Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: modulator »

K63 pisze: 28 kwietnia 2021, o 11:59
modulator pisze: 28 kwietnia 2021, o 11:39 Ruszył Luboń na k28
Raczej na k.27.
C28=530MHz. Według pozwoleń 0,5kW w tym kierunku, a na oko, po widmie, moc rzędu 10kW jak pozostałe muxy.
Gdyby był na k27, to nawet bym nie zauważył.
Obrazek

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

Najbliższe dni to są testy, więc sygnał może działać a za chwilę będzie wyłączony. Do 1 maja jest jeszcze trochę czasu.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: K63 »

modulator pisze: 28 kwietnia 2021, o 12:25 C28=530MHz. (...) Gdyby był na k27, to nawet bym nie zauważył.
Przepraszam - mój błąd.
Jakoś zasugerowałem się że na Śląsku i w Małopolsce test na k.27 idzie od Częstochowy po Szczawnicę i Gorlice. Jest jednak wyjątek dla Rabki i Zakopanego (k.28) oraz Tarnowa (k.21).

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

@DanielK,
Testy to ja mam na przykład w puszczy cały czas od kilku dziesięciu lat tej naziemnej tv, DVB-T , cała piwnica anten i różnorodnych wzmacniaczy, różnego osprzętu i nic nie pomaga, powieje i odbiór kończy, szczególnie MUX-1 i MUX-8 z tego RTCN Łosice,
więc przydałoby załączyć, żeby to jakoś w miarę stale działało. I czy w ogóle to coś zmieni te DVB-T2 do DVB-T?
Czy tylko dodatkowo pogorszy sprawę i odbiór........... :?:
Oczywiście na terenach zalesionych.


I czy nie będzie tylko więcej kanałów w HD,nic poza tym i kosztem tego, że zasięg, odbiór zmniejszy 3 -krotnie i odbiór w szczególności na terenach zalesionych............1/3 Polski tylko te DVB-T2 będzie odbierać mieszkająca tylko w większe miasta, blisko nadajników i na polach oraz terenach praktycznie niezalesionych.........reszta nie będzie miała wcale odbioru, w tym może być duży problem. Podobnie DAB+ weszło, czka, przerywa, nie dochodzi powieje..........kwestia mocy nadawczych, dadzą za małe tak będzie jak pozmniejszają jeszcze.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: DVB-T/S »

Juz widzę że robota będzie. Mnie taki obrót sprawy cieszy.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: maniek357 »

wiertolot pisze: 28 kwietnia 2021, o 12:09 RTCN Siedlce/Łosice wcale nie działa, na kanale 39, siła sygnału owszem 100%, jakość sygnału 0% i nic nie ma? Więc ktoś oszukuje ludzi? :?:
A masz odbiornik DVB-T2 HEVC ? To wygląda jakby tuner widział sygnał, ale nie mógł go poprawnie odebrać.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

W telewizor PANASONIC wbudowany tuner DVB-T, nie działa,
sprawdzałem też na telewizor Samsung też z wbudowany DVB-T/T2, kupiony rok temu i nie działa, więc?..... :?:

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 241
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: neo69 »

Albo odbiorniki nie są zgodne ze standardem H.265/HEVC, albo nadajnik działa, ale nie emituje programu. Stosując terminologię analogową, leci nośna bez modulacji.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Puma »

Być może ma DVB-T2 ale nie z HEVC, były też takie telewizory.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

TVP Dokument HD odbiera tylko narazie jako jedyny, a reszta 4 kanały TVP Rozrywka SD, TVP Kobieta HD, TVP Polonia HD, TVP Kultura HD wynajduje jako stacie radiowe..................... :lol: to z RTCN Łosice i sam głos tylko...........

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

To znaczy, że do tego telewizora będziesz musiał sobie dokupić dekoder zewnętrzny, bo od przyszłego roku nic na nim nie będziesz odbierał. Odbiornik ma tuner DVB-T2 ale nie obsługuje kodeka H.265 czyli HEVC, obsługuje tylko starszy kodek H.264 i puki co jeden kanał TVP Dokument tak jest nadawany w ramach testów, w przeszłym roku wszystko będzie w H.265.
Przeczytaj sobie w tym samym wątku końcówka strony 30 i początek 31.
K63 pisze: 23 kwietnia 2021, o 14:55 Dzisiaj u mnie na k.27 pojawił się przekaz testowego mux-5. Sygnał jest dosyć mocny i dobrej jakości, ale nie wiem z jakiego nadajnika - Gorlice lub Przehyba. :?: Co ciekawe TVP Dokument nadawany jest w DVB-T, a pozostałe programy w DVB-T2 i dekoder Cryptobox 652 Combo (DVB-T2/H.264) identyfikuje je jako radiowe.
Obecnie jest brak sygnału.
blockbuster pisze: 23 kwietnia 2021, o 17:44
K63 pisze: 23 kwietnia 2021, o 14:55 Co ciekawe TVP Dokument nadawany jest w DVB-T, a pozostałe programy w DVB-T2
Dziwna sytuacja. Byłem przekonany, że nie jest fizycznie możliwe nadawanie na tym samym kanale jednocześnie w DVB-T i T2 gdyż takie emisje po prostu by się zakłócały (inna modulacja itd) a przy k27 dochodzi jeszcze SFN z nadającymi już w DVB-T2 Chorągwicą czy Kosztami co tym bardziej powodowało by kolizję.
K63 pisze: 23 kwietnia 2021, o 17:59 Dekoder ma kodek H.264. Na TVP Dokument miałem obraz i dźwięk, a pozostałe dekoder zapisał na liście kanałów radiowych, bo była tylko fonia. Być może dekoder źle zidentyfikował sygnał i TVP Dokument był nadawany w DVB-T2/H.264, a pozostałe z H.265. :?: Niestety testy trwały zbyt krótko i nie zdążyłem sprawdzić na innym odbiorniku.
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2021, o 15:20 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

[...] ten TVP Dokument HD odbiera mi sam sprawdzam teraz na oddzielnym tunerze DVB-T2, [...] i co mam dokupywać?

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 241
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: neo69 »

Trochę kultury, jeśli oczekujesz pomocy, proponuję wyedytować ten zwrot "nie kantuj".
Napisz rzeczowo jaki masz sprzęt, podaj oznaczenia, to obejdzie się bez nabijania postów. Telewizor "cyfrowy" albo DVBT-2 nie gwarantuje odbioru programów przewidzianych do emisji w Polsce.
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2021, o 15:28 przez neo69, łącznie zmieniany 1 raz.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

Na reszcie kanałów jest tylko fonia i wynajduje na liście kanałów radiowych, czyli co mam nie taki tuner DVB-T2, potrzebny będzie nowszy?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Rób jak chcesz obowiązku kupienia tunera nie ma, możesz w zasadzie kupić sobie nowy telewizor jeśli uważasz że kantuje :lol: .
TVP Dokument jako jedyny puki co w tym multipleksie testowym jest nadawany z kodekiem H.264, dlatego ci odbiera a pozostałe widzi jako radiowe bo czyta tylko dźwięk ponieważ są nadawane w H.265/HEVC tak jak ma być emisja docelowa od przyszłego roku.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

Ale TVP Dokument w DVB-T2 jest nadawany z kodekiem 264, czy po staremu w DVB-T, bo to jest różnica i mam oddzielny tuner typowo DVB-T2 podłączony kablem do tv i na tym teraz testuje.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

No tak mój oddzielny tuner DVB-T2 obsługuje tylko H.264 i H.263/Xvid,
czyli wszyscy będą musieli dokupywać na H.265? W tv też nie będzie działać, musi być bardzo nowy.
A nie mogą zrobić wszystkiego w H.264? Nie rozumiem?

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Artur912 »

Nie wszyscy. Ci co mają dekoder/telewizor z dvb-t2 i hevc są gotowi. Ci co jeszcze nie mają będą musieli kupić tuner/tv obsługujący standard bo w połowie 2022 stracą wszystko

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Puma »

Niestety, tak zrobili... technika idzie do przodu.
Zrobiło się zamieszanie bo dawniej sprzedawali z DVB-T2 ale nie było jeszcze decyzji jaki kodek ma być, zdecydowali się na nowszy.

Ja wymieniam telewizor niedługo choć stary jeszcze działa.
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2021, o 16:39 przez Puma, łącznie zmieniany 1 raz.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

Na wbudowanych tunerach DVB-T/T2 w telewizorach Panasonic i Samsung teraz wcale nic nie wynajduje zero jakości sygnału, nawet TVP Dokument nie ma i nie wynajduje, jest tylko TVP Dokument na tym oddzielnym tunerze DVB-T2, ale bez tych 4 kanały, które wyszukuje jako stacje radiowe. :cry:

Zablokowany