Wilgoć w rozdzielaczu sygnału.

lolter80
Posty: 1
Rejestracja: 18 października 2020, o 16:50
Miejscowość: Wołomin
Odbiornik: Telewizor manta LED94005 I SHARP LED32.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa i rozdzielacz sygnału pasywny. Antena na wysokości ok 6m npt.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Wilgoć w rozdzielaczu sygnału.

Post autor: lolter80 »

Witam. Mam dziwny problem na który nie mogę znaleźć odpowiedzi. Ok pół roku temu zamontowałem nową antenę kierunkową dvbt oraz nowy rozdzielacz sygnału na ścianie pod oknem. Przez ok 3 miesiące było ok i nakle zaczęły mi się krzaczyć kanały na obu telewizorach. Doszedlłem do tego że w rozdzielaczu zbiera się wilgoć. Jak go odłącze i postukam wyjściami i wejściem o taboret to wydobywają się małe kropelki wilgoci. Wysuszę go przez godzinę na kaloryferze i znowu przez jakiś czas jest ok a potem to samo. Jak sobie z tym poradzić? Rozdzielnik 3DSS2. Zastanawiam się nad zmianą rozdzielnika na aktywny oraz załorzyć termoskurcze na łączeniach. Czy jest możliwość, że wilgoć dostaje się kablem z dachu domu?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Wilgoć w rozdzielaczu sygnału.

Post autor: poxipol »

Jeżeli zewnętrzna izolacja kabla jest uszkodzona,to woda może się dostać do wnętrza kabla.
Bardziej prawdopodobne jest spływanie żelu,który na skutek przegrzania latem stracił swoje właściwości.
Spotkałem się jak pracownicy kablówki wymieniali rozgałęzniki na klatce schodowej wskutek zalania żelem.
Oczywiście jeżeli kabel jest żelowany.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Wilgoć w rozdzielaczu sygnału.

Post autor: Robert03 »

Miałem tak iprzypadek u kolegi. Miał kabel z w białej izolacji (bez żelu) która była bardzo luźno osadzona. Kabel z puszki antenowej był prowadzony prosto na dół po maszcie. Woda dostawała się przez nieszczelną puszkę anteny siatkowej do wnętrza kabla pod izolację i spływała wewnątrz izolacji kabla do wnętrza domu ( kabel przechodził przez ścianę do pokoju). Do telewizora nie dotarła bo miała pod górkę :-).
Cały kabel w środku był wypełniony wodą a miedziany oplot zaczął się utleniać i był już koloru zielonego.

Wymień kabel na żelowany i poprowadź go tak aby do rozgałęźnika nie dochodził od razu "z góry" tylko zrób " kolanko" z kabla.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Wilgoć w rozdzielaczu sygnału.

Post autor: Dobrycel »

Wazne jest aby kable tak ułożyć zrobić taki obsis aby woda po kablu nie płynęła do rozdzielacza.

Zablokowany