DAB i DAB+ w Niemczech

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Do 2. ogólnoniemieckiego multipleksu DAB+ dodano nową rozgłośnię o nazwie „dpd DRIVERSRADIO”. Nazwa nie nawiązuje i rozgłośnia nie należy do francuskiego firmy kurierskiej DPD (kiedyś Deutscher Paket Dienst, później Dynamic Parcel Distribution). Dpd Driver‘s Radio chce towarzyszyć kierowcom w bezpiecznej podróży samochodowej. Sprzedaż reklam świadczy dla rozgłośni NRJ Media, siedzibą jest Lipsk. Oficjalny start 1. stycznia 2021, ale już dzisiaj można słuchać muzykę i wiadomości. Właścicielem jest firma https://www.wolffberg.de/

Program można słuchać również na stronie: https://dpd-driversradio.de/

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Ogólnoniemieckie radio publiczne Deutschlandradio zamroziło rozbudowę sieci DAB+ i rozwiązało umowy zbiorowe z pracownikami. Przyczyną jest zamrożenie wzrostu opłaty RTV. Od 12 lat nie wzrosła opłata RTV w Niemczech. Pomiędzy 2009 a 2015 rokiem opłata wynosiła 17,98 Euro i została w kwietniu 2015 r. obniżona o 2,7 procent na 17,50 Euro. Wysokość opłaty RTV w Niemczech ustala Komisja do określenia potrzeb finansowych nadawców publiczno-prawnych, zwana w skrócie KEF. Komisja ustaliła podwyżkę opłaty na 18,36 Euro, 16 parlamentów krajów związkowych powinno zatwierdzić podwyższę, ale rząd Saksonii Anhalt jako jedyny zablokował cały proces, odrzucają zatwierdzenie podwyżki. ARD, ZDF i Deutschlandradio natychmiast wnieśli do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego sprawę, aby trybunał zbadał, czy blokada jest zgodna z prawem. Już w grudniu sąd odrzucił aplikację pilną, nadal nie ma rozstrzygnięcia w głównej sprawie. Zasadniczo kraje związkowe mogą odbiegać od propozycji KEF tylko wtedy, kiedy opłata będzie wydawała się za wysoka dla obywateli. Kraj związkowy blokujący podwyżkę jest zobowiązany do podania powodów, które można byłoby zweryfikować.
„Komisja składa się z 16 niezależnych ekspertów; każdy kraj związkowy wyznacza jednego członka. Członkowie powinni mieć różne kwalifikacje zawodowe. Są oni mianowani przez szefów rządów krajów związkowych na pięć lat; Ponowne powołanie jest dozwolone. Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego i jednego lub dwóch zastępców.”
Deutschlandfunk zatrudnia 725 stałych pracowników w pełnym i niepełnym wymiarze godzin – co odpowiada 640 pełnym miejsc pracy. Istnieje również 685 osób pracujących w oparciu o umowę dla jednego pracodawcy i od 5000 do 6000 pracowników zewnętrznych na zasadzie wynagrodzenia.

Intenden Deutschlandradio Stefan Raue podkreślił, że priorytetem w procesie decyzyjnym było to, że do czasu wydania decyzji przez Federalny Trybunał Konstytucyjny w postępowaniu głównym nie były podejmowane żadne kroki, „które w znaczący sposób obniżyłyby jakość programu”.

Więcej na https://www.infosat.de/digitale-welt/ke ... ifvertr-ge

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Wyobraź sobie konkurs KRRiT na częstotliwości o zasięgu wszystkich miast polskich powyżej 20.000 mieszkańców. W Polsce zasięg ten zawierałby 218 gmin od Andrychowa do Warszawy. W Niemczech zakończył się taki konkurs w tym tygodniu w jednym z zachodnich krajów związkowych a dokładnie w Nadrenii Północnej – Westfalii. Regionalny regulator rynku medialnego ogłosił konkurs na 15 miejsc w multipleksie DAB+ o zasięgu 18 mln. mieszkańców. Nie wiadomo jeszcze nic o zasięgu po starcie tego multipleksu. Można oczekiwać, że w zasięgu znajdzie się 8 – 10 mln. mieszkańców największych miast takich jak Kolonia, Duesseldorf, Dortmund, Essen, Duisburg i Bonn, ale też powiaty liczące ponad 600 tyś. mieszkańców. Trzech operatorów ubiega się o przydział częstotliwości, 12 rozgłośni chce zaoferować 13 programów.

Jest to rynek o tyle interesujący, że rozgłośnie oferujące już na nim programy ogólnoniemieckie zamierzają wystartować dodatkową wersję regionalną. Kim są kandydaci i co chcą zaoferować? O miejsca ubiegają się dwie rozgłośnie wyznaniowe „Domradio” i „Radio Paradiso”, rozgłośnia dla dzieci „Radio Teddy”, rozgłośnia rockowa i rozgłośnia oferująca szlagiery „Radio B2”. Energy (NRJ) i Sportradio zamierzają uruchomić specjalne programy regionalne, chociaż Energy jest już dostępny na tym rynku z dwoma programami a Sportradio chce uruchomić wersję regionalną. Niektóre rozgłośnie nie zdradziły swoje plany.

Jak zwykle brakuje oferta rozgłośni z Polski, ale pewnie przez jeszcze parę lat będziemy czytali bajkę, że nie ma możliwości wejścia na rynek niemiecki.

LISTA KANDYDATÒW
 • Schlager Radio B2 - DAS SCHLAGER RADIO (Radio B2 GmbH) - Szlagiery
 • ENERGY Nordrhein-Westfalen (Radio Energy NRW GmbH i. G.)
 • Nazwę rozgłośni jeszcze nie oznajmiono (radio NRW GmbH)
 • Radio Paradiso (Radio Paradiso NRW GmbH i. G.) - Rozgłośnia wyznaniowa kościoła protestanckiego z wiadomościami regionalnymi
 • Sportradio NRW (tytuł roboczy) (Sportradio NRW GmbH)
 • MEGA SCHLAGER NRW - das Gute Laune Radio (TOP Media NRW GmbH) - Szlagiery i dobry nastrój
 • RADIO GERMANY ONE (The Radio Group GmbH) - angielskojęzyczne radio z Frankfurtu nad Menem
 • Radio Bollerwagen (Funk & Fernsehen Nordwestdeutschland GmbH & Co. KG) - Radio wóz drabiniasty
 • RADIO 21 - NRWs bester ROCK´N POP (NiedersachsenRock21 GmbH & Co. KG) - muzyka rokowa i pop
 • Radio TEDDY NRW (Radio Teddy GmbH & Co. KG) - Radio miś / dla dzieci
 • Charthitradio.nrw (Studio Gong GmbH & Co. Studiobetriebs KG) - Przeboje z listy przebojów
 • Kulthitradio.nrw (Studio Gong GmbH & Co. Studiobetriebs KG) - Przeboje kultowe
 • DOMRADIO (Bildungswerk der Erzdiözese Köln e.V.) - Radio tum, rzymsko-katolicka rozgłośnia wyznaniowa.
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2021, o 15:37 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Instytut badania opinii publicznej GfK wydał komunikat prasowy wg. którego w 2020 r. w Niemczech sprzedano 1,6 milionów odbiorników DAB+. W porównaniu do 2019 r. wzrosła liczba sprzedanych odbiorników DAB+ o 23 procent.

https://www.gfk.com/de/presse/DAB-Germany?hsLang=de

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Nowy program w 2. multipleksie ogólnoniemieckim. Na kanale 5D/8C/9B/12D zawitało „Klassik R. Movie”. W 1. multipleksie ogólnoniemieckim nadaje już „Klassik Radio” swój główny program. Jest to już 12 program w tym multipleksie, ale nie ostatni. Spółka Antenne Deutschland uruchomiła multipleks 5 października 2020 r., wówczas z 8 programami. W poczekali są jeszcze programy: sportowy „Sportradio Deutschland”, dla rzemieślników „PROFI RADIO”, komediowe radio „Joke FM” i jeszcze jeden program spółki „Absolut Radio”.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2077
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 27 stycznia 2021, o 15:03 Instytut badania opinii publicznej GfK wydał komunikat prasowy wg. którego w 2020 r. w Niemczech sprzedano 1,6 milionów odbiorników DAB+. W porównaniu do 2019 r. wzrosła liczba sprzedanych odbiorników DAB+ o 23 procent.

https://www.gfk.com/de/presse/DAB-Germany?hsLang=de
Nie ma co robić w pandemii, więc rozwijają się zainteresowania radiotechniczne w społeczeństwie. Ja np. buduję od nowa odbiornik bezpośredniego wzmocnienia na fale długie. Odbiorników DAB nie kupuję, bo już je mam.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: czupacz13 »

Nowe nadajniki przy granicy z polską MDR
Görlitz 2 kW
Zittau 2 kW
mapy są na fmscan :)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

W ubiegłym roku sprzedano w Niemczech 1,83 mln. odbiorników DAB+, wynika z opublikowanego indeksu HEMIX (Home Electronics Market Index). Sprzedaż odbiorników wyłącznie z pasmem UKF spadła poniżej 50 % na dokładnie 46 %. Siedem procent przypada na odbiorniki z DAB+, UKF-em i WiFi. Na niemieckim rynku producenci samochodów zaczęli sprzedawać nowe auta w większości wyposażone już w odbiornik DAB+ już w lecie, zobowiązani byli do tego dopiero od grudnia 2020 r. Do indeksu HEMIX nie wlicza się sprzedaż odbiorników z poza granicy kraju i samochody fabrycznie wyposażone w odbiorniki DAB+. Biuro ds. promocji DAB+ twierdzi, że liczba sprzedanych odbiorników jest większa niż wynika z indeksu.

Nowym trendem na niemieckim rynku jest tworzenie rozgłośni wyłącznie dla kobiet. Na początku lutego 2021 r. uruchomiono w Badenii-Wirtembergii rozgłośnię „anna.FM”, która rozpowszechniana jest wyłącznie w DAB+ i internecie. Program zastąpił w multipleksie „Rock Antenne”, która jest już dostępna w drugim multipleksie ogólnoniemieckim.

W internecie dostępna jest już rozgłośnia „Barba radio”, nawiązujące do imiona znanej na tamtym rynku prezenterki Barbary Schöneberger. Barba radio nadaje 10 kanałów tematycznych pod tytułami jak „przytulający kotek”, „nie lubię sportu”, „wieczór dziewczęcy”, „bar na kąpielisku” albo „niedzielny poranek”. Sposób nadawania nazw tym rozgłośnią różni się od zwykle wykorzystywanych tytułów nawiązujących do epoki albo gatunku kanału tematycznego.

Na lato 2021 r. zapowiadana jest nowa rozgłośnia dla kobiet, tym razem o zasięgu ogólnoniemieckim. Kanał będzie nadawany w drugim multipleksie ogólnoniemieckim. Program tworzyć będzie spółka TEUTOCAST z Lipska, która również zamierza uruchomić dwie rozgłośnie sportowe, jedną regionalną dla Nadrenii Północnej-Westfalii a drugą ogólnoniemiecką.

Już przed samym startem programów dla rzemieślników i prezentujące skecze Joke FM w DAB+, projekty wycofano. Rozgłośnia Joke FM nadaje nadal w multipleksie regionalnym w Hesji i otrzymała rozszerzoną koncesję na całe Niemcy, ale startu na razie nie będzie.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Siedem pierdziawek mniej w eterze, w bawarskiej miejscowości Mittenwald nadawcy komercyjni i publiczni rezygnują z UKF-u. 30. Czerwca wyłączone zostaną nadajniki o mocy 10 do 50 Watt. Nadawcy twierdzą, że większość słuchaczy będzie mogła nadal odbierać UKF, tylko z innych lokalizacji. Wszystkie programy są również dostępne w technologii DAB+, sześć z nich na kanale 11 D a rozgłośnia lokalna Radio Oberland na 7 A.

https://www.dabplus.de/mittenwald/

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Konkurs na trzy miejsca w multipleksie DAB+ w Berlinie i Brandenburgii ogłosił regulator rynku MABB. Multipleks jest również dostępny w Frankfurcie nad Odrą. Jeżeli znajda się chętni na przejście z lokalnego multipleksu w Berlinie (7B) do regionalnego w Brandenburgii (12D), zwolnione w ten sposób miejsca zostaną uwzględnione w konkursie bez rozpisywania nowego konkursu.

https://www.mabb.de/files/content/docum ... s-2021.pdf

Lepszy odbiór nad Jeziorem Bodeńskiem i w Meklemburgii, gdzie uruchomiono dalsze nadajniki DAB+. W pierwszym przypadku spółka „ON AIR support“ rozszerzyła zasięg na Ravensburg. Do tej pory operator rozszerzał zasięg na aglomeracje, teraz powiększa zasięg na terenach mniej zaludnionych. W drugim przypadku rozgłośnia publiczna NDR rozszerzyła zasięg swojego SFN o miejscowość Parchim.

W Nadrenii Północnej-Westfalii 7 maja regulator LfM NRW udzieli koncesję na ogólnokrajowy multipleks. O koncesje ubiegało się 12 rozgłośni, jedna z nich złożyła dwa wnioski. Problemem było wyłonienie operatora aktywnego. Trzech chętnych chciało zbudować sieć na obszarze porównywalnym do woj. Mazowieckiego, na którym żyje 18 mln. mieszkańców. Ustawa w tym kraju przewiduje porozumienie się między operatorami, na które przeznaczono dwa miesiące. Wynik porozumienia zostanie oznajmiony podczas posiedzenia komisji, które odbędzie się online. Warto przypomnieć, że w tym kraju związkowym ustawodawca zmusił regulatora rynku do przeprowadzania posiedzeń komisji publicznie, również w czasach pandemii. Nie wykluczono przeprowadzanie posiedzeń za pomocą narzędzi do konferencji internetowych. Ten sam regulator ogłosił w marcu br. konkurs na 27 częstotliwości UKF o zasięgu 6,5 mln. mieszkańców. Najmocniejsza częstotliwość o mocy 70 kW pochodzi od brytyjskiego radia BFBS, które zrezygnowało z niej na korzyść wielu słabszych częstotliwości. Pozostałe częstotliwości mają mały zasięg. Osiem częstotliwości jest zlokalizowana w jednym z 20 największych miast pod względem ludnościowym, takich jak Kolonia (4), Düsseldorf (7), Dortmund (9), Essen (10), Duisburg (15), Bochum (16), Bielefeld (18) i Münster (20).
Ciekawostką jest ustawa o RTV, która przewiduje uwzględnienie zaangażowania się w DAB+ wnioskodawców ubiegających się o częstotliwości UKF.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Początek nowej ery zapowiadał już niejeden radiowiec. FEMOTION RADIO to nazwa nowej rozgłośni, która 13. maja wystartuje w Niemczech. Będzie to rozgłośnia dla kobiet.

„FEMOTION będzie nowym domem dla kobiet: w radiu, internecie i na portalach społecznościowych. Chcemy inspirować i irytować, chcemy być pewni siebie i feministyczni, ale nie w sensie ograniczającym.”
Ciekawe, że słowo Heimat przetłumaczył google na „nowy dom”. Grupą docelową są pewne siebie, nowoczesne i zainteresowane kobiety. Inspirujący, wspaniały nowy kosmos, w którym treści adresowane będą uwzględniając ich specyficzną codzienną rzeczywistość. Kobiety będą zapraszane do słuchania i wspólnego dyskutowania. Będzie to oferta, która na niemieckim rynku do tej pory nie istniała. Właścicielem nowej spółki HerFunk jest firma TEUTOCAST z siedzibą w Lipsku

„W kwietniu nasza firma medialna otrzymała koncesję na nadawanie i tym samym umownie zabezpieczyła miejsce w ogólnoniemieckim multipleksie DAB+, należącym do firmy Antenne Deutschland. Obecnie przygotowujemy się do rozpoczęcia transmisji pod względem redakcyjnym, technologicznym i multimedialnym, a w ciągu kilku tygodni uruchomiliśmy nasz tzw. „Raudio-Box” - wyjaśnia dyrektor stacji Erwin Linnenbach.

„Raudio to połączenie klasycznych programów radiowych i nowoczesnych formatów audio. Program liniowy za pośrednictwem DAB+ to akustyczna wizytówka. Daje szansę znalezienia się słuchaczom. Ale branża reklamowa może również wykorzystać wyjątkową ofertę Femotion Raudio, aby optymalnie umieścić własne komunikaty i produkty”, kontynuuje Linnenbach. Celem jest połączenie tradycyjnego świata radiowego z ofertą audio w internecie i uczynienie Femotion marką cyfrową, którą można znaleźć w radiu, w internecie i na popularnych kanałach mediów społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram.

https://herfunk.de/2021/04/26/deutschla ... -femotion/
Ostatnio zmieniony 8 maja 2021, o 10:47 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Krajowa Rada Nadrenii Północnej-Westfalii udzieli koncesję na nowy multipleks DAB+ 10 rozgłośniom, w tym 7 nowym, 3 posiadającym koncesję w innym regionie Niemiec a dalszych trzech wnioskodawców posiada już koncesję ogólnoniemiecką i może nadawać w tym multipleksie bez udzielania dalszych pozwoleń. Cały proces trwał ok. 6 miesięcy:

17.11.2020 ogłoszono konkurs
19.01.2021 koniec składania wniosków
22.01.2021 ogłoszono nazwę wnioskodawców, rozgłośni i operatorów
19.03.2021 ogłoszono, że wszystkie rozgłośnie otrzymają koncesję, trzech wnioskodawców chce zostać operatorem multipleksu, uruchomiono procedurę wzajemnego porozumienia, w której wnioskodawcy mogli ogłosić, że będą współpracowali ze sobą.
07.05.2021 posiedzenie rady, udzielenie koncesji rozgłośniom i operatorowi

Najpóźniej za 6 miesięcy start multipleksu.

Podstawą przydziału koncesji jest porozumienie osiągnięte między wszystkimi wnioskodawcami w tzw. procesie porozumienia. Oznacza to, że wszyscy wnioskodawcy zostaną uwzględnieni. Koncesję otrzyma 13 rozgłośni, które złożyło wniosek i operator Media Broadcast, który założył spółkę „audio.digital NRW” a pozostali wnioskodawcy Divicon Media Holding GmbH i Uplink Network GmbH wykupią udział w tej spółce i wspólnie zbudują sieć. Oprócz trzynastu programów operatorzy znaleźli trzech dalszych chętnych, którzy znajdą się w multipleksie.

O koncesję ubiegali się:
 • MYDIO (radio NRW GmbH)
 • Charthitradio.nrw (STUDIO GONG GmbH & Co. Studiobetriebs KG)
 • Kulthitradio.nrw (STUDIO GONG GmbH & Co. Studiobetriebs KG)
 • ENERGY Nordrhein-Westfalen (Radio ENERGY NRW GmbH i. G.)
 • MEGA SCHLAGER NRW – das Gute Laune Radio (TOP Media NRW GmbH)
 • Radio 21 – NRWs bester ROCK'N POP (NiedersachsenRock 21 GmbH & Co. KG)
 • Radio Paradiso (Radio Paradiso NRW GmbH i. G.)
 • Radio TEDDY NRW (Radio TEDDY GmbH & Co. KG)
 • Schlager Radio – Das Schlager Radio (radio B2 GmbH)
 • Sportradio NRW (Arbeitstitel) (Sportradio Nordrhein-Westfalen GmbH)
Koncesję posiadają:
 • Radio Germany One
 • Domradio
 • Radio Bollerwagen
Trzy nowe programy:
 • Nowy program spółki Antenne Bayern GmbH & Co. KG
 • Nowy program spółki Teutocast GmbH
 • Nowy program spółki Kiss FM Radio GmbH & Co. KG
Multipleks zostanie uruchomiony na kanale 9D, od samego początku 87 % populacji będzie w zasięgu multipleksu, który jednocześnie pokryje 92 % powierzchni i 97 % autostrad. Wciągu dwóch lat sieć ma zostać jeszcze bardziej rozbudowana.

Więcej na:
https://www.radioszene.de/154319/audio- ... adios.html

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »


Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1207
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: DanielK »

Max van Org pisze: 6 maja 2021, o 10:08 (..) Cały proces trwał ok. 6 miesięcy:

17.11.2020 ogłoszono konkurs
19.01.2021 koniec składania wniosków
22.01.2021 ogłoszono nazwę wnioskodawców, rozgłośni i operatorów
19.03.2021 ogłoszono, że wszystkie rozgłośnie otrzymają koncesję, trzech wnioskodawców chce zostać operatorem multipleksu, uruchomiono procedurę wzajemnego porozumienia, w której wnioskodawcy mogli ogłosić, że będą współpracowali ze sobą.
07.05.2021 posiedzenie rady, udzielenie koncesji rozgłośniom i operatorowi

Najpóźniej za 6 miesięcy start multipleksu.
(...)
Wszystko na ten temat. Mam na myśli zainteresowanie DAB+ w Polsce.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

DanielK pisze: 8 maja 2021, o 13:49 Wszystko na ten temat. Mam na myśli zainteresowanie DAB+ w Polsce.
Danielu, jeszcze 5 lat temu członkom komisji RTV tego kraju związkowego wmawiano, że nikt nie chce DAB+ a teraz zgłosiło się 13 chętnych i trzech dalszych chętnych uzbierali operatorzy sieci. Aby skrócić proces wyboru operatora o 3 – 6 miesięcy, przedłużono proces wydawania koncesji o dwa miesiące, zaproszono operatorów i wszystkie rozgłośnie do stołu (pewnie przez wideokonferencję) i spytano, czy wszyscy zgadzają się, aby wszyscy otrzymali koncesję i wszyscy operatorzy współpracowali ze sobą. Wszyscy się zgodzili. Jeden z operatorów ogłosił, że będzie odpowiedzialny za 8 nadajników, można domyślić się, że pozostali uruchomią również tyle samo na samym starcie tego multipleksu.
Wszyscy pamiętają co stało się, kiedy zaskarżono decyzję wydania koncesji na drugi multipleks ogólnoniemiecki. Opóźniło to start multipleksu o dwa lata i tak na końcu wszyscy musieli porozumieć się i w jakiś sposób współpracować ze sobą, aby zakończyć drogę sądową, którą nie wyczerpano. Takiego porozumienia nie było do tej pory w historii Niemiec, powiedział na posiedzeniu dyrektor tej instytucji.

Jeżeli spojrzymy w ustawę RTV tego kraju związkowego, to można tam dostrzec nie znane w Polsce przepisy:
„Przy przydzielaniu ogólnokrajowej analogowej naziemnej pojemność przekazu (zdolności przesyłowej) Krajowa rada uwzględnia w swojej decyzji priorytetowej, oprócz postanowień ust. 2 zdanie 4,

1. w jakim zakresie oferta przyczynia się strukturalnie do zabezpieczenia rozgłośni lokalnych w Nadrenii Północnej-Westfalii,
2. zakres, w jakim oferta przyczynia się do dostarczania treści dziennikarskich w całym kraju poprzez struktury redakcyjne w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz
3. czy usługodawca posiada koncepcję cyfrowej transmisji programów radiowych i telemediów w Nadrenii Północnej-Westfalii, w szczególności czy korzysta z transmisji cyfrowo-naziemnej.”
W tym przypadku wykorzystano następujące zdanie z ustawy RTV:
„W przypadku braku wystarczającej przepustowości dla wszystkich ubiegających się o koncesję, którzy spełniają wymagania określone w § 13, krajowa rada będzie dążyć do porozumienia między wnioskodawcami. Jeżeli dojdzie do porozumienia, rada oprze swoją decyzję o podziale zdolności przesyłowych, jeżeli zgodnie z przedłożonymi dokumentami można oczekiwać, że w całokształcie ofert wyrażana jest różnorodność opinii w programach i różnorodność organizatorów programów, również z uwzględnieniem priorytetów w § 14 ust. 1 zdanie 2. Czyniąc to, LfM bierze pod uwagę różnorodność opinii w programach (różnorodność programów) oraz różnorodność dostawców programów (różnorodność dostawców). Rada uwzględnia również ideę regulacji motywacyjnych.”
Nie wiem, czy Anreizregulierung można przetłumaczyć na „ideę regulacji motywacyjnych”.
https://de.wikipedia.org/wiki/Anreizregulierung

Oni mają po prostu jeszcze w zapasie częstotliwości UKF o zasięgu 6,5 mln. osób. Kto będzie ubiegał się o częstotliwości UKF w już ogłoszonym konkursie, musi przedstawić koncepcję radiodyfuzji cyfrowej i swoje struktury redakcyjne w tym kraju związkowym. Większość kandydatów na DAB+ i UKF tych struktur nie posiada, ale idea regulacji motywacyjnych jest motywacja, aby takie utworzyli. Chodzi po prostu o zebranie punktów przy ocenie oferty przez krajową radę.

Warto zwrócić uwagę, że licznościowo populację tego kraju związkowego można porównać do liczby mieszkańców Królestwa Niderlandów i Luksemburga razem. Na takie wymagania nie może sobie pozwolić Meklemburgia Pomorze Przednie z populacją 1,6 mln. mieszkańców, czyli tyle ile w dwóch miastach Nadrenii Północnej-Westfalii Kolonii i Dusseldorfu razem. Koszt dotarcia do słuchacza jest wyższy niż np. w Berlinie albo Hamburgu, ale jest to po prostu masa ludzi. W Polsce problemem są ustawy.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1207
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: DanielK »

@Max van Org
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

W drugim ogólnoniemieckim multipleksie (m.i. na kanałach 5D i 9B) dodano dzisiaj program FEMOTION RADIO. Oficjalny start w czwartek, 13. maja. Na razie nadają tylko muzykę i dżingle wyprodukowane przez wisebuddah. Ciekawe w jaki sposób różnić będzie się program od programów dedykowanych do wszystkich płci.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Na razie mało wiadomo o nowym programie „SPORTRADIO”, który został w czwartek dodany do drugiego multipleksu ogólnoniemieckiego. Oficjalny start programu odbędzie się w sobotę (29.5.), o godzinie 18, wtedy zostanie uruchomiona również strona internetowa. Koncesję ogólnoniemiecką otrzymała rozgłośnia od regulatora rynku w Saksonii, w Lipsku zlokalizowana jest siedziba stacji. Wiadomo, że 67 z 83 milionów Niemców mieszka obecnie w zasięgu rozgłośni.

„To, co od dawna odnosi sukcesy na rynku w największych zachodnich krajach, takich jak Francja, Wielka Brytania, Włochy i USA, chcemy po raz pierwszy zaoferować niemieckim fanom sportu”, wyjaśnia Erwin Linnenbach, prezes spółki Sportradio Deutschland. W lecie br. program zostanie rozszerzony na całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Sportradio jest obecnie jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, przeprowadzana jest rekrutacja ekipy. „Prawdziwi fani sportu mają zawsze czas na sport. Dlatego chcemy poświęcać się przez całą dobę wyłącznie tematyce sportowej – niezależnie od tego, czy mecz ligowy, czy inne wydarzenie sportowe nadawane będą na żywo i nie na żywo. Oczywiście w programie będzie piłka nożna, ale bynajmniej nie wyłącznie. Zajmiemy się całą gamą sportów: od sportów wyczynowych i amatorskich, przez rekreację, fitness i zdrowie po eSport.

„Robimy coś, czego nikt wcześniej w Niemczech nie robił”, mówi dyrektor programowy Alexander Fabian, „cały czas rozmawiamy o sporcie. Sportradio to rodzaj stałego podcastu na temat najpiękniejszego hobby na świecie.” Na antenie nie pojawi się tylko piłka nożna, słuchacze mogą oczekiwać całe spektrum sportu, również najlepsze wyniki w historii sportu, nauki o sporcie po sporty zdrowotne z poradami dotyczącymi ćwiczeń i zdrowia w życiu codziennym. W tym celu Fabian zebrał zespół z całych Niemiec, składający się z różnych redakcji, posiadających doświadczenie we wszystkich rodzajach sportu. W tym celu założył największą redakcję wiadomości sportowych w niemieckim radiu i wrócił do swojego rodzinnego miasta po pobycie w rozgłośni „90elf”, która 10 lat temu transmitowała rozgrywki piłki nożnej w radiu aż do utraty licencji na transmisję. Procował również w Sport1 i Amazon Music, stacjach, które również oferowały piłkę nożną na żywo i utraciły koncesję. Licencję na transmisję audio na następne lata wykupiła Grupa robocza nadawców publicznych Republiki Federalnej Niemiec „ARD”, czyli regionalne rozgłośnie publiczne. Linnenbach twierdził w różnych interwiew, że prowadzą rozmowy, aby nabyć prawa do retransmisji części meczów od ARD.

„Patrząc w przyszłość, chcemy rozwijać się wraz z partnerami z branży sportowej i wspólnie tworzyć sportowe radio, które jest najnowocześniejsze pod względem treści, technologii i ekonomii”, cytuje Linnenbacha portal radioszene.de. Spółka Sportradio Deutschland należy do inwestora technologicznego Bugovics Industries. Inwestor z Lipska jest aktywny w różnych punktach łańcucha wartości niemieckiego rynku radiowego.

Spółka Teutocast otrzymało również koncesję na regionalną wersję rozgłośni „Sportradio NRW” w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Warto przypomnieć, że również Český rozhlas CRo, czyli czeskie radio publiczne, uruchomiło w maju br. rozgłośnię sportową Radiožurnál Sport.

https://sport.rozhlas.cz/
https://portal.rozhlas.cz/uzitecne-rady ... ab-8142634

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

398.000 Odbiorników DAB+ sprzedano w Niemczech w pierwszym kwartale 2021 r. (+ 8,7 %). Obrót radioodbiornikami cyfrowymi w tym okresie wyniósł 48 milionów Euro (+/- 0 %). Od 31. maja do 13. czerwca przeprowadzana jest w niemieckiej prasie, w radiu, telewizji i internecie wspólna kampania reklamowa dla DAB+. Tym razem wymyślono slogan: „Usłysz to, czego chcesz, ale usłyszysz to dobrze. Z nową generacją radia”. Jednocześnie regionalne rozgłośnie publiczne ARD przeprowadzają własną kampanię reklamową. Takie akcje przeprowadzają Niemcy dwa razy w roku na wiosnę i na jesień.

Więcej na: https://gfu.de/dab-setzt-sich-durch/

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Ogólnoniemieckie radio publiczne Deutschlandfunk i Deutschlandfunk Kultur rezygnuje z dalszych częstotliwości UKF. Już 30. czerwca 2021 zamilkną nadajniki w małych gminach Bawarskich Starnberg (50 i 100 Watt), Hohenpeißenberg (50 Watt), Burglengenfeld (100 Watt), Burgbernheim (200 i 320 Watt) i w Hesji w gminie Oberursel (100 Watt).

https://www.deutschlandfunk.de/digitalr ... _id=496691

W Berlinie i Brandenburgii 9 kandydatów na 3 miejsca w multipleksie DAB+.

https://www.mabb.de/uber-die-mabb/aktue ... ibung.html
https://www.mabb.de/uber-die-mabb/press ... -2068.html

ODPOWIEDZ