Problem z odbiorem UHF - antena H/V Dipol 28/5-12/21-60 ze zwrotnicą ZA-F10

Awatar użytkownika
nawrokrz
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 18:53
Miejscowość: Lubań
Odbiornik: DVBT: TV Panas, TLC, Sharp, Sams
SAT: Dekod.: nBox, 2xSagem
Instalacja antenowa: UNI LINE 560VHD H/V, 1xRozTV1/4
HB/Ast,2xTwin, 2xdisC,
2xsum.TV/SAT,4xgn.RTV/SAT
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły

Problem z odbiorem UHF - antena H/V Dipol 28/5-12/21-60 ze zwrotnicą ZA-F10

Post autor: nawrokrz »

Posiadam antenę H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T. Do TV wpiąłem przewód, którego drugi koniec podłączyłem do gniazda WYJ dołączonej do zestawu zwrotnicy antenowej ZA-F10 znajdującej się w puszcze anteny VHF. Drugi przewód ze zwrotnicy (z gniazda UHF) podłączony jest do symetryzatora SA IV-V znajdującego się w puszcze anteny UHF. Problem w tym, że w takim zestawieniu odbiór UHF jest praktycznie niemożliwy. Trzeba ostro się nagimnastykować, aby uzyskać jakikolwiek sygnał. Za to VHF (kan.6) odbiera super. Omijając zwrotnicę - wpinając przewód antenowy bezpośrednio do gniazda symetryzatora UHF powoduje, że UHF (kan. 24/30/35) działa również idealnie. Nawet da się odebrać VHF (kan. 6), ale już nie z taką jakością.
Przewody sprawdzone. Czy są jeszcze jakieś szczególne warunki, aby jednocześnie odbierać UHF i VHF tą anteną? Zadałem pytanie do Dipola, ale skoro od dwóch dni nie zdążyli odpowiedzieć, to albo sami nie wiedzą czym handlują albo mają swoich klientów głęboko w poważaniu.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem UHF - antena H/V Dipol 28/5-12/21-60 ze zwrotnicą ZA-F10

Post autor: K63 »

nawrokrz pisze: 30 kwietnia 2021, o 17:15 Omijając zwrotnicę - wpinając przewód antenowy bezpośrednio do gniazda symetryzatora UHF powoduje, że UHF (kan. 24/30/35) działa również idealnie.
Jakie parametry sygnału masz wówczas na mux-ach odbieranych w pasmie UHF?
Po opisie nie można wykluczyć uszkodzonej zwrotnicy lub przewodu (złącza) łączącego sekcję UHF z VHF.

Awatar użytkownika
nawrokrz
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 18:53
Miejscowość: Lubań
Odbiornik: DVBT: TV Panas, TLC, Sharp, Sams
SAT: Dekod.: nBox, 2xSagem
Instalacja antenowa: UNI LINE 560VHD H/V, 1xRozTV1/4
HB/Ast,2xTwin, 2xdisC,
2xsum.TV/SAT,4xgn.RTV/SAT
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły

Re: Problem z odbiorem UHF - antena H/V Dipol 28/5-12/21-60 ze zwrotnicą ZA-F10

Post autor: nawrokrz »

K63 pisze: 30 kwietnia 2021, o 23:17
nawrokrz pisze: 30 kwietnia 2021, o 17:15 Omijając zwrotnicę - wpinając przewód antenowy bezpośrednio do gniazda symetryzatora UHF powoduje, że UHF (kan. 24/30/35) działa również idealnie.
Jakie parametry sygnału masz wówczas na mux-ach odbieranych w pasmie UHF?
Po opisie nie można wykluczyć uszkodzonej zwrotnicy lub przewodu (złącza) łączącego sekcję UHF z VHF.
Znalazłem przyczynę, która leżała w braku styku (ekranu) we wtyczce wejścia antenowego TV. Dla porządku przedstawię jak wygląda procentowo jakość sygnału do jego siły. Testy wykonywane w pomieszczeniu zamkniętym.

1. z pominięciem zwrotnicy (odbiór idealny nawet na VHF, mimo że antena VHF odłączona):
Opis podłączenia: przewód z sumatora anteny UHF (0,5 m) -> przejściówka gniazdo F-F (E8230) -> przewód 5m. do sumatora TV/SAT (Axing SWE 20-01) -> wyjście z sumatora przewodem 5m. do gniazda końcowego RTV/SAT (R694043) -> przewód 3m. z gniazda RTV do wtyczki wpiętej do TV. Poniżej wyniki jakość/siła sygnału [%]
MUX-8 (kan.6): 100/76
MUX-3 (kan.24): 100/93
MUX-1 (kan.30): 100/88
MUX-2 (kan.35): 100/96

2. ze zwrotnicą (odbiór bez zastrzeżeń). Układ połączeń podobnie jak wyżej, tyle że z uwzględnieniem zwrotnicy)
Poniżej wyniki jakość/siła sygnału [%]
MUX-8 (kan.6): 100/98
MUX-3 (kan.24): 60/51
MUX-1 (kan.30): 63/46
MUX-2 (kan.35): 90/48

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problem z odbiorem UHF - antena H/V Dipol 28/5-12/21-60 ze zwrotnicą ZA-F10

Post autor: poxipol »

Te zwrotnice dopuszkowe są kiepskiej jakości.
Wielu użytkowników forum wymieniło je na zwrotnice pasmowe VHF/UHF,a w miejsce zwrotnicy symetryzator SA I-III

Awatar użytkownika
nawrokrz
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 18:53
Miejscowość: Lubań
Odbiornik: DVBT: TV Panas, TLC, Sharp, Sams
SAT: Dekod.: nBox, 2xSagem
Instalacja antenowa: UNI LINE 560VHD H/V, 1xRozTV1/4
HB/Ast,2xTwin, 2xdisC,
2xsum.TV/SAT,4xgn.RTV/SAT
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły

Re: Problem z odbiorem UHF - antena H/V Dipol 28/5-12/21-60 ze zwrotnicą ZA-F10

Post autor: nawrokrz »

Powinni nazwać to tłumikiem pasma UHF a nie zwrotnicą. Pewnie też wymienię to "dziwactwo", bo docelowo zamierzam rozdzielić sygnał TV na cztery odbiorniki, nie stosując żadnych urządzeń aktywnych.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problem z odbiorem UHF - antena H/V Dipol 28/5-12/21-60 ze zwrotnicą ZA-F10

Post autor: poxipol »

W tym zestawie antenowym problemem jest nie tylko zwrotnica.Mamy tu brakujący jeden element anteny VHF,a element dopasowujący ( direktor ) nie wiadomo co dopasowywuje.Poza tym nie są zachowane odległości i sposób zamocowania anteny,zwłaszcza gdy mamy odbiór pasma VHF w pol.V
Wpływa to wszystko na obniżenie jakości sygnału.
Ogólnie mówiąc bubel do przeróbki.

Awatar użytkownika
nawrokrz
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 18:53
Miejscowość: Lubań
Odbiornik: DVBT: TV Panas, TLC, Sharp, Sams
SAT: Dekod.: nBox, 2xSagem
Instalacja antenowa: UNI LINE 560VHD H/V, 1xRozTV1/4
HB/Ast,2xTwin, 2xdisC,
2xsum.TV/SAT,4xgn.RTV/SAT
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły

Re: Problem z odbiorem UHF - antena H/V Dipol 28/5-12/21-60 ze zwrotnicą ZA-F10

Post autor: nawrokrz »

Po tym co napisałeś, to odechciało mi się ją w ogóle montować. Po pierwsze kupiłem ją z myślą, że zaprojektowana została zgodnie ze sztuką a nie na zasadzie "jak im pasuje". Kolejna sprawa, to zastosowana w niej pseudo-zwrotnica. Do tego dochodzą moje obawy co do chałupniczego wykonania uszczelnień puszek, w których znajdują się symetryzator i "zwrotnica". Przecież przy większych opadach, to na 100% woda dostanie się do środka.
Myślę, że nadszedł czas, aby sprzedawcy poważnie podchodzili do konsumentów a nie tylko wypychali towar. Mimo zgłoszonych do nich problemów, do te pory nie otrzymałem żadnego wsparcia. Na szczęście od odbioru przesyłki nie minęło jeszcze 14 dni, więc zrobię im prezent w postaci odesłania tego bubla.
Wierzę, że po lekturze tego forum uda mi się dobrać sprzęt do moich wymagań i nie będzie w tym przypadkowości. Bardzo dziękuję za dostarczone mi wskazówki.
EDIT: Po lekturze forum przymierzam się do antenki UNI LINE LOG 560HVD EMME ESSE. Pochwalę się niebawem wynikami :D

EDIT: 20210527
Zakupiłem antenkę UNI LINE 560HVD i jestem bardzo zadowolony. Na razie testy wykonane w pomieszczeniu (tak jak przy testach dipola). Podaję wyniki: procentowo jakość sygnału do jego siły. W nawiasie rezultaty po dodatkowym wtrąceniu w obwód rozdzielacza pasywnego sygnału TV BlueLine BL SPC1.4 (tłumienie 7dB/ kanał), ponieważ sygnał TV dzielić będę na 4 odbiorniki TV.

Opis podłączenia: przewód z anteny UNI LINE (3,0 m) -> przejściówka gniazdo F-F (E8230) -> przewód 5m. do sumatora TV/SAT (Axing SWE 20-01) lub (* dodatkowo rozdzielacza pasywnego sygnału TV a później do sumatora TV/SAT) -> wyjście z sumatora przewodem 5m. do gniazda końcowego RTV/SAT (R694043) -> przewód 3m. z gniazda RTV do wtyczki wpiętej do TV.
MUX-8 (kan.6): 100 (100) / 91 (76)
MUX-3 (kan.24): 100 ( 95) / 98 (81)
MUX-1 (kan.30): 100 (100) /100 (81)
MUX-2 (kan.35): 100 (100) /100 (83)

Antena zrobiona z pomyślunkiem. Wszystko trzyma się kupy a nie trzęsie w każdą stronę. Jedno co bym zalecił, to wykonanie wyżłobienia (frezu) tak, aby przy chęci odbioru w dwóch polaryzacjach, można było łagodniej przeprowadzić przewód koncentryczny między jej dwiema częściami. Ja mam żelowanego Triseta, który jest cholernie twardy, dlatego zafunduję sobie lekki frezik przed montażem na maszcie.

EDIT: 20210528
Antena na maszcie, w konfiguracji jak wyżej, z rozgałęźnikiem TV 1/4. Do nadajnika 42 km. Moc nadawania UHF 100kW a VHF 8kW. Na wszystkich mux'ach jakość/siła 100/100. To nie wymaga komentarza. Wątek wyczerpany.

Zablokowany