Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
amator
Posty: 55
Rejestracja: 11 kwietnia 2017, o 21:38
Miejscowość: Podwarszawą
Odbiornik: Telefunken D32F553M1CW
Samsung UE46EH5450
LG 50UN70003LA
Instalacja antenowa: na dachu pasywna kierunk UHF polar H; 800 m przed anteną blok
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN odl 14 km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: amator »

JaroslawMroczkowski pisze: 27 listopada 2020, o 12:29 Prośba do użytkowników Samsungów i Telefunkenów zgłaszających na forum problemy z jakością obrazu o sprawdzenie czy coś się zmieniło.
Serdecznie dziękuję specialiście Panu J. z Emitel-a, za rekonfigurację strumienia MUX-5.
Mój Telefunken L32F800M4CW zaczął prawidłowo odbierać sygnał jeszcze w dniu 27 listopada jakoś koło południa.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

Ja tam kompletnie nie uważam, by przejście na dvbT2 HEVC miało znaczne wrażenie, dla operatorów pay TV w Polsce.
Moim zdaniem może im pomóc.
Ale jak widzę w miastach, to bardzo dużo ludzi nie założy sobie anteny, chyba, żeby miało zbiorcze instalacje.
Normalnie dziura w ścianie więcej by ich kosztowała niż antena.
Więc kablówki mogą sobie spać spokojnie.
(Chyba, żeby mieli jednak nadawać naziemnie w oby2u polaryzacjach 2xMiMo dvbT2 VVC wszystkie kanały 4k UHD, to by jednak część ludzi postanowiłaby antenę dołożyć, i nie oglądaliby się tak na koszty....
Ale to się nie stanie)

Nowy kodek: HEVC, czy HEVC+Mpeg5p2 lub nawet VVC+Mpeg5p2 raczej operatorom kablowym i satelitarnym pomoże.

Oraz także uważam, że kodowany Polsat naziemny raczej strat nie ma.
Z resztą jeśli Polsat naziemny ma straty, to należałoby być może mu koncesję odebrać.
Z pewnością marnotrawstwem jest nadawanie Radia Kodowanego przez Polsat Naziemny.
Mimo, że sam jestem fanem obecności cyfrowego radia w Telewizorach, to nie w taki beznadziejnie bezużyteczny sposób...

Dodatkowo, testy HbbTV - Kultura2 HD powinny być także na muxie testowym HEVC.
Jestem przeciwny nadawaniu statycznych plansz na poziomie 600kb/s by ktoś mógł sobie wygodnie z pilota włączyć kanał Kultura2 z naziemnej.
Powinni to poprawić w specyfikacji HbbTV i ewentualnie od biedy nadawać wersję 600kb/s SD, jeśli ktoś nie ma HbbTV coś by zobaczył. (Jakość porównywalna z YT 480p).
Poza tym uważam, że specyfikację HbbTV trzeba by poprawić w taki sposób, by umieszczenie kanału HbbTV na Liście muxa nie kosztowało więcej jak 100kb/s.
A Moim osobistym zdaniem nie powinno to kosztować więcej jak 64kb/s.
Do czego to podobne, by ponad pół Mb/s - 600kb/s zabierać z muxa na statyczną planszę.
Trzeba by jakieś wnioski złożyć do DVB, ETSi a właściewe do HbbTv.org by poprawili tą specyfikację.

Chciałem zauważyć, że kanał TVP Rozrywka HEVC SD z Muxu testowego nadaje 0.4Mb/s min i 3.1Mb/s w maxie, ale przez 90% czasu nie przekracza 1Mb/s (ocena na oko z wykresu):
digitalbitrate.com/dtv.php?mux=MUX5&pid=85&live=13&sec=0&lang=en
Więc rezerwowanie 600kb/s na nieruchomą planszę wydaje mi się strasznym marnotrawstwem,
A mając Mux Testowy TVP powinna przyłożyć się i wytestować inny sposób nadawania, znacznie mniej marnotrawny.
Poza tym 600kb/s kanału TVP Kultura2 SD HEVC byłoby odbierane przez więcej ludności niż czasem Kanał TVP Kultura2 przez HbbTV z muxu8.
Zwłaszcza, że sygnał HD po HbbTV także mógłby być emitowany z muxu testowego.
Na pewno KRRiTV nie stoi w tym temacie okoniem.







Tak więc nasza DROGA TVP testować HbbTV w HEVC :!: !
A nie się Lenić :!: !

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

some83 pisze: 2 grudnia 2020, o 06:22 Powinni to poprawić w specyfikacji HbbTV i ewentualnie od biedy nadawać wersję 600kb/s SD, jeśli ktoś nie ma HbbTV coś by zobaczył. (Jakość porównywalna z YT 480p).
Specyfikacja HbbTV to chyba określa jakie parametry ma spełniać wersja HbbTV w telewizorze, a nie jak nadawać :lol:

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

@dvbtowiec

To niech zacznie określać.
że Telewizor obsługujący HbbTV może wczytać kanał z listy kanałów Muxu za pomocą 64kb/s czy 32kb/s a nie za pomocą 600kb/s.
A jak Taki Telewizor nie da rady, niech odmówią mu prawa posługiwania się logiem i reklamowania obecności HbbTV.

[...]

Swoją drogą ja uważam, to za skandal, że urządzenie dvb zarówno po dvbT jak i dvbS2 nie obłsugują równie niskich bitRateów, które w większości są obsługiwane przez te same urządzenia z połączeń ip.

Moim zdaniem sprzęty dvbT czy dvbS2 powinny dawać radę obsługiwać wideo w HEVC i mpeg4 na poziomie 400kb/s.
Na 600kb/s przecież mogliby nadawać kanał Kultura 2 w wersji SD w kodeku HEVC na Mux8 720x480p, czy muxie testowym.
DZiałałoby to na telewizorach bez HbbTV lub telewizorach z HbbTV nie podłączonych do internetu z jakiegoś powodu.

JA rozumiem, że nie wszystko jest częścią specyfikacji HbbTV.
Ale może DVB powinno odbierać lub nie przyznawać Loga DVB jeśli urządzenie nie radzi sobie z sygnałem HEVC lub mpeg4 na poziomie 400kb/s.
(dla mpeg2 taki bitRate nie ma żadnego sensu)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

@some83 Wyjaśnisz co ten długi poemat o HbbTV ma wspólnego z testowymi emisjami HEVC?
Już kilka osób w różnych częściach forum zwracało Ci na to uwagę że piszesz nie w temacie, a Ty swoje jak
some83 pisze: 2 grudnia 2020, o 18:28beton 100%.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Robert03 »

some83 pisze: 2 grudnia 2020, o 06:22 Ja tam kompletnie nie uważam, by przejście na dvbT2 HEVC miało znaczne wrażenie, dla operatorów pay TV w Polsce.
Na pewno wpłynie i to znacząco na ofertę pay TV w Polsce. Wszystkie oferty satelitarne z kanałami TV naziemnej w jakości HD staną się nieatrakcyjne i najniższe abonamenty będą musiały zostać wzbogacone o dodatkowe kanały lub będą musiały zniknąć z rynku.
Gdy telewizja naziemna stała się cyfrową abonentów z płatnej TV ubyło około 1/3 w skali kraju. Ci którzy zostali maja taniej bo ceny pakietów nie wzrastały prze kolejne lata a często wręcz spadły.
Rynek się zmienił i dziś operatorzy oferują prócz telewizji jeszcze internet i telefon. Ci którzy wybierają internet otrzymują za symboliczne pieniądze telewizję. Dziś mając internet z kablówki można mieć telewizję za 5 PLN pakiet który kilka lat temu solo kosztowałby 40-50 PLN.
Znajomy ma Internet z kablówki i 50 kanałów w cenie Internetu i w tej ofercie są też kanały dodatkowo płatne których nie ma w naziemnej TV. No płaci 1 PLN za TV...
I to jest bezpośredni wpływ NTC na oferty telewizji płatnej.
To że pakiet Canal+ dziś kosztuje 25 PLN a nie 80 - 100 PLN to też jest wpływ NTC. Każda konkurencja powoduje spadek cen.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

@Robert03
mnie chodziło o to, że nowsze kodeki nie będą miały ujemnego znaczenia dla kablówek, na pewno nie znikną z tego powodu...
Ale będą mieli dzięki temu jakieś oszczędności, oraz udoskonalenia.


@dvbtowiec
No skoro TVP ma mux Testowy,
to gdzie jak nie na Muxie Testowym miałaby opracować technikę i TRYB nadawania HbbTVP jak na nie muxie Testowy :?: ?
Tak jak powiedziałem, to przecież skandal nadawać nieruchome plansze na poziomie 600kb/s, jak by w HEVC można w ten bitRate dać kanał Ruchomy o jakości YT 480p wraz ze Sygnałem HbbTV.

Więc technicy TVP powinni wziąć się do roboty i opracować system, i znaleźć TRYB, by kanał HbbTV dało się dodać za pomocą 40kb/s, a nie marnować 600kb/s z bitRate'u MUXa na takie rozmaite kanały dodane do Listy.
A Tych kanałów dodanych do Listy MUXa, które czerpią po 600kb/s każdy jest dość sporo.....
Bo nie powinni tyle zasobów marnować.

MUXy TESTowe są do Szukania i znajdywania rozwiązań, oraz do EKSPERYMENTowania, a nie MUXy normalne...
Co w tym dziwnego :?: ?

Technicy TVP wziąć się do Roboty....
Urzędnicy TVP dajcie etaty Roboty waszym technikom, bo marnowanie BitRate'u prowadzi do mniejszej konkurencyjności....

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Póki co w mux testowym nie ma plansz HbbTV więc piszesz nie w temacie.
Jest osobny wątek do HbbTV oraz osobny do MUX8, bo tam takie plansze są.
Dajesz "złote" rady innym, a sam nie stosujesz elementarnych zasad nie mieszania wątków.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Przemo »

Po długiej nieobecności tutaj na forum, chcialbym też podzielić się doświadczeniami z odbiorem DVB-T2. Dzisiaj podłączyłem dziecom telewizor Xiaomi Mi LED TV 55". Odbiór ze Śremu w Rawiczu bezproblemowy. Na TVP Kultura jest ścieżka dźwiękowa E-AC3. Jak wybrać inną tego nie wiem. Teraz przydałby się test 4K. Kanał SES Astra UHD Demo Channel i TRT 4K odbiera idealnie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Teoretycznie ścieżka AC-4 jest ustawiona jako podstawowa na TVP Kultura, więc telewizor sam automatycznie powinien ją wybrać z możliwością przełączenia na pozostałe dostępne.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

To chyba zależy od ustawień telewizora.
Ja mam domyślne ustawienia dla ścieżki polskiej w dźwiękach telewizora.
E-AC3 ma taki opis na liście w moim telewizorze i to ona jest domyślna. AC-4 wybieram ręcznie jako jedną z 3 pozostałych. Opisana jest "Dźwięk oryginalny"

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Możliwe, że to zależy od telewizora.
U mnie odwrotnie na domyślnych ustawieniach fabrycznych wybiera AC-4 a na inną muszę przestawić ręcznie. Myślałem, że w innych odbiornikach jest podobnie.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Przemo pisze: 6 grudnia 2020, o 11:55 Po długiej nieobecności tutaj na forum, chcialbym też podzielić się doświadczeniami z odbiorem DVB-T2. Dzisiaj podłączyłem dziecom telewizor Xiaomi Mi LED TV 55". Odbiór ze Śremu w Rawiczu bezproblemowy. Na TVP Kultura jest ścieżka dźwiękowa E-AC3. Jak wybrać inną tego nie wiem. Teraz przydałby się test 4K. Kanał SES Astra UHD Demo Channel i TRT 4K odbiera idealnie.
Sprawdź czy na TVP Kultura z MUX-5 masz cztery ścieżki dźwiękowe w tym jedną w AC-4. Da to nam odpowiedź czy telewizor Xiaomi jest zgodny z rozporządzeniem czy też nie
Dźwięk podstawowy: (E-AC3) Dolby Digital Plus 128 kbit/s
Druga ścieka dźwiękowa: (E-AC3) Dolby Digital Plus 256/kbit/s
Trzecia ścieżka: Audiodeskrypcja: (E-AC3) Dolby Digital Plus 128 kbit/s
*Dodatkowo w TVP Kultura: AC-4 z przepływnością 96 kbit/s.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

ObywatelDVB-T pisze: 6 grudnia 2020, o 13:09 Możliwe, że to zależy od telewizora. U mnie odwrotnie na domyślnych ustawieniach fabrycznych wybiera AC-4
Wybór ścieżki zależy od telewizora i jego ustawień. Priorytety wyboru są opisane m.in w Stanowisku KRRiT w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN.
(strona 3, tabela 4). Dokument wymaga aktualizacji/nowelizacji, ale ogólne zasady pozostaną niezmienne.
Oczywiście odbiornik musi najpierw uwzględnić ustawienia językowe i ewentualne inne parametry ustawione przez użytkownika np Audiodeskrypcja.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Przemo »

Już wiem gdzie zmieniać ścieżki. Wykrywa cztery. Polski, Original audio, aux i org. Gra na wszystkich.

Włodek czeski
Posty: 10
Rejestracja: 8 marca 2013, o 14:20
Odbiornik: (GoSat 8080 Combo)
Instalacja antenowa: 2 panelowe z dyrektorami PL, 1 panelowa CZ, wzm. AB010 Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra, Černá Hora_CZ

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Włodek czeski »

Chciałbym się zapytać Emitela,
1) jest już jakiś czasowy plan uruchomienia multipleksu testowego DVB-T2 na kolejnych nadajnikach – w moim przypadku RTCN Wrocław – RTON Kłodzko (odbieram Kłodzko-Czarną Górę),
2) zostaje na RTCN Wrocław G. Ślęza – RTON Kłodzko Czarna Góra i także RTON Żagań kanał 37 także po ostatecznym przejściu do DVB-T2 w marcu 2022, albo powinniśmy się spodziewać dalszej zmiany?
3) Zostaje ERP nadajnika Kłodzko 20 kW także po przejściu ostatecznym do DVB-T2, albo będzie podwyższona na 50kW, jak jest na pozostałych multipleksach RTION?
4) Jaki kanał będzie dla multipleksa DVB-T2 ostatecznym na RTON Jel Góra Śnieżne Kotły? (na liście pozwoleń UKE tego RTON w obecnej chwili brak

(Dla wszystkich, kto sumujemy polskie i czeskie multipleksy te zmiany kanałów „wrażliwa“ sprawą, złączoną z rozwiązywaniem problemu kanałów zróżnicowanego poziomu oraz „wrażliwym“ dobórem anten – np. w moim przypadku na kanałe kłodzkim 33 /mux 1/ koniecznym stłumienie sygnału nadajnika Brno-Kojál, nadającego na tym samym kanału mux czeski 23, odbiór muxów polskich 2 i 3 (kanały 25 i 46) mam codziennie bardzo dobry w dowólną porę dnia. Antena własnej budowy, za nią LTE pułapka - wzmacniacz Terra AB010 – filtry kanałowe – Alcad AM-….z wejściami UHF1 („antena polska“ kan. 25-33-46), UHF2 („antena czeska“ kan. Usti nad Orlici 21 + kanały doświetlacza lokalnegp 23-27-39 - 4 multipleksy DVB-T2/HEVC), VHF-DAB, FM… i rozgałężniki itd.), w okolicy mojego miejsca kanały czeskie przeważająco Ústí n.O. 21 + Karkonosze Černá Hora 26-28-31, a ta sama kombinacja kanałów jednak przysługuje w Wrocławiu i na Dolnym Śląsku przy odbiorze kanałów czeskich, te same kanały ci z Karkonosz emitowano także z Pradziada)
.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

JaroslawMroczkowski pisze: 6 grudnia 2020, o 18:15
ObywatelDVB-T pisze: 6 grudnia 2020, o 13:09 Możliwe, że to zależy od telewizora. U mnie odwrotnie na domyślnych ustawieniach fabrycznych wybiera AC-4
Wybór ścieżki zależy od telewizora i jego ustawień. Priorytety wyboru są opisane m.in w Stanowisku KRRiT w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN.
(strona 3, tabela 4). Dokument wymaga aktualizacji/nowelizacji, ale ogólne zasady pozostaną niezmienne.
Oczywiście odbiornik musi najpierw uwzględnić ustawienia językowe i ewentualne inne parametry ustawione przez użytkownika np Audiodeskrypcja.
Przepraszam za wprowadzenie w błąd źle odczytałem ponieważ u mnie na LG nie ma opisu typu E-AC-3 czy AC-4 tylko jest Polski, Oryginalny, AUX i Audio, dodatkowo przy każdej ścieżce jest Dolby Audio i właśnie z automatu wybiera czwartą Audio - Dolby Audio, natomiast z opisu kół. @dvbtowca wynika, że Oryginalny - Dolby Audio to ścieżka AC 4.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

@Przemo - Masz może możliwość podpięcia to telewizora sygnału z DVB-S, oprócz DVB-T?
Sprawdziłbyś mi czy można ułożyć wspólną listę kanałów DVB-T i DVB-S.

Jedno już wiemy, że Xiaomi radzi sobie z AC-4 i E-AC-3, ciekawie jaką ma wersję HbbTV.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Przemo »

Co do HbbTV, to wyłączyłem to na dzień dobry. Co do wspolnej listy. To nie udało mi się. Albo SAT, albo naziemna. W SAT jest DiseqC na 4 pozycje.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Czyli nie da się zrobić listy kanałów ulubionych składającej się z programów DVB-T i DVB-S ?
Pytałem się o to na infolinii Xiaomi i nie wiedzą, tak jak na inne pytania, na niektóre Ty odpowiedziałeś że ma AC-4 i E-AC-3.

Zablokowany