Problemy z obrazem w MUX-2

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: Puma »

Ta antena jest bardzo dobra, z odległości ~62km odbieram MUX 1,2,3 (8 to wiadomo inna częstotliwość). Mam bez dopisku ECO ale to zapewne bez znaczenia ;)

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: szymon9904 »

Według opisu powyżej widać, że na k. 35 (a to właśnie MUX2 ze Śnieżnych Kotłów; k. 32 to jest MUX3 z Wichowa, odbierany bokiem - a problem jest z MUX2) odbiornik pokazuje '100% jakości' - bez pomiarów miernikiem trudno stwierdzić, ile to jest. W instalacji z tego co widzę, to jest wzmacniacz.
Jednak jeżeli mimo tego pojawiają się problemy z odbiorem, to ja stawiam na zbyt silny sygnał. Jelenia Góra/Śnieżne Kotły to nadajnik górski, o dalekim zasięgu - te 95 km to jest naprawdę nic. W Żarach i okolicach Śnieżne Kotły odbiera się w zdecydowanej większości przypadków pasywnie, bez konieczności stosowania jakichkolwiek wzmacniaczy antenowych.
W wielu miejscach pow. żarskiego i żagańskiego anteny są ustawiane właśnie na Śnieżne Kotły, bo sygnałem dorównują czy nawet przewyższają dedykowany dla tego rejonu nadajnik w Wichowie. Dodatkowo z tego azymutu odbierane są interesujące kanały czeskie oraz niemieckie ;)

Moja rada? Zamieniłbym przedwzmacniacz antenowy w antenie na symetryzator, a przy telewizorze zamiast zasilacza - zwykła wtyczka antenowa. Do tego należy obrócić antenę tak, aby puszka była od dołu (tak jak wspomniał @K63). Raczej nie widzę konieczności jej wymiany. Jedynie w razie braku MUX8 (bo ta antena nie odbiera pasma VHF), konieczny jest montaż drugiej anteny VHF (w pol. pionowej) i dołączenie jej do istniejącej instalacji za pomocą zwrotnicy antenowej.

W razie problemów z odbiorem - służę pomocą i możliwością wykonania pomiarów sygnału :)

adziu82
Posty: 26
Rejestracja: 11 kwietnia 2021, o 12:02
Miejscowość: Okolice Żar

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: adziu82 »

Jeżeli antena jest dobra, to poproszę o link do tego syntezatora.
Na weekend będę jeszcze kręcił na Wichów.
Ale jeśli @szymon9904 pisze, że sygnał jest lepszy z Kotłów to może nie mam co sprawdzić.
Odłącze też zasilacz, zobaczymy co będzie.
Aż ciężko mi zrozumieć dlaczego sygnał może być za silny.
Właśnie wymieniłem ruter LTE który agreguje 1800 MHz z 2100MHz i marzę aby sygnał był silniejszy ( a mam antenę panelowa 1800-2100 )chociaż 100 Mb/s już jest wystarczające.

@szymon9904 napisz proszę skąd jesteś, jeżeli masz jakiś miernik, to jak sam nie dam radę ustawić, to może będzie trzeba wydać parę groszy na kogoś kto się zna lepiej ode mnie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: K63 »

szymon9904 pisze: 20 kwietnia 2021, o 21:37 Jednak jeżeli mimo tego pojawiają się problemy z odbiorem, to ja stawiam na zbyt silny sygnał
szymon9904 pisze: 20 kwietnia 2021, o 21:37 Moja rada? Zamieniłbym przedwzmacniacz antenowy w antenie na symetryzator, a przy telewizorze zamiast zasilacza - zwykła wtyczka antenowa.
Oczywiście zgadzam się się z tą sugestią. Nie wiem dlaczego, ale zasugerowałem się że @adziu82 ma antenę pasywną. :?:
adziu82 pisze: 20 kwietnia 2021, o 11:01 Jakoś na Wichrów nie mogłem wstrzelić się
adziu82 pisze: 20 kwietnia 2021, o 13:59 Zasilacze mam dwa, z wkręcanym wejściem antenowym z regulowanym napięciem
Te zasilacze jednak wskazują na to że w puszcze jest wzmacniacz. Być może z tego powodu był problem z odbiorem Wichowa. :?:

adziu82
Posty: 26
Rejestracja: 11 kwietnia 2021, o 12:02
Miejscowość: Okolice Żar

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: adziu82 »

A dlaczego nie złapałem jakichś kanałów niemieckich czy czeskich?
Czy muszę w ,, ręcznym" ustawieniu wpisać jakiś kanał sąsiadów ?

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: szymon9904 »

@adziu82: jestem z Żar. W razie czego pisz ;)
Generalnie zbyt silny sygnał zachowuje się tak samo, jak zbyt słaby - artefakty, zacinki obrazu albo całkowity brak odbioru.

Symetryzator to najlepiej z wyrobów Badmora albo Dipola, dla przykładu:
https://www.dipol.com.pl/symetryzator_a ... _C0005.htm
https://www.dipol.com.pl/symetryzator_a ... _C0006.htm

Wtyczka antenowa do TV:
https://www.dipol.com.pl/przejscie_kato ... _E8252.htm

A jeżeli chodzi o czeskie i niemieckie kanały - nadają wyłącznie w standardzie DVB-T2/HEVC, na który my przejdziemy za rok. Telewizor i/lub tuner musi obsługiwać ten standard, jeżeli nie, to nie pokaże nawet śladu sygnału - to może być przyczyną ich braku na chwilę obecną.

adziu82
Posty: 26
Rejestracja: 11 kwietnia 2021, o 12:02
Miejscowość: Okolice Żar

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: adziu82 »

Kiedy tę antenę która dałem rodzicom podłączyłem u siebie, odbierałem kanały niemieckie.
TV LG już mam jakieś 7 lat, i kilka kanałów niemieckich było, nie pamiętam czy czeskie były.

Dziękuję za rady.

adziu82
Posty: 26
Rejestracja: 11 kwietnia 2021, o 12:02
Miejscowość: Okolice Żar

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: adziu82 »

Panowie, po odłączeniu zasilacza - brak sygnału.
Mam też pokrętło, jak dam na minimum - brak sygnału.
Na maksa czy w połowie, jakość sygnału 40-50 % chyba na dwóch kanałach, a na tych drugich 100%.
Nie wiem dlaczego teraz jest 40-50 % gdzie w poprzednim tygodniu było poniżej 20%, może ładna pogoda, bo tydzień temu deszcz był.

Jeszcze zamontuje ten syntezator, ale to w przyszłym tygodniu jak kupię go.
A tak w ogóle co jest w tej puszce w antenie aktualnie ?
Coś gorszego od tego co proponujecie ?

Dziś powiem ojcu, aby obserwował wieczorem, jak będzie oglądał.
Ale mówią rodzice, że jeden dzień jest piękny obraz, a następnego dnia, czy nawet tego samego już zacina.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: K63 »

adziu82 pisze: 24 kwietnia 2021, o 20:49 po odłączeniu zasilacza - brak sygnału
Właściwy objaw. Wzmacniacz wymaga zasilania. Jak go braknie, to tłumi sygnał.
adziu82 pisze: 24 kwietnia 2021, o 20:49 Nie wiem dlaczego teraz jest 40-50 % gdzie w poprzednim tygodniu było poniżej 20%, może ładna pogoda, bo tydzień temu deszcz był
Może zasilacz niedomaga. :?:
adziu82 pisze: 24 kwietnia 2021, o 20:49 A tak w ogóle co jest w tej puszce w antenie aktualnie ?
A tego, to akurat nie wiemy. Musisz sam sprawdzić. Jeżeli "fabryczny" wzmacniacz, to prawdopodobnie LNA-177.

adziu82
Posty: 26
Rejestracja: 11 kwietnia 2021, o 12:02
Miejscowość: Okolice Żar

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: adziu82 »

Załóżmy, że będzie ten fabryczny co Ty pokazałeś.
Czy on będzie gorszy, od tego co podlinkowali koledzy ?
Bo już się zastanawiam nad nową antena.
Może jest gdzieś skrzywiona, coś uszkodzone jest.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: K63 »

adziu82 pisze: 24 kwietnia 2021, o 22:14 Czy on będzie gorszy, od tego co podlinkowali koledzy ?
O ile dobrze czytałem, to dostałeś propozycję zastosowania symetryzatora, a nie wzmacniacza. Bardzo często symetryzator rozwiązuje problem, gdy do nadajnika jest niedaleko. A tak jest w twoim przypadku.

adziu82
Posty: 26
Rejestracja: 11 kwietnia 2021, o 12:02
Miejscowość: Okolice Żar

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: adziu82 »

@K63, jeżeli kupię ten syntezator, to czy wzmacniacz przy telewizorze mam odłączyć ?
Czy do tego nadajnika jest aby na pewno niedaleko?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: hadam »

To nie jest wzmacniacz tylko zasilacz wzmacniacza. Wzmacniacz jest w puszce przy antenie.

Kol. @K63 napisał Ci, że dostałeś propozycję zamontowania symetryzatora a kol. @szymon9904 podał Ci linki do symetryzatorów ale też do zwykłej wtyczki antenowej.

Jeśli zamiast tego wzmacniacza w antenie zamontujesz symetryzator to zasilacz przy telewizorze powinieneś zdemontować i zastąpić go zwykłą wtyczką antenową.
Włączony zasilacz z symetryzatorem będzie robił zwarcie i kontrolka przy zasilaczu zgaśnie jak włączysz do gniazdka.
Poza tym we wtyczce antenowej, tej razem z zasilaczem jest separator napięcia, taki który blokuje napięcie w stronę odbiornika a wysyła tylko w stronę anteny i wzmacniacza i ten separator nawet jeśli zasilacz jest nie podłączony do prądu to częściowo tłumi też sygnał, dlatego po prostu zastąp go zwykłym wtykiem antenowym.
Ostatnio zmieniony 25 kwietnia 2021, o 09:39 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: K63 »

Czasem 40 km - przy korzystnych warunkach odbiorczych - to wbrew pozorom nie jest daleko.
Aby zamontować w/w wtyk antenowy, potrzebne ci będzie jeszcze złącze F na przewód.

adziu82
Posty: 26
Rejestracja: 11 kwietnia 2021, o 12:02
Miejscowość: Okolice Żar

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: adziu82 »

@K63, a czym to złącze różni się od tych co mam kilka w domu ?
Poza ceną oczywiście, bo ten co podałeś to koszt 50 zł, a te co ja mam to kilka złotych.
Jakość, czy po prostu te co ja mam, są do innego zastosowania ?

Zawsze mylę, wzmacniacz a zasilacz :D

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: hadam »

Kol. @K63 podał jako przykład. Zauważ, że chodzi o 100 sztuk. Ty masz kupić jedną wtyczkę i jedną F-kę aby to poskręcać, razem to około 5 zł.

Ja przez jakiś czas miałem antenę siatkową potem UHF 44/21-69 Tri Digital z zamontowanym symetryzatorem właśnie, skierowaną na Święty Krzyż odległość ode mnie w linii prostej to 112,4 km, sporo ale instalacja spisywała się idealnie przy jednym odbiorniku, aby podzielić na więcej sygnał był za słaby.
Obecnie mam rozbudowaną instalację, ale z innych względów. Więcej odbiorników, więcej kierunków odbioru, różne zakresy częstotliwości i różne polaryzacje.

adziu82
Posty: 26
Rejestracja: 11 kwietnia 2021, o 12:02
Miejscowość: Okolice Żar

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: adziu82 »

Nie zwróciłem uwagi ile sztuk jest w linku :D
Dziękuję za wszystkie rady, dziś jeszcze kupię tę płytkę i będę kombinował na następny weekend.

A co do wielu odbiorników, ma być podłączonych dokładnie 3 sztuki
Mam już rozdzielacz, może jeszcze dziś będę próbował podłączyć drugi telewizor.
Ale coś mam wrażenie, że tylko jeden ma wbudowany tuner DVB-T.
Ten który aktualnie działa i mam problemy, pozostałe dwa telewizory są starsze. Będę dziś próbował je podłączyć.

adziu82
Posty: 26
Rejestracja: 11 kwietnia 2021, o 12:02
Miejscowość: Okolice Żar

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: adziu82 »

Panowie, ten symetryzator nic nie dał.
A nawet pogorszył sprawę.
Podłączyłem go, odłączyłem zasilacz przy telewizorze.
Kanał 35 i 32 jak był na 100 % tak jest nadal.
Kanał 24 był na jakieś 40-50 % poprzednio a jak dałem ten symetryzator to wskoczyło na około 70 %.
Ale większy problem jest z kanałem 30, bo jest ,,zero procent " i jak wymontowalem ten symetryzator to w dalszym ciągu nie mam kanału 30 i do tego deszcz leje abym to poprawił.
Dziś wyjeżdżam na 5 dni, i rodzice będę chyba bez TVP1 TVP2 Info i coś tam jeszcze :oops:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: K63 »

adziu82 pisze: 2 maja 2021, o 09:43 odłączyłem zasilacz przy telewizorze
Tylko odłączyłeś od zasilania czy zastąpiłeś wtykiem antenowym. To bardzo ważne.
Zmieniałeś ustawienie anteny czy nadal skierowana na Śnieżne Kotły?
K.24 to mux-1 (ŚK), k.35 to mux-2 (ŚK), k.32 to mux-3 (Wichów). Czyli wszystko jest (nie licząc mux-8). Po co ci zatem k.30 (mux-1 ze ŚK), skoro jest on na k.24. :?:
adziu82 pisze: 2 maja 2021, o 09:43 rodzice będę chyba bez TVP1 TVP2 Info i coś tam jeszcze
Kanały TVP są na mux-3, który wg ciebie ma 100%. :?:
Od kilku dni ze ŚK i Wichowa na k.37 nadaje testowy mux-5, do odbioru którego potrzebny jest odbiornik DVB-T2/HEVC.

adziu82
Posty: 26
Rejestracja: 11 kwietnia 2021, o 12:02
Miejscowość: Okolice Żar

Re: Problemy z obrazem w MUX-2

Post autor: adziu82 »

Tak, zmieniłem wtyk.
Antena pozostała na Snieżne Kotły.
Trochę nie rozumiem, nie wiem który kanał odbieram z którego nadajnika.
Więc piszę o kanale który ma teraz 0 % i widzę że nie ma TVP1 czy dwójkę, czy info.
Teraz jest problem aby pokręcić anteną, bo leje u nas.
Będę musiał to zrobić na przyszły weekend.

Byłbyś taki dobry i napisał jakie kanały mam szukać na Wichów, poza 32 który już napisałeś że jest z Wichowa.

Może też być twarz problem z tym, że dodałem ,, rozdzielkę" ?
Ale on będzie potrzebna, jak rodzice chcą mieć telewizję na trzech urządzeniach.

@K63 jeszcze raz, kanał 24 - między 40-50%.
Kanał 30 - 100 %.
Kanał 32 - 0 %.
Kanał 35 - 100 %.

Zablokowany