DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Ja nie potwierdzam. Wskazania poziomu sygnału z LH oscylują w granicach takich jak zazwyczaj (k31- 69dBuV, k28- 67dBuV). Na k26 pewnie było by podobnie ale tego nie sprawdzę.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Wczoraj w nocy były jakieś załamania jakości sygnału na MUX3. Momentami zanikał odbiór. Rano wszytko było w normie. Poziom sygnału standardowy. Teraz też sygnał jest w normie. U mnie poziom na mierniku 37-38 dBuV na MUX 1,2 i 3. Niestety 4 MUX nie nadaje prawdopodobnie z pełną mocą 10 kW w moją stronę bo poziom sygnału jest aktualnie 27 dBuV czyli 10 dB mniej niż pozostałe a różnica w mocy nadawczej to znacznie mniej bo jakieś -3,5 dB (19 kW i 8 kW).

Przeczytałem gdzieś że MUX-4 nadaje ze stacji meteo. Może ktoś z kolegów z Czech ma już zdjęcia anten MUX-24 na Lysej Horze ?

am haarec
Posty: 34
Rejestracja: 22 stycznia 2020, o 11:20
Miejscowość: Piekary Śląskie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lysa Hora,Ornontowice,Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: am haarec »

Nie wiem kiedy. ale w mux.24 włączyli stereo na Radio Čas i Radio Čas Rock :D

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: neo69 »

Jedną stronę temu.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Dzisiaj zgodnie z planem spadek mocy nadawania Lysej Hory MUX 1,2 i 3 i związku z tym dużo gorsza jakość sygnału u mnie na TV. Ale da się jeszcze odbierać wszystkie 3 MUX-y. Spadek sygnału do poziomu 35-36 dBu z 38-40 dBu. Dla porównania MUX-24 mniej więcej stały poziom 29-31 dBu przy podobnej mocy nadawczej w moją stronę - 8 kW (Lysa Hora w tej chwili 9 kW) i nadal brak odbioru. Mam cały czas wątpliwości czy nadajnik na stacji meteo rzeczywiście nadaje pełne 10 kW.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: monter1981 »

Co do MUX24 z Lysej Hory, to wg portalu gsmweb.cz emisja jest prowadzona z masztu rurowego znajdującego się nieopodal budynku HS. Wysokość zawieszenia anten: 15m n.p.t..

Adaho33
Posty: 9
Rejestracja: 8 listopada 2020, o 10:50
Miejscowość: Cieszyn

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Adaho33 »

Nadaje jeszcze tv Slagr i Slagr 2 ?
Bo mi znikły
Proszę o info😉

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

Tak nadaje, ale tylko Šlágr tv v MPX24. Šlágr2 v DVB-T2 nienadaje.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: neo69 »

TL;DR
W piątek, 20.11.2020 r. o godzinie 20.00 w ramach czeskiej sieci 23 (czyli 3. multipleksu DVBT-2) startuje nowy, teatralny kanał Televize Naživo [Telewizja Na żywo].


Rusza emisja nowej „teatralnej” telewizji Naživo

Nowy projekt ma na celu połączenie sztuki na żywo - teatru i muzyki - z widzami przed ekranami telewizyjnymi.

W piątek 20 listopada o godzinie 20:00 w telewizji naziemnej pojawi się nowy program o nazwie Televize Naživo [Na żywo]. To wspólny projekt zespołu Cirk La Putyka, teatru Jatka 78 i zespołu Heaven's Gate reżysera Viktora Tauša . Jego celem jest pośrednictwo w pracy twórców teatralnych dla widzów telewizyjnych, których obecnie nie można oglądać bezpośrednio w kinach ze względu na środki zaradcze związane z pandemią COVID-19.

Program będzie częścią oferty multipleksu 23 czeskiej Grupy Digital, czyli nadawać na tym samym kanale, co programy grupy Nova i Barrandov, TV Seznam czy TV Noe. Transmisja powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury oraz Fundacji PPF i operatora O2. Operator O2 oferuje płatną telewizję O2 TV i należy do grupy PPF. Grupa PPF jest także nowym właścicielem Nova TV.

Televize Naživo zaoferuje aktualną twórczość teatralną, muzyczną i dziecięcą. W programie TV na żywo wystąpią zespoły Cirk La Putyka, Jatka 78, Amerikánky czy Na zábradlí lub Minor. Uzupełnieniem będzie okno produkcji i koncertów osadzone w żywym świecie Film naživo, Talk Show z zespołem Vosto5, inspirowany cyklem Kupé v lese lub koncertami Lenky Dusilové, Báry Polákové i Filharmonii Czeskiej. Przed południem będą próby z artystami cyrkowcami Domanéž, późnym wieczorem Late Night Show , na które składają się kabaret, burleska, muzyka, taniec i magia.

„Celem naszej wspólnej inspiracji i naszej pracy nie jest zbudowanie własnej telewizji” - powiedział reżyser Tauš, z którym za projektem stoją Rosťa Novák Jr. i Štěpán Kubišta . „Powinna być środkiem usługą i obowiązkiem wynikającym istoty naszej pracy, czyli przekazywaniu żywej kultury ludziom, którzy jej potrzebują. Jako przeciwwaga dla ich trudnych losów i lęków wywołanych oficjalnym komunikatem o pandemii, która dzieli nas i nastawia przeciwko sobie jako potencjalny zabójca. Celem jest usługa misja, którą w idealnym świecie - w czasach kryzysu - pełni telewizja publiczna. W Czechach musimy to zrobić sami ”.

Telewizja zawiera również koncepcję reklamy na żywo. Nie będą to klasyczne, nagrane wcześniej spoty promocyjne, znane z tradycyjnych przekazów telewizyjnych, ale reklama, którą aktorzy zobaczą na żywo, w czasie rzeczywistym. „Oferujemy między innymi reklamę lalkową, którą zagrają najlepsi aktorzy lalkowi w Czechach” - obiecują twórcy.

Konkretne programy będzie można również oglądać retrospektywnie w płatnym archiwum na stronie Filmnazivo.cz , gdzie będą nadawane wszystkie programy. Połowa opłaty trafi do poszczególnych zespołów, a druga połowa na tworzenie nowych programów.

Wszystkie formaty monitorowane z odroczonym przeglądaniem w płatnym archiwum będą dostępne w formacie wielokamerowym. Aplikacja ta pozwoli widzom na przebicie ciągłego ujęcia autora widokami z innych kamer. W przypadku teatru będą to mikrokamery zainstalowane w kostiumach aktorów, w przypadku koncertów kamery rejestrujące poszczególnych muzyków.

Źródło: mediar.cz

Tłumaczenie automatyczne z języka czeskiego z użyciem Tłumacza Google plus własne poprawki.

Może Kolega lumca_2 jeszcze coś uzupełni lub wygładzi mój niedoskonały przekład z czeskiego na polski. Omlouvám se za všechny chyby překladu.

Diobolek12
Posty: 7
Rejestracja: 12 września 2019, o 21:22
Miejscowość: Piekary Śląskie
Odbiornik: Ariva T760i
Instalacja antenowa: ATX 91+wzmacniacz LNA-188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Frydek-Mistek/Lysa Hora,Opava/Hlubocec H

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Diobolek12 »

„Telewizja przez antenę” od dziś w Multiplex 24.
Opublikowano: 19.11.2020
Dziś w Multiplex 24 umieściliśmy program telewizyjny „Telewizja przez antenę”.
Tutaj znajdziesz informacje o tym, jak bezpłatnie dostroić swoje ulubione programy telewizyjne…
„Zrobimy to razem”

Zespół Digital Broadcasting sro

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Ile teraz jest kanałów na MUX-24 ? W ogóle to dość ciasno było na na multipleksie a tu jeszcze jeden kanał.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: neo69 »

W Czechach wygląda to tak:
- sieć 21: 8 programów telewizyjnych 1080p i 8 kanałów radiowych,
- sieć 22: 13 stacji telewizyjnych, w tym 1 1080p, 6 720p, 6 w innej rozdzielczości i 1 radiowa,
- sieć 23: 9 stacji telewizyjnych, w tym 1 2160p, 2 1080p, 6 w innej rozdzielczości i 1 radiowa,
- sieć 24: 18 stacji telewizyjnych, w tym 1 1080p, 17 w innej rozdzielczości i 3 radiowe.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Krispl pisze: 20 listopada 2020, o 15:47 Ile teraz jest kanałów na MUX-24 ? W ogóle to dość ciasno było na na multipleksie a tu jeszcze jeden kanał.
Myślę, że to nie koniec i jeszcze z jeden kanał upchają. ;)
Przy czternastu kanałach ogólnokrajowych w tym MUX-e było jeszcze 9,6 Mbit/s wolnej przepływności.
https://www.ctu.cz/sites/default/files/ ... 4_2020.pdf
Gdy uwzględnimy obecną sytuację i odejmiemy od tego 9,6Mbit/s przepływność na dwa kanały ogólnokrajowe których nie ma w tym wykazie oraz dwa kanały lokalne to i tak zostaje jeszcze trochę wolnego miejsca.

MUX-24 ma też w porównaniu z pozostałymi trochę większą przepływność (37Mbit/s- pozostałe 33Mbit/s) ze względu na zastosowaniu innej (gorszej) korekcji błędów co daje więcej miejsca na kanały ale kosztem gorszego odbioru szczególnie dalej od nadajnika.

adalo
Posty: 1
Rejestracja: 22 listopada 2020, o 14:59
Miejscowość: Zebrzydowice
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: adalo »

Witam. Mieszkam na granicy z Czechami (Zebrzydowice/Karvina). Dotychczas odbierałem polskie i czeskie dvb-t na zwykłej antenie siatkowej ustawionej na Skrzyczne. Niestety wymieniłem pokrycie dachowe na blachę i wszystkie czeskie dvb-t zniknęły. Jestem zmuszony zamontować drugą antenę i myślę aby ustawić jedną typowo na Skrzyczne (37km) a drugą na Frydek-Łysa hora (39km). Jeśli byłby dostępny sumator na 3 sygnały to mam ok 54km do TVP Cadca. Pytanie brzmi: Jaki zastosować mądry i niedrogi sumator dwóch lub trzech sygnałów UHF (+ ewentualnie FM) który połączy (z zasilaczem lub bez) oba sygnały bez zakłóceń oraz jakie anteny zastosować aby w zimie nie gonić po dachu ze względu na brak sygnał. Przeglądałem również multiswitche oraz przestrajany wzmacniacz masztowy DVB-T Telmor WK-410 z wszelakimi filtrami ale niestety nie posiadam żadnego profesjonalnego miernika do sprawdzenia sygnału na danym kanale...

106
Posty: 28
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 12:19
Miejscowość: Na Zach od Wrocław Leśni
Odbiornik: LG 55UN81003LB
Instalacja antenowa: UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T/T2 UHF + LNA-177 i zasilaczem AMS AZS-03R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trutnov/CernaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: 106 »

Czy były ostatnio jakieś zmiany na czeskich MUX-ach? Mieszkam na zachód od Wrocławia Lesnicy. Miesiąc temu kupiłem nowy tv LG 55UN81003LB, który bardzo ładnie odebrał mi wszystkie kanały z anteny ustawionej na Trutnov/Cerna Hora (94km) nawet jeden w UHD. Na kanale 26 i 28 był sygnał/jakość ok 90/100. Wczoraj wieczorem nie mogłem odpalić kanału 26 - zupełny brak sygnału 0/0 natomiast na kanale 28 sygnał jest 100/100. Widzę że coś jest pozmieniane telewizor "widzi" kanał 31 podaje nawet nazwy programów, które kiedyś odbierałem na kanale 28 ale brak sygnału - jest 0/0. Dodam, że antena to UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T/T2 UHF ze wzmacniaczem LNA-177 z zasilaczem wpiętym osobno AMS ASZ 03R. Jak z odbiorem w okolicach Wrocławia czy to tylko ja tak mam?

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: neo69 »

20.11.2020 były zmiany w zawartości programowej sieci 23, nadawanej na kanale 31, co rusz też są dokonywane zmiany w ramach MPX 24 (u mnie na kanale 45). Co prawda odbiór mam z innego nadajnika, ale sieć 21 (kanał 26) działa bez problemów. Poza tym w okresie przejściowym tymczasowa sieć 12 (docelowa 22, czyi kanał 28) nadawała część programów z oznaczeniem "P", które to programy zniknęły z tej paczki programowej kilka tygodni temu, za to są obecne w sieci 23.
Proponuję skasować dotychczasowe programy i zrobić ręczne strojenie od podstaw na kanałach: 26, 28, 31, 45.

106
Posty: 28
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 12:19
Miejscowość: Na Zach od Wrocław Leśni
Odbiornik: LG 55UN81003LB
Instalacja antenowa: UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T/T2 UHF + LNA-177 i zasilaczem AMS AZS-03R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trutnov/CernaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: 106 »

Przed chwilą sprawdzałem odbiór. Kanał 26 absolutne zero sygnału a niedawno było 90/100. Na kanale 31 pojawia się sygnał, ale zanika i schodzi do zera. Kanału 45 telewizor wcale nie widzi.Kanał 28 sygnał siła 96 jakość 100% Kiedyś dawno jak Czesi przeszli na DVBT ktoś pisał na forum, że zakłóca ich w mojej lokalizacji Kalisz Mikstat, co prawda w zupełnie innym kierunku ale taka sama odległość od nadajnika jak Trutnov/Cerna Hora. Czyli wychodzi że klops z odbioru. Tak mi szkoda, bo było super, a może to wina tropo i sieje ten Mikstat - akurat jest zimno? Pozostało tylko albo obrócić antenę na Pradziada ale to dalej bo 126 km albo wstawić najmocniejszy wzmacniacz LNA-188 ale co to da? Anteny wyżej już nie dam bo jest na dachu domu, a większej niż obecna nie zmieszczę.

jerkre
Posty: 62
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: jerkre »

Jaka jest odległość między stacjami nadawczymi k 26 i 28 a k 31.
Od początku uruchomienia k 31 mam stabilny sygnał i jego jakość jest w granicach 95%.
Natomiast na k 26 i 28 jakość sygnału jest niestabilna od 0% - 80% w ciągu dnia.
Odbieram tv na zbiorczej antenie.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: neo69 »

106 pisze: 25 listopada 2020, o 15:19 Przed chwilą sprawdzałem odbiór. Kanał 26 absolutne zero sygnału a niedawno było 90/100. Na kanale 31 pojawia się sygnał, ale zanika i schodzi do zera. Kanału 45 telewizor wcale nie widzi.Kanał 28 sygnał siła 96 jakość 100% Kiedyś dawno jak Czesi przeszli na DVBT ktoś pisał na forum, że zakłóca ich w mojej lokalizacji Kalisz Mikstat, co prawda w zupełnie innym kierunku ale taka sama odległość od nadajnika jak Trutnov/Cerna Hora. Czyli wychodzi że klops z odbioru. Tak mi szkoda, bo było super, a może to wina tropo i sieje ten Mikstat - akurat jest zimno? Pozostało tylko albo obrócić antenę na Pradziada ale to dalej bo 126 km albo wstawić najmocniejszy wzmacniacz LNA-188 ale co to da? Anteny wyżej już nie dam bo jest na dachu domu, a większej niż obecna nie zmieszczę.
Sprawdź antenę, kabel, wtyczki. Czesi nadają z wykorzystaniem SFN, to też powoduje problemy z odbiorem. Z Pradziadem można zaryzykować, bo moc+wysokość+zupełnie inna charakterystyka kierunkowa mogą zapewnić lepszy odbiór, mimo większej odległości. Dziś było mocne tropo, złapałem Węgrów...

jerkre pisze: 25 listopada 2020, o 16:28 Jaka jest odległość między stacjami nadawczymi k 26 i 28 a k 31.
Od początku uruchomienia k 31 mam stabilny sygnał i jego jakość jest w granicach 95%.
Natomiast na k 26 i 28 jakość sygnału jest niestabilna od 0% - 80% w ciągu dnia.
Odbieram tv na zbiorczej antenie.
Przypuszczam, że nadajniki są prawdopodobnie w odległości 19" od siebie, jeśli sygnał leci z jakiegoś głównego ośrodka nadawczego.
W zasięgu których czeskich obiektów nadawczych jesteś? Zbiorcza instalacja antenowa może nie być przystosowana do odbioru kanałów innych niż polskie, w ostatnich tygodniach w czeskiej cyfrowej telewizji naziemnej na terenach graniczących z Polską zaszły duże zmiany, pewnie nikt tego nie uwzględnił i nic nie zmieniał w instalacji antenowej.

jerkre
Posty: 62
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: jerkre »

neo69 pisze: 25 listopada 2020, o 17:18
jerkre pisze: 25 listopada 2020, o 16:28 Jaka jest odległość między stacjami nadawczymi k 26 i 28 a k 31.
Od początku uruchomienia k 31 mam stabilny sygnał i jego jakość jest w granicach 95%.
Natomiast na k 26 i 28 jakość sygnału jest niestabilna od 0% - 80% w ciągu dnia.
Odbieram tv na zbiorczej antenie.
Przypuszczam, że nadajniki są prawdopodobnie w odległości 19" od siebie, jeśli sygnał leci z jakiegoś głównego ośrodka nadawczego.
W zasięgu których czeskich obiektów nadawczych jesteś? Zbiorcza instalacja antenowa może nie być przystosowana do odbioru kanałów innych niż polskie, w ostatnich tygodniach w czeskiej cyfrowej telewizji naziemnej na terenach graniczących z Polską zaszły duże zmiany, pewnie nikt tego nie uwzględnił i nic nie zmieniał w instalacji antenowej.
Odbieram z Lysá hora

Zablokowany