycznie "gorsza" na papierze antena w rzeczywistości daje lepsze wyniki odbioru niż super produkt znanego producenta.

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrowicki »



Zgadzam się z Tobą Ainstein. Dodałbym jeszcze Seba ,że ważna jest też ilość miejsca na maszcie. Logarytmiczna warta jest polecenia wtedy gdy dysponujemy krotkim masztem . Do odbioru stacji TV na granicy zasięgu nailepiej sprawdzała mi się ATX 109.

Awatar użytkownika
APiK
Posty: 79
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 10:34
Miejscowość: Pardubice
Instalacja antenowa: UHF Color supra k21-69, VHF yagi k6+TEROZ č.604 ULTRA LOW NOISE, VKV Dipol 3
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły, Czarna Góra + CZ all

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: APiK »


Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Ciekawe z jaką mocą będzie nadawany od 30 września MUX-24 na k45 z Frenštátu-Velký Javorník?
Osobny system antenowy ma być skierowany na północ, więc przy rozsądnej mocy może i do mnie coś doleci bo i profil terenu mam korzystny a azymut jest zbliżony do tego na jaki mam ustawioną antenę czyli na LH.

https://www.televizniweb.cz/2020/07/dig ... frenstatu/

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: magnezz81 »


Kanał 45 z Frenštátu-Velký Javorník został skoordynowany z Polską z parametrami - ERP 10 kW, tłumienie w sektorach 120-270 aż do 0,1 kW, w w pozostałych pełna moc. Jest duża szansa na odbiór w Polsce - w zasięgu większa część województw opolskiego i śląskiego. Dla porównania kanał 31 z tego obiektu ma bardziej kierunkową charakterystykę - jest większe tłumienie np. w kierunku Zagłębia.

jerkre
Posty: 62
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: jerkre »

Mam zanik sygnału w różnych porach dnia na k54 , 26, 28.
Zbiorcza antena, jak poprawić odbiór sygnału.

ainsztain
Posty: 111
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:55
Miejscowość: Żory
Odbiornik: sony XR-85XJ95 (polecam!)
Instalacja antenowa: 1/log5-65 +LG2 2/log5-65 +LG1 3/opticum AX1000 +AX W11, wzm. budynkowy WWK 982
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Ornontowice,Żilina, Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ainsztain »

Problemy ze zbiorczą anteną musisz zgłosić do swojej administracji. Mając dostęp jedynie do gniazdka abonenckiego raczej nic sam nie wskórasz.

OTS'20
Posty: 8
Rejestracja: 10 lipca 2020, o 16:10
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: Octagon SF8008

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: OTS'20 »

DVB-T/T2 Czechy na Górnym Śląsku (Rybnik) 40 Kanałów FTA! CT Sport, Nova, Sport5, Prima (10.07.2020)

https://youtu.be/MgJuZpn5HDg <---Zapping Video

Kanał 26 (514 MHz) CT1 HD, CT2 HD, CT3 HD, CT24 HD, CT Sport HD, CT:D/art HD
Kanał 28 (530 MHz) Barrandov TV, Kino Barrandov, Barrandov Krimi, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima +1, Prima Max, Prima Love, Prima Zoom, Prima Cool, Prima Krimi, CNN Prima News, Noe TV, Seznam.cz TV, Slagr TV, Slagr 2, Ocko TV, Ocko Star
Kanał 38 (610) Sport5, LTV Plus, CS Mystery, Galerie, Klenot TV, Televize Pres Antenu, ABC TV
Kanał 45 (666) Rebel, Relax, Polar, Joj Family, Nova 2, Nova Action, Nova Gold, Prima Comedy Central
KANAŁY SD:
Kanał 36 (594 MHz) CT 1SM, CT 2, CT 24, CT Sport, CD:D/Art
Kanał 27 (602 MHz) Nova, Nova Cinema, Barrandov TV, Prima, Prima Cool
Kanał 48 (690 MHz) Ocko, Ocko Star, Slagr TV, Seznam.cz TV,Kino Barrandov, Barrandov Krimi, Prima Krimi, Prima Zoom, Prima Max, Prima Love
Kanał 53 (730 MHz) Barrandov TV, Prima, Prima Cool, Nova, Nova Cinema

am haarec
Posty: 34
Rejestracja: 22 stycznia 2020, o 11:20
Miejscowość: Piekary Śląskie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lysa Hora,Ornontowice,Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: am haarec »

"Kanał 27 (602 MHz) Nova, Nova Cinema, Barrandov TV, Prima, Prima Cool" zauważyłem mały błąd, nie jest to k.27 ,ale k.37 na którym nadaje czeski mux.2 , częstotliwość się zgadza.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

magnezz81 pisze: 7 lipca 2020, o 23:53 Kanał 45 z Frenštátu-Velký Javorník został skoordynowany z Polską z parametrami - ERP 10 kW, tłumienie w sektorach 120-270 aż do 0,1 kW, w w pozostałych pełna moc. Jest duża szansa na odbiór w Polsce - w zasięgu większa część województw opolskiego i śląskiego. Dla porównania kanał 31 z tego obiektu ma bardziej kierunkową charakterystykę - jest większe tłumienie np. w kierunku Zagłębia.
Skąd posiadasz takie informacje ?

Z czeskiego artykułu jak wyżej o ile dobrze rozumiem wynika że na południe zostanie uruchomiony nowy system antenowy a na północ zostanie ten sam ... a może zostanie lekko skorygowany jak piszesz na północ. Oby.

W tej chwili kanał 31 w kierunku Sosnowca to tylko jakieś 3,6 kW co u mnie w praktyce przy odległości 110 km i antenie ATX-91 oznacza brak odbioru w ciągu całego dnia. Typowy sygnał zmierzony miernikiem to 25-26 dBuV. Ostatnio wieczorami sygnał się poprawił i czasami podciąga się na 34 dBuV i wtedy TV zaczyna odbierać sygnał na poziomie 10 %. Zauważyłem momenty kilka dni temu wieczorem że sygnał skoczył do 40 dBuV i nawet przerósł kanał 26 i 28 gdzie poziom jest na raczej stabilnym poziomie 34-38 dBuV. Może to jakieś testy nowego systemu antenowego. Z kolei aktualnie poziom sygnału na kanale 43 jest bardzo niski i jeszcze gorszy niż na kanale 31. Nigdy tego kanału nie udało mi się odebrać mimo że jest to DVB-T a nie DVB-T2, który to wymaga większego stosunku C/N do poprawnego odbioru.
Ostatnio zmieniony 15 lipca 2020, o 22:24 przez Krispl, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Krispl pisze: 15 lipca 2020, o 21:59
A docelowo to jaki ma być kanał 43 czy 45 ?
W linku który wkleiłem kilka postów wyżej jest informacja, że z tego obiektu będą docelowo wysyłane dwa MUX-24. Obecny system antenowy (emisja kierunkowa w stronę Zlinu) z którego teraz idzie MUX-4 na k42 i PS-13 na k31, będzie docelowo nadawał MUX-24 na k42. Nowy system antenowy (skierowany na północ) będzie nadawał MUX-24 na k45 w SFN z pozostałymi nadajnikami.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Wygląda na to, że anteny nadawcze zostaną tylko obrócone o 90 st. w prawo i cała wiązka 10 kW pójdzie na zachód-północ i częściowo wschód zamiast w większości na zachód. To byłaby rewelacja. Teraz dopiero zauważyłem że czseski kanał 42 (a nie 43 jak pisałem) przykrywa mi nadajnik testowy z Kosztowów z TVS i Polsatem HD. Jeśli nowy kanał 31 z MUX 23 przejmie moc kanału 37 z Lysej Hory a u mnie z tej częstotliwości jest najlepszy sygnał to 4 multipleksy czeskie będzie można bez problemu odbierać w większości śląskiego i opolskiego a może i małopolskiego.

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: magnezz81 »

Dziś przy lepszych warunkach tropo załapałem się na odbiór Regionalnego MUX 8 z Ostrawy-Hosztalkowic. Pomimo ustawienia anteny wprost na nadajnik odbiór tylko sporadyczny. 70 km do nadajnika przy ERP 0,4 kW (z max. 2 kW) - Zabrze-Rokitnica.
7 stacji z czego Noe dwukrotnie.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

U mnie w Sosnowcu po dokładnym ustawieniu anteny ATX-91 miernikiem pojawił się odbiór MUX-3 z Lysej Hory wieczorami i w nocy na kanale 48. Odległość w linii prostej wynosi 95 km a nadajnik tylko o mocy 1 kW. Odbiór na tym kanale jest możliwy przy dużo mniejszym poziomie sygnału bo to DVB-T. Z kolei odbiór na kanale 31 czyli Frenstat nad Radhostem mimo większej mocy promieniowanej w moim kierunku to jest 3,6 kW jest trudniejszy bo to DVB-T2. Często jest tak że DVB-T już działa wieczorem a nie ma jeszcze sygnału DVB-T2.

Zablokowany