Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: cruiser »

FanNaziemnej4K pisze: 29 kwietnia 2021, o 10:19...Kupiłem po MŚ 2018 telewizor 4K czekając na transmisje w tym standardzie w naziemnej, bo obiecano że EURO i IO 2020 będą dostępne w DVB-T2 HEVC...
To jest tak jak ze wszystkim. Chcesz coś rzeczywiście fajnego kupić to musisz czytać. Nie dzień, nie dwa, lecz ze trzy miesiące. Żeby plewy oddzielić od ziarna. I wtedy wyjdzie z toku dyskusji, że ten TV jednak nie ma HEVC, że dany router nie ma mocy taką jak pisali przedmówcy, a, że w samochodzie, który upatrzyłeś zaraz po gwarancji padnie Ci climatronic.

MŚ 2018 w piłce nożnej bez łaski i za darmo oglądałem na TRT 4k. I też można się spierać, że nie każdy ma dostęp do 42 st E, ale było to NIEKODOWANE! A bitrate kształtował się w okolicy 25 Mbps. A jaką przepływność przewiduje się (po trzech latach postępu) dla TVP 4k? :)

FanNaziemnej4K
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 08:52
Miejscowość: Gryfino

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: FanNaziemnej4K »

No moim zdaniem powinno się udostępnić cały multipleks, czyli 40 Mbps, ale najprawdopodobniej będzie to połowa tego. Nie mam kablówki, nie mam satelity, a internet wyłącznie mobilny z limitem 10 GB, zatem jedynie pozostaje mi naziemna.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

A u nas zaczyna robić w tej tv naziemnej jak w sieciach komórkowych, w niektórych rejonach kraju nie ma nawet podstawowego zasięgu nawet GSM, 2G, że nawet nie zadzwonisz nigdzie lub nikt do ciebie nie dodzwoni, a w kilku wybranych miastach jest już 5G, a mamy przecież jeszcze 3G, 4G(LTE), ma być 6G i o to w tej naziemnej tv chodzi, żeby w kilku miastach wszystko odbierało, a na prowincji nic i nie dochodziło, taki standard ma być w DVB-T? Już powoli tak dzieje, a zmniejszanie mocy nadawczych temu sprzyja, temu ten zasięg cały czas zmniejsza. Bo trzeba to stopniowo i równomiernie robić, nie wprowadzać 1000 rzeczy na raz, a jedną dobrze, bo gdzieś będzie wszystko, a dajmy w drugim miejscu i dajmy przykładowo w Polsce B nic. Na tym to ma polegać?

FanNaziemnej4K
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 08:52
Miejscowość: Gryfino

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: FanNaziemnej4K »

Planowany jest zasięg 92% kraju, podobnie jak w innych państwach. Brytyjczycy w DVB-T2 mają 91% zasięgu pełnej oferty, a 99% obywateli może liczyć na FreeView Lite, w którym jest 10 kanałów HD, więcej niż u nas.

FanNaziemnej4K
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 08:52
Miejscowość: Gryfino

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: FanNaziemnej4K »

RTCN Szczecin/Kołowo, właśnie pojawił się MUX-5 na kanale 37.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: qwerty »

giaur500 pisze: 29 kwietnia 2021, o 09:24 Zwrócę tylko uwagę, że w tym mux testowym TVP Dokument nadaje jednak w h264. Nie wiem, co taki test ma wnosić, bo docelowo h264 w dvb-t2 nie będzie.
Chodzi o to, że niektórzy mają odbiorniki DVB-T2/mpeg-4 (brak HEVC) i tak to od razu zdiagnozują.
wiertolot pisze: 29 kwietnia 2021, o 07:20 Widzisz pandemia nie skończyła i nikt nie będzie chodził teraz wymieniał telewizorów, tunerów i anten.
I piszę tak z punktu widzenia zwykłego odbiorcy jak by było najlepiej i żeby jak najwięcej ludzi miało ten odbiór i w miarę poprawny.
Jakoś kupiłem w zeszłym roku.
cruiser pisze: 29 kwietnia 2021, o 11:02 Faktycznie, może czasami Jego posty są bezwartościowe, ale chłop ma po części rację.
Nie wiem czy Wy Koledzy jesteście instalatorami na co dzień czy nie, ale kiedyś było więcej roboty niż teraz.
Z czego to wynika? Z moich obserwacji ludzie są zmęczeni tymi zmianami. Co jest starsze wg Was? DVB-S czy DVB-T? Według mnie DVB-S. A ile razy tam był zmieniany standard? Odpowiem - jeden raz! Przy czym jeśli nie chcesz przejść na DVB-S2 to dalej coś w DVB-S oglądasz. Może nie po polsku, lecz po turecku czy arabsku, ale abonent nie został odcięty jak pępowina, że trach i koniec. Ktoś zaraz naskoczy, że tam też są testy i HEVC i 8k, ale co z tego jeśli to jest promil. Z czego większość i tak jest kodowana. I kierowana nie do polskiego widza.
Idąc dalej. W nowych blokowiskach MUSI być instalacja na dwie satelity + naziemna. Jest interwencja. Zachodzę. Stoi tuner SAT, wpinam się miernikiem i faktycznie LTE zakłóca 11508. Ogarniam. Mówię: "przełączy Pani na naziemną w TV i sprawdzimy" i tu słyszę: "Y, a jak?", "Nie zawracajmy sobie głowy, ja tego wcale nie oglądam". A ostatnio nawet na jednej ze wsi człowiek mnie pytał: "po co łazić po dachu jeśli w IPTV mam 200 kanałów polskich za kilkanaście złotych zamiast kupować dekodery i anteny gdzie nic ciekawego nie ma?". Widzicie do czego zmierzam? Nielegalny odbiór wypiera legal przez te ciągłe zmiany!
Po pierwsze na sat były 2 zmiany DVB-S->DVB-S2->DVB-S2X. Satelita ma większa pojemność temu działają równolegle. Kanały tv z białorusi też możesz odbierać w dvb-t. Nikt ci tego nie broni. Większość wsi nie ma światłowodu. Jak ktoś chce to ogląda.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

@wiertolot
Masz trochę racji, ale to nieprawda, że kiedyś było lepiej. Teraz jak ci dochodzą np 2 muxy, to masz 16 programów. Za czasów tv analogowej, dochodził do ciebie pewnie tylko program 1 i może słabo program 2 tv publicznej. W wielu miejscach tak było, a o dostępie do jakichkolwiek stacji komercyjnych poza Warszawą i jeszcze kilkoma dużymi miastami można było tylko pomarzyć.

Co do tvp2, to jestem za chociaż nie mam złudzeń, że to się przełoży na jakąkolwiek lepszą ofertę programową. Za darmo będzie tylko część tv publicznej + śmieci i zapychacze miejsca, tak jak i do tej pory było.
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2021, o 12:11 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: cruiser »

wiertolot pisze: 28 kwietnia 2021, o 12:09 RTCN Siedlce/Łosice wcale nie działa, na kanale 39, siła sygnału owszem 100%, jakość sygnału 0% i nic nie ma? Więc ktoś oszukuje ludzi? :?:
Żeby nie tracić czasu czy to antena, a może dekoder chyba prościej sobie zassać sampel z Czech, Niemiec czy naszego Polsat News i spróbować go odtworzyć z poziomu USB na TV: https://drive.google.com/drive/folders/ ... DaGSfqIJvW
Mi się wydaje, że w telewizorze ze standardem DVB-T2 powinieneś widzieć i siłę i jakość, lecz on nie powinien nic wyszukać jak to ma miejsce poniżej.
Obrazek
Powinien też wyświetlić komunikat, że plik nie jest obsługiwany:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2021, o 12:18 przez cruiser, łącznie zmieniany 1 raz.

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Pavl6 »

wiertolot pisze: 29 kwietnia 2021, o 10:38
Pavl6 pisze: 29 kwietnia 2021, o 09:47
wiertolot pisze: 29 kwietnia 2021, o 06:53 Widzisz tak tak zrobić, bo ne ma wcale odbioru MUX-8, ani teraz ten testowy DVB-T2 i jest nie wiadomo komu i po co nadawane, bo nikt nie odbiera tego i tak...............
To, że jeden człowiek tego nie odbiera, to nie znaczy, że inni tego nie odbierają. Myślę, że ja i wielu innych użytkowników tego forum, zresztą nie tylko tego forum, odbierających MUX-8 i DVB-T2, powinniśmy zostać przeproszeni za wielokrotnie powtarzane sugestie, że jesteśmy nikim ("nikt tego nie odbiera" itp.) :).
Więc przepraszam, ale cała Polska powie Wam to samo co ja mówię i większość i jak powinno być, a nie cuda dzieją i nie ma poprawnego odbioru tej TV. I nikim, a większość nie ma odbioru to co innego znaczy. Bo wszystko to jest robione widzę tu przeciw ludziom, a nie dla ludzi, żeby tylko kilka osób miało radochę i kasiorę biło i upychało dalej kieszenie. Kończę, bo to nie ma sensu ta dyskusja i jak nie wiadomo o co biega, nie ma poprawnego odbioru to o pieniądze wszystkim tylko chodzi o nic więcej.
Większość, przynajmniej na głównych forach w tym temacie, mówi co innego.

EDIT: Pojawił się zarzut, że na prowincję, przez te zmiany, mniej kanałów dociera. Przed cyfryzacją miałem w tv naziemnej TVP1, TVP2, TVP3, Polsat. TVN i TV4 rzadko kiedy łapało, bardziej dźwięk niż obraz, bo mocno śnieżyło. Teraz nie mam takich problemów, na lubelskiej prowincji mam ponad dwadzieścia kanałów w tv naziemnej, nawet Polsat News. A za chwilę będę miał TVP4K. Nie wiem czy jest już coś takiego jak DVB-T3. Jak już ktoś napisał, ostatnia zmiana standardu w polskim DVB-T była już jakiś czas temu, więc oczywistym kłamstwem jest twierdzenie, że zmiany są częste. Jeżeli ktoś chce kanały w jakości SD, to zawsze zostaje darmowy pakiet w WP Pilot. Wiele osób chce jednak więcej kanałów w HD czy nawet w 4K w tv naziemnej, a do tego potrzebna zmiana standardu nadawania.
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2021, o 12:20 przez Pavl6, łącznie zmieniany 1 raz.

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: cruiser »

qwerty pisze: 29 kwietnia 2021, o 12:07...Po pierwsze na sat były 2 zmiany DVB-S->DVB-S2->DVB-S2X. ...
DVB-S2X to raczej dopiero raczkuje. I wcale jako standard na dzień dzisiejszy się nie przyjął, więc Kolego nie przesadzaj, że to była jakaś wielka aktualizacja.
Tu masz wszystkie aktywne transpondery DVB-S2X: https://pl.kingofsat.net/find2.php?pos= ... ordre=freq
Reszta to tylko testy, które wyłączono:
https://satkurier.pl/news/174581/testy- ... a-13e.html
https://satkurier.pl/news/159127/teleno ... b-s2x.html
qwerty pisze: 29 kwietnia 2021, o 12:07...Większość wsi nie ma światłowodu...
Nie wiem czy śledzisz program POPC, ale w Podlaskiem to raczej większość wsi ma lub niebawem będzie mieć:
https://www.koba.pl/1.1/

tm78
Posty: 43
Rejestracja: 8 grudnia 2011, o 11:30
Odbiornik: 49ub820 32ex720
Instalacja antenowa: UHFDipol44/21-69TriDigit LNA177,
Nadajnik - obiekt nadawczy: PRZEMYŚL,

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: tm78 »

Witam Tatarska Góra Przemyśl nadaje na kanale 24 DVB-T2 HEVC pozdrawiam. Tomek

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pasjonat »

A ja się cieszę, jestem mega zadowolony, że będzie hevc i dvbt2.
Będzie lepszy obraz i dzwięk.
Czekam na 4k, 8k, hdr, ac-4 i na nowszą technologię.

Przykre, że niektórzy nie chcą nowszych technologii, dla mnie oglądanie kanałów sd i z marnym dźwiękiem to przeżytek.
Szkoda oczów i uszów na sd i marne dźwięki.
Zauważyłem, że przy sd i marnym dźwiękiem się psują oczy i uszy.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: ANDPOL »

Jak będziesz trochę starszy to HD od SD nie rozróżnisz a słuch będziesz miał taki, że będziesz zadowolony, jak będziesz cokolwiek słyszał :lol: Ja się kiedyś dziwiłem, że ludzie mają 55 cali i dekoder podłączony przez scart. Teraz się już nie dziwię.

prezes22
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 11:50
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: Ferguson Ariva T760i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: prezes22 »

Jeśli ktoś z Łodzi odbiera sygnał DVB-T2 z EC4 - proszę o info na jakim kanale jest ten MUX.
Jeśli podeśle jeszcze info na jakim kanale jest MUX TVN DVB-T2 to będę bardzo wdzięczny.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pasjonat »

Nie jestem z łodzi, ale mogę ci napisać co widzę z internetu.

Test tvn- kanał 21
test tvp- kanał 33

A najlepszym sposobem jest zrobienie automatyczne wyszukać kanały

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: ANDPOL »

Cofnij się kilka stron wcześniej. K33 TVP, K21 TVN

4plus2
Posty: 23
Rejestracja: 11 maja 2018, o 20:01
Miejscowość: Plus
Odbiornik: Ferguson T650i, T760i
WIWA HD-90
Orange TV Sagemcom WHD 80
Instalacja antenowa: Antena Kierunkowa DVB-T
Antena Satelitarna DVB-S
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Leżajsk

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: 4plus2 »

Czy Leżajsk już nadaje MUX-5 TVP? Czy ktoś odbiera ten MUX z tego nadajnika?

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: karol3w »

wiertolot pisze: 29 kwietnia 2021, o 09:41 U mnie dziś ten TVP Dokument nadaje jako stacja radiowa, czyli w tym HEVC na STB N6.
Może ktoś orientuje na wbudowanym tunerze DVB-T/T2 w drugim moim telewizorze Model: Panasonic TX-50HX830E, będą te kanały odbierały poprawnie, bo musiałbym podjechać sprawdzić, a na razie mi nie chce.
Tak. Ten tv jest nadal w sprzedaży i jest informacja że zgodny z wymogami odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, czyli musi odbierać tv w najnowszym standardzie.

prezes22
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 11:50
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: Ferguson Ariva T760i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: prezes22 »

pasjonat pisze: 29 kwietnia 2021, o 13:17 Nie jestem z łodzi, ale mogę ci napisać co widzę z internetu.

Test tvn- kanał 21
test tvp- kanał 33

A najlepszym sposobem jest zrobienie automatyczne wyszukać kanały
To wszystko prawda, ale chodzi o to, że z nadajnika EC-4 bez problemu odbieram kanały z MUXów DVB-T, natomiast z tymi DVB-T2 jest problem. Więc albo jest bardzo słaby ich sygnał, albo muszę bardzo precyzyjnie antenę ustawić (albo jedno i drugie). W każdym razie dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Ja jestem mega zadowolony, że przechodzimy na nowy standard nadawania DVB-T2, HEVC (szkoda trochę że nie jego następca, ale to jeszcze na niego trochę za wcześnie). Też jeszcze nie mam żadnego sprzętu z DVB-T2, HEVC, zaczną nadawać, do starszych dokupi się tani STB oraz nowy telewizor, trzeba iść z postępem, bo inaczej w gliniankach mieszkalibyśmy.
Za analogu miałem trzy kanały tj. TVP 1, TVP 2 i Polsat, teraz w DVB-T mam prawie 30 kanałów, więc różnica w ilości jest diametrialna

Koniec of topic.

Zablokowany