Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: kroczek12 »

Trochę muszę napisać o moich spostrzeżeniach ws odbioru mux5 z Gorlice/Maślana Góra. Jestem kompletnie zaskoczony marną jakością jego odbioru. Muxy:1, 2 oraz 3 odbieram z o sile/jakości 100/100 w odległości 7,5km mimo, że jestem bardziej w w strefie bardziej wygłuszonej ponieważ te transmisje są kierunkowe głównie w kierunku Gorlic a odbieram od strony Grybowa. Mux5 który przecież ma tez 4,5kW i na dodatek transmisja dookólna to wczoraj u mnie telewizory widziały sygnał poniżej 20% i kanały nawet się nie wczytały na listę. Dzisiaj sygnał ciut lepszy tzn siła/jakość 58/19% i kanały się już wyszukały i je odbieram, lecz sygnał pływa i odbiór znika. Antena to Televes DAT75 pasywnie.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: MarioPL »

Jest ktoś, kto odbiera testowy mux-5 z nadajnika Śrem? Chodzi mi o to, czy też ma na tych kanałach (dvb-t2)zakłócenia ?
Na kanałach dvb-t , bez problemów.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Przemo »

Rawicz. Odbiór bezproblemowy MUX-5.

phonetic90
Posty: 15
Rejestracja: 1 maja 2021, o 15:34
Miejscowość: Janikowo
Odbiornik: Samsung QE55Q77TATXXH
Instalacja antenowa: Televes Dat HD Boss (na kominie)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żółwieniec (odległość ok. 41km)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: phonetic90 »

RTCN Żółwieniec, MUX 5 (TEST TVP) siła i jakość 100/100. Odbiór bezproblemowy, żadnej pikselozy na tych kanałach. Czy wiadomo coś o nowych emisjach muxu testowego TVN ? (między innymi z Żółwieńca).

Beata
Posty: 39
Rejestracja: 16 grudnia 2020, o 20:53
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: Philips7334 viva
Instalacja antenowa: Sparta lambda. telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Wisła ostrawa

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Beata »

Do kroczek odbiór mux5 w Stróżach niżnych ideał 100/100 bez żadnych przycięć plus mux5 sucha góra 75/100 też bez zakłóceń

gringios
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2011, o 15:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: gringios »

Witam.
Okolice Lublina , sygnał dobry ale brak obrazu,fonia jest.
Tuner zgemma h2h w specyfikacji napisane jest że odbiór dvb-t2 obsługuje kodek h-265 / hevec.
Ale obrazu brak.

an10ka-dx
Posty: 316
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: an10ka-dx »

neo69 pisze: 1 maja 2021, o 10:44
an10ka-dx pisze: 30 kwietnia 2021, o 23:29
neo69 pisze: 30 kwietnia 2021, o 16:40
Tak. 100/100.
Nie. Głównym obiektem jest RTCN Opole-Chrzelice, Wysoka to tylko SLR.
Trochę kijowo z tą "Górą Św. Anny".
Fajnie jak Ktoś ma te dwa nadajniki "po drodze" i odbiera z jednej anteny.
Jak Ktoś ma antenę UHF ustawioną na Chrzelice a VHF w kierunku Góry Św. Anny to potrzebuje trzecią antenę UHF jak ma pecha z odbiorem.

Ja dzisiaj porobiłem testy z odbiorem i podmieniłem starą poczciwą yagi-19 na antenę siatkową.
Okazało się, że "siatka" ma problemy u mnie z k.21 ze Skrzycznego. Test przeprowadziłem z symetryzatorem i LNA-101.
SNR spadł a raczej był gorszy na antenie siatkowej o 5dB.
Powyżej k.26 lepiej pracowała "siatka" niż yagi-19. Są to różnice (prawie) niezauważalne.

Po dzisiejszej zabawie zyskałem czeski MUX 24 (Frýdek-Místek - Lysá hora).
Więc teraz mam MUX 1,2,3,5 ze Skrzycznego. MUX 21,22,23,24 z Frýdek-Místek - Lysá hora
Jedyne co podmieniłem to symetryzator na LNA-101. Antena pozostała ta sama (YAGI-19).
Chociaż, że mam 15km do Góry Św. Anny to nie odbieram MUX 8.
15 km, jesteś z Kędzierzyna-Koźla lub okolic? Do SLR Wysoka z Opola jest w linii prostej niecałe 29 km, a na mojej, kompletnie nieprzystosowanej do odbioru VHF antenie odbieram MUX 8 bez zakłóceń. Do tego antena jest ustawiona ni w gruchę, ni w pietruchę i mimo tego odbiera Chrzelice, Ostravę, Opavę, Katowice, Wysoką, czyli wcale nie mam nadajników w jednej linii czy jednym kierunku. Przy innym ustawieniu łapię Wręczycę, Pradziada, z odbicia od bloku naprzeciwko Ślężę.
Tak to jest z tym odbiorem. Jedni odbierają na kawałku drutu a inni wydają setki złotych, żeby oglądać TV.
Kędzierzyn-Koźle jest nisko położony co widać jadąc DK45 w kierunku Raciborza. Dlatego jest gorzej z odbiorem. Do tego blokowiska, las, zakłady. W Twardawie i Biedrzychowicach (kierunek Głogówek) łapią MUX-y z Katowic + MUX TVS i niektórzy MUX L2.
Ja ostatnio odbierałem Katowice na k6. + wzmacniacz na 6 kanał w latach jak puszczali tam niemieckie programy (RTL, SAT1...).

Wracając do tematu. Dzisiaj obróciłem antenę w kierunku Góry Św. Anny. MUX 5 odbieram ale oprócz tego prawie wszystkie MUX-y znikają. Podłączyłem antenę VHF i MUX 8 odbieram bardzo słabo ale stabilnie jak antena leży na łóżku koło TV. Na balkonie brak sygnału. Mam nadzieję, że w przyszłości wszystkie MUX-y będą w UHF.
Ostatnio zmieniony 1 maja 2021, o 20:49 przez an10ka-dx, łącznie zmieniany 2 razy.

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: cruiser »

gringios pisze: 1 maja 2021, o 19:16 Tuner zgemma h2h w specyfikacji napisane jest że odbiór dvb-t2 obsługuje kodek h-265 / hevec.
Ale obrazu brak.
Zgemma H2H na 100% nie obsługuje H.265: http://zgemma.org/zgemma-h2h1.html

FranklinBurkett
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwietnia 2021, o 16:11
Miejscowość: Warszawa

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: FranklinBurkett »

Cześć
Okolice Lublina uClan Denys H.265 PRO COMBO+ EU DVB-S2/T2/C
Wszystko dobrze

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: monter1981 »

kroczek12 pisze: 1 maja 2021, o 14:13 Trochę muszę napisać o moich spostrzeżeniach ws odbioru mux5 z Gorlice/Maślana Góra. Jestem kompletnie zaskoczony marną jakością jego odbioru. Muxy:1, 2 oraz 3 odbieram z o sile/jakości 100/100 w odległości 7,5km mimo, że jestem bardziej w w strefie bardziej wygłuszonej ponieważ te transmisje są kierunkowe głównie w kierunku Gorlic a odbieram od strony Grybowa. Mux5 który przecież ma tez 4,5kW i na dodatek transmisja dookólna to wczoraj u mnie telewizory widziały sygnał poniżej 20% i kanały nawet się nie wczytały na listę. Dzisiaj sygnał ciut lepszy tzn siła/jakość 58/19% i kanały się już wyszukały i je odbieram, lecz sygnał pływa i odbiór znika. Antena to Televes DAT75 pasywnie.
Niestety antena zainstalowana na obiekcie (Kathrein K750 104 02) jest inna niż w pozwoleniu i nie jest dookólna. Wyglądem przypomina sektorówkę GSM.

zbk2007
Posty: 1
Rejestracja: 1 maja 2021, o 14:43
Miejscowość: Radom
Odbiornik: Sony 49xd8088
Paragon sf8008combo
Instalacja antenowa: Ax1000lte
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przysucha-Kozłowiec

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: zbk2007 »


Tuner octagon sf8008 combo
Nadajnik Przysucha-Kozłowiec.
Brak dźwięku AC4 na TVP kultura.

Andrzej RATM
Posty: 5
Rejestracja: 30 kwietnia 2021, o 20:25
Miejscowość: Ligota Piękna
Odbiornik: Sony XF-9005

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Andrzej RATM »

A ja mam pytanie w kwestii Opola i Góry Św. Anny. Przydzielono k27 , ten sam co pracujący MUX L-4 ze Sky Tower`a z Wrocławia. Z map zasięgu da się wywnioskować, że oba zasięgi się mocno zazębiają. Z relacji użytkowników forum portalu Radiopolska wynika, że sygnał ze Sky Towera dochodził pod Opole. I co teraz ? Obracając antenę w kierunku Wrocławia mamy MUX L-4 i Góry Św. Anny testowy DVB-T2 ? A może w połowie drogi między Wrocławiem a Opolem nic nie da się odebrać, bo się oba nadajniki zakłócają ? Coś chyba nie bardzo zadziałało ;)

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: irdeto »

Wiem że można wygoglować przeplot, czy bez itd. ale ciekawe czym TVP się kieruje.?
TVP 1, 2 czy Info nadają 1080i, a te są w 1080p .

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: kroczek12 »

monter1981 pisze: 1 maja 2021, o 20:48 Niestety antena zainstalowana na obiekcie (Kathrein K750 104 02) jest inna niż w pozwoleniu i nie jest dookólna. Wyglądem przypomina sektorówkę GSM.
Bardzo ciekawa informacja. Jeśli faktycznie tak jest to ciekawe czy Emitel podejmie jeszcze działania w tej sprawie. Byłem przekonany że sygnał leci z trumienek ze szczytu masztu.
Przy okazji chciałem zapytać forumowiczów czy mają taką sytuacje, że bywa że włączą jakiś kanał z mux5 i przez kilkanaście sekund tv pokazuje brak sygnału po czym nagle pojawia się obraz tak po 5-7 sec. Sytuacja ma miejsce na Samsungu (model jak opisie). Od razu zaznaczam, że taki "brak sygnału na dzień dobry" to sporadyczna sytuacja ale jednak.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: monter1981 »

Na tym obiekcie nie ma 'trumienek'. Reszta MUX-ów leci ze "szczelinówki" znajdującej się na szczycie wieży. Emisja też nie jest dookólna - 'upośledzonym' kierunkiem jest zachód.

Awatar użytkownika
krzys34
Posty: 88
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Wieleń
Odbiornik: Telewizor Samsung UE49KU6172U 4K UHD
Instalacja antenowa: Zwykła kablówka tylko z DVB-T w blokach
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rusinowo-Piła 28,7 km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: krzys34 »

Panowie mam pytanko czy na tę chwilę nadajnik Piła-Rusinowo nadaje w ogóle ten mux5 na kanale 44 bo u mnie w Wieleniu brak sygnału na telewizorze jakim mam w opisie :(

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Puma »

Jesteś pewny że w ogóle spełnia warunki techniczne? Z tego co widzę jest z roku 2016.

Awatar użytkownika
krzys34
Posty: 88
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Wieleń
Odbiornik: Telewizor Samsung UE49KU6172U 4K UHD
Instalacja antenowa: Zwykła kablówka tylko z DVB-T w blokach
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rusinowo-Piła 28,7 km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: krzys34 »

Puma pisze: 2 maja 2021, o 13:02 Jesteś pewny że w ogóle spełnia warunki techniczne? Z tego co widzę jest z roku 2016.
Jak dobrze poczytasz to ma DVB-T2 nie moge doczytać nigdzie czy ma HEVC ale nawet miałbym choć sygnał na kanale 44 a nie mam temu poprostu sie pytam czy w ogóle Rusinowo działa byc może że działa ale z bardzo słabą siłą

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: karol3w »

Też nigdzie nie widzę informacji o obsłudze HEVC, być może sygnał nie dociera do Pana a być może pomoże aktualizacja oprogramowania. Czy ma pan najnowszą wersję oprogramowania dla tego tv?
U mnie naziemna jest jako uzupełnienie. Antena naziemna jest podpięta pod starszy tv, z ciekawości podpiąłem pod nowszy siła i jakość ~50% obraz co jakiś czas zanika lub klatkuje. Antena wycelowana idealnie w nadajnik, ale przed nią gęste lasy. Mux 1 siła 90 jakość 100, Mux 2 98 i 100, Mux 8 90 i 100, a Mux 3 siła ~70 jakość do 40 zanikająca do 0, praktycznie brak sygnału, na tym starszym tv Mux 3 jest stabilniejsze. Mam nadzieję że gdy zmienicie moc Mux 5 z 30 kW na 100 to odbiór będzie stabilny, oraz że nie będzie charakterystyki kierunkowej z tłumieniem na zachód, bo teraz tak jest z Mux 3 i skutek jest taki że ja mieszkając 41 km na zachód od nadajnika mam gorszy sygnał niż we Frankfurcie i w jego niemieckich okolicach. Sprawdzone w pewnej aplikacji. Do mnie dochodzi sygnał 51 kW a do Frankfurtu 56 kW, który ma 8 km więcej niż ja do nadajnika. Piszę o tym bo mam nadzieję że w DVB-T2 nie będziecie stosować charakterystyki kierunkowej na takich terenach jak mój
Ostatnio zmieniony 2 maja 2021, o 17:21 przez karol3w, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
krzys34
Posty: 88
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Wieleń
Odbiornik: Telewizor Samsung UE49KU6172U 4K UHD
Instalacja antenowa: Zwykła kablówka tylko z DVB-T w blokach
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rusinowo-Piła 28,7 km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: krzys34 »

Aktualizacja jest najnowsza. Podpowiadali żeby w menu wyjście przestawić na Czechy Niemcy,Anglia to zadziała ale nic z tego obawiam się że sygnał do mnie nie dociera choc pozostałe Muxy mam po 100% :(

Zablokowany