Poziom sygnału w telwizorach LG

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: BiTCity »

Witam
mam pytanie do użytkowników posiadających TV LG i miernik sygnału.
Sprawa wygląda tak, że miałem instalację, która była podzielona na 3 odbiorniki (2 TV i 1 STB). Ten STB służył jako splitter bo rozdzielał sygnał na 2 TV (gniazdko TV OUT - 10 m kabla antenowego). Na gniazdku TV IN był rozdzielacz sygnału do którego był podłączony TV (1 m kabla i wspomniany STB). Wtedy wszystko było ok. Na 2 TV tam gdzie było 10m kabla sygnał był bardzo dobry najsłabszy MUX-8 miał wartości minimalne 86-90/100 (siła/jakość). I teraz do sedna po rezygnacji z STB włożeniu samego rozdzielacza sygnał na tym 2 TV drastycznie spadł najgorzej na MUX8 siła góra 70-74 z tym, że często 54 i jakość prawie nigdy 100, a zwykle 0-40 i pikseloza brak sygnału działają tylko kanały HBBTV. Czy rzeczywiście poziom sygnału 54 jaki pokazuje TV jest na tyle słaby i jaka to jest jego wartość rzeczywista.
Wykluczam awarię czy źle zarobione kable bo po wpięciu bezpośrednio w antenę tego 10 m kabla wszystkie wartości wracają do normy.
Poza tym nawet przy tym połączeniu przez rozgałęźnik pomimo ustawień anteny tyłem odbiera wieczorem kanał 55 MUX1 z Konina (81 km) czy po poprawnym ustawieniu na zachód MUX3 Gołańcz kanał 31 przez cały dzień.

Ewentualnie jaki rozdzielacz sygnału na 2 TV polecacie bo to on psuje prawdopodobnie odbiór w paśmie VHF na tym dalej oddalonym telewizorze. Antena tak jak w opisie.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: DanielK »

Nie rozgałęźnik a antena BEZ pasma VHF.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: BiTCity »

Mamy weekend więcej czasu na obserwację i zauważyłem, że poziom sygnału MUX-8 na tym drugim TV zależy od pory dnia. Dzisiejszej nocy kilka minut po północy był 82-86/100. Rano o 6 70-74/ ze skacząca jakością ale też 100 się pojawiło.
Druga sprawa jest taka, że przy włączonym tylko tym drugim TV sygnał na nim jest słabszy na wszystkich MUX-ach, po włączeniu TV tego bliżej rozgałęźnika poziom sygnału na tym drugim TV wzrasta. Dlatego zacząłbym od wymiany tego rozgałęźnika bo obecny to jest pewnej firmy na 4 litery, żeby nie robić reklamy.
Co do anteny to jaką polecasz ? Teren trudny (wokół 10 piętrowe bloki) brak optycznej widoczności nadajnika. Antena musi być odchylona minimum 26 stopni od prawidłowej w kierunku nadajnika.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: DanielK »

Generalnie rozgałęźniki bardzo rzadko się psują.
Problem u Ciebie wynika z braku anteny na pasmo VHF. Dlatego MUX-8 ma prawo działać tak jak chce ;-)
Wklejam Ci na szybko zrobiony pomiar sygnału z anteny tylko na pasmo UHF. MUX-8 odbiera ale tylko przez ok 50% czasu. Poza tym są mniejsze lub większe przycięcia.
Obrazek

Dlatego, że są błędy to będzie raz działać, innym razem już nie. Na jednym TV zadziała na innym nie zadziała.

Nie ma złotego środka na antenę taką lub taką. Najlepiej umówić się ze sprzedawcą na możliwość przetestowania (jeśli masz czas), albo wezwać instalatora z miernikiem i niech sprawdzi 2-3 anteny. Z pewnością brał bym antenę osobną na pasmo VHF + zwrotnica do tego.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: BiTCity »

Dzięki za sugestię. U mnie właśnie dziś taka sytuacja sygnał siła 86-90 jakość skaczę czasem przytnie. Dziś sucho dlatego odbiera od jutra ma padać śnieg i pewnie się pogorszy.
Co do dwóch anten odpada obecna antena na balkonie. Spółdzielnia na dach nie wpuści tym bardziej, że kiedy się tu przeprowadzałem po poprzednich właścicielach to zostałem resztki jakieś instalacji zbiorczej (pewnie radio i TV) w listwach podłogowych i koniec jej kończył się przy drzwiach wejściowych. Na dachu żadnych anten nie było. Także raczej jakieś combo trzeba będzie poszukać (widziałem takie w mojej okolicy ale tam gdzie jest otwarty kierunek do nadajnika), chociaż może być podobnie jak z tą moją obecną. Bo wiadomo jak co jest to wszystkiego to czasem jest do "niczego".

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: Ramirez »

BiTCity, wybadaj czy jak by taka instalację na dachu robiła jakaś firma to by nie pozwolili zamontować na dachu. Różnie bywa. Może w takim przypadku by przeszło. Najlepiej mają w nowych budynkach z zezwoleniem na budowę po 2013 roku gdzie jest obowiązek montażu anten dvbt i sat na dachu i instalacji zbiorczej do mieszkań. A przy starszych budynkach się szarp o coś tak podstawowego.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: K63 »

BiTCity pisze: 9 stycznia 2021, o 11:32 zacząłbym od wymiany tego rozgałęźnika bo obecny to jest pewnej firmy na 4 litery
Jaki model?
A ta antena 16/21-60 to jaki ma symetryzator - 21-60 czy 6-60?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: Robert03 »

BiTCity pisze: 8 stycznia 2021, o 18:23 Ewentualnie jaki rozdzielacz sygnału na 2 TV polecacie bo to on psuje prawdopodobnie odbiór w paśmie VHF na tym dalej oddalonym telewizorze. Antena tak jak w opisie.
Jak działało to działać powinno, chociaż antena dedykowana dla VHF to zupełnie inna jakość odbioru niż na niededykowanej.
Spróboj rozgałęźnik Signal lub Telmor.
BiTCity pisze: 11 stycznia 2021, o 20:45 Spółdzielnia na dach nie wpuści tym bardziej, że kiedy się tu przeprowadzałem po poprzednich właścicielach to zostałem resztki jakieś instalacji zbiorczej (pewnie radio i TV) w listwach podłogowych i koniec jej kończył się przy drzwiach wejściowych. Na dachu żadnych anten nie było.
To pewnie pozostałość po TV kablowej. Anten zbiorczych w taki sposób nie montowano. Kable AZART'u były kładzione pod tynkiem "w dużym pokoju" w układzie szeregowym. Czasem na ścianach zewnętrznych wzdłuż pionów centralnego ogrzewania w rurkach natynkowych. Gniazda Telkom Telmor z okrągłymi dużymi otworami na dwie wtyczki Jedna do R a druga do TV (można też było podłączyć 2 TV bo w obu wejściach był ten sam sygnał).

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: dvbtowiec »

BiTCity pisze: 11 stycznia 2021, o 20:45 Spółdzielnia na dach nie wpuści
teoretycznie nie mieliby prawa Ci odmówić, bo to jest część nieruchomości wspólnej, o ile instalację założysz zgodnie ze sztuką budowlaną.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: BiTCity »

Robert03 pisze:To pewnie pozostałość po TV kablowej. Anten zbiorczych w taki sposób nie montowano. Kable AZART'u były kładzione pod tynkiem "w dużym pokoju" w układzie szeregowym. Czasem na ścianach zewnętrznych wzdłuż pionów centralnego ogrzewania w rurkach natynkowych. Gniazda Telkom Telmor z okrągłymi dużymi otworami na dwie wtyczki Jedna do R a druga do TV (można też było podłączyć 2 TV bo w obu wejściach był ten sam sygnał).
Zgadza się gniazdko oznaczone R i T w dużym pokoju wzdłuż pionu centralnego ogrzewania na ścianie szczytowej.
Robert03 pisze:

Jak działało to działać powinno, chociaż antena dedykowana dla VHF to zupełnie inna jakość odbioru niż na niededykowanej.
Spróboj rozgałęźnik Signal lub Telmor.
Spróbuje z rozgałęźnikiem zwłaszcza, że teraz pogoda nie sprzyja na kujawach na dłuższe przebywanie na balkonie.
Użytkownik K63 ma w opisie Telmor RDM-2F.
K63 pisze: Jaki model?
A ta antena 16/21-60 to jaki ma symetryzator - 21-60 czy 6-60?
Nie wiem czy robić reklamę ale marketowy rozgałęźnik firmy HAMA. Symetryzator 21-60 gdy ją kupowałem w styczniu 2015 r. nie było potrzeby 6-60.
Ramirez pisze: BiTCity, wybadaj czy jak by taka instalację na dachu robiła jakaś firma to by nie pozwolili zamontować na dachu. Różnie bywa. Może w takim przypadku by przeszło. Najlepiej mają w nowych budynkach z zezwoleniem na budowę po 2013 roku gdzie jest obowiązek montażu anten dvbt i sat na dachu i instalacji zbiorczej do mieszkań. A przy starszych budynkach się szarp o coś tak podstawowego.
Blok ma 50 lat w tym 51 :) z tego co widzę trzeba pisać do spółdzielni i liczy się zgoda członków, a to już wiadomo jak to z sąsiadami bywa. Ludziom nie pozwalają zrobić podjazdu dla wózków dla niepełnosprawnych, a taka sprawa jest raczej ważniejsza i niż antena.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: K63 »

BiTCity pisze: 12 stycznia 2021, o 18:25 Symetryzator 21-60 gdy ją kupowałem w styczniu 2015 r. nie było potrzeby 6-60.
Skoro masz odbiór mux-8 na symetryzatorze 21-60, to wymiana na 6-60 powinien zdecydowanie poprawić jego sygnał, pomimo że antena teoretycznie nie nadaje się do odbioru pasma VHF.
BiTCity pisze: 8 stycznia 2021, o 18:23 Na gniazdku TV IN był rozdzielacz sygnału
BiTCity pisze: 12 stycznia 2021, o 18:25 marketowy rozgałęźnik firmy HAMA
Prawdopodobnie tragedii nie ma, ale jeżeli taki, to zdecydowanie lepiej wymienić na coś sprawdzonego na złączach F (przemilczę ceny akcesoriów RTV w elektromarkecie MM).

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: BiTCity »

K63 pisze: 12 stycznia 2021, o 19:28
Prawdopodobnie tragedii nie ma, ale jeżeli taki, to zdecydowanie lepiej wymienić na coś sprawdzonego na złączach F (przemilczę ceny akcesoriów RTV w elektromarkecie MM).
Właśnie taki rozgałęźnik. Ogólnie co do cen w MM to tam wszystko jest droższe.

Kiedyś próbowałem taki
https://www.euro.com.pl/rozdzielacze-sy ... bhtml#opis z tym, że na 2 wyjścia. Tu niestety było jeszcze gorzej 2 skrajne kanały u mnie czyli 8 i 41 na tym drugim TV gdzie jest 10 m kabla siła sygnału była o połowę słabsza niż tam gdzie był 1 m. Nie wspomnę, że z pobliskiej Chojny nie dało się wtedy odebrać MUX3. Dlatego wybór padł na ten co pisałem, bo taki miałem akurat pod ręką i do tej pory było ok, ale można go zmienić na coś sprawdzonego.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: K63 »

Zacznij od wymiany symetryzatora.
Dobry rozgałęźnik 1/2 ma tłumienie sygnału 3-4 dB, czyli tyle ile deklaruje Hama. Ja używam Signala, Telmora, Blue Line.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Poziom sygnału w telwizorach LG

Post autor: BiTCity »

Dzięki za wszelkie wskazówki, ale problem z MUX8 okazał się prozaiczny. Prawdopodobnie obniżyli jego moc by uruchomić od wczoraj MUX testowy od TVN na kanale 30. Co prawda wymieniłem ten rozgałęźnik, ale od wczoraj odbiór MUX8 ponownie jest bardzo dobry. Praktycznie jakość nie spada poniżej 100. Przy jakości 86-90 a czasem nawet więcej dochodzi do 94 na dalej oddalonym TV od rozgałęźnika.

Zablokowany