XVIII Konkurs Chopinowski w DVB-T2/HEVC z AC-4 i Dolby Atmos

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

XVIII Konkurs Chopinowski w DVB-T2/HEVC z AC-4 i Dolby Atmos

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Od 18 października TVP transmituje finały XVIII Konkursu Chopinowskiego. W finale podczas wykonywania utworów towarzyszy orkiestra Filharmonii Narodowej.

21 października odbędzie się koncert laureatów.

Od początku konkursu TVP Kultura jest nadawana w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 w MUX5 z dźwiękiem Dolby Atmos zakodowanym w AC-4. Odbiór tego sygnału jest możliwy przez telewizory zgodne ze standardem DVB-T2/HEVC H.265, Dolby AC-4 oraz technologią odbioru Dolby Atmos.

Najwyższą jakość odbioru dźwięku można uzyskać na zewnętrznych głośnikach wykorzystując zestaw kina domowego lub soundbary. Muszą być one przystosowane do odtwarzania dźwięku Dolby Atmos. Urządzenia te powinny być podłączone do telewizora poprzez złącze HDMI (eARC/ARC).

Podczas trwania Konkursu Chopinowskiego jest znakomita okazja do sprawdzenia czy użytkowany lub kupowany telewizor lub dekoder jest zgodny z nowym standardem, który będzie wprowadzony w Polsce w przyszłym roku. Wszystkie telewizory UHD muszą obsługiwać dźwięk AC-4.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: XVIII Konkurs Chopinowski w DVB-T2/HEVC z AC-4 i Dolby Atmos

Post autor: Rzeszowiak »

Szkoda Panie Jarosławie że moc muxu 5 na Rzeszów/ Sucha Góra jest mała słaba. Ja niestety nie sprawdzę.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: XVIII Konkurs Chopinowski w DVB-T2/HEVC z AC-4 i Dolby Atmos

Post autor: dvbtowiec »

Mam zestaw 5.1 podłączony przez HDMI eARC i o ile muzykę słychać dobrze, to już głos komenratorów jakby z puszki.
Powinno być słychać wyraźnie z głośnika centralnego, a tak nie jest. Mam wrażenie jakby wszystkie przednie głośniki odtwarzały komentatorów.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: XVIII Konkurs Chopinowski w DVB-T2/HEVC z AC-4 i Dolby Atmos

Post autor: wsz »

Niekoniecznie trzeba mieć soundbar lub amplituner/wzmacniacz z Dolby Atmos.

LG OLED B9 odtwarzał świetnie wczorajszy koncert w Dolby Atmos ze ścieżki "org" bodajże, dla transmisji w DVB-T2 HEVC TV naziemnej, wyświetlając krótko informację o włączeniu tego trybu dekodera, przy użyciu wewnętrznych głośników.

Dołączenie zestawu amplitunera z 4 głóśnikami po starym ARC (nie eARC) zmieniało dźwięk na DD5.1 i dawało bardzo płaski efekt nie tylko góra-dół ale także przód-tył (aż myślałem, że mi się tylne głośniki rozkonfigurowały, ale tak nie było).

Wspomniany TV ma zbyt nisko osadzony ekran nad podstawą i praktycznie każdy soundbar by zasłaniał trochę z jego dołu. Ale efekt z głośników wewnętrznych był nadspodziewanie dobry (oczywiście niestety bez brzmienia dobrych kolumn).

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: XVIII Konkurs Chopinowski w DVB-T2/HEVC z AC-4 i Dolby Atmos

Post autor: wsz »

Tak pewnie na zakończenie wątku: osobiście odpuszczałem sobie zmiany w instalacji domowej dla Dolby Atmos czy DTS-X przez dodawanie dalszych głośników - ile tego można mieć w niedużym salonie? Ale okazuje się, że nie będzie to potrzebne. Część już wyprodukowanych amplitunerów z dekoderem Dolby Atmos dostaje upgrade firmware o "Dolby Atmos Height Virtualization" pozwalający uzyskać efekt góra-dół na dotychczasowych zestawach głośników skonfigurowanych dla dekoderów Dolby poprzednich generacji. Tyle, że wszystkie, o których czytałem nie mają eARC (więc z TV nie odtworzy - bo ARC nie wspiera Atmos, a tylko po kablu HDMI). Najtańszy z modeli, który dostał taki upgrade, kosztował ok. 1500 zł i nie jest już dostępny.

Dlatego spodziewam się wysypu nowych modeli z eARC także w tańszych konfiguracjach 5.1 (może 5.1.2, lub 5.1.4 aby jednak te dodatkowe głośniki można było dołączyć) z opcją pełnej wirtualizacji górnych głośników. Wtedy wymiana amplitunera wystarczy, by mieć bardziej przestrzenny dźwięk góra-dół połączony z jakością dobrych kolumn.

A na koniec nadawcy i tak popsują efekt dla przeciętnego odbiorcy oznaczając ścieżkę inaczej niż "pl", przez co nie będzie ona automatycznie wybierana w typowej konfiguracji TV. Trzeba będzie wiedzieć, że dany program jest nadawany w lepszym standardzie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: XVIII Konkurs Chopinowski w DVB-T2/HEVC z AC-4 i Dolby Atmos

Post autor: dvbtowiec »

Wirtualne kanały, czy podwójne głośniki gdzie jedna część jest skierowana w stronę sufitu, z pewnością upraszczają instalację, ale nic nie zastąpi fizycznych głośników rozmieszczonych w odpowiednich miejscach. Nie można się łudzić że bez fizycznych głośników uzyskasz perfekcyjny efekt.

Dawno temu kupiłem zestaw 5.1. Był to cud techniki choć były już zestawy 7.1. Kusi mnie upgrade do minimum 7.1.2, ale koszty zakupu amplitunera mnie przerażają.
Kompromisem może być 5.1.2 lub 5.1.4.
Ale póki co mało jest amplitunerów z radiem DAB+. A jeśli robić jakiś upgrade to tylko w tym kierunku.

Nie wiem jednak ile kanałów będzie nadawać w Dolby Atmos. Obawiam się że skończy się na 1-dnym czy dwóch. Gdyby wszystkie główne kanały miały taką ścieżkę no, to by mogło przyspieszyć moje decyzje.

Na obecnym zestawie 5.1 nie przełączam na ścieżkę z Dolby Atmos, bo mój amplituner jej nie obsługuje, zatrzymał się na Dolby Surround i zapewne źle kanały umieszcza. Kiepsko słychać dialogi, jakby z puszki.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: XVIII Konkurs Chopinowski w DVB-T2/HEVC z AC-4 i Dolby Atmos

Post autor: wsz »

U mnie, po dołączeniu amplitunera po ARC, TV automatycznie redukuje z Dolby Atmos do DD 5.1. Atmos jest nakładką na poprzednie systemy Dolby. Po odłączeniu TV ponownie włącza Atmos na głośnikach wbudowanych.

Ja nie dążę do idealnego odtwarzania Dolby Atmos czy DTS-X. Taki mój wybór. Stwierdziłem, że mogę mieć lepiej przy obecnym układzie głośników po wymianie amplitunera na nowszy . Radia na dziś praktycznie nie słucham, więc DAB+ byłby pożądany ale nie najważniejszy. Zresztą nie lubię zbyt skompresowanych transmisji muzyki.

Miałem okazję posłuchać Dolby Atmos demo na laptopie z 6 głośnikami wewnętrznymi i rzeczywiście dźwięk latał mi dookoła głowy (także z tyłu był wyraźny) oraz dochodził z oddalenia. Jeśli można taki efekt uzyskać na 6 "brzęczykach" laptopa, to tym lepszy powinien być dla 4 kolumn rozłożonych przestrzennie w pokoju. Jakby nie było człowiek ma tylko dwoje uszu. I to powinno mi wystarczyć.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: XVIII Konkurs Chopinowski w DVB-T2/HEVC z AC-4 i Dolby Atmos

Post autor: dvbtowiec »

To prawda ARC nie prześlę Dolby Atmos. Do tego wymagany jest eARC.
Mój telewizor go posiada, ale redukuje ten sygnał amplituner, który Dolby Atmos nie obsługuje.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: XVIII Konkurs Chopinowski w DVB-T2/HEVC z AC-4 i Dolby Atmos

Post autor: wsz »

Na dziś użycie dźwięku chociażby w standardzie DD5.1 wspaniale uwalają nadawcy.
Dla Konkursu Chopinowskiego TVP Kultura nadawała tak:
pierwsza ścieżka PL: DD2.0 - dwukanałowy !! - to dostanie najczęściej domyślnie przeciętny użytkownik.
druga ścieżka "oryginalna": DD5.1 - tu w pełni 5 kanałów - chociaż z reguły nadają z głuchymi tylnymi kanałami czyli gorzej niż DD2.0!
trzecia ścieżka dla ludzi z wadami słuchu: DD2.0 - tu nie komentuję.
Czwarta ścieżka "org": Dolby Atmos - w innych transmisjach DD2.0 też bywa.

Czyli przeważnie przeciętny odbiorca jest w zasadzie na poziomie Dolby Surround - systemu z lat 80. XX wieku, z poprawionym dekoderem w obróbce cyfrowej (Pro Logic II z początku tego wieku działał na sygnale analogowym). A równolegle nadawane jest DD5.1 i Dolby Atmos dla tej transmisji. O czym większość odbiorców nie ma pojęcia.

Zablokowany