Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: jnk »

Po wczorajszych konserwacjach na nadajniku Krynice (Białystok) wszystkie MUXy nadają z jakością ok. 100% poza MUX'em 5 gdzie jakość spadła z ok. 100% przed konserwacjami na obecne ok. 70% na którym nadają program TVP 4K. Zdjęcie parametrów odbioru poniżej. Obrazek

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: prezeswk »

dvbtowiec pisze: 11 czerwca 2021, o 10:59Zgłoś to do supportu Sharp, to babol oprogramowania.
Zgłoszone jakiś czas temu, bo na TVP Kultura HD z MUX5 było tak samo. Serwis sugeruje wysyłkę do nich. Z kolei ja ich proszę, żeby sprawdzili, czy inne Sharpy z serii 40 BL5EA mają taką samą przypadłość, bo jeśli mają, to jest to ewidentnie soft i będę czekał na kolejną aktualizację. Po prostu nie widzę sensu wysyłania telewizora (w zasadzie sprawnego) na serwis, który wgra jeszcze raz najnowsze oprogramowanie, a usterka dalej będzie występować, bo przecież serwisant oprogramowania nie poprawi. No i tak się kręcimy w kółko :lol:

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Kamilx »

@jnk U mnie parametry MUX5 są takie same jak przed konserwacją RTCN Białystok / Krynice. (I co ciekawe lepsze od MUX2)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: ploomba »

dvbtowiec pisze: 9 czerwca 2021, o 08:27 No i mamy pierwsze ujawniające się mankamenty w telewizorach.
Sprawdziłem dziś u rodziców na TCL 43EP
Tak wygląda obraz przy zmianie kanałów

Obrazek

Animowane świecące punkty są rozmyte i wyświetlają ciemne plamy.
Co ciekawe obraz się naprawia po wejściu w ekran główny platformy Android TV i powrotu do oglądania telewizji.

Ale przy każdej zmianie kanałów w tunerze powtórka z rozrywki i znów trzeba wejść w ekran Android TV i powrócić.

Ten sam telewizor na kanałach 4K z tunera satelitarnego działa poprawnie. Ale nie wiem do końca czy parametry emisji są identyczne.
Na TCL 50P615 to samo.

Pomaga wejście w Android TV i wyjście do tv.
Po zmianie kanałów znowu to samo.
Czyli ewidentnie błąd oprogramowania.
Ja już wysłałem maila do supportu TCLa. Proponuję zrobić to samo. W kupie siła.

Obrazek


P. S.
Pamiętam, jak kiedyś do nich pisałem z zapytaniem o modele tv., to twierdzili, że ich priorytetem jest dostarczanie telewizorów najbardziej kompatybilnych z polskimi parametrami emisji (że niby są w 100% zgodne z emisjami w naszym kraju).
Niestety, problemy z artefaktami to drugi problem. Pierwszym jest brak obsługi stacji radiowych w EMI TV przez telewizory TCL. I nic z tym nie robią.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Superowo, czyli na 100% wina softu, mamy już 3 telewizory, różne modele z tą samą usterką.
Ja też już koresponduję.
Wysyłajcie do TCL, niech support ma świadomość że to nie jest usterka konkretnego telewizora. Pojedynczy przypadek mogą tak próbować potraktować. Kilka zgłoszeń z tym samym błędem zupełnie inaczej ustawi rozmowy.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: ploomba »

dvbtowiec pisze: 11 czerwca 2021, o 15:11 Superowo, czyli na 100% wina softu, mamy już 3 telewizory, różne modele z tą samą usterką.
Ja też już koresponduję.
Wysyłajcie do TCL, niech support ma świadomość że to nie jest usterka konkretnego telewizora. Pojedynczy przypadek mogą tak próbować potraktować. Kilka zgłoszeń z tym samym błędem zupełnie inaczej ustawi rozmowy.
Szczerze to powątpiewam, czy polski support cokolwiek z tym zrobi. Mi się wydaje, że softy są globalne i robią je chińczycy.
Do listy błędów tego TCLa mogę dorzucić jeszcze brak przechodzenia uprawnien na kartę w module CI+. Teściowie mają w nim włożony moduł "niebieski" nc+. Niby działa, niby OK, ale co miesiąc czy dwa muszę dymać z modułem do zewnętrznego tunera sat i po 30 sekundach karta załapuje uprawnienia. Dopiero po tej czynności mogę włożyć moduł do TCLa.

Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Awex23 »

Trwają teraz testy kanałów w Dolby Atmos.
Czy tez nie macie dźwięku na centralnym ac4? ac3 jest
Pozostałe kanały grają prawidłowo + komentator w AC4
(mam 5.1.2 wiec górny tył L+P gra jako drugi raz górny przód L+P)

oktan
Posty: 6
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 18:33
Miejscowość: Poznań

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: oktan »

Piękne Dolby Atmos z echem i przydźwiękiem...zastanawiałem się co zepsują. Ciekawe kiedy się połapią i naprawia. A było pisane wcześniej ze z tym audio jest bałagan!

miet55
Posty: 15
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 12:39
Miejscowość: Szubin
Odbiornik: Philips 49PUS7101
Philips 55Oled 865
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
ATX 55 + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: miet55 »

Obraz tragedia, na sat jeszcze gorzej! Tak wygląda kurwizja.

oktan
Posty: 6
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 18:33
Miejscowość: Poznań

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: oktan »

Fakt obraz słaby, audio poprawili tzn bez echa i sygnału testowego oby kanały były poprawnie umiejscowione. Mam wyczuwalny brak synchronizacji obrazu z audio...A studio wyglada jakby było skalowane z HD do UHD. Scenografia tez nie sprzyja kolorystyka oraz „lustrzane” powierzchnie...cepelia ale to kwestia gustu.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: BiTCity »

Na moje oko na TVP Sport obraz bardziej żywy. Aktualnie pokazują Sylwię Dekiert i na TVP Sport opalona, a na TVP4K blada, ale żeby nie było tak wyglądają inni goście czy prowadzący Rafał Patyra.

jerkre
Posty: 64
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: jerkre »

Wszystko mi działa prawidłowo poza brakiem obrazu na Sony KDL - WE665.
Nie wiem gdzie jest błąd.

j@n
Posty: 129
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: j@n »

Obraz ze studia jest prawdopodobnie w 1080i. Do tego niepoprawne kolory, a w okolicy logo kanału duże artefakty. Chyba obecny bitrate to za mało. Zobaczymy na meczach. :)
jerkre pisze: 11 czerwca 2021, o 19:16 Wszystko mi działa prawidłowo poza brakiem obrazu na Sony KDL - WE665.
Nie wiem gdzie jest błąd.
Obawiam się, że ten model z niskiej półki z 2017 nie wspiera 4K. Według specyfikacji Sony:

OBSŁUGA HEVC (TRANSMISJA) Tak (do 1920 x 1080/60p, 10 bitów)
Ostatnio zmieniony 11 czerwca 2021, o 19:28 przez j@n, łącznie zmieniany 1 raz.

miet55
Posty: 15
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 12:39
Miejscowość: Szubin
Odbiornik: Philips 49PUS7101
Philips 55Oled 865
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
ATX 55 + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: miet55 »

Obraz ze studia to wielka tragedia. Przekaz sat to "chińczycy". Wszystko żółte! Myślę, że przekaz z boiska będzie lepszy. Na TVP Sport jest OK!

drozda
Posty: 56
Rejestracja: 30 września 2010, o 21:53

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: drozda »

Studio i wejście z boiska polskich komentatorów to jakaś tragedia. Źle zrobiony upscal. Na OLED c9 jest w dodatku jakiś problem ze wskoczeniem kanału - trzeba wyklikać kilka razy zmianę źródła i dopiero wtedy kanał 4k rusza.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Oglądam ceremonię otwarcia i mi to nie wygląda na upscal. Nie jest źle. Sygnał z boiska nie należy do tvp, więc nie ma co tu zepsuć.
miet55 pisze: 11 czerwca 2021, o 18:15 Obraz tragedia, na sat jeszcze gorzej! Tak wygląda kurwizja.
Wyluzuj człowieku. I ciesz się, że to tvp ma prawa do transmisji.

Jak kiedyś wyłączne prawa do transmisji miał Polsat, to wszystko zakodował, łącznie ze wszystkimi meczami Polaków. Gdy prawa ma tvp, to nie tylko za darmo, ale jeszcze w 4k i hdr. Znamienne.

Awatar użytkownika
mclusky
Posty: 33
Rejestracja: 10 lutego 2013, o 03:15
Odbiornik: Phillips 55PUS7303/12
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa / PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: mclusky »

Ciekawostka: studio TVP i reklamy wszystko jasne i ostre kolory. Potem włączono transmisję ceremonii otwarcia i obraz stał się dużo ciemniejszy. Musiałem specjalnie zmienić tryb HDR z "HDR Naturalny" na "HDR Jaskrawy", by ceremonia i mecz wyglądały dobrze.

Ciekawe czy to TVP namotało coś z transmisją studia w temacie jasności i korekty barw, czy też może Szwajcarzy puścili dziwnie skalibrowany sygnał. ;)

Z pięciu ścieżek Phillips 55PUS7303/12 dźwięk działa mi tylko na pierwszych dwóch Dolby Digital. Na pozostałych oznaczonych jako [AD] jest cisza... Jak były testy na TVP Kultura, to dźwięk AC-4 mi działał. Hmm...

bart412
Posty: 47
Rejestracja: 28 września 2010, o 15:59

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: bart412 »

mclusky pisze: 11 czerwca 2021, o 21:18 Ciekawostka: studio TVP i reklamy wszystko jasne i ostre kolory. Potem włączono transmisję ceremonii otwarcia i obraz stał się dużo ciemniejszy. Musiałem specjalnie zmienić tryb HDR z "HDR Naturalny" na "HDR Jaskrawy", by ceremonia i mecz wyglądały dobrze.

Ciekawe czy to TVP namotało coś z transmisją studia w temacie jasności i korekty barw, czy też może Szwajcarzy puścili dziwnie skalibrowany sygnał. ;)

Z pięciu ścieżek Phillips 55PUS7303/12 dźwięk działa mi tylko na pierwszych dwóch Dolby Digital. Na pozostałych oznaczonych jako [AD] jest cisza... Jak były testy na TVP Kultura, to dźwięk AC-4 mi działał. Hmm...
u mnie z obrazem identyczna sytuacja, ale nawet jak było studio to na tvp sport kolory były jaskrawsze. też Philips

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: MarioPL »

Nawet bez 4K, zauważyłem ten skok w jakości obrazu. Momentalnie kiedy pojawił się obraz ze stadionu, wszystko się stało sinokoperkowe... choć teraz wydaje się, że jest normalnie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

mclusky pisze: 11 czerwca 2021, o 21:18 Z pięciu ścieżek Phillips 55PUS7303/12 dźwięk działa mi tylko na pierwszych dwóch Dolby Digital. Na pozostałych oznaczonych jako [AD] jest cisza... Jak były testy na TVP Kultura, to dźwięk AC-4 mi działał. Hmm...
U mnie na LG dźwięk jest na wszystkich sześciu ścieżkach.
Na audiodeskrypcji czwartej jest inny komentator, na piątej Angielski oczywiście po Angielsku i bez komentatora ostatnia z dźwiękiem tylko ze stadionu, reszta tzn. pierwsza, drugą i trzecia ten sam komentator.

Zablokowany