Zapytałem się dzisiej w sklepie firmowym producenta AX Technology czy ich TUNER 4K OPTICUM SLOTH COMBO: DVB-S2, DVB-T2, DVB-C, H.265 ma obsługę HbbTV. W odpowiedzi mi odpisano że nie obsługuje HBBTV, ponieważ do tego trzeba wykupić licencje. Ja im odpisałem, czy wiedzą o tym, że od 1 stycznia 2021 nie wolno im będzie takich tunerów sprzedawać, bo mają gniazdo do podłączenia internetu, jest możliwość odbioru takich serwisów jak YouTube i dlatego muszą obsługiwać HbbTV w wersji co najmniej 2.0.1, inaczej nie wolno im będzie takiego tunera po 1 stycznia sprzedawać w Polsce
Wspomniałem też że skoro to jest odbiornik 4K,czy ma obsługę kodeka AC-4 zgodnie z rozporządzeniem. Na razie zapadła cisza.
Krosnoludek pisze: ↑25 listopada 2020, o 17:16
Ja im odpisałem, czy wiedzą o tym, że od 1 stycznia 2021 nie wolno im będzie takich tunerów sprzedawać, bo mają gniazdo do podłączenia internetu, jest możliwość odbioru takich serwisów jak YouTube i dlatego muszą obsługiwać HbbTV w wersji co najmniej 2.0.1, inaczej nie wolno im będzie takiego tunera po 1 stycznia sprzedawać w Polsce
Projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, który wprowadza zmianę w treści pkt 14 załącznika do rozporządzenia zmienianego:
„14. Telewizja hybrydowa (HbbTV)
Jeżeli odbiornik cyfrowy posiada możliwość podłączenia do Internetu, to umożliwia wykorzystywanie HbbTV co najmniej w wersji 2.0.1 (...)",
co prawda przeszedł już notyfikację w UE ale proces legislacyjny nie został jeszcze zakończony.
Zatem, na dzień dzisiejszy treść pkt 14 w załączniku do rozporządzenia zmienianego nie uległa jeszcze zmianie.
Ja piszę o dacie 1 stycznia 2021, wtedy ma wejść, bo ile razy już to zmieniali i przesuwali.
„14. Telewizja hybrydowa (HbbTV)
Jeżeli odbiornik cyfrowy posiada możliwość podłączenia do Internetu, to umożliwia
wykorzystywanie HbbTV i obsługuje co najmniej wersję 2.0.1 zgodnie ze specyfikacją
techniczną ETSI TS 102 796 [18]. HbbTV jest aktywna domyślnie w momencie zakupu
odbiornika cyfrowego. Wymagane jest, aby użytkownik mógł łatwo włączać i wyłączać
HbbTV. Odbiornik cyfrowy umożliwiający wykorzystanie HbbTV poprawnie odbiera i
wykonuje aplikacje programowe (w ramach API) zgodne z HbbTV według specyfikacji
technicznej ETSI TS 102 796 [18].”.
UZASADNIENIE
Nowelizacja rozporządzenia wprowadza obligatoryjne wymagania dla telewizji hybrydowej
(HbbTV) we wskazanej wersji, tj. co najmniej 2.0.1 oraz odpowiadającej jej specyfikacji
technicznej ETSI TS 102 796 V1.4.1 (2016-08) dla odbiorników posiadających możliwość
podłączenia do Internetu, co pozwala na zwiększenie poziomu atrakcji dla odbiorców.
Implementacja HbbTV we wskazanej wersji stanowi odpowiedź na głosy producentów
dotyczące niedostatecznego przygotowania rynku do wdrożenia HbbTV w najnowszej wersji,
tj. 2.0.2.
Czły czas podaję datę 1 stycznia 2021, Samsung już się dostosował, Vestel jak rozmawiałem mają już wersję 2.0 tak mi powiedział serwisant, nie wie czy to 2.0.1 czy 2.0.2, i tu ponownie szkoda ze znikała możliwość sprawdzania wersji HbbTV pod 2xniebieski
Vestel: https://najlepsze.tv/produkt/0-43ul6
Nie rozumiem, dlaczego niektórzy są tacy zdziwieni HbbTV, przecież nic od wiosny nic się nie zmieniło, wtedy odnizono wersję z 2.0.2 na 2.0.1 i wprowadzono obligatoryjność za sprawą TVP.
Jakby miały np. sklepy nagle wprowadzić magicznie do produktów HbbTV, do których tego wprowadzić się technicznie nie da, np. z powodu za małej ilości pamięci? Mają zwracać do producenta? Wyrzucić do kosza? Prawo nie działa wstecz, a tu mowa o nawet setkach tysięcy egzemplarzy i STB i TV. Wątpię, aby coś takiego nastąpiło. W ostateczności skończy się na tym, że producenci się zbuntują i nastąpi tylko kolejne przesunięcie daty wprowadzenia tego obowiązku Wrzucenie takiego wymogu dla starego sprzętu jest niewykonalne.
Mieli na to czas kilka lat, więc teraz co nie spełnia wymagań albo dostosują, albo sprzedadzą poza terytorium Polski, u nas już nie będą mogli tego sprzedawać.
Podałem przykład tunera firmy AX Technology, wiedzą o HbbTV ale nie wprowadzają bo licencja kosztuje, więc wypad z Polski z ich tunerami po 1 stycznia 2021, niech sprzedają w Rosji je.
Wśród obecnie dostępnych tunerów DVB-T2 HEVC większość z nich ma możliwość podłączenia do internetu (złącze ethernet lub Wi-Fi) i z tego jest np. prognoza pogody. Jednak też zdecydowana większość ma za mało pamięci aby obsłużyć HbbTV - nie wspominając o kwestiach oprogramowania i licencji.
W praktyce jedynymi odbiornikami (STB), które obsługują w jakimś stopniu HbbTV (np. portal TVP działa) to są odbiorniki na systemach Linux w budżecie co najmniej około 250 zł. Swoją drogą są to też odbiorniki najbardziej rozwojowe i zaawansowane pod względem sprzętowym. Jak kiedyś czas pozwoli, wrzucę coś więcej na forum jak na takim Linux STB działa to "Polskie" HbbTV, bo na kanałach niemieckich (z SAT) zawsze wszystko działało.
Pytanie: Czy ma być tak, że najtańszy STB ma kosztować minimum te ~150 zł tylko po to aby obsłużył HbbTV, gdzie 70-80% ludzi nigdy z tego nie skorzysta?
Najtańszy (najprostszy) nie musi. Odbiornik niewyposażony w możliwość podłączenia do internetu nie musi mieć HbbTV.
Intencją rozporządzenia jest by odbiorniki interaktywne (z funkcjami internetowymi) miały HbbTV. Taka forma unifikacji rynku. Mniej zorientowany klient kupując taki odbiornik miałby pewność, że będą dostępne usługi oferowane przez nadawców w ramach HbbTV. Teraz kupując odbiornik "z internetem" bez przeanalizowania opisów nie wiadomo co będzie działać.
Niestety najprostszy nie musi oznaczać najtańszy. Z jakiegoś powodu odbiorniki z możliwością podłączenia do internetu mają niższą stawkę celną. Dalego mamy wysyp STB z przypadkowymi usługami internetowymi z których i tak mało kto korzysta.
@Krosnoludek
No, coś nie wydaje mi się, by Polskie prawo mogło zakazać sprzedaży odbiorników w Polsce.
Słyszałem, że to co jest legalne na terenie 2óch eurostanów, nie może być zakazane w żadnym.
(Tak słyszałem o jakiś ciastkach czy piwie z jakąś marysią, sam nie próbowałem tego nabyć....)
Dodatkowo zgodnie z jakimś wydumanym polskim porządkiem prawnym zagwarantowanym w Polskiej Konstytucji, nie można ograniczać istniejących praw nabytych.
(Czytaj, np prawo jazdy na skutery, dla osób z któregoś rocznika musi być odebrane osobnym aktem prawnym....)
Jedyne, co przez zakaz sprzedaży jest rozumiane, to, to, że klient ma podpisać, że został poinformowany, że urządzenie nie spełnia polskich norm i standardów, tzn, sprzedaż jest dalej dozwolona, ale po takim podpisie, cena może czasem spaść.
Ewentualnie można będzie towar reklamować.
I uzyskać 100% zwrotu kasy,
nie wiem, jakie będą praktyki....
Prawdopodobnie będzie można uzyskać zwrot kasy, ale co się człowiek nachodzi i nagada, to jego.....
Dodatkowo Prawdopodobnie firmy powiedzą, że złącze Rj-45 eathernet jest serwisowe, albo tylko do sieci LAN, czyli nie do internetu....
Jest też możliwe trwałe usunięcie tego z oprogramowania, i dostępność tylko po zpaczowaniu towaru z nieOficjalnej strony.
Ja tam jakbym pisał prawo:
to odbiorniki nie obsługujące mpeg5, webM i VVC = H266 = MPEGi (i co tam sobie bym w prawie postanowił) dostałyby dodatkowy podatek....
więc szybko oj szybko by się wyposażyły w te funkcje...