Odbiór daleki TROPO - DVB-T

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1208
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: DanielK »


Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1461
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: blockbuster »

Dzięki za linka. Podejrzewam, że mógł to być sygnał z Sankt Pölten/Jauerling (odległość 415km). Kierunek mniej więcej podobny, nadają ze sporą mocą (50kW) no i z taką samą mocą nadają na k21 a w tym czasie gdy odebrałem ten sygnał na k31 akurat "wycięło" mi kompletnie też sygnał Mux TVS na k21.

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: magnezz81 »

Przy tropo z Austrii wpadają przede wszystkim:
Sankt Pölten/Jauerling - E21, E31, E38, E55, E58
Wien/Kahlenberg - E24, E34, E36, E53, E60

Teraz przy ostatnim tropo miałem E53 z Wiednia - same kodowane kanały, a przed włączeniem PS 13 na E31 dosyć regularnie miałem Sankt Pölten. Jak widać dużo kanałów kolizyjnych z naszymi - jest tak jeszcze od czasów emisji analogowej.

Ja do identyfikacji odbieranych mux korzystam z:
https://fmscan.org - jest tam opcja tropo
lub
https://www.fmlist.org
Po zarejestrowaniu jest zakładka z listą TV i tam też dla DXerów jest myTV.

modulator
Posty: 94
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
WIWA H.265 MAXX
SDRplay RSP1

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: modulator »

Rano ok. 9:30 miałem przez chwilę Alexanderplatz na k.42. QVC HD i kilka innych.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3581
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: K63 »

Jak wiadomo po włączeniu DVB-T2, mux-y ogólnokrajowe będą nadawane na dosyć dużych obszarach jednoczęstotliwosciowych (SFN). Podobna sytuacja jest obecnie w Czechach. W związku z tym pozwolę sobie zamieścić czeski artykuł na temat ewentualnych zakłóceń w odbiorze sygnału tv w czasie korzystnych warunków propagacyjnych.
Inwersja pogarsza odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, w tym nowej transmisji DVB-T2.

Warunki atmosferyczne które czasem występują w okresie jesienno-zimowym, pozwalają na odbiór nawet bardzo odległych sygnałów, które zakłócają lokalne nadajniki. Może się wówczas pojawić problem echa i pre-echa w dużych sieciach jednoczęstotliwościowych.

Występująca w tym okresie inwersja, utrudnia poprawny odbiór telewizji naziemnej. Problem dotyczy również nowych ogólnokrajowych sieci DVB-T2, a w niektórych przypadkach jest on nawet większy niż w przypadku poprzedniej generacji naziemnej telewizji - DVB-T. Powodem są duże sieci jednoczęstotliwościowe, które nie były tak powszechne w erze DVB-T. Na przykład (z wyjątkiem regionów Ústí nad Łabą i Czech Południowych) Telewizja Czeska nadaje w całym kraju na kanale 26, co może obecnie powodować problemy z jakością odbieranego sygnału. Dzieje się tak, ponieważ inwersja umożliwia odbiór z odległych nadajników tego samego sygnału, który nadawany jest z pobliskiego nadajnika, na który ustawiona jest antena odbiorcza.

Niestety nic nie można na to poradzić.
W normalnych warunkach nie jest możliwy odbiór sygnału z bardziej odległych nadajników, chyba że widz używa anteny ze wzmacniaczem lub specjalnego systemu antenowego. Bardziej odległy nadajnik, który nadaje na tym samym kanale co lokalny nadajnik, powoduje wtedy problem zwany „echo”: sygnał z bardziej odległego nadajnika jest silniejszy niż ten normalnie odbierany przez antenę, a oba nadajniki zakłócają się wzajemnie. Na ekranie telewizora zjawisko to znajduje odzwierciedlenie w obniżonej jakości odbioru, takiej jak przerywanie obrazu, zaniki dźwięku, drgania obrazu lub całkowity zanik sygnału. Jednak usterka nie leży ani po stronie operatorów nadajników, ani anteny odbiorczej, jak i telewizora. Nie ma sposobu, aby zapobiec tym problemom.

„Negatywne zjawiska związane z pogorszeniem jakości sygnału spowodowanym inwersją, występują tylko po stronie odbiorczej. W związku z tym po stronie nadajnika nie można wdrożyć żadnych środków technicznych, które wyeliminowałyby wpływ niekorzystnych warunków propagacji sygnału. W wielu przypadkach można jednak stłumić to zjawisko, ale niestety nigdy nie można zagwarantować że problem ustąpi całkowicie. Zależy to zawsze od lokalnych warunków odbioru ”- informowała z wyprzedzeniem Czeska Radiokomunikacja, która co roku zwraca uwagę na problemy z odbiorem programów telewizyjnych podczas inwersji. „Generalnie należy zwrócić większą uwagę na podstawowe zasady montażu instalacji odbiorczej. Przede wszystkim preferowane są anteny zewnętrzne, zamiast anten wewnętrznych ”. Wskazane są kierunkowe anteny bez przedwzmacniaczy.

Zapomnij o wzmacniaczach!
Ogólnie wzmacniacze nasilają negatywny efekt inwersji. W normalnych warunkach pozwalają widzowi poprawić lub zapewnić odbiór słabszego sygnału, ale przy inwersji zwielokrotniają negatywny wpływ odległych sygnałów. Dlatego widzowie, którzy używają anteny ze wzmacniaczem, mogą mieć problemy z odbiorem sygnału telewizyjnego. Zależy to również od jakości anteny, kabla i samego telewizora. Niektóre tunery DVB-T2 są bardziej czułe i zaniki sygnału występują nawet przy mniejszych zakłóceniach. Czeska Radiokomunikacja zachęca zatem widzów do korzystania zawsze z wysokiej jakości technologii, profesjonalnie zainstalowanej i nadającej się do transmisji DVB-T / DVB-T2. „Jest to szczególnie ważne w przypadku wzmacniaczy antenowych” - podkreśla operator.

Jeśli pojawią się tego rodzaju problemy z odbiorem sygnału telewizyjnego, mogą pomóc instalatorzy wyposażeni w odpowiedni sprzęt pomiarowy, którzy mają wieloletnie doświadczenie przy instalacji anten odbiorczych w danej okolicy.
https://www.televizniweb.cz/2020/11/inv ... ni-dvb-t2/

Dobrycel
Posty: 621
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: Dobrycel »

@K63 Pytanie w związku z tym tematem. Mieszkam Pomiedzy Katowicami a Wisłą. Co sie będzie lepiej sprawdzać. Antena Yagi z portalu aukcyjnego czy antena ASP8? Antene chce mieć w domu niestety.

ODPOWIEDZ