MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: wsz »

Niby tak, ale czy sprzęt mobilny może deszyfrować transmisje zakodowane tak jak teraz?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

A to już inna inszość :) Chyba dobrze wszyscy wiemy że nie i że kiedyś były sprzedane takie małe zewnętrzne dekodery mobilne.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

wsz pisze: 2 lipca 2021, o 10:32 Niby tak, ale czy sprzęt mobilny może deszyfrować transmisje zakodowane tak jak teraz?
Z tego co wiem, to żaden z dekoderów Polsatu (do tv mobilnej) nie obsługuje kodeka i tej rozdzielczości. I tak naprawdę, to tylko jeden był mobilny.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Ale cały czas mowa o Polsat News HD HEVC?
To żaden nie musi, bo to jest test i wątpię aby ten test pod urządzenia mobilne robiono, a raczej pod przyszłą emisję stacjonarną Wydarzenia 24.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: wsz »

Była mowa o przyszłym użyciu MUX-4 i czemu testują niestandardowe formaty.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Bo nie ma zakazu robienia takich testów :)
Żeby nie było że bronię taką formę przekazu, ale staram się zrozumieć. Jako odbiorcy możemy mieć słuszne uwagi że nie działa na wielu odbiornikach, ale w testach to jest dopuszczalne. Testy nie dają gwarancji odbioru, mają coś wykazać. Co, to już wie tylko sam nadawca.
ObywatelDVB-T pisze: 2 lipca 2021, o 07:56 A czy na TVP 4K też masz poprawnie zsynchronizowany dźwięk na tym Sony?
Uciekło mi Twoje pytanie.
Na TVP 4K przeważnie jest OK, choć czasem także widzę mały rozjazd.
Co do Polsat News HD Hevc, to wczoraj wieczorem zauważyłem ten sam objaw, który opisał jeden kolega stronę wcześniej. Po zmianie kanału spory rozjazd, z biegiem czasu coraz mniejszy. Bez liczenia z głowy szacuję po ok minucie prawie idealnie i niezauważalnie.
Natomiast przed południem gdy opisywaliśmy problemy z brakiem synchronizacji, porównywałem TCL i Sony. Na TCL rozjazd, na Sony zgrane.

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: sawo »

Odbiór PN HD na odbiorniku Philips prawidłowy.
Jeśli chodzi o odbiór kodowanych naziemnych programów to nie ma możliwości ich odbioru na niezależnym odbiorniku lub tunerze.
Moduł CAM CI+ CP jest przeznaczony tylko na kanały satelitarne. Trzeba zakupić dedykowany dekoder od CP do odbioru zakodowanych naziemnych kanałów.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Na niektórych tanich tunerach obraz i dźwięk niemal idealnie równo, ale EPG przy przełączaniu kanałów jest nieprawidłowe. Jednak gdy wejdziemy klawiszem EPG do przewodnika, to informacje są wyświetlane prawidłowo.

Tunery na Linux - nie zauważyłem żadnych problemów z odbiorem Polsat News HD HEVC.

j@n
Posty: 129
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: j@n »

modulator pisze: 1 lipca 2021, o 22:23 Octagon SF8008 - widzi jako 1920x540x50i, wyświetla poprawnie (ale wygląda to gorzej niż 1080i).
Stream z octagona w VLC - rozciągnięty (MPC-HC podobnie).
Testy DVB-T2 Polsatu również nadają w tej egzotycznej rozdzielczości. Nazywam ją egzotyczną z prostego powodu:

HEVC nie obsługuje przeplotu. Po prostu - nie obsługuje i kropka.

Ale zgodnie z informacjami na stronie

https://www.ramugedia.com/interlace-support-in-hevc

można to obejść. Wystarczy nadawać materiał w rozdzielczości 1920x540. Z punktu widzenie dekodera HEVC będzie to materiał bez przeplotu z 50 klatkami na sekundę. Natomiast ustawienie flag general_interlaced_source_flag=1 i general_progressive_source_flag=0 ma sygnalizować odbiornikowi, że ten progresywny materiał to tak naprawdę materiał z przeplotem, który należy rozciągnąć w pionie do formatu 16:9. Stąd - niektóre (większość?) odbiorników telewizyjnych i STB wyświetla taki materiał w ogólności poprawnie, natomiast wszelkie aplikacje komputerowe jak VLC wyświetlają nieprawidłowo.

Nie zmienia to faktu, że taki sposób nadawania to pewne "nagięcie" standardu. Brak obsługi tych dodatkowych flag w ffmpeg (a więc i VLC) został już wcześniej zauważony:

https://stackoverflow.com/questions/650 ... peg-or-vlc

Dlatego cieszę się, że przynajmniej Emitel i TVP zdecydowały się nadawać w 100% zgodnie ze standardem, dodatkowo uzyskując znaczny wzrost jakości względem obecnego 1080i.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: wsz »

Dzięki za fachowe wyjaśnienie. Jeśli te flagi są dopuszczalne dla HEVC, to powinny być zaimplementowane i może można przekonywać producentów do poprawek.

Teraz jest dla mnie jasne dlaczego mój TV podaje 1080i chociaż transmitowane jest 540p. Z drugiej strony może lepiej by wyglądał obraz z prawdziwym 1080p i 8 bitami na kolor niż te 10 bitów i 540p. Ciekawe czy te 10 bitów niesie naprawdę informację na wszystkich bitach? Nie zdziwię się jeśli tylko na ośmiu. Nie widzę różnicy na korzyść w jakości kolorów dla Polsatów HD i pozostałych stacji HD na OLEDzie.

Może to tak jak obecnie z Dolby Vision - teoretycznie 12 bitów - tyle, że obecne panele wyświetlaczy są 10. bitowe. No ale tam jest rezerwa na przyszłość i nadają w nim tylko dla pełnej rozdzielczości 4k np. w Netflixie.

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Szymon_Zy »

Ja się rozjazomw dźwięku nie dziwię:
parser: DVB-T Network/562MHz/Polsat News HD HEVC: HEVC @ #481: DTS and PCR diff is very big (3177275068)

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: kasper93 »

W sumie to nie przejmowałbym się niczym, na tę chwilę te testy Polsatu mają bezsensowne parametry. Polsat News ma 10-bit, ale bez oznaczonej przestrzeni kolorów, standardowo jest to BT.709, więc nie ma potrzeby 10-bitów. Przeplot z HEVC, kanały w tych samych PMT, timinigi ramek rozwalone. Może testują na razie pipeline nadawania, bo ten obraz, który przepychają to zdecydowanie będzie zmieniony.

TVP 4K ma BT.2020 z HLG więc jak najbardziej tam zobaczysz różnicę.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: radiodarek »

Jestem pod wrażeniem jakości obrazu. Nie sądziłem, że w tym muxie można jeszcze zmieścić program i to w jakości prawie hd. Zachowując w stanie nienaruszonym kodowaną część komercyjną. Aktualnie dźwięk jest prawidłowo zsynchronizowany. TV Philips radzi sobie wyśmienicie z takimi parametrami emisji. Brawo za pomysłowość.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Oj czy w stanie nienaruszonym, to mam duże wątpliwości.
Jeśli test zajmuje 3Mb, to gdzieś trzeba było uszczuplić.
Nie znam nikogo kto ma ofertę płatną z tego MUX, ale mam przekonanie graniczące z pewnością, że jakość pozostałych kanałów spadła.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: radiodarek »

Nie chce mi się wierzyć, żeby pogorszyli jakość kodowanych kanałów za które dodatkowo płacą ludzie. Kiedyś miałem dostęp do tej oferty i już wtedy była marnej jakości. Gdyby jeszcze bardziej przycieli bitrate to myślę że byłoby to już nieakceptowalne dla większości abonentów. A to by oznaczało masową, uzasadnioną rezygnację z oferty. :shock:

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

Jacy ludzie? Nikt z tego nie korzysta. Zresztą, każda koncepcja telewizji na telefonie upadła, nawet dvb-h, która była do tego przeznaczona.

Dvb-t w ogóle się nie nadaje do odbioru mobilnego i zresztą nikt nie chce telewizji na komórce.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: radiodarek »

Rozumiem, że filantrop Zygmunt nadaje dla samego nadawania. Zamiast palić pieniędzmi w piecu przepuszcza je przez nadajniki. Człowieku to jest biznes i nikt do tego nie będzie dokładał. :D

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: piotrek2802 »

W moim tunerze VU+ sOlo 4 K mam problem z Polsat News HEVC - jest dźwięk a nie ma obrazu...Taka sytuacja jest w mux-4 naziemnej i i tak samo bez obrazu z satelity Eutelsat 33 st. gdzie ten kanał jest odkodowany....

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: kasper93 »

radiodarek pisze: 2 lipca 2021, o 18:13Nie sądziłem, że w tym muxie można jeszcze zmieścić program i to w jakości prawie hd. Zachowując w stanie nienaruszonym kodowaną część komercyjną.
To dobrze sądziłeś, nie można. Ten kanał ma stałe 3Mb/s samego video. To jest 13% pojemności całego MUX, nie wyczarowali tej przestrzeni znikąd, więc oczywistym jest, że inne programy dostały po tyłku. Zresztą ten MUX zawsze był przepakowany i ze słabą jakością. Teraz tam kanały mają 800kb/s video... to nie będzie dobrze wyglądać nawet dla SD.
radiodarek pisze: 2 lipca 2021, o 18:13Aktualnie dźwięk jest prawidłowo zsynchronizowany. TV Philips radzi sobie wyśmienicie z takimi parametrami emisji. Brawo za pomysłowość.
PTS dla audio i video jest rozjechany o jakieś 10h, nie da się tego zsynchronizować. Oczywiście oba streamy lecą sobie obok siebie, i może się przez przypadek zdarzyć, że się zbiegną, ale zdecydowanie nie jest to synchronizowane przez odtwarzacz...
piotrek2802 pisze: 3 lipca 2021, o 00:08 W moim tunerze VU+ sOlo 4 K mam problem z Polsat News HEVC - jest dźwięk a nie ma obrazu...Taka sytuacja jest w mux-4 naziemnej i i tak samo bez obrazu z satelity Eutelsat 33 st. gdzie ten kanał jest odkodowany....
Tak, dokładnie to co napisałem wyżej. PTS są zwalone. W zależności od implementacji odtwarzacza może lecieć audio i video obok siebie (bez synchronizacji), może lecieć samo audio, albo samo video. Muszą to naprawić i tyle.
radiodarek pisze: 2 lipca 2021, o 21:47 Rozumiem, że filantrop Zygmunt nadaje dla samego nadawania. Zamiast palić pieniędzmi w piecu przepuszcza je przez nadajniki. Człowieku to jest biznes i nikt do tego nie będzie dokładał. :D
Dokładnie tak, to jest kontrola rynku i poszerzanie dostępności swoich kanałów. Szczerze wątpię, że zarabia na MUX-4, pewnie dopłacają do tego grubą kasę, ale celem jest zdobycie tych 5 osób, które będą oglądały reklamy na ich kanałach. Sam fakt posiadania ogólnopolskiego MUXa jest bardzo lukratywny.
Ostatnio zmieniony 3 lipca 2021, o 01:00 przez kasper93, łącznie zmieniany 1 raz.

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Mateusz »

radiodarek pisze: 2 lipca 2021, o 21:47 Rozumiem, że filantrop Zygmunt nadaje dla samego nadawania. Zamiast palić pieniędzmi w piecu przepuszcza je przez nadajniki. Człowieku to jest biznes i nikt do tego nie będzie dokładał. :D
Tak, nadaje dla samego nadawania. Pali "pieniędzmi" w piecu i przepuszcza je przez nadajniki (skądinąd nie przypadkiem nie wolno niszczyć gotówki). Bo zasoby są ograniczone, rynek jest regulowany, są bardzo duże bariery wejścia. I w takich warunkach opłaca się znajdującym na rynku graczom te bariery wzmacniać. Z tego samego powodu RMF czy Eurozet bojkotują DAB+.

To samo robi z zasobami 1800 MHz Polkomtela, 2600 MHz FDD, przez paręnaście lat 2600 MHz TDD Aero2, formalnie "spalił" jeden blok 800 MHz po Sferii, podbijając cenę konkurencji. Skupił wiele częstotliwości za relatywnie niską cenę, a konkurencja musi teraz za miliardy dogęszczać siatkę stacji bazowych, bo brakuje im częstotliwości. Jeżeli jakiegoś zasobu nie ma możliwości lub nie opłaca się wykorzystywać, to je po prostu blokuje wykorzystując je jedynie przy 5-10% lokalizacji.

To jest jego schemat działania, który wykorzystuje przez prawie 30 lat w biznesie i warto to w końcu zauważyć. A nie, że w jego interesie blokuje się aukcję 5G, gdzie wiadomo, że tylko on ma zasoby.

Zablokowany