Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Jeśli tak to pewnie i u mnie nie będzie inaczej, zobaczymy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: poxipol »

Strona nadawcza to tylko testy,które mogą ulegać zmianą.Pod tym względem można zweryfikować zachowania różnych odbiorników.
Póki nie będzie oficjalnej emisji,to chyba raczej trudno coś reklamować.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Zrozumiałe. Ale sygnalizować na forum warto żeby było wiadomo że ten wariant oznacza że telewizory wybierają niewłaściwą ścieżkę, aby w docelowej emisji tak nie zostało.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: ANDPOL »

Na TTV nie sprawdzałem. Sprawdzę, jak będzie jakiś film.

piotr45
Posty: 7
Rejestracja: 14 lutego 2020, o 16:36
Miejscowość: Zawiercie
Odbiornik: lg50uk6950plb
Instalacja antenowa: delta plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: piotr45 »

Potwierdzam , na tel. LG 50UK6950PLB na testowym TVN HD wybiera drugą ścieżkę - Polski 2 Dolby audio zamiast pierwszej - Polski 1 MPEG . Jest to dosyć irytujące przy oglądaniu filmów . Tak samo jest na TTV HD, natomiast na pozostałych trzech jest prawidłowo , czyli wybiera automatycznie ścieżkę pierwszą . Poza tym jest ok. W Zawierciu siła/jakoś 100/100

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

BiTCity pisze: 30 stycznia 2021, o 16:21 Przestawienie w menu TV by brał domyślnie Dolby Audio nie przynosi takiego efektu dla żadnego kanału czy to w DVBT czy DVBT2 to chyba błąd oprogramowania.
LG już tak od dawna mają. To ustawienie w menu tv, nakazujące odbiornikowi wybierać jaka ścieżka ma być domyślna (MPEG, DD czy jeszcze inna) działa ale tylko w obrębie danego języka jaki ustawiliśmy w menu dla ścieżki audio (pierwszej i drugiej).
W tym testowym MUX-e na kanale TVN i TTV jak już pisano wcześniej, są właśnie dwie ścieżki oznaczone jako "polski", więc tam możemy wybierać która ścieżka ma być domyślną (MPEG czy DD) poprzez właśnie te ustawienia w menu tv.
W innych przypadkach by zmusić tv do wybierania domyślnej ścieżki innej niż oznaczona jako "polski" konieczna jest zmiana języka audio w ustawieniach odbiornika. Pamiętam, że pierwsze takie "manewry" w tv LG trzeba było przeprowadzać wtedy gdy na TVN w MUX-2 pojawiła się druga ścieżka w DD oznaczona jako "org". Na forum było wtedy dużo pytań o to jak zmusić tv do wybierania tej właśnie ścieżki jako domyślnej.

piotr45
Posty: 7
Rejestracja: 14 lutego 2020, o 16:36
Miejscowość: Zawiercie
Odbiornik: lg50uk6950plb
Instalacja antenowa: delta plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: piotr45 »

blockbuster pisze: 31 stycznia 2021, o 11:12
BiTCity pisze: 30 stycznia 2021, o 16:21 Przestawienie w menu TV by brał domyślnie Dolby Audio nie przynosi takiego efektu dla żadnego kanału czy to w DVBT czy DVBT2 to chyba błąd oprogramowania.
LG już tak od dawna mają. To ustawienie w menu tv, nakazujące odbiornikowi wybierać jaka ścieżka ma być domyślna (MPEG, DD czy jeszcze inna) działa ale tylko w obrębie danego języka jaki ustawiliśmy w menu dla ścieżki audio (pierwszej i drugiej).
W tym testowym MUX-e na kanale TVN i TTV jak już pisano wcześniej, są właśnie dwie ścieżki oznaczone jako "polski", więc tam możemy wybierać która ścieżka ma być domyślną (MPEG czy DD) poprzez właśnie te ustawienia w menu tv.
W innych przypadkach by zmusić tv do wybierania domyślnej ścieżki innej niż oznaczona jako "polski" konieczna jest zmiana języka audio w ustawieniach odbiornika. Pamiętam, że pierwsze takie "manewry" w tv LG trzeba było przeprowadzać wtedy gdy na TVN w MUX-2 pojawiła się druga ścieżka w DD oznaczona jako "org". Na forum było wtedy dużo pytań o to jak zmusić tv do wybierania tej właśnie ścieżki jako domyślnej.
Faktycznie, gdy zmieniłem w ustawieniach tv na domyślny dżwięk MPEG teraz na TVN HD nie trzeba za każdym razem ręcznie przełączać :D

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Czyli taka konfiguracja ma sens, jeśli w menu odbiornika prócz ustawienia samego jezyka jest także wybór kodeka audio. Teraz rozumiem skąd pomysł na tego typu test.
No cóż nie każdy telewizor tak ma, jak się okazuje nawet te współczesne i to się nie sprawdza :)

---------------------------------------------------
Ciekawy błąd teraz na Metro HD zauważyłem.
Aktualnie nadawany jest stary film z 1959 Rio Bravo w formacie 4:3.
Na Metro SD w MUX8 widać całe logo wychodzące poza ramkę zawężonego formatu ekranu, a na Metro HD logo jest przycięte i widać tylko ME i kawałek T.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

dvbtowiec pisze: 31 stycznia 2021, o 13:15 Czyli taka konfiguracja ma sens, jeśli w menu odbiornika prócz ustawienia samego jezyka jest także wybór kodeka audio. Teraz rozumiem skąd pomysł na tego typu test.
No cóż nie każdy telewizor tak ma, jak się okazuje nawet te współczesne i to się nie sprawdza :)
No właśnie, może to nie błąd w nadawaniu, tylko cel zamierzony skoro nie dotyczy wszystkich a jednego kanału na tym multipleksie, pewnie coś sprawdzają.

Ja też dzisiaj miałem swoją chwilę szczęścia i na krótko pojawił się sygnał. Też właśnie zauważyłem to na METRO TV o czym piszesz, bo to było mniej więcej podczas tego filmu.

Jeśli chodzi o dźwięk na TVN to są dwie ścieżki: Polski 1 MPEG i Polski 2 Dolby Audio i właśnie na ustawieniach "Auto" wybiera tą drugą czyli lepszą a więc zgodnie z zaleceniami KRRiT. Nie miałem okazji sprawdzić jak to jest na filmie, ale zapewne tak jak u innych kolegów, czyli nie po polsku.
Na szczęście w LG można to przestawić w menu, czyli wybór ścieżki bez zmiany języka. Skutek uboczny jest taki, że nie wybiera automatycznie najlepszej dostępnej ścieżki na wszystkich kanałach, ale ważne że działa i w razie czego można to przestawić. W końcu to tylko testy.

Dla wszystkich co mają telewizory LG. Wchodzimy w ustawienia->dźwięk->dodatkowe ustawienia->ustawienia dźwięku DTV i w tym menu fabrycznie jest "Auto" zmieniamy na "MPEG".

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: karol3w »

Co do TVN, z tego co pamiętam, to nigdy i nigdzie nie był nadawany ze ścieżką polską DD, czy DD+. A większość ogląda jednak ze ścieżką polską a nie oryginalną. Niestety ten problem dotyczy wielu kanałów, że w najlepszej jakości jest tylko ścieżka oryginalna a polska jest w MPEG, ewentualnie jest jeszcze ścieżka polska w DD ale z audiodeskrypcją i o niższej przepływności od oryginalnej. oczywiście zdarzają się kanały gdzieś ścieżka polska jest lepsza lub równa oryginalnej ale w domu musiałbym zrobić porównanie

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

Przydało by się, aby także TVP w testowym multipleksie dodało do nazwy kanałów HEVC (duży + tutaj dla TVN-u) lub chociaż jak w Republice Czeskiej T2.
Wówczas ludzie sami między sobą będą dodatkowo sobie przekazywać, że ja mam itd.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: qwerty »

dvbtowiec pisze: 30 stycznia 2021, o 10:21 @qwerty obraz i dźwięk jest emitowany wcześniej niż w DVB-T.
Obstawiam, że multiplekser/koder jest tutaj winny. W dvb-t2 masz większą moc obliczeniową i masz bitrate dynamiczny (jak jest w dvb-t2 to nie wiem).

Kacper_FMDX
Posty: 42
Rejestracja: 13 lutego 2020, o 15:43
Miejscowość: Tarnowskie Góry
Odbiornik: LGTV UM7450PLA
TechniSat Viola 3
Instalacja antenowa: DVB-T: Telmor ASR Classic
UKF-FM: Dipol 3 RZ/B
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Kacper_FMDX »

TVN ma dwie ścieżki dźwiękowe. Jedna MPEG, czyli przez wielu pisany Polski 1
oraz ścieżka oryginalna w Dolby Digital. Identycznie jak na satelicie podczas nadawania np. filmu dźwięk z stereo staje się przestrzenny 5.1. Identyczna sprawa jest na TVN 7 i TVN Fabuła. TTV nie nadaje dolby 5.1 na satelicie (przynajmniej tak wynika z moich obserwacji). MUX nie ma żadnego opóźnienia względem satelity (więc przypuszczam, że stamtąd go biorą).

Inną kwestią którą chciałbym omówić to częste znikanie C38 z obiektu w Kosztowach. Co jakiś czas ten MUX po prostu znika. Znamy tego przyczynę?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

W MUX-e testowym TVN pojawiło się dzisiaj EPG. W końcu będę mógł wywalić z listy kanałów wersje SD (bo tylko brak EPG mnie przed tym hamował)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

@Kacper_FMDX Oglądam w Krakowie z anteny ustawionej na Kosztowy i emisja jest prowadzona bez przerw.
@blockbuster Chyba jeszcze trochę trzeba poczekać z pożegnaniem się z SD. EPG jak na razie ma ma tylko 2 pozycje bieżącą i następną. Nie go jeszcze na Metro HD.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: lumca_2 »

blockbuster pisze: 1 lutego 2021, o 12:11 W MUX-e testowym TVN pojawiło się dzisiaj EPG. W końcu będę mógł wywalić z listy kanałów wersje SD (bo tylko brak EPG mnie przed tym hamował)
U programu Metro tv brak EPG.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

dvbtowiec pisze: 1 lutego 2021, o 12:15 @blockbuster Chyba jeszcze trochę trzeba poczekać z pożegnaniem się z SD. EPG jak na razie ma ma tylko 2 pozycje bieżącą i następną. Nie go jeszcze na Metro HD.
Tak na Metro jeszcze nie ma ale na pozostałych kanałach EPG u mnie jest daleko dalej do przodu niż tylko 2 pozycje (konkretnie do niedzieli 7 lutego).

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

O to ciekawe ;) To zobaczę na wieczór jeszcze czy się zaktualizuje dalej.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Telewizory LG zapisują EPG w pamięci wewnętrznej, może też inaczej pobierają i stąd te różnice.
Ja np. zauważyłem, że mam prawidłowe EPG na Polsat News SD z MUX-4, chociaż wielu narzeka, ale już na Samsungu działa mi źle na tym kanale.
Kolejne moje odkrycie to przechowywanie w pamięci. Odłączyłem anteny i Internet od telewizora i pomimo braku sygnału EPG było, działa jeszcze przez 2 dni bez sygnału.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pojawiły się poglądowe mapy zasięgu testowego MUX T2 TVN, jakby ktoś chciał podejrzeć. http://mapy.tvradio.ugu.pl/Telewizja/MU ... /index.htm

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: lumca_2 »

Jest juz EPG na Metro tv.

Zablokowany