Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Tak w ogóle to w jakim obecnie kodeku audio jest nadawanych(i odbieranych) większość/wszystkie(?) kanały w "polskim DVB-T" ?
Może w nielicznych(czy licznych ?) przypadkach są nadawane więcej niż jeden kodek audio na danym kanale(w obecnym "polskim DVB-T") - jeśli tak, to jakie to są kodeki audio ?

W DVB-T2 w Polsce "takim domyślnym"/dla większości kanałów kodekiem ma być kodek audio: E-AC-3(Dolby Digital Plus(DD+)), z możliwym wyjątkiem transmisji dźwięku kanału nadającego w rozdzielczości 4K(3840 x 2160) w kodeku audio: Dolby AC-4/AC-4(możliwe, że w tych dwóch przypadkach nie będą te kodeki wyłącznymi/jedynymi dla danego kanału) ?

[Prosiłbym "jak coś" o napisanie względem możliwości różnych nazw stosowanych dla określenia tego samego kodeka audio, jak ma to miejsce chyba, np. w tym przypadku: "E-AC-3(Dolby Digital Plus(DD+))"].

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pasjonat »

Według mnie powinny być 2 audio w mega dobrej jakości dźwięku E-AC-3 oraz AC-4,

po co robić 5 ścieżek audio i marnować miejsce???

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

DVB-T(2) INQUIRING pisze: 12 maja 2021, o 13:37 Tak w ogóle to w jakim obecnie kodeku audio jest nadawanych(i odbieranych) większość/wszystkie(?) kanały w "polskim DVB-T" ?
Może w nielicznych(czy licznych ?) przypadkach są nadawane więcej niż jeden kodek audio na danym kanale(w obecnym "polskim DVB-T") - jeśli tak, to jakie to są kodeki audio ?
To przecież można sprawdzić samemu, gdyż chyba każdy tv czy tuner, w większym czy mniejszym stopniu, wyświetla takie informacje?
Jeżeli nie to pod tym linkiem można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące ścieżek audio i nie tylko dla wszystkich MUX-ów ogólnopolskich (także tych testowych).
https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... 13&lang=en

PS. Najlepiej kliknąć w biały krzyżyk przy nazwie każdego MUX-a, wtedy mamy przegląd parametrów wszystkich kanałów w danym multipleksie

travelman
Posty: 1
Rejestracja: 7 maja 2021, o 10:54
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: VU+ Ultimo 4K, XBOX DVB-T2 tuner

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: travelman »

Testuję odbiór kanałów DVB-T2 na swoich urządzeniach. Odbiór ze Śremu. Tuner VU+ Ultimo 4K z dedykowaną głowicą DVB-T2/DVB-C - odbiór bezproblemowy TVP Dokument czy innych kanałów z tego MUX-a. Tuner XBOX ONE DVB-T2 podłączony do tuner Wiwo Bre2ze 4K - czasem od razu kanały się pojawiają a czasem trzeba czekać od 20,30 sekund do nawet 50. Kwestia testów nadawcy no i mniejszej siły sygnału z tego MUX-a w porównaniu z innymi MUX-ami czy raczej kwestia sprzętowa tunera XBOX-ONE?

Awatar użytkownika
adam13
Posty: 32
Rejestracja: 8 października 2011, o 14:04
Miejscowość: K-J
Odbiornik: Samsug z niemiec,T-magneta
Instalacja antenowa: LOG 2-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn i PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: adam13 »

Idąc tym tropem uzyskałem odbiór ale nie mogę dobrać elementów dających pełen sukces mam albo mux5 albo mux8 ,więc poczekam aż wreszcie się na coś zdecydują :evil: .

"Ja korzystam z dwóch anten spiętych zwykłą zwrotnicą, jedna na Chorągwicę, druga na Katowice. Nadajniki HEVC TVP pracują na tych samych częstotliwości i problemów z odbiorem nie mam.
2 razy zaobserwowałem skoki jakości przez 1 dzień, poza tym 100% na wskaźnikach."


Rozjaśnij jeśli możesz tą sytuacje ? Masz 2 takie same anteny skierowane na dwa różne nadajniki ,zwrotnica jakiego typu ?,może to jedyne rozwiązanie w zaistniałej sytuacji :(
[/quote]

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: K63 »

Aktualne parametry emisji testowych mux-ów TVP i TVN:
- https://www.emitel.pl/strefa-klienta/od ... sji/#T2tvp
- https://www.emitel.pl/strefa-klienta/od ... sji/#T2tvn
Te parametry mogą odbiegać od tych opublikowanych w pozwoleniach UKE. Nie sprawdzałem wszystkich nadajników, ale np. "mój" (Gorlice) nadaje test na k.27 kierunkowo z mocą max. 1.3 kW, a wg pozwolenia miało być dookólnie 4.47 kW. :?:

PKiN miał nadawać 3 kW, a nadaje 5.1 kW. :?:

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: szymon9904 »

Jeszcze zauważyłem:
Gdańsk / Chwaszczyno - wg. UKE dookólnie (tzn. brak narzuconych wytłumień, bo system jest kierunkowy), Emitel: kierunkowo;
Przemyśl / Tatarska Góra - j.w.;
Rabka / G. Luboń Wielki - UKE: 5,01 kW D, Emitel: 0,5 kW ND;
Wągrowiec / Chojna - UKE: 10 kW, Emitel: 4 kW.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

@adam13 Nie sugerujcie się tym co napisałem w sprawie odbioru MUX5 TVP w HEVC z dwóch kierunków.
Antena z kierunkiem na Katowice potrzebna mi jest wyłącznie do odbioru MUX testowego TVN w HEVC z kanału 38.
Spiąłem razem z tą na Chorągwicę zwrotnicą i działają bezproblemowo.
Napisałem to wyłącznie w kontekście pracy synchronicznej dwóch nadajników na kanale 27 z Krakowa i Katowic dla MUX5 TVP. Ktoś pisał że odkąd pojawiły się inne lokalizacje na tym samym kanale stracił odbiór. U siebie nic takiego nie obserwuję.

Dodatkowo mam mocny sygnał 95% i jakość 100% z kanału 28 MUX5 od TVP. Wg wykazu to musi być Rabka Luboń-Wielki, gdyż kierunek jest ten sam co na Chorągwice.
Anteny mam położone wysoko, bo to wieżowiec.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Robertus »

K63 pisze: 14 maja 2021, o 10:53 (...)
Te parametry mogą odbiegać od tych opublikowanych w pozwoleniach UKE.
(...)
Ciekawostką jest to, że wg wykazu pozwoleń UKE, emisja multipleksu testowego z obiektu Iława/Kisielice prowadzona ma być na k. 42 (pozwolenie zmieniające z 21.01.2021) a według wykazu Emitel prowadzona jest na k. 44 (zatem w SFN z Gdańskiem).

EDIT (17.05.2021):
Okazało się, że pomyłka była w wykazie pozwoleń UKE z 20 kwietnia. W najnowszym wykazie (opublikowanym 17 maja), w pozwoleniu zmieniającym z 21.01.2021 r. wskazano już prawidłowo k. 44.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2021, o 16:57 przez Robertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Artur912 »

Zastanawia mnie jak dodadzą TVP 4K to muszą zwiększyć pojemność muxa do około 33mb tak jak jest w Czechach więc chyba też i moce nadajników?

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: BiTCity »

Dziś w nocy po raz pierwszy od startu udało mi się odebrać przy tropo MUX5 z Gołogóry

Obrazek

Zastanawia mnie oznaczenie MUX5-3 bo jak wiadomo na K44 jest kilka nadajników. Jak duża jest numeracja na tym kanale. Gdańsk, Koszalin, Elbląg ? a jeszcze podobno Iława też nadaje, nie wspominając dalej o Rachocinie, Gołańczy, Rusinowie czy Św. Krzyżu.
Co do samego odbioru to MUX5 najszybciej "zgasł" pewnie z racji mocy samego nadajnika bo moja antena lepiej odbiera wyższe kanały niż te z początku skali. Gdy sygnał był na tyle słaby by wczytała się tylko lista kanałów to TV LG pokazał komunikat nieobsługiwana usługa.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

Artur912 pisze: 16 maja 2021, o 13:21 Zastanawia mnie jak dodadzą TVP 4K to muszą zwiększyć pojemność muxa do około 33mb tak jak jest w Czechach więc chyba też i moce nadajników?
MUX-5 w wersji "3" czyli z FEC 3/4 i GI 1/8 już teraz ma taką przepływność jak te w Czechach. Nie wiem jaki zastosowano Pilot Pattern (jak ktoś wie to prosił bym o podanie) ale bazując na tym co zamieszczono chociażby tutaj to obecnie przepływność wynosi 35Mb/s z czego pod emisję kanałów wykorzystuję się ok 22Mb/s.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2021, o 19:59 przez blockbuster, łącznie zmieniany 1 raz.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: karol3w »

Fec 1/4? Chyba 3/4.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

Tak miało być 3/4. Już poprawiłem. :oops:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Sporo zostaje na 4K w takim razie.
Prócz TVP 4K sądzę że jeszcze z 2 kanały HD mogłyby się zmieścić w HEVC, a na pewno jeden.
Ale na teraz jakość 4K powinna być doskonała.

Zastanawiające w tym wszystkim jest tylko czemu taka słaba promocja jest emisji testowych. TVP uruchomiła na ten moment wszystkie zaplanowane nadajniki. Powinni emitować spoty reklamujące nowy standard na swoich kanałach, bo niewiedza jest powszechna o nowym standardzie i zmianach za rok.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Może dlatego, że popularność telewizji naziemnej jest niska, nadawane kanały to tylko zapchajdziury. Zobaczysz, że 4k będą promować, bo tu będzie się czym chwalić. Kanał 4k za darmo, z transmisjami meczów to jest coś, co zarezerwowane było jak do tej pory tylko dla najwyższych pakietów premium platform satelitarnych (ściślej - tylko jedna to ma), płatne jak za zboże i kodowane jeszcze silniejszym algorytmem niż pozostałe kanały.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: karol3w »

Popularność tv naziemnej nie jest niska. Wynosi ona około 33 % gospodarstw domowych, w tym większość traktuje ntc jako telewizję pierwszego wyboru.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Dokładnie jak wyżej powiedział kolego badania pokazują że 33% gospodarstw domowych korzysta z NTC.
To mogą być zarówno gospodarstwa które nie mają innego źródła sygnału, lub korzystają z NTC w drugim pokoju zamiast multiroom.
33% to bardzo duży odsetek społeczeństwa, gdyż mowa jest o gospodarstwach domowych, a nie populacji.

Wracając do promocji, również przypuszczam że jakaś kampania się pojawi przy okazji uruchamiania kanału 4K. Będzie to duża wartość dodana do multipleksu naziemnego, którym warto się pochwalić.

Mam nadzieję że ten kanał ruszy wcześniej, tak najpóźniej z początkiem czerwca, choćby z jakimś demo 4K emitowanym w pętli, aby można było spokojnie przetestować odbiorniki.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Szkoda, że to nie będzie na stałe

REMIX
Posty: 39
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 08:34

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: REMIX »

Witam czy testowy mux z Iławy będzie nadawał z większą mocą ,bo przy obecnej mocy 10 kw nie mogę tego muxu odebrać ,w prostej lini mam jakieś około 40 km do nadajnika (masztu)

Zablokowany