Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: @GUTEK@ »

Witam po dłuuugiej nieobecności :)

Ponieważ znów wraca problem zmiany systemu nadawania i zarazem odbioru, tym razem z T na T2, warto by się zawczasu zainteresować co jest dostępne.
Zacząłem przeglądać dostępne tunery zewnętrzne i stwierdzam, że jest straszna bieda. Mam wrażenie, że od czasu wprowadzenia tunerów DVB-T (np. Wiwa HD-90, którą miło wspominam) prawie nic się nie zmieniło.

Nie znalazłem prostych tunerów obsługujących HDMI-CEC, o ile te ~10 lat temu, kiedy wchodziła TV cyfrowa i większość kupowała tunery do starszy LCD lub kineskopowych telewizorów to nie miało większego znaczenia. Tak teraz gdy zajdzie potrzeba odbioru T2 na telewizorach paroletnich, w dużej większości już wspierających CEC nadal kompletnie nic nie ma (albo nie znalazłem?).
A byłaby to niesłychana wygoda móc nadal obsługiwać tv jednym pilotem - w tym przypadku pilotem z tv obsługiwać tuner. Szczególnie by to ułatwiło obsługę osobom starszym (oczywiście po odpowiednim skonfigurowaniu przez kogoś obeznanego), które są przyzwyczajone do swojego pilota i na prawdę ciężko byłoby się im przestawić na inny lub w najgorszym razie dwa osobne.

Druga rzecz. Skoro teraz wszędzie wciskają SmartTV, powstał Android TV. Mimo, iż osobiście nie przepadam za tym systemem, to uważam, że jest to jedyna platforma na której chociaż częściowo nie jesteśmy uzależnieni od tego czy producent wyda aktualizacje gdy jakaś usługa przestanie działać czy porzuci wsparcie. Praktycznie nie ma "Android Box'ów" z wbudowanym tunerem. Szukałem na AliExpress, jest jakiś Mecool M8s Plus DVB - o którym ciężko coś znaleźć, nawet aktualizacji oprogramowania nie ma. Więc podejrzewam, że będzie to działać delikatnie mówiąc kiepsko.
Druga opcja to Xiaomi Mi Box S + tuner GENIATECH na USB z apką FTA Tuner Loader. O ile przystawka Xiaomi ma bardzo dobre wsparcie i raczej działa bez większych problemów, o tyle takie rozwiązanie to zaś jakieś kombinacje i nie wiadomo jak to działa i kiedy przestanie. Do tego Mi Box S + tuner Geniatech to już robi się cena.


Jakie macie spostrzeżenia na ten temat?
Może znacie jakieś tunery spełniające mojego wymagania?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: dvbtowiec »

Jak na razie to chyba tylko tunery Combo. Faktycznie w tunerach pod samo DVB-T bieda. Są to najprostsze rozwiązania, do oglądania głównie samej telewizji. Ale trzeba sobie też uczciwie powiedzieć, one są tworzone dla osób które takich rozwiązań szukają, więc fajerwerków raczej w tak prostych urządzeniach spodziewać się nie można.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: @GUTEK@ »

A mi się udało coś znaleźć.
Czeska marka Tesla posiada proste tunery i według opisów obsługują HDMI-CEC.
Link: https://www.tesla-electronics.eu/en/dvb ... top-boxes/

Prosty model Tesla TE-300 według opisu pozwala sterować i włączać/wyłączać jednym pilotem przez CEC.
https://www.tesla-electronics.eu/en/tesla-te-300-2/
Tuner chyba oparty jest o Ali3822P.

Mają też boxy oparte o Androida, wersję 9 więc całkiem nowy, ale chyba zwykły, a nie wersję "TV" oraz wbudowany tuner DVB-T2. Wygląda to ciekawie, nie znalazłem tylko informacji czy np. obsługiwany jest Netflix. A z tym może być różnie.
https://www.tesla-electronics.eu/en/multimedia-centers/

Z tego co znalazłem w Google, tunery idzie dostać w Polsce.

1jurek
Posty: 15
Rejestracja: 18 kwietnia 2012, o 19:37
Odbiornik: Cryptobox 702T HD
Instalacja antenowa: Antena Telkom Telmor asr IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: 1jurek »

A co powiesz na na ab cryptobox 702 t mini? i tani i dobry i posiada funkcję hdmi-cec....

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: @GUTEK@ »

Producent jakoś nie chwali się tą funkcjonalnością. Jedynie w jednym sklepie znalazłem wzmiankę, że wspiera CEC.
Jest to możliwe, bo tak jak i Tesla, ten tuner też jest na Ali3822P. Możliwe, że więcej tunerów na tym Ali obsługuje CEC, tylko nikt o tym nie pisze.

Awatar użytkownika
Yaper
Posty: 48
Rejestracja: 4 października 2010, o 18:35
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MeCool KII Pro, Xiaomi Mi TV 4A
Instalacja antenowa: MLog 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / PKiN

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: Yaper »

Ja od dłuższego czasu używam boxików z serii K, aktualnie występujących pod szyldem MeCool.

Zaczynałem od K1 Plus
viewtopic.php?f=36&t=7576
ale on ma tylko DVB-T2 H264.

Teraz mam KII Pro
https://www.geekbuying.com/item/MECOOL- ... 92215.html
i tutaj sytuacja wygląda zgoła inaczej. Ma więcej RAMu - 2GB, co od razu czuć w działaniu Androida. Odbiera: DVB-T2, DVB-S2 i DVB-C. Dodatkowo rozkodowuje HEVC i jest pod kontrolą Android TV. Co na początku uznawałem to za wadę, ale odkąd padła mi klawiaturo-mysz, to wychwalam sobie sterowanie Android TV samym pilotem. Tak więc można powiedzieć że to idealny sprzęt na przejście na DVB-T2.
Nie miałem jakichkolwiek problemów z odbiorem audio i video wszystkich testów które były w Warszawie. Nawet kiedyś podpiąłem pod kablówkę gdzie retransmitują NasaTV UHD i nie było żadnego problemu z odbiorem.
Jedyna niewiadoma to HDMI-CEC. Niestety nie mam dostępu do TV z tą funkcją. Ale w ustawieniach Androida są aktywne opcje HDMI-CEC tak więc niewykluczone że działa. :)

Największa wada, to to że jest zrootowany. Przez to nie działa ani TVN-owy Player ani IPLA. :(

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: @GUTEK@ »

No właśnie, nie działa Ipla, Player, z tego co widzę NetFlix tylko w HD. I pewnie jeszcze coś by się znalazło co nie zadziała. Do tego dość stary android. I cena prawie 300zł. To chyba już wolałbym taki prosty tuner który znalazłem wcześniej, a do mediów boxa od Xiaomi.

Ostatnio znalazłem jeszcze coś - Kaon KSTB6077, rozprowadza to T-Mobile, ale idzie kupić w necie samo urządzenie.
Wygląda interesująco, AndroidTV 8, tuner T2, w instrukcji jest o tym że można włączać TV lub boxa jednym pilotem przez CEC. Do tego ma obsługę w 4K popularnych serwisów VOD. Jedyny minus to żeby wywalić apki T-Mobile trzeba pobawić się w ADB.

A co do tego MeCool - Magisk pozwala na ukrywanie roota, może wtedy ruszy Ci Ipla, Player.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: Dobrycel »

Gutek ale czy tego operatorzy nie blokją jak ktoś nie płaci? Mam na mysli, że kupisz z 2 reki jak telefon a tu ciach blokada bo ktoś nie płacił.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: @GUTEK@ »

Nic takiego nie znalazłem. Jak czytałem recenzję, to tam operator daje tylko dostęp do Netflixa i Ipli w zależności od pakietu. Własnych usług nie udostępnia. Trudno powiedzieć.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: Ramirez »

@GUTEK@ pisze: 11 września 2020, o 20:42 Producent jakoś nie chwali się tą funkcjonalnością. Jedynie w jednym sklepie znalazłem wzmiankę, że wspiera CEC.
Jest to możliwe, bo tak jak i Tesla, ten tuner też jest na Ali3822P. Możliwe, że więcej tunerów na tym Ali obsługuje CEC, tylko nikt o tym nie pisze.
Cryptoboxy i HDMI CEC to jakaś partyzantka. Mam 752 combo i soft z dopiskiem MCAS z oficjalnej strony nie ma HDMI CEC, nie ma obsługi CI+ i innych bajerów internetowych. Dopiero jakieś nieoficjalne softy ze strony cryptobox.sk to mają. Widać za to trzeba płacić licencje.
Ale tak naprawdę to i tak jest to namiastka funkcji. Dopiero na tunerach na enigma2 czuję że to działa tak jak powinno. Mogliby coś na tym wypuszczać.

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: Artur912 »

Ariva t760i posiada HDMI-CEC

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: @GUTEK@ »

@Artur912, działające poprawnie?

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: Ramirez »

Tylko szkoda że EPG które mi zupełnie nie odpowiada. Czy to nie mogą robić takiego jak w starych wiwach lub takim opticum xs65 combo.

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: Artur912 »

To zależy od telewizora u mnie w LG tylko się wyłącza

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: Ramirez »

To jak w cryptoboxach. Tez tylko wyłączało. Po dwóch latach wypuszczania softów pojawił się nowy który potrafi włączyć mojego LG.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: Dobrycel »

Tuner z Enigma na pokładzie i Hbbtv
https://hollex.pl/odbiornik-edision-os- ... p-805.html
Czy Hbbtv można uaktualnić do wyższej wersji, czy to wymaga zmian sprzętowych (na przykładzie tego tunera). Wygląda to ciekawie. Szkoda, ze nie kosztuje 200 pln.

Dopisano 20.09.2020
Uwaga dekoder nie ma Hevec -H265! Zastanowić sie czy kupować bo w 2022 roku nie będzie odbierać naziemnej.
Ostatnio zmieniony 20 września 2020, o 20:40 przez Dobrycel, łącznie zmieniany 2 razy.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: Ramirez »

Ostro przesadzili. To za podobne pieniądze można tuner combo kupić DVBS2 i DVBT 4K

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: @GUTEK@ »

Za podobne pieniądze to idzie już dorwać nawet prosty TV w jakiejś promocji z wbudowanym tunerem T2.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: Dobrycel »

Panowie ale jest Enigma i Hbbtv. Czy Hbbtv mozna uaktualniac do nowszego itp? Chodzi o ta telewizje przez internet. Nie mam tego, w zyciu tego na oczy nie widziałem itp :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Tani tuner DVB-T2 z HDMI-CEC lub AndroidTV

Post autor: poxipol »

W naszym kraju odbiornik ten za 2 lata będzie nadawał się do kosza -brak
H 265 HEVC,a następnie jedyny odbiór to parę niekodowanych programów z kablówki ( brak gniazda CI )

Zablokowany