DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Po odwiedzinach w domu potwierdzam: wszystkie 3 TVP na kanale 42 nadają z tymi samymi parametrami strumienia.
MUX2 nie pozbawi Podkarpacia sygnału cyfrowego: niby mniejsza moc, ale z tego co technicy piszą, to negatywnie w płynie tylko na graniczne obszary aktualnego odbioru.
Inną kwestią jest ilość odbieranych kanałów. Nie wiadomo co się stanie z obecnie nadawanymi kanałami TVP na kanale 42. Z tego co pozbierałem ze starych i niedoszłych przydziałów kanałów dla Suchej Góry to wygląda to tak:
MUX1 ma być na 52(przejściowo niedoszła paczka leci na 42)
MUX2 ma być na 32(przejściowo na 61)
MUX3 ma być na zwolnionym 29 - aktualnie analog TVP2
Więc MUX2 wskakjuje na wolny kanał - nieużywany dotychczas w tym rejonie. Wolną chwilą zrobie fotkę dachu jasielskiej kablówki - zobaczycie ładnie skierowane anteny kierunkowe na Suchą Górę :] Co TVP zrobi z aktualnym przedłużeniem przedłużenia pozwolenia na kanał 42 ważnym do końca października/listopada(już tyle tych przedłużeń było, że człowiek nie ogarnia tematu) to tylko oni wiedzą - równie dobrze mogliby trzaskać na kanale 42 MUX3 od razu z SG, zamiast lokalnie z Baranówki - ale kasa i jeszcze raz kasa, tylko co zrobią lokalne kablówki jeśli 42 wyłączą i zostaną bez dosyłu TV Rzeszów?
Nie wiem jaka jest finansowa różnica w nadawaniu MUX3 z baranówki lokalnie, a z Suchej Góry - czy aż taka duża - aż tak więcej prądu idzie. SG i tak pod dosył miała zostać przygotowana(światłowód awaryjny itp). Więc dla TVP nadawanie z Baranówki i SG to jedna cena. Chyba, że otwarcie powiedzą - sorry cena za nadawanie jedna ale platformy nam kasę obetną z reemisji w najtańszych pakietach, chociaż sami w MUX2 pojawią się w Grudniu.
Gdzie tu logika - jak TVP Sport i HD wypadło z MUX3.
Założe się o bukiet róż dla prezes UKE, że oni by nie robili problemów, gdyby tylko TVP chciała MUX3 zapodać na 42 kanale z SG zamiast Baranówki.
2 tygodnie walczyłem na infolinii o aktywację modułu CAM PrePAID Polsatu- kupiony we wrześniu z powodu siatkówki i żeby ten kanał mieć do momentu grudniowego startu - teraz patrzę cena modułu u dystrybutorów 2x tyle co we wrześniu płaciłem czyli 400zł - z powodu informacji, że CP rezygnuje ze sprzedarzy CAM-ów. Za to TnK HD odwrotnie - może człowiek się skusi dla tych kilku kanałów HD, w zależności od tego co podzieje się na koniec roku z SG.
Nic tylko brzydkie słowa powpisywać na zakończenie.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Drekan »

Kafar pisze:Inną kwestią jest ilość odbieranych kanałów. Nie wiadomo co się stanie z obecnie nadawanymi kanałami TVP na kanale 42.
Co TVP zrobi z aktualnym przedłużeniem przedłużenia pozwolenia na kanał 42 ważnym do końca października/listopada(już tyle tych przedłużeń było, że człowiek nie ogarnia tematu) to tylko oni wiedzą - równie dobrze mogliby trzaskać na kanale 42 MUX3 od razu z SG, zamiast lokalnie z Baranówki - ale kasa i jeszcze raz kasa, tylko co zrobią lokalne kablówki jeśli 42 wyłączą i zostaną bez dosyłu TV Rzeszów?
Dziwię się TVP. :o

Przecież 3 MUX REG ma nadawać 5 stacji, a taką ilość można zmieścić i w MPEG2. To jaki sens ma wyłączać Suchą Górę i przygotowywać już teraz Baranaówkę do nadawania DVB-T. Skoro UKE przymyka oko na niezgodny standard i Sucha Góra (podobnie jak Skrzyczne) jest przygotowana już do nadawania, to lepiej dalej wykorzystywać sprzęt do MPEG2 i nadawać 3 MUX REG tymczasowo z Suchej Góry (większy zasięg niż Baranówki). :)

Na start 1 multipleksu sobie jeszcze długo poczekamy, bo wybór aktywnego operatora 1 multipleksu, uzależniony jest od przyjęcia ustawy medialnej (a to jeszcze potrwa). A tak do jego startu można skorzystać z tego, że obiekt ten już nadaje i tylko uzupełnić jego zawartość o 2 stacje TVP Kultura i TVP Historia. Gdy już 1 multipleks ruszy, to można dopiero wtedy przenieść nadawanie na Baranówkę. Może ktoś w TVP do tego czasu wpadnie na pomysł by wyłączyć któryś z analogowych nadajników i zwolnioną częstotliwość przeznaczyć na 3 MUX REG z Suchej Góry. ;)

Ale jak większość dalszych kroków związanych z NTC i ten zależy od postawy TVP. A ta jak zwykle pozostaje do końca wielką niewiadomą. :evil:

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

Mieszkam w Nowej Dębie w województwie podkarpackim, mam pytanie jak ja w przyszłości mam odbierać telewizję DVB-T gdy np. MUX-3 będzie nadawał z Rzeszowa/Baranówka z mocą 0,5 kW? Do Rzeszowa mam 55 km, więc raczej sygnał do mnie nie dojdzie. Obawiam się że też będę miał problem odebrać MUX-2 który ma nadawać z mocą 10 kW? Jak to się ma do pokrycia całego obszaru województwa?

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Zalezy jak wysoko mieszkasz i czy w profilu coś blisko twojej lokalizacji przesłania. Jeszcze 4 dni ładnej pogody - dobry kierunkowy ATX i wzmacniacz LNA-177 i zobaczysz jak obecny sygnał z SG odbierasz. Z Nowej Dęby SG i Baranówka to mniej więcej jeden kierunek - 10-15 stopni różnicy.

Wstawiam obiecane foto dachu jasielskiej kablówki:
http://img839.imageshack.us/img839/2884/p1000868r.jpg

Dobrze widać kierunkowe skierowane w kierunku Suchej góry - jedna tylko dziwnie na południe skręca. Ciekawe czy dla nich zostawią jakoś ten sygnał co teraz na 42 kanale leci z 3xTVP.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

Kafar pisze:Co TVP zrobi z aktualnym przedłużeniem przedłużenia pozwolenia na kanał 42 ważnym do końca października/listopada(już tyle tych przedłużeń było, że człowiek nie ogarnia tematu) to tylko oni wiedzą - równie dobrze mogliby trzaskać na kanale 42 MUX3 od razu z SG, zamiast lokalnie z Baranówki - ale kasa i jeszcze raz kasa, tylko co zrobią lokalne kablówki jeśli 42 wyłączą i zostaną bez dosyłu TV Rzeszów?
Moje pytanie czy dziś już nie nadają z Suchej Góry?? Bo nie miałem odbioru od rana i myślałem że może antena się przestawiła.... Kręce, kręce i nic....

Pzdr;)

sw6
Posty: 32
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 15:11
Miejscowość: RJS
Odbiornik: philips 7334
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów / Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: sw6 »

wszystko po staremu narazie

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Przecin »

Nadajniki na Suchej Górze. Zdjęcie zrobione podczas uroczystego uruchomienia nadajnika dvb-t w kwietniu 2004 roku :!:

Obrazek

Po lewej - nadajniki analogowe, po prawej - nadajnik cyfrowy.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

Jaka ma być "DOCELOWA" moc nadajnika Rzeszów/ Baranówka MUX-3

Awatar użytkownika
Ravaek
Posty: 50
Rejestracja: 5 lipca 2010, o 20:16
Odbiornik: Karta telewizyjna DVB-T
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w oknie na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Ravaek »

@Przecin dzięki za zdjęcie :)

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

bogdanzieba pisze:Jaka ma być "DOCELOWA" moc nadajnika Rzeszów/ Baranówka MUX-3
Według:

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

ERP 500W.
Martinez1989 pisze: Moje pytanie czy dziś już nie nadają z Suchej Góry?? Bo nie miałem odbioru od rana i myślałem że może antena się przestawiła.... Kręce, kręce i nic....
Pzdr;)
Nadają bez zmian, mimo iż do końca października chyba przedłużenie było. Ale strasznie silny Halny szaleje - więc musisz antenę sprawdzić, u nas dla odmiany satelitą szarpnie czasami od tego wiatru - talerz 120x110cm(czasza na południe, wiatr z południa więc ma w konkretną powierzchnie uderzać podmuch), a DVB-T bez zacięć dla odmiany.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

Martinez1989 pisze: Moje pytanie czy dziś już nie nadają z Suchej Góry?? Bo nie miałem odbioru od rana i myślałem że może antena się przestawiła.... Kręce, kręce i nic....
Pzdr;)
Nadają bez zmian, mimo iż do końca października chyba przedłużenie było. Ale strasznie silny Halny szaleje - więc musisz antenę sprawdzić, u nas dla odmiany satelitą szarpnie czasami od tego wiatru - talerz 120x110cm(czasza na południe, wiatr z południa więc ma w konkretną powierzchnie uderzać podmuch), a DVB-T bez zacięć dla odmiany.[/quote]


Dzięki Za odp. ale zauważyłem, że teraz jest obraz (mała pikselioza) a w dzień obrazu nie ma.... W nocy i wcześnie rano obraz jest. A w dzień nie. Dlaczego??

Pzdr

Awatar użytkownika
Ravaek
Posty: 50
Rejestracja: 5 lipca 2010, o 20:16
Odbiornik: Karta telewizyjna DVB-T
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w oknie na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Ravaek »

Z tego co mi się wydaje to w nocy raczej jest czystsze niebo (mniejsze zachmurzenie) i to może mieć wpływ na lepszy odbiór, ale nie jestem pewien. ;)

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bogdan G. »

Martinez1989 pisze: ale zauważyłem, że teraz jest obraz (mała pikselioza) a w dzień obrazu nie ma.... W nocy i wcześnie rano obraz jest. A w dzień nie. Dlaczego??
Najwyraźniej krzywizna Ziemi bądź wzniesienia ograniczają zasięg . Po zachodzie słońca w wyniku zmian temperatury fale radiowe są " przyginane " w kierunku ziemi co zwiększa obszar dobrego odbioru .

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

Bogdan G. pisze:
Martinez1989 pisze: ale zauważyłem, że teraz jest obraz (mała pikselioza) a w dzień obrazu nie ma.... W nocy i wcześnie rano obraz jest. A w dzień nie. Dlaczego??
Najwyraźniej krzywizna Ziemi bądź wzniesienia ograniczają zasięg . Po zachodzie słońca w wyniku zmian temperatury fale radiowe są " przyginane " w kierunku ziemi co zwiększa obszar dobrego odbioru .

A da się coś zrobić żebym cały czas miał dobry odbiór??
Myślałem nad masztem z 6 na 14 m. ale czy warto?? Opłaca się?? Będzie lepiej??

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

500 W MUx-3


Czyli orientacyjnie do Nowej Dęby sygnał powinien dolecieć?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tom345 »

Martinez1989 pisze:
Bogdan G. pisze:
Martinez1989 pisze: ale zauważyłem, że teraz jest obraz (mała pikselioza) a w dzień obrazu nie ma.... W nocy i wcześnie rano obraz jest. A w dzień nie. Dlaczego??
Najwyraźniej krzywizna Ziemi bądź wzniesienia ograniczają zasięg . Po zachodzie słońca w wyniku zmian temperatury fale radiowe są " przyginane " w kierunku ziemi co zwiększa obszar dobrego odbioru .

A da się coś zrobić żebym cały czas miał dobry odbiór??
Myślałem nad masztem z 6 na 14 m. ale czy warto?? Opłaca się?? Będzie lepiej??
Zdecydowanie się opłaca, chociaż tego nikt nie zagwarantuje. Ale warto spróbować, skoro masz taką możliwość.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

Czyli Rzeszów/Baranówka będzie nadawał z mocą 5 kW?

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

Pytanie do Emitela. Dlaczego MUX-2 będzie nadawany z mniejszą mocą 10 kW?? Mieszkam w miejscowości Chotel Czerwony w woj. świętokrzyskim 50o22’33.22”N 20o43’53.14”E Do nadajnika mam dokładnie 104 km w nocy mam 75-85% poziomu sygnału wtedy idealnie odbiera (ale to przez tropo) a w dzień 62% to nie odbiera... Jakby był zwiększane chociaż do 35 kW a nie zmniejszane do 10 kW to bym cały czas odbierał... A tak to nic z tego w dzień....

Bardzo proszę o odp kogoś z Emitelu. Pzdr;)

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

Rzeszów/ Sucha Góra nadal nadaje testowo w MPEG-2?

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Przecin »

Tak, nadal nadaje.

Zablokowany