HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Na stronie producenta specyfikacje do najdroższych modeli mają informację o HbbTV 1.5.
https://www.tcl.com/pl/pl/nowosci-w-dzi ... id-tv.html
Przejdź do specyfikacji, rozwiń je i zakładka Smart TV.

Kompatybilność rozwiązań HbbTV pozostawia wiele do życzenia.
Poczekaj cierpliwie dłużej na stacji radiowej. W starszych wersjach HbbTV spotkałem się z tym że radio zaskoczyło z dużym poślizgiem. Może u Ciebie będzie ten sam problem.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ploomba »

posprawdzam jutro i dam znać co wyniuchałem. Co do pokazanego przez Ciebie TCL z serii Dp660 , to jest t chyba seria z 2018 roku, potem w 2019 była seria EP, a w 2020 z tej sredniej polki daja serie C715 i C815.
Czy HBB TV producent moze zaktualizowac?

edit
Sprawdziłem dokładnie odpowiedż jaką dostałem od TCL-a 2 tyg temu.
Napisali: "Wersja HBB TV w naszych telewizorach to 2.02"

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

No popatrz, TCL daje wersję HbbTV 2.0.2, a taki potentat jak Samsung daje HbbTV 1.0 :lol:

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ploomba »

Może wynika to z tego, że montują telewizory w Polsce i stosują się poniekąd do informacji o planowanych normach dla HBB TV w Polsce. Ogólnie ten mały budżetowy TCL zaskoczył mnie pozytywnie. Myślałem, że Android (9) będzie mocno zamulał. Działa dość spoko. Wg mnie podobnie jak przystawka MiBox od Xiaomi - jesli chodzi o płynność. Dopiero po odpaleniu jakiejś apki widać, że TCL jest ciut slabszy od MiBoxa (słabszy proc) , bo apki odpalają się trochę dłużej.
Córka zadowolona, naziemna TV - TVP ABC, Youtube, Netflix i 10 kanałow bajkowych na apce Canal+ i nic więcej jej nie trzeba.

Co do tego HBB TV, TCL podal mi że jest w ich telewizorach wersja 2.02. Nie wiem czy tylko tych z 2020 czy ogólnie w starszych też. Czy HBB się aktualizuje wraz z updatem softu? Do TCLi co chwilę wychodzi nowa wersja softu ( głównie do tych z Androidem). Nie wiem nadal jak zweryfikowac ich słowa o wersji 2.02. Nie mogę żadnych informacji na ten temat znaleźć w menu telewizora.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Można by rzec idealny telewizor do drugiego pokoju, lub na działkę. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko Full HD. Przy tej wielkości już mógłby mieć, bo tą różnicę widać.

Normą nieformalną optymalną w Polsce na dziś jest 1.5.
Zapowiadaną od kilku lat jest 2.0.2, obniżoną do 2.0.1 po sprzeciwie producentów.

O wersji HbbTV w informacjach i telewizorze się raczej nie dowiesz, nie spotkałem się z tym żeby było to wprost powiedziane.
Sony np. zasłania się tajemnicą jeśli chodzi o informację jaką wersję HbbTV stosuje :D

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ploomba »

Dokładnie, ten 32s615 jest idealny do pokoju dzieciecego, albo jako drugi TV. Szukałem czegoś z Full HD, ale niestety. Większość tanich 32" to HD Ready. Był jeden TCL 32ds520f z Full HD, stary model, nawet tanszy, ale bez Androida TV. Ma tylko swój Smart TV 3.0 z Youtube i Netflixem. I tyle. Jeśli komuś te dwie aplikacje wystarcza to OK. Nie mniej jednak nie wiadomo jak będzie za rok, czy aplikacje nie przestaną działać a producent porzuci aktualizację. Z Androidem jest o tyle lepiej, że aplikacje robią firmy zewnętrzne i na aktualizację mamy prawie 100% szansę.
Co do samej jakości obrazu tego TV, jest OK, ale wiadomo, wyższe modele będą o wiele lepsze.
Myślałem jeszcze nad tv od Xiaomi 4A, ale suma sumarum TCL wydał się lepszym pewniakiem z normalnym serwisem producenta i dostępem do części. Xiaomi to jednak typowy import Made in China z lokalnym nieznanym serwisem. Choć parametrowo ten TCL 32s615 i Xiaomi 4A są bardzo podobne. Pytałem o HBB tv w Xiaomi, to nikt nic nie wie na ten temat. Niby w specyfikacji na pewnych stronach internetowych podają, że jest, w innych podają , że nie ma.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ploomba »

Wiem, że post pod postem, ale..potestowalem trochę HBB i takie mam dodatkowe obserwacje i pytania:
Czy na Eska TV jest też hbb tv? Bo u mnie na TCL nie pojawia się nic. Żadnej sygnalizacji. A z tego co gdzieś wyczytałem, to na Esce też coś ma być? Nadal jest, czy zlikwidowali?
Ja mam hbb tv na kanałach TVP, Polsatowskich (reklama Ipla i stream POLSAT News) i TVN, z mux-1 tylko na Stoplaktce (i ABC), z mux-8 tylko na Metro
W mux 8 też są też oczywiście te dodatkowe kanały/usługi z HBB tv. Działa Legia TV, e-szkoła, TVP Kultura 2, EMI TV - ale na Emi TV nie mogę odpalić żadnej stacji radiowej.
Jest też ten kanał "Telewizja naziemna", ale nie mam na nim żadnej planszy testowej ani sygnału HBB.

Tak więc na chwilę obecną na TCLu z 2020 roku mam problem z tymi stacjami radiowymi na EMI TV i prawdopodobnie z HBB TV na Eska TV - jeśli tam takowy sygnał jest nadawany.

Jest gdzieś jakiś wykaz, co i gdzie z HBB TV powinno się znajdować?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Eska, Polo, Fokus - hbbTV nie zgłasza się od dłuższego czasu.
"Telewizja naziemna" - tutaj powinien Ci się otworzyć automatycznie ten sam serwis który otwierasz na kanałach TVP pod czerwonym przyciskiem., Ale widzę że też się nie otwiera na tych odbiornikach które testowałem wcześniej.

Wykazu nie ma.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: HbbTV w NTC

Post autor: monter1981 »

Opracowanie poświęcone HbbTV w polskiej NTC ukazało się dwa lata temu na łamach SatKuriera. Dostępne jest też na stronie satkurier.pl. Niestety część informacji jest już nieaktualna.
Usunięcie serwisów hbbtv ze stacji należących kiedyś do grupy ZPR Media to pokłosie przejęcia ich przez Polsat. Szkoda bo zawartość była atrakcyjna.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ploomba »

Dzieki za info.
Bo juz myslalem, ze to hbb z Eski jest jakies niekompatybilne z TCLem. Tak wiec na dobrą sprawę, jedynym powaznym błedem jest ten brak dźwieku stacji radiowych. No i ten brak serwisu tvp na Telewizji Naziemnej - ale ten szczegol mozna by przy uzytkowaniu pominąc, bo wywolamy ten serwis czerwonym przyciskiem na TVP.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: HbbTV w NTC

Post autor: monter1981 »

Zaglądając 'pod maskę' EmiTV zauważyłem, że większość przekazów audio to streamy MP3. Z ciekawości sprawdź Radio Łódź, bo w tym przypadku jest to stream aac.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ploomba »

Niestety. Z "Radiem Łódź" to samo. Nie załacza sie. Mogę sie przelączac miedzy stacjami w menu, ale nie odpalę zadnej.
Domyślnie stacje radiowe zalacza sie przyciskiem OK. Pomyślałem, ze w TCLu jest coś inaczej i sprawdzilem wszystkie klawisze pilota. Tez nie pomogło.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Miałem okazję pobawić się jednym TCL w minionym tygodniu.
Potwierdzam że stacje radiowe nie grają w nim w HbbTV EmiTV.
Ale poza tym działanie HbbTV jest bez zarzutu. Kanały streamingowe w MUX8 takie jak TVP Kultura2 czy eSzkoła Domowe Przedszkole, wczytują się bez błędów za każdym razem i dość szybko. Trwa to niewiele dłużej, niż zmiana kanału nadawanego z anteny. Jestem pod wrażeniem jak może działać serwis mając wyższej klasy oprogramowanie HbbTV.
To już nawet w wypasionym Sony XG, rok modelowey 2019 działa to gorzej. Często błędy, a wczytywanie trwa wyraźnie dłużej - za to w Sony android działa szybciej i płynniej i radio gra w HbbTV, ale z kolei nie działa Polsat News w HbbTV, a w TCL działa :D

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: HbbTV w NTC

Post autor: monter1981 »

Od paru dni mam problem z serwisem HbbTv od TVP- nie wczytuje się treść żadnej z zakładek (filmy, seriale itd.). Jest tylko logo, zegar, data i stopka. Odtwarzanie multimediów ze strony głównej działa bez zarzutu. Sprzęt: Philips 32PFS5823.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ploomba »

dvbtowiec pisze: 3 sierpnia 2020, o 09:45 Miałem okazję pobawić się jednym TCL w minionym tygodniu.
Potwierdzam że stacje radiowe nie grają w nim w HbbTV EmiTV.
Ale poza tym działanie HbbTV jest bez zarzutu. Kanały streamingowe w MUX8 takie jak TVP Kultura2 czy eSzkoła Domowe Przedszkole, wczytują się bez błędów za każdym razem i dość szybko. Trwa to niewiele dłużej, niż zmiana kanału nadawanego z anteny. Jestem pod wrażeniem jak może działać serwis mając wyższej klasy oprogramowanie HbbTV.
To już nawet w wypasionym Sony XG, rok modelowey 2019 działa to gorzej. Często błędy, a wczytywanie trwa wyraźnie dłużej - za to w Sony android działa szybciej i płynniej i radio gra w HbbTV, ale z kolei nie działa Polsat News w HbbTV, a w TCL działa :D

Dokładnie, jedyne do czego mozna by sie przyczepić w TCLach (z tej właśnie użytkowej ergonomii) to własnie ten średnio działający Android. Znaczy, działać działa, ale czuć, że to nie jest to co być powinno. Na Mi Boxie Android TV działa mi trochę lepiej. Aaa i jeszcze, sortowanie liisty kanałów to jakis dramat w TCLu z Androidem :D

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Porządkowanie listy kanałów - przeniesione do osobnego wątku viewtopic.php?f=36&t=8166&p=237299#p237299
Ostatnio zmieniony 4 sierpnia 2020, o 14:16 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Jeszcze ja off-topic, czy w TCL da radę ułożyć jedną listę naziemno-satelitarną?
Zresztą założę może o tym osobny temat, ale jak można tak krutko tutaj tak/nie?
Ostatnio zmieniony 4 sierpnia 2020, o 12:29 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Nie.

EDIT 2:
Rozwinięcie PRZENIESIONE: viewtopic.php?f=36&t=8166&p=237299#p237299
Ostatnio zmieniony 4 sierpnia 2020, o 14:17 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 5 razy.

OTS'20
Posty: 8
Rejestracja: 10 lipca 2020, o 16:10
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: Octagon SF8008

Re: HbbTV w NTC

Post autor: OTS'20 »

HbbTV TVP DVB-T Polska
https://youtu.be/pIrKM7NViFk

Lechu1956
Posty: 31
Rejestracja: 6 sierpnia 2020, o 06:41
Miejscowość: Opole
Odbiornik: Sony 50W755, LG 43UJ6307, TCL 43EP660
Instalacja antenowa: siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Pradziad

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Lechu1956 »

Wyniki zgodności moich telewizorów HbbTV z wersją 2.0. według testu z czeskiej naziemnej. TCL EP660 w 85% zgodny z czeskimi wymogami i wykazane 5 błędów. Przy LG z 2017 roku jest 7 błędów , a przy Sony android tv z 2015 roku 9 błędów.
A niby ten TCL ma wersję 2.0.2. Na pięć błędów , cztery dotyczą kodeka H.264.

Zablokowany