DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Szczepan79

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Szczepan79 »

Witam

Może nie do końca jestem ostatnio w temacie ( za często zmienia się układ kanałów itp w końcu to ostatnia prosta) ale od chyba 2 dni nie mam dźwięku na tvp info no i EPG po angielsku. Chyba poczekam do jutra i wtedy wszystko jeszcze raz przeskanuję i sobie poustawiam.

mateopoznan

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mateopoznan »

Opticon już się nie zawiesza. TVP INFO czarna plansza, TVP Kultura nadal plansza testowa, TVP Historia bez dźwięku. Tak na szybko.

update 18:10: obecna zawartość Śremskiego MUX`u 2

TVP1 - wszystko OK
TVP2 - j.w.
TVP Info Poznań - Pusto
TVP Kultura - plansza, niema
TVP Historia - nieme
TEST TVP 1 - wszystko OK
TEST TVP 2 - j.w.
TEST TVP Info - Warszawa
TEST TVP Kultura - wszystko ok
TEST TVP Historia wszystko ok
TEST TVP - plansza, pisk

upadte 19:27: wszystko jak w kalejdoskopie się zmienia.

tvp info poznań działa, zmarła część testów w tym plansza i info. tvp kultura działa. wychodzi że komplet kanałów bez dopisku test działa. z testem 1 i 2.

tompatrz

Re: DVB-t Poznań

Post autor: tompatrz »

Wraz z odpowiednią godziną i EPG.

cyfrojtek

Re: DVB-t Poznań

Post autor: cyfrojtek »

Na Sony Bravia MUX3 jak na tą chwilę jest nieźle obraz śmiga bez zacięć.

arik92

Re: DVB-t Poznań

Post autor: arik92 »

Ale jakość na TVP Info Poznań jest taka sama jak kiedyś w MUX 1, lepsza była gdy było nadawane TVP Info testowo w MUX 3, szczególnie widać to w prawym górnym rogu gdzie jest napis TVP Info i kolor czerwony.

Brakuje jeszcze telegazety na TVP Info Poznań i TVP Kultura. Natomiast na TVP 1 i TVP 2 strona startowa TXT jest nadal 164.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

arik92 pisze:Ale jakość na TVP Info Poznań jest taka sama jak kiedyś w MUX 1, lepsza była gdy było nadawane TVP Info testowo w MUX 3, szczególnie widać to w prawym górnym rogu gdzie jest napis TVP Info i kolor czerwony.

Brakuje jeszcze telegazety na TVP Info Poznań i TVP Kultura. Natomiast na TVP 1 i TVP 2 strona startowa TXT jest nadal 164.
To jest ta sama emisja co była w MUX-1, tylko 2,5 Mbit CBR :cry:
Ostatnio zmieniony 26 października 2010, o 20:44 przez Przemo, łącznie zmieniany 1 raz.

arik92

Re: DVB-t Poznań

Post autor: arik92 »

Czy ja dobrze rozumiem?
Bitrate obecnie na TVP Info jest 2,4 CBR? Przecież w tym MUXie nadawanych jest tylko pięć kanałów. Poza tym MUX 3 miałbyć w VBR.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Tak to wygląda:

Obrazek

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

No, a gdzie ten cały VBR ? TVP INFO/Poznań znów wygląda jak k.pa. Pewnie znowu przez domuxowywanie tego w Poznaniu lub Śremie.
I rzeczywiście ścieżka AC-3 lekko nie ogarnięta jeszcze jest. Synchronizacja idealna nie jest.

No ale ważne, że ruszyło z docelowym składem...
Mam nadzieję, że będzie już tylko lepiej ;)

Mimo, iż nie jestem bezkrytycznym wielbicielem TVNu jak większość w naszym poznańskim fyrtlu ;p jedno trzeba oddać, kawał dobrej roboty - wygląda doskonale jak na kanał SD :) Gratulacje. (szybka zmiana formatu między 4:3 i 16:9 działa już u mnie bez najmniejszego problemu)

pawlk

Re: DVB-t Poznań

Post autor: pawlk »

Witam, mam do nadajnika w Śremie ok 100 km. Wcześniej nadawane kanały TVN,Polsat itd. odbierałem bez zakłóceń, moc 96 jakość 84, natomiast paczkę TVP test gorzej ale często śmigało bez zacięć. Po uruchomieniu już oficjalnego nadawania mux 2 jest masakra albo nie ma nic albo kaszana, teraz siła 42 jakość 68, a co dziwne TVP mux 3 dużo lepiej teraz siła 93 jakość 76. Mam pytanie jak to możliwe że mux nadawany z mocą 20 kw odbieram lepiej niż 100 kw.

DVB-T

Re: DVB-t Poznań

Post autor: DVB-T »

pawlk pisze:Witam, mam do nadajnika w Śremie ok 100 km. Wcześniej nadawane kanały TVN,Polsat itd. odbierałem bez zakłóceń, moc 96 jakość 84, natomiast paczkę TVP test gorzej ale często śmigało bez zacięć. Po uruchomieniu już oficjalnego nadawania mux 2 jest masakra albo nie ma nic albo kaszana, teraz siła 42 jakość 68, a co dziwne TVP mux 3 dużo lepiej teraz siła 93 jakość 76. Mam pytanie jak to możliwe że mux nadawany z mocą 20 kw odbieram lepiej niż 100 kw.
Jaką masz antenę? Spadek poziomu sygnału na kanałach komercyjnych może być wywołany zmianą kanału z 23 na 39. Może w Twojej okolicy coś zakłóca ten kanał? Zwłaszcza ze masz az 100 km do Śremu. Z kolei o poprawie sygnału na mux3 informowali też inni koledzy z forum

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

1.Jakość wizji w MUX3 TVP porażająca zmysł wzroku.totalna zouza. Np na TVP1 same kwadraciki na ciemnych partiach obrazu pozatym smugi od góry do dołu (równiez widoczne na ciemnych partiach). Debilna oszczędność pasma!!!- bo ktoś uparł się na oczojebną normę...
VBR nie będzie ? :shock:

2.Dźwięk nie do końca zsynchronizowany z obrazem
Ogólnie zawracanie głowy.

3.Jedyny pozytyw jaki obserwuję od 2 dni to jakby ustabilizowany sygnał na k28 to znaczy u mnie Level 94% i quality 94%. Ciekawe czy sygnał idzie nadal z boczniaka ,czy ze szczytu?. Pewnie z boczniaka ale może Emitel włoży jakąś mapkę(w rozsądnej rozdzielczości) aby ludzie włosów nie rwali . Chodzi o dysproporcję MUX2 -100 KW prywaciaży do MUX3- 20 KW ERP Państwowej ;) .
mapka tłumaczyłaby ludziom jak gdzie i co mają prawo (ze względu na techniczne ograniczenia) odbierać

jkrzyszt

Re: DVB-t Poznań

Post autor: jkrzyszt »

Zauważyłem parę tygodni temu, że mój tuner DVB-T podczas skanowania bardzo często łapie synchronizację (rozpoznaje sygnał cyfrowy) w kanałach 25 (506MHz) i 42 (642MHz), ale nigdy na tyle dobrze, aby udało mu się zsynchronizować układ korekcji błędów. W obu przypadkach parametry modulacji są takie:

Kod: Zaznacz cały

    Inversion:  AUTO
    Bandwidth:  8 MHz
    Stream code rate (hi prio):  FEC 3/4
    Stream code rate (lo prio):  FEC 1/2
    Modulation:  QAM 64
    Transmission mode:  8k mode
    Guard interval:  1/8
    Hierarchy:  none
Mam dwie anteny, jedną skierowaną na południe (Śrem), a drugą na północ (Piątkowo), ze zwrotnicą ZX-380, stara wersja, kupiona w Delcie, ale ponieważ przestali publikować charakterystyki, to podejrzewam, że niewiele różni się od obecnej ZX-380/DVB-T.

Według http://www.dvbtmap.eu w promieniu 300km od Poznania nie ma żadnego nadajnika sygnału DVB-T w kanale 42, a najbliższe nadające w kanale 25 są w Berlinie, czyli ok. 250km pod kątem prostym do obu anten. Za to w obydwu tych kanałach nadaje analogowo Ślęża, jakieś 170km w tym samym kierunku co Śrem, i to z mocą odpowiednio 1MW i 800kW.

Co to mogą być za multipleksy? Czy komuś z Poznania lub okolic udało się któryś z nich odebrać? Warto bawić się w rozbudowę systemu antenowego?

Dzięki,
Janusz

Szczepan79

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Szczepan79 »

Jak dla mnie obraz jest ok. Chyba lepszy niż na testach. Lekki problem z dźwiękiem na TVP1 ale myślę że to kwestia dopracowania. Super pełne EPG. Przełączanie między trybami ok. Dobra robota.!!!
Polepszyła się siła sygnału na kanale 28.
telegazeta działa ok. To moje pierwsze spostrzeżenia na gorąco.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

Po wyłączeniu TVP Sport i TVP HD, jakość obrazu w VBR była 100 razy lepsza niż teraz ;p
Teraz ustawili CBR i wygląda to jak nie powiem co, tragicznie - TVP INFO po raz kolejny żenada :) Oby uległo to zmianie. A co do sygnału nie ma reguły, raz pare procent więcej raz mniej.
Teraz w analogu mam morę od Czarnej góry bodajże na TVP INFO ze Śremu, mam TVP INFO ze Ślęży i mam któryś kanał z Rusinowa. Ale nie widzę przyrostu sygnału ze Śremu ;) Nie ma reguły.

cyfrojtek

Re: DVB-t Poznań

Post autor: cyfrojtek »

Dzisiaj jest szczególnie korzystne tropo więc i odbiór lepszy ale pomimo tego na MUX3 mam poziom sygnału średni dlatego nie ciekawie się zapowiada.

_chris_

Re: DVB-t Poznań

Post autor: _chris_ »

jkrzyszt pisze:Za to w obydwu tych kanałach nadaje analogowo Ślęża, jakieś 170km w tym samym kierunku co Śrem, i to z mocą odpowiednio 1MW i 800kW.
Ciekawe, wygląda to na zakłócenia intermodulacyjne (krosmodulacja) tych dwu kanałów, powstające na wejściu głowicy w odbiorniku (lub wzmacniacza w torze antenowym), sygnałem DVB-T ze Śremu.

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: nol »

Czy jeszcze komuś próba wyszukania, lub oglądania muxu2 i muxu3 kończy się zawieszeniem aplikacji ?

rychu

Brak telegazety

Post autor: rychu »

Witam!!
Dlaczego brakuje telegazety na TVP Info Poznań - przecież miała być!!

p.saw

Re: Brak telegazety

Post autor: p.saw »

rychu pisze:Witam!!
Dlaczego brakuje telegazety na TVP Info Poznań - przecież miała być!!
Czyżby testy się przedłużyły ?

Zablokowany