Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Bogdan G. »

Drekan pisze:Na pewno Emitel wyłączy 1 multipleks, zaraz po oficjalnym stracie 3 MUX REG. :!:
Ciekawe, gdzie docelowo wyląduje sprzęt wykorzystywany w Warszawie do nadawania 1 multipleksu? :?:
Nie sądzę aby był sens ruszania sprzętu . Jeżeli będą chcieli w Warszawie wyłączyć analog zgodnie z planem tj. 09/2011 to najpóźniej na wiosnę powinni uruchomić MUX-1 w pełnym składzie .

jajo9

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: jajo9 »

Plan wyłączeń jest już dawno nieaktualny, nierealny, trzeba pisać od nowa kolejny.

darexxx

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: darexxx »

w ciechanowie na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda następująco: kanał 55 w raszyna odbiór na poziomie 78-80% mocy i jakości bez żadnych pikseloz. podobnie kanał 48. gorzej na kanale 58. tu pikseloza ale to pewnie skutek bliskości nadajników analogowych z ciechanowa (kanał 57 i 59). to wszystko na zwykłej antenie siatkowej ze wzmacniaczem. natomiast antena siatkowa bez wzmacniacza skierowana na rachocin wyłapuje sygnał na kanale 35 na poziomie mocy ok.45% ale żadnych kanałów z tej częstotliwości nie pobiera. pytanie: kiedy ruszy emisja synchroniczna z ciechanowa na kanale 35 ?

FunToMa

odbior w Siedlcach z RTCN Siedlce/Łosice

Post autor: FunToMa »

Jestem nowy na tym forum wiec prosze o wyrozumialosc. Moje pytanie jest a propos odbioru MUX3 w Siedlcach. Kolega Leshek kilka postow temu pisal ze ma dobry sygnał w Łukowie. Przymierzam sie do zakupu nowego telewizora (na starym mam tylko analogowy tuner) i nie wiem czy kupic teraz czy poczekac na emisje MUX 2 (do 31.12.2010). Jesli ktos z Siedlce (moze z zachodniej czesci miasta) sprawdzał czy jest sygnal i jak z jego jakoscia ? Z gory dzieki za kazda odpowiedz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: odbior w Siedlcach z RTCN Siedlce/Łosice

Post autor: qwerty »

FunToMa pisze:Jestem nowy na tym forum wiec prosze o wyrozumialosc. Moje pytanie jest a propos odbioru MUX3 w Siedlcach. Kolega Leshek kilka postow temu pisal ze ma dobry sygnał w Łukowie. Przymierzam sie do zakupu nowego telewizora (na starym mam tylko analogowy tuner) i nie wiem czy kupic teraz czy poczekac na emisje MUX 2 (do 31.12.2010). Jesli ktos z Siedlce (moze z zachodniej czesci miasta) sprawdzał czy jest sygnal i jak z jego jakoscia ? Z gory dzieki za kazda odpowiedz.
Skoro mieszkasz w Siedlach to nie powinno być najmniejszych problemów z prawidłowym odbiorem. Wystarczy tv z mpeg-4 i antena bez wzmacniacza. Niestety w pobliżu tego nadajnika będę po nowym roku (gm. Kleszczele). To od ciebie zależy, czy chcesz mieć na razie tylko paczkę tvp, czy wolisz poczekać do nowego roku (zwłaszcza, że będzie wyższy VAT).

Leshek

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Leshek »

Łuków - odbiór bez zmian - bdb :D

A propos, czy ktoś mógłby to skomentować. Konkretnie datei ilość kanałów. Cytat z Podlasie24

- Od 1 listopada z naszego nadajnika w Radiowo – Telewizyjnym Centrum Nadawczym będą emitowane programy telewizji cyfrowej. Będzie to osiem programów telewizji publicznej. Te programy będą dostępne i bezpłatne, trzeba będzie tylko dokupić do odbiorników, które nie mają dekoderów cyfrowych, właśnie taki dekoder. Pakiet będzie nadawany na kanale 56. Według wstępnych pomiarów, zasięg będzie w promieniu 50, 60 kilometrów. A więc obejmie główne miasta w naszym regionie, czyli Siedlce, Białą Podlaską, Międzyrzec Podlaski, Siemiatycze, Łosice. Być może od początku roku lub od wiosny będą emitowane programy nadawców komercyjnych, prawdopodobnie będzie to Polsat i TVN. Będzie to również bezpłatna telewizja. Myślę, że ogółem będzie nadawanych 16 programów cyfrowych – powiedział Zbigniew Jaszczuk – kierownik grupy technicznej.

_chris_

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: _chris_ »

Leshek pisze:A propos, czy ktoś mógłby to skomentować. Konkretnie datę i ilość kanałów. Cytat z Podlasie24 (...) Myślę, że ogółem będzie nadawanych 16 programów cyfrowych – powiedział Zbigniew Jaszczuk – kierownik grupy technicznej.
A co tu komentować: Więcej pytań do nadawców komercyjnych z mux-2 i TVP odnośnie mux-3... :D

Leshek

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Leshek »

He :D :D
Niby tak. Ale czy nie są zobowiązani do uruchomienia komercyjnego DO 27.10.2010 ? I skąd TVP weźmie 8 kanałów?
To chyba pracownik Emitela się wypowiadał (lub nie wiem, podwykonawca), to skąd rozbieżności z podanym przez Ciebie oficjalnym harmonogramem? :D

_chris_

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: _chris_ »

Leshek pisze:Ale czy nie są zobowiązani do uruchomienia komercyjnego DO 27.10.2010 ? I skąd TVP weźmie 8 kanałów?
w zasadzie są. A kto powiedział, że od razu w momencie uruchomienia transmisji ma być emitowanych osiem programów? Będzie tyle, na ile się zdecydują. Na dzień dzisiejszy jest to chyba pięć.
Leshek pisze:To chyba pracownik Emitela się wypowiadał (lub nie wiem, podwykonawca), to skąd rozbieżności z podanym przez Ciebie oficjalnym harmonogramem? :D
przecież to tylko jego przypuszczenie... :D

wachcio

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: wachcio »

Kolejny krok w stronę regularnej emisji z Rachocina. Kanał TVP Info nadaje swój program a nie TVP Kultura. Pojawił się poprawny EPG. Nie wiem tylko czemu TV pobiera czas zimowy (na wyrost? :) ). Nawet po zmianie ręcznie czasu na właściwy program jest poprawny choć godziny się nie zgadzają z tą z TV.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: orin »

Od dziś MUX-3 w Warszawie działa chyba w wersji ostatecznej, czyli k.55 TVP1 4:3/16:9,TXT; TVP2 4:3/16:9,TXT; TVP info Warszawa 4:3; TVP Kultura 16:9/4:3; TVP Historia 16:9/4:3, dodatkowo aktualne EPG.

igal

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: igal »

Zgadza się, Płock/Rachocin nadaje już w ostatecznej konfiguracji.
Do FunToMa. Podam Ci jakie jaką ja ma konfigurację antenową, może pomoże dobrać Ci odpowiednią konfigurację dla Ciebie. Otóż korzystam z wieloelementowej (12) anteny kierunkowej z symetryzatorem (bez wzmacniacza), 16 metrów kabla koncentrycznego (TVSAT). Po drodze jest jeszcze przejściówka okienna Ultra-Slim. Wszystko jest połączone końcówkami typu F. Mieszkam w centrum Płocka, antena wisi na wysokości 3 piętra i mam lekko zasłonięty kierunek w stronę nadajnika (ok. 40 km). W przekazie analogowym uzyskałem dobrej jakości obraz z lekkim odbiciem. Sygnał cyfrowy DVB-T na Nboxie ma siłę 80% i 100% jakość.
Wcześniej korzystałem z tej samej anteny ze wzmacniaczem SWA-2000 i to był duży błąd, ponieważ obraz miał zakłócenia. Nie sądziłem, że mam wystarczające warunki do odbioru bez jakiegokolwiek wzmocnienia sygnału. Cóż, Polak głupi ...itd. Nie ukrywam, że przystosowując instalację pod DVB-T, kierowałem się wskazówkami na tym forum. Generalnie próbuj łapać sygnał na antenie bez wzmacniacza. Zawsze można spróbować z anteną kierunkową, która ma więcej elementów. Mam nadzieję, że trochę pomogłem.

Przy zakupie telewizora uważaj tylko na dekoder DVB-T z obsługą MPEG4. W ostatnim czasie byłem świadkiem kilka razy, w dwóch sklepach RTV w Płocku, gdzie sprzedawca chciał wcisnąć telewizor z obsługą MPEG2. Domyślam się, że tobie temat jest znany, tylko uczulam. Często etykietka przy telewizorze DVB-T oznacza co innego niż DVB-T MPEG4. Po zakupie, zwłaszcza w sklepie, będzie musztarda po obiedzie. Pozdrawiam.

FunToMa

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: FunToMa »

Dzieki igal za podpowiedzi. Ja mam antene typu yagi i tu pojawia sie moje pytanie: czy ten typ anteny bedzie odpowiedni do dvb-t ?

_chris_

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: _chris_ »

FunToMa pisze:Dzieki igal za podpowiedzi. Ja mam antene typu yagi i tu pojawia sie moje pytanie: czy ten typ anteny bedzie odpowiedni do dvb-t ?
w ogólności tak, z tym, że to zawsze zależy od warunków odbioru w danym miejscu (zwłaszcza w zabudowie miejskiej). Tu nie ma jednoznacznych odpowiedzi - tylko próba może dać odpowiedź. Jeśli będzie odbiór bez zacięć i pikseli - można pozostawić. Jeśli będą jakieś zakłócenia lub słaba jakość sygnału - wtedy trzeba zacząć się zastanawiać co zrobić. Czyli - bez pośpiechu.

I pamiętaj - na dobry odbiór NTC składają się dobra antena, kabel o odpowiednim ekranowaniu i dobrze założone złącza / wtyki. Inaczej lodówki i odkurzacze, nie mówiąc o włącznikach światła mogą dać popalić... Poszukaj postów o antenach, tam jest więcej informacji - choćby tam: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=603 czy tam http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=893.

Ayuka

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Ayuka »

Na "5 min. przed dwunastą" mamy już w Śremie układ docelowy Mux 3, ale w chwili pisania tego
tekstu mamy niejasną sytuację z Kulturą i Historią. Gdy przełączam z dowolnego programu na TVP Kultura to pozostaje obraz"stopklatka" z ostatnio odbieranego kanału a dzwięk z Kultury.
Natomiast po przełączeniu na TVP Historia pojawia się obraz, ale bez dzwięku. Do dzisiejszego popołudnia wszystko chodziło "OK".
Po ponownym skanowaniu i zainstalowaniu programów wszystkie odbierane są poprawnie.
Ostatnio zmieniony 26 października 2010, o 23:06 przez Ayuka, łącznie zmieniany 1 raz.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Przemo »

Mylisz się, w Śremie nadal są niedoróbki. Brak TXT na TVP Info i Kultura, EPG dla TVP 1 i 2 ma złe oznaczenie SID, synchronizacja AC-3 kuleje.

Ayuka

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Ayuka »

Przemo czytaj dokładnie a nie po łebkach. Gdzie Ty widzisz w moim poście pochwały Śremu.
Nie nabijaj sobie ilości postów taką treścią.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Benedykt »

Pytanie. Czy komuś udało się odebrać mux III w Ostródzie z Kisielic (Iława) ? Zrobił bym prezent siostrze.

waldek83503

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: waldek83503 »

Troche mnie to wkurza wkur...ze niby wszystko ruszy ale czekamy jescze 2 lata do pelnego wdrozenia i mam szukac sygnalu z 80 km bo nasz rusza najblizszy nadajnik rusza w 1012!!!!!!!!!!!!!!!!!panaroja!!!!!!!!!!

e2rdo

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: e2rdo »

Nadajnik Iława-Kisielice.
Do opcji wyświetlania doszedł wybór sygnału audio, zwykły albo z dolby digital. Dźwięk w DD jest znacznie lepszy niż ten zwykły, ale obraz i dźwięk są zdesynchronizowane. Tzn dźwięk wyprzedza znacząco obraz, szkoda bo jakość audio jest świetna. Mam nadzieję że to poprawicie.

Zablokowany