MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
puszczyk076
Posty: 9
Rejestracja: 10 lipca 2021, o 19:16
Miejscowość: suszczy borek
Odbiornik: esperanza 101
Instalacja antenowa: wlasna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bialystok/Krynice

Re: MUX-8

Post autor: puszczyk076 »

eter pisze: 13 lipca 2021, o 00:19 MUX8 to niestety, ale zupełnie nie trafiony pomysł.
Niby daleka propagacja sygnału i wobec tego mniejsze moce.
Jednak tak bardzo mniejsze, że sygnał nie dosyć, że w polaryzacji pionowej to jeszcze bardzo lichy w lokacjach, gdzie niby ma być dobry.
Poza tym, jest bardzo zmienny, potrafi godzinami odbierać prawidłowo, żeby na drugi dzień zupełnie siąść, ze względów pogodowych czy innych.
no i wlasnie sie tak dzieje...brak sygnalu na kanale 8-mym z Krynic a wczoraj odbior bez zarzutu

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX-8

Post autor: Kamilx »

@puszczyk076 Od dziś do piątku MUX8 z Krynic w godzinach 8-18 nadawany jest ze zmniejszoną mocą. (tak jak od 4 maja do 11 czerwca) -> https://emi.emitel.pl/plan_www/
Podobnie, jak przy poprzednich pracach na maszcie, u mnie moc sygnału spadła z 94% do 78%, a jakość z 100% do 70%.

puszczyk076
Posty: 9
Rejestracja: 10 lipca 2021, o 19:16
Miejscowość: suszczy borek
Odbiornik: esperanza 101
Instalacja antenowa: wlasna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bialystok/Krynice

Re: MUX-8

Post autor: puszczyk076 »

Kamilx pisze: 13 lipca 2021, o 16:07 @puszczyk076 Od dziś do piątku MUX8 z Krynic w godzinach 8-18 nadawany jest ze zmniejszoną mocą. (tak jak od 4 maja do 11 czerwca) -> https://emi.emitel.pl/plan_www/
Podobnie, jak przy poprzednich pracach na maszcie, u mnie moc sygnału spadła z 94% do 78%, a jakość z 100% do 70%.
Dzieki za info byc moze po zakonczeniu prac zwieksza moc sygnalu

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Tak czy inaczej, nie było dobre to rozwiązanie zwłaszcza, że niby ze względu na brak miejsca w paśmie UHF.
A jednak, z tego co widać odpalili MUX5 i Polsat na UHF i miejsce jakoś się znalazło... więc nie do końca było to prawdą z tym ograniczonym pasmem.
Mogliby trochę więcej dmuchnąć w te biedne nadajniki, może byłoby go można odbierać stabilniej.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

Wiadomo coś o zwiększeniu mocy MUX 8 ?

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-8

Post autor: pasjonat »

A będzie mux8 w hevc/ 50 k/s ?
Kanały SD się ogląda bardzo źle, oczy i uszy bolą i jeszcze ten dźwięk brrr

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Dźwięk to najgorszy ma TVP Info...stacja, gdzie często mają taką jakość, że tylko wzbudzają się głośniki w telewizorze i nie mówię tutaj o przekazach poprzez SKYPA, ale ze studia - od początku tej stacji mają duże szumy i kiepskie pasmo.
A co do zwiększenia mocy MUXU 8 - to raczej trzeba o tym zapomnieć.
Nikt właściwie na to nie naciska, ponieważ mało w ogóle kto ten MUX odbiera a jeśli już to tak niestabilnie, że sobie odpuszcza.
Sytuacja taka, że odbieram MUX 8 ze Śnieżnych Kotłów, które są moim nadajnikiem bardzo kiepsko a równocześnie z dalekiego nadajnika z podobną, czyli kiepską jakością świadczą o tym, że moce tych nadajników są bardzo źle dobrane (na pewno za małe).

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: MUX-8

Post autor: Dobrycel »

Dziwne bo u mnie jest wszystko ok ;) Jaki masz telewizor?
Za to nie mogę zdzierżyć Polsat News. Nie idzie patrzeć. Coś nie tak w tym obrazie. Razi w oczy.

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: MUX-8

Post autor: mathey »

Dobrycel pisze: 5 sierpnia 2021, o 12:19 Dziwne bo u mnie jest wszystko ok ;) Jaki masz telewizor?
Za to nie mogę zdzierżyć Polsat News. Nie idzie patrzeć. Coś nie tak w tym obrazie. Razi w oczy.
Polsat News od kiedy leci w HD to jest straszny przeplot w obrazie (takie jest video), który idzie chyba i tak w 1080p (czyli taki sztuczny przeplot w obrazie, który nie powinien go mieć - winne jest pewnie źródło sygnału u nadawcy). Mnie też to wkurza, wersja SD może była słabsza jakość ale nie wkurzało to tak strasznie jak się oglądało.

EDIT:
A tak na marginesie, to zły czas jest na serwerze forum ustawiony, o godzinę późni.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Dobrycel pisze: 5 sierpnia 2021, o 12:19 Dziwne bo u mnie jest wszystko ok ;) Jaki masz telewizor?
Za to nie mogę zdzierżyć Polsat News. Nie idzie patrzeć. Coś nie tak w tym obrazie. Razi w oczy.
Na telewizorze z górnej półki możesz tego nie słyszeć....ja mam zwykłego taniego Philipsa.
Jednak dźwięk TVP Info porównywałem na wielu innych telewizorach i oczywiście, czym bardziej większy z lepszymi głośnikami zamiast malutkich piszczałeczek jest to mniej odczuwalne...ale jednak, dźwięk od samego początku jak wystartowało TVP Info mają kulawy.
Sprawdzałem na słuchawkach i słychać tę marną jakość jeszcze bardziej.
PN ma oprócz przeplotu również większą jasność i kontrast obrazu.
Oglądam go na tunerze z wadą przejaskrawionej bieli i na PN widać, że mają ustawioną większą jaskrawość obrazu w stosunku do innych stacji...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

Czy nie jest tak że pasmo VHF idzie pod DAB i UE nakazała Polsce zwolnić to pasmo z NTC ?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-8

Post autor: blockbuster »

Pierwsze słyszę. Można prosić o źródło tych "rewelacji" :?:
Obecny plan zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 174-230 MHz w którym przewidziano w tym paśmie trzy multipleksy
DAB+ i jeden DVB-T/T2 obowiązuje od paru lat i nie słyszałem by były jakieś projekty jego zmiany.
Taki podział (trzy radiowe i jeden tv) ustalono na GE-06 a że inne kraje wykorzystują pasmo VHF w większości dla DAB wynika z różnych powodów. Np. w Czechach zrezygnowano z emisji telewizyjnej na rzecz kolejnego multipleksu DAB, ze względów czysto ekonomicznych. Z tego co pamiętam, emisja DVB-T w tym paśmie była by zbyt kosztowna, gdyż taki a nie inny podział kanałowy (szczególnie dla obszarów Czech sąsiadujących z krajami ościennymi) ustalony na GE-06 wymuszał by stosowanie dodatkowych systemów antenowych a czasem także nowych obiektów.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

Jakieś stare artykuły czytałem że w Polsce przeznaczamy VHF na DAB i dlatego się zapytuje jak to z tym jest.
https://www.sat-charts.eu/artykul,2092, ... -VHF).html

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Nikt tam chyba raczej nie będzie zbytnio płakał po tym poronionym MUXIe, kiedy w jeden dzień odbiera dobrze, żeby w drugi mieć fochy i nie odbierać w ogóle.
Od samego początku była to nietrafiona inwestycja, słabe moce, pionowa polaryzacja....to nie analog, kiedy taka Ślęża dmuchała na 12 kanale z mocą 100 KW.
Wówczas to pasmo miało sens dla TV.
Dzisiaj z mocą 120 kW nadają w analogu stacje radiowe z tego nadajnika....a MUX8 16 kW, przecież to śmiech na sali.
Jakby nie patrząc na mniejsze wymagania sygnału cyfrowego do nadawanej mocy, to jednak chyba niedoszacowali mocy nadajników MUXa 8.
Ze Śnieżnych Kotłów nadają z mocą 8 kW...., na prawdę to jest odpowiednia moc?
Kiedy MUXy na UHF zmniejszyli mocami o połowę...a tutaj nadają z jakąś miernotą 8 kW.
To nie może odbierać dobrze wszędzie tam, gdzie dobrze odbierają pozostałe Muxy z tego nadajnika.
Już MUX3 na 24 kanale z mocą 100 kW pokazuje, że jest bardziej kapryśny od pozostałych nadawanych na wyższych częstotliwościach.
Niby fizyka nie kłamie i czym wyższe pasmo powinno być lepiej....jednak w rzeczywistości jest odwrotnie i te nadawane na wyższych są mniej wrażliwe na zakłócenia.
Więc, albo coś nie doszacowano prawidłowo, albo fizyka nie jest taka prosta i przewidywalna jak się wydawało w przypadku emisji analogowych.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

Poniżej podział pasma VHF - cyfrowy (DVB-T i T-DAB) oraz analogowy.
Jak widać, "cyfrowe" częstotliwości telewizyjne różnią się od radiowych, więc nie ma potrzeby likwidacji mux-8.

Obrazek

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-8

Post autor: blockbuster »

MUX-8 ma rezerwacje częstotliwości co najmniej do 2025r. Ciekawe tylko czy w przyszłym roku też przejdą na DVB-T2?
Plan zagospodarowania częstotliwości dla tego pasma nie wyklucza ewentualnej, przyszłej emisji w DVB-T2 ale decyzja rezerwacyjna dla MUX-8 jeszcze nie została pod tym kątem zmieniona, więc w sumie nie wiadomo.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@eter bez przesady.
Moce nadawcze mogą być mniejsze zwłaszcza tam gdzie jest polaryzacja pionowa.

Ja już to parę razy pisałem. Mamy deficyt częstotliwości naziemnych dla telewizji cyfrowej, a równocześnie rosną wymagania - HD, 4K.
Każda dodatkowa częstotliwość jest na wagę złota, nawet kosztem tego że kilka procent ludności będzie poza zasięgiem.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Czy ja wiem......jakoś zmieścił się MUX5 i ogólnopolski MUX4...więc, pewnie MUX8 też dałoby radę nadawać w UHF, skoro "slot" MUX5 zwolni się po przejściu na Hevc, czyli będzie MUXEM3 z powrotem.
A jeśli nadają na VHF to mogliby trochę więcej dmuchnąć z nadajników, bo to nie jest tak jak piszesz, że tylko garstka jest pozbawiona odbioru.
Poza tym, nic na nim w sumie nie ma.
Pewnie niestety Kurski wypcha z powrotem na ten MUX TVP Kulturę...dobrze, że powróciła na MUX5 na razie.
Ja tak szacuję, że ci którzy odbierają naziemną...to MUX8 odbiera pewnie jakieś 50 procent a to nie jest kilka procent bez zasięgu.
Bo chyba nie sądzisz, że MUX8 odbiera 90% ludności...nie ma, aż tak dobrze.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

MUX5 nie zostanie zwolniony.
Już jest decyzja że dostanie go TVP jako drugi po MUX3.

Z kolei MUX6 może być jako kolejny kodowany.

I cały asortyment wykorzystany. Od początku była mowa że w paśmie UHF są tylko dwa dodatkowe wolne MUX'y, oznaczone jako 5 i 6.
Na MUX8 w paśmie UHF nie ma już zatem miejsca.

I nie zgadzam się że nic w nim nie ma.
METRO, Zoom, WP mają całkiem fajnie pozycje programowe.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: Ramirez »

eter pisze: 23 sierpnia 2021, o 16:58 Nikt tam chyba raczej nie będzie zbytnio płakał po tym poronionym MUXIe, kiedy w jeden dzień odbiera dobrze, żeby w drugi mieć fochy i nie odbierać w ogóle.
Od samego początku była to nietrafiona inwestycja, słabe moce, pionowa polaryzacja....to nie analog, kiedy taka Ślęża dmuchała na 12 kanale z mocą 100 KW.
Wówczas to pasmo miało sens dla TV.
Dzisiaj z mocą 120 kW nadają w analogu stacje radiowe z tego nadajnika....a MUX8 16 kW, przecież to śmiech na sali.
Jakby nie patrząc na mniejsze wymagania sygnału cyfrowego do nadawanej mocy, to jednak chyba niedoszacowali mocy nadajników MUXa 8.
Ze Śnieżnych Kotłów nadają z mocą 8 kW...., na prawdę to jest odpowiednia moc?
Kiedy MUXy na UHF zmniejszyli mocami o połowę...a tutaj nadają z jakąś miernotą 8 kW.
To nie może odbierać dobrze wszędzie tam, gdzie dobrze odbierają pozostałe Muxy z tego nadajnika.
Już MUX3 na 24 kanale z mocą 100 kW pokazuje, że jest bardziej kapryśny od pozostałych nadawanych na wyższych częstotliwościach.
Niby fizyka nie kłamie i czym wyższe pasmo powinno być lepiej....jednak w rzeczywistości jest odwrotnie i te nadawane na wyższych są mniej wrażliwe na zakłócenia.
Więc, albo coś nie doszacowano prawidłowo, albo fizyka nie jest taka prosta i przewidywalna jak się wydawało w przypadku emisji analogowych.

To kup sobie antenę VHF z pionowa polaryzacją to odbierzesz a nie płaczesz bezpodstawnie. Na antenie combo vhf/uhf ze Ślęży z odległości 35 kilometrów mam sygnał MUX8 nawet lepszy od MUX na UHF. Nic nie ginie, nie mam zakłóceń. Jest stabilne 33-34 dB, na MUX1,2,3 mam 31-32 dB a na MUX5 najsłabszy sygnał ok 29-31 dB

Zablokowany