HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Ja zgłosiłem kiedy miałem problem i LG dział techniczny obiecał, że wkrótce wydadzą poprawkę aplikacji HbbTV.
Pewnie jeszcze nie wydali, bo jak na razie to TVP pozmieniała, chyba że telewizor zassał coś bez mojej wiedzy, ale wersja się nie zmieniła ciągle jest 2.0.2

saha
Posty: 6
Rejestracja: 24 lutego 2013, o 22:56
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: HbbTV w NTC

Post autor: saha »

Wprowadzenie transmisji Ferie TVP niestety pogorszyło sprawę z mojej perspektywy.
Niestety na LG z webos3.5 z 2018 już nie działa. Jest tylko informacja "kanał chwilowo niedostępny" dodatkowo jest informacja OSD że można skorzystać z zielonego przycisku, ale wybór strumienia z stamtąd również nie działa. Przed tym zmianami kanały wskakiwały choć z dużym trudem, nie za każdym razem. Teraz jest kompletny koniec.


Niby Hbb TV jest standaryzowane ale widać że wdrożenie tej technologi po stronie nadawcy jak i producentów odbiorników pozostawia wiele do życzenia.

Gumiś
Posty: 21
Rejestracja: 12 lipca 2011, o 12:29

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Gumiś »

@Marko62 - najnowsza dostępna, tj. 101.001.123.009 z 15.12.2020 r.
@Krosnoludek - dzięki za sugestię, co mi szkodzi spróbować.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Po zgłoszeniach w Philipsie w ubiegłorocznych telewizorach (końcówką 4) poprawiono HbbTV to co nie działało w tym Polsat News. Nie daj się zbyć.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Pod warunkiem że problemem jest faktycznie błąd w oprogramowaniu telewizora i przy założeniu że emisja jest prowadzona zgodnie z zaleceniami dla HbbTV.

Bo jeśli tak jak pisał @Paweł Tutka kanały streamingowe są prowadzone w niezalecanym standardzie, to producent nic nie musi.
Mało tego jeśli się postara poprawi do obecnych parametrów transmisji, a za chwilę one się znów zmienią i nie będzie działać, bo tak mamy w przypadku emisji kanałów streamingowych od TVP.

W dniu zakupu na telewizorze kanały działały, po kilku miesiącach nie było dźwięku, po kolejnych kilku klatkowało, po kolejnych dźwięk i prawidłowa emisja wraca i tydzień później znów nie ma dźwięku.
To kiedy telewizor jest niesprawny? :) Aktualizacji oprogramowania od roku nie ma na nim. Zmieniają się wyłącznie parametry emisji.

jerkre
Posty: 62
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: jerkre »

Czy na TVP Kultura2 macie obraz z głosem czy komunikat o pracach servisowych.

Gumiś
Posty: 21
Rejestracja: 12 lipca 2011, o 12:29

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Gumiś »

U mnie jest obraz, ale bez głosu. Za to w piątek wieczorem pojawiła się nakładka umożliwiająca przełączanie się między innymi kanałami - tak jak w apce HbbTV aktywowanej na zwykłych kanałach czerwonym przyciskiem.
Na DOMOWE PRZEDSZKOLE ładuje się za to informacja "Kanał chwilowo niedostępny".

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

U mnie jak sprawdzałem rano TVP Kultura 2 był napis "Kanał chwilowo niedostępny".
Teraz tak od około godziny TVP Kultura 2 jest normalnie z dźwiękiem, na TVP Ferie plansza zapraszamy od poniedziałku do piątku itd. także z dźwiękiem, natomiast na Domowe Przedszkole cały czas od rana napis "Kanał chwilowo niedostępny"

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Telewizor z HbbTV 1.0 ma ten komunikat na wszystkich 3 wirtualnych kanałach.
Czyli znów coś się zmienia.
Na TCL są wczytywane i nadal brak dźwięku.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

A Domowe Pszedszkole też jest wczytywane na TLC? Bo nie ma tego kanału na HbbTV na innych kanałach TVP, ale też nie ma go dzisiaj w aplikacji na TVP VOD.

Normalnie na tym kanale, poza napisem "Kanał chwilowo niedostępny" to jest tylko plansza Domowe przedszkole, bez dźwięku oczywiście, taka jak przy wyłączonym HbbTV w menu telewizora.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Jest wczytywane bez zmian. Także nowszy Sony wczytuje.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Ale jak coś nadają? Bo dziwne jest to co piszesz. Od wczoraj do dzisiaj, przynajmniej do tego momentu kanału Domowe Przedszkole nie ma w HbbTV, ale też nie ma go na TVP VOD a wcześniej był. Nie ma na telewizorze, na telefonie z Android i na komputerze z Windows, czyli ewidentnie wygląda na to, że na ten moment nie nadają.
https://tvpstream.vod.tvp.pl/

Chodzi o to czy jest coś ruchomego nie plansza statyczna, bo ta jest zawsze nawet przy wyłączonym Hbb w menu telewizora.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Chodzi o planszę animowaną. Gdy Domowe Przedszkole nie nadaje zawsze wczytywana jest animowana plansza i na TCL i Sony ta animowana plansza się wczytuje.
Ty mówisz o statycznej planszy zdaje się zachęcającej do włączenia HbbTV, dla osób które nie mają HbbTV lub internetu.
Taką planszę widzę na nowym Sony tylko na kanale Telewizja naziemna. Na tym kanale nic się nie wczytuje. A na TCL się wczytuje.

Naromiast starszy Sony z HbbTV 1.0 zachowuje się tak jak Ty opisujesz. Jest wczytywana plansza statyczna z nowym menu i komunikatem kanał chwilowo niedostępny. Ale tak jest na wszystkich 3 kanałach wirtualnych od wczoraj na tym telewizorze. Jezcze kilka dni temu kanały się wczytywały bez dzwięku i to menu też było widoczne.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Oczywiście nie mam powodów aby Ci nie wierzyć, kanału Domowe Przedszkole na ten moment nie nadają i komunikat „Kanał chwilowo nie dostępny” jest prawidłowy, ale to, że masz na tym kanale animowaną planszę mnie dziwi.
Obserwuję temat od dłuższego czasu i u mnie zawsze to było powiązane, jeśli kanał był w HbbTV czy to nadawał czy też była tylko plansza animowana to był wszędzie na wirtualnych, na HbbTV w pozostałych TVP i w streamingu w aplikacjach i bezpośrednio na stronie TVP VOD, teraz nie ma nigdzie nawet planszy animowanej a u Ciebie jakimś cudem jest?
Skoro na wersji 1.0 już nie działa to znaczy, że ciągle testują i zmieniają, może zmienili na MPEG-DASH, spodziewam się, że jutro po weekendzie pojawi się z powrotem Domowe Przedszkole, zobaczymy.

TVP ma dosyć trudny orzech do zgryzienia, bo kanały muszą iść nie tylko w HbbTV ale też w streamingu na Windowsie, Androidzie i innych urządzeniach. Może jak wreszcie dopracują i będzie to zgodne z rozporządzeniem obowiązującym od nowego roku, to wtedy producenci podejmą dalej temat i dostosują oprogramowania w swoich produktach.
Mało osób na tym forum interesuje się tematem HbbTV a jeszcze mniej ma odbiorniki najnowsze.
Wygląda na to że większość ma problemy, przynajmniej z dźwiękiem, nawet na wersji 2.0.2.
Mój LG jest wyprodukowany w Polsce w październiku 2020 a konkretnie pierwsze modele z tej serii trafiły na rynek w drugiej połowie 2020, czyli wtedy jak już było wiadomo jakie wymagania będą po nowym roku, nowszych modeli niż z WebOS 5.0 jeszcze nie ma, a ten ciągle jest w sprzedaży i jeszcze z pół roku będzie, wspomnę też, że LG aplikacje HbbTV na rynku polskim traktowała poważnie, nie jak inni np. Samsung.

I teraz w odniesieniu do mojego LG, obserwując temat, dochodzę do wniosku, że wcześniej w ubiegłym roku to ja miałem najpoważniejsze problemy na wirtualnych kanałach TVP bo telewizor się na nich zawieszał i resetował tylko czasami rzadko wczytywał dobrze.
Teraz po nowym roku jest zupełnie na odwrót, z opisów innych w tym temacie widzę, że tylko u mnie wszystko działa prawidłowo a u innych przestało. Szkoda, że nie wypowiedział się ktoś kto też ma model z najnowszej serii od innych producentów.
Jeśli mam rację to też tłumaczy poniekąd obawy i opór producentów we wdrażaniu HbbTV, ciągle podnosili, że są nieprzygotowani i chyba tak jest, bo temat jest trudny, przynajmniej u nas bo nadawcy nadają jak chcą.
Kiedy pod koniec ubiegłego roku miałem takie problemy z HbbTV to zdążyłem już poruszyć serwis LG w tej sprawie i odpisali mi, że wkrótce zostanie naniesiona poprawka aplikacji HbbTV na ten model, choć teraz wydaje mi się to zbyteczne, bo wygląda na to, że wina leżała po stronie nadawcy, to jednak zastanawiam się o jaką poprawkę chodzi, bo to przecież oprogramowanie zewnętrzne, czyżby chodziło o aktualizację z 2.0.2 do wersji 2.0.3?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

2.0.2 od 2.0.3 się niewiele różni, a nawet gdzieś czytałem że w 2.0.3 coś wycięli wzgl. 2.0.2.
Przed chwilą sprawdziłem, animowana plansza z dżwiękiem z tekstem "Zapraszamy w poniedziałek od 9:00" jest na Sony z HbbTV 1.5.
Ta sama plansza ale bez dźwięku jest na TCL z HbbTV 2.0.2

A na Sony z HbbTV 1.0 jest plansza statyczna i nałożone na kilka sekund menu z komunikatem:
"Ze względu na trwające prace serwisowe, kanał chwilowo niedostępny'.

Co do potencjalnych trudności w dostosowaniu emisji, to chcę zauważyć iż kanały streamingowe ośrodków regionalnych a także TVP Info na każdym telewizorze w każdej wersji HbbTV i na każdej platformie dystrybucji w VOD odtwarzają się prawidłowo. Zatem da się.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

U mnie taka plansza animowana jest w tej chwili ale na Ferie z TVP zapraszamy od poniedziałku do piątku od 9.00.

Wydaje mi się, że u nas to jest to robione trochę na wariackich papierach, na opak.
Według mnie to najpierw powinny być normy i rozporządzenia dla nadawcy ażeby można było mieć jakieś odniesienie tak konsumenci jak i producenci a dopiero potem ustaloną wersja HbbTV, albo przynajmniej równolegle.
Teoretycznie rozporządzenie już obowiązuje, tylko skąd my konsumenci mamy wiedzieć czy nasz telewizor spełnia wymagania czy nie, jak codziennie jest inaczej i każdy telewizor inaczej reaguje bezwzględnie jaką ma wersję aplikacji.
Wiadomo niektóre media są pod państwową ochroną więc lepiej stworzyć normy dla producentów a oni niech stają na uszach.
Tylko o nas konsumentach to chyba nikt nie pomyślał.

Edycja: 11.01.2021
Tak jak się spodziewałem, dziś o 9.00 Domowe Przedszkole wrócił w HbbTV, na kanałach wirtualnych i w TVP VOD.
Podobnie jak wcześniej wszystkie kanały na LG: TVP Kultura 2, Ferie z TVP i Domowe Przedszkole wczytują się prawidłowo i z dźwiękiem.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

A na telewizorze z HbbTV 1.0 nie wróciły.
Wszystkie trzy kanały wirtualne mają dalej komunikat z pracami serwisowymi.
A jeszcze w ubiegłym tygodniu kiedy pasaliśmy że pojawiło się nowe menu, na tym telewizorze kanały się wczytywały, menu działało, tylko nie było dźwięku na kanałach.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

A na innych kanałach TVP w HbbTV też nie wczytuje? Może na wirtualnych zmienili na MPEG DASCH.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Ależ oczywiście. Powiem więcej działają te same kanały wirtualne na tym samym telewizorze w aplikacji HbbTV pod czerwonym przyciskiem i mają dźwięk :) Sądzę że to nowe menu, jakaś kolejna wersja usprawniająca, spowodowała że blokuje się wczytanie kanałów wirtualnych w HbbTV 1.0

Widzę że także na TCL wrócił dźwięk do Kultura 2 i Ferie. Nie ma nadal dźwięki na Domowym przedszkolu.

jerkre
Posty: 62
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: jerkre »

Wczytywanie bez zmian;
na Sony KDL-40WE665 - komunikat na 92, 93, 94 kanale
na Samsungu UE22F - kanał 92 komunikat, 93, 94 wgrywa poprawnie

Zablokowany