Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Miras pisze: 13 listopada 2020, o 17:57 Panowie to nie my powińiśmy zgłaszać problemy do producenwów
Miras pisze: 18 listopada 2020, o 18:32ale po burzliwej rozmowie zgłosili to do serwisu i na dniach ma ktoś od nich przyjechać i zobaczyć co się dzieje. Więc jeśli macie taki model to dzwonić i się nie szczypać.
Cieszę się że zmieniłeś zdanie. Daj nam znać co serwis na to, gdy zobaczy co się dzieje.

@mkonst Jak wyżej, tak mają niektóre Samsungi. Jak na razie tylko użytkownicy tych telewizorów zgłaszają problemy.

Trzeba się kontaktować z producentem.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

PrzemekS pisze: 18 listopada 2020, o 20:58 Kolega dobrze to wyjaśnił. Ja tylko dodam, że w tym MUX-5 nadawanym ze Śremu są same ścieżki EAC3, co mnie cieszy.
Nie masz się z czego cieszyć, na TVP Kultura odbiornik powinien widzieć 4 ścieżki dźwiękowe w tym AC-4. Jeśli nie widzi to nie obsługuje takiego kodeka. Nie wydaje mi się aby że Śremu nadawali inaczej. A jeśliby rzeczywiście nadawali bez tej ścieżki to też nie powód do radości, bo nie masz jak sprawdzić.
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2020, o 21:38 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Teraz do tego MUX-a testowego TVP powinna dodać brakujące kanały na które dotychczas nie było miejsca w NTC czyli TVP Seriale i TVP HD

mkonst
Posty: 22
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 15:25
Miejscowość: Swarzędz
Odbiornik: Samsung UE32T5372
Instalacja antenowa: 11/21-60 + 4/5-12/DAB (2 szt. w obu polaryzacjach) + 1/RUZ/B/88-108/S
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: mkonst »

mkonst pisze: 18 listopada 2020, o 21:26 Ja mam dziwne objawy (k.29 Śrem), telewizor Samsung UE32T5372.
Stabilny sygnał: siła 97%, jakość 100%, stopa błędów 0, a na wszystkich czterech programach pojawia się pikseloza.
Uzupełnienie:
Wygląda na to że problem ma telewizor bo podłączyłem zewnętrzny dekoder WIWA H.265 Maxx i on działa bezbłędnie.

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Adis »

Ja pomazyc możemy

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: sebol55 »

PrzemekS pisze: 18 listopada 2020, o 20:58 Kolega dobrze to wyjaśnił. Ja tylko dodam, że w tym MUX-5 nadawanym ze Śremu są same ścieżki EAC3, co mnie cieszy.

Nawiasem mówiąc nie wiem jak to wygląda w innych miejscach ale ten MUX-5 ze Śremu nadaje w Poznaniu najlepiej zarówno pod względem mocy, jak i jakości (porównania dla kanału Kultura HD). O ile to drugie mogę tłumaczyć innym kodekiem i przepływnością (w porównaniu do Kultury HD na MUX-8), to jestem ciekaw mocy nadawczej w porównaniu do MUX-3.
Czyli kultura HD w mux5 ma lepsza jakosc niz w mux8?

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: sebol55 »

Krosnoludek pisze: 18 listopada 2020, o 21:37 Teraz do tego MUX-a testowego TVP powinna dodać brakujące kanały na które dotychczas nie było miejsca w NTC czyli TVP Seriale i TVP HD
Po co ci tvp seriale? To powtorki powtorek z tvp1 i tvp2

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie masz się z czego cieszyć, na TVP Kultura odbiornik powinien widzieć 4 ścieżki dźwiękowe w tym AC-4. Jeśli nie widzi to nie obsługuje takiego kodeka.
Przypominam: Tylko odbiorniki UHD powinny obsługiwać AC4. Odbiornik DVB-T2 / HEVC / HD nie musi i nie jest to powód do zmartwień.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Ma Pan rację, mój błąd, powinienem dodać ten fakt. Poniekąd nie minołem się z prawdą bo jak nie widzi to nie obsługuje. Ale kolega napisał że Śrem nie nadaje AC-4 i to go cieszy a to już inna sprawa.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: PrzemekS »

Tak, Kultura HD wygląda zdecydowanie lepiej. Wczoraj wieczorem oglądałem "Tajnego agenta" i byłem zdziwiony o ile lepiej. Była taka scena gdy dwóch aktorów na ulicy miało ciuchy w zbliżonych kolorach, o niewielkiej różnicy tonów i w MUX-5 było wyraźnie widać - to czekoladowy brąz, to navy blue, to czerń a to charcoal. I było to widoczne od razu. W regularnej emisji trzeba było się mocno przyjrzeć. Oglądało się bardzo przyjemnie.

Co ciekawe, w przypadku TVP Rozrywki nie widzę różnic, ale może to kwestia dotąd emitowanych programów, a może to co się mawia, że HEVC wykazuje przewagę nad AVC od rozdzielczości HD w górę. Nie wiem. Będę dalej testować.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: PrzemekS »

Co do kodeków dźwięku napisałem, że mnie cieszy, bo regulacje stanowią, że telewizor/dekoder powinien obsługiwać dźwięk MPEG co dla mnie jest niezrozumiałe, bo to bardzo stary kodek. No ale tak ustalono i takie są regulacje.
Z kolei AC4 wg mnie nie wykazuje jakiś wielkich przewag nad EAC3, który również obsługuje Dolby Atmos, a różnica przepływności przy tej samej jakości percepcyjnej w kontekście pojemności całego muksu jest niewielka.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Ja miałem także wrażenie przyglądając się TVP Kultura w MUX5, że kolory są żywsze, zwracałem szczególną uwagę na twarz przy rozmowach w studio. Wydaje mi się że twarz jest dużo wyraźniejsza.
Przy dynamicznych scenach ciężko coś określić.
Trzeba by mieć postawione koło siebie dwa takie same telewizory z identycznymi ustawieniami. Przy zmianie kanałów bardzo trudno ocenić tą różnicę, bo zanim telewizor zdąży zmienić się kanał, przeważnie zmienia się statyczna scena :)

Jak dotąd pomiar Bitrate Mb/s wg jednego portalu jest pomiędzy 1.1 a 3.0
W TVP Polonia i TVP Kultura górna granica dochodzi do 7.0

Trzeba poczekać kilka dni, bo bitrate jest dynamicznie zmienny i być może pomiar był wykonywany na bardziej statycznych scenach, a kanał dopiero co ruszył.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Tak przy okazji na marginesie, off-topic.
Zauważyliście, że od pewnego czasu HD staje się powoli standardem powszechnym i TVP przy podnoszeniu rozdzielczości i nowych kanałach nie stosują już tego znacznika w logotypie tylko jeszcze w ID.
Np. TVP Info, TVP Kultura, TVP polonia i obecnie TVP Dokument.
Myślę, że jak zaczną powstawać kolejne kanały w 4K, to nadawcy powoli przestaną stosować znacznik HD a będą się chwalić znacznikiem 4K.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

To prawda.
Ale ze strony Emitela także jest pewna niekonsekwencja, gdyż nazwa kanału z "HD" na liście jest np. przy TVP1 HD, TVP2 HD, czy ostatnio dodanym TVP Polonia HD, TVP Kultura HD z MUX5, a już brak przy TVP Dokument HD.
Chyba ze to nadawca określa jaką dać nazwę kanału na listę.

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: sebol55 »

Mogliby juz odpalac kolejne nadajniki tak zeby pokryc caly kraj przed euro i puscic testowo tvp4k

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: PrzemekS »

Swoją drogą obejrzałem przed chwilą program o Syberii (jak zwykle z fenomenalną narracją Krystyny Czubówny) na TVP Dokument. Jest taka opinia że HEVC jest dużo bardziej podatny na banding od AVC, stąd często ripy z BR są w HEVC 10 bitowe. Telewizja nadaje w 8 bitach. Patrzyłem na lazurową taflę nieba, etc. ale nic takiego nie zaobserwowałem. Einmal ist keinmal, więc nic z tego nie wynika, ale jakoś nie dopatrzyłem się tego. Pewnie trzeba obejrzeć uważnie z kilkadziesiąt programów aby coś wysnuć i dojść do jakiś konkluzji, ale na pierwszy rzut oka banding nie jest problemem.

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: sebol55 »

A jak z jakoscia tvp dokument widac ze jest mniejszy bitrate w porownaniu do pozostalych kanalow

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Nie wiesz tego czy jest mniejszy. Bitrate był mierzony w krótkim czasie, a na kanałach w tym MUX, tak samo jak w na MUX3 jest dynamicznie zmienny, zatem przy programach z dynamicznymi scenami będzie na pewno większy.
Jakość jest zadowalająca.
Na wskaźnik bitrate poczekajmy kilka dni, do tygodnia.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: bartosz4 »

Miras pisze: 18 listopada 2020, o 18:32Gdańsk- Chwaszczyno śmiga 100/000
W tej chwili na kanale 44? U mnie siła i jakość 0%. Jak to możliwe? Wszystko inne chodzi normalnie, nawet ostatnio w ciągu dnia przez zdalność zakłócany mux 8.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: DVB-T2 »

W testowym MUX5 TVP Kultura HD i TVP Rozrywka SD nie mają napisów DVB, wersje z MUX8 mają. Nie to, żeby to był jakiś problem, ale w sumie napisy mogłyby się przydać do testów, czy działają równie dobrze, jeśli wideo jest HEVC ;)

Zablokowany