DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

Duże rynki są bez porównania do rynków mniejszych i mniej zamożnych jak Polska.
Niemcy mają dużo stacji telewizyjnych FTA na satelicie. Ich rynek reklamy po prostu to udźwignie. U nas prawie wszystko opiera się na abonamencie.

Moim zdaniem małe stacje radiowe nie przetrwają. Przykłady mamy z emisji analogowych. Zdecydowana większość małych stacji radiowych została wchłonięta przez dużych graczy.
Różnią się wyłącznie nazwą, a ofertę mają podobną.
Coś ambitniejszego, co będzie je wyróżniać po prostu nie będzie atrakcyjne dla słuchacza.

Z przejściem na telewizje cyfrową jest o tyle łatwiej że społeczeństwo sukcesywnie wymienia odbiorniki na większe, najpierw HD, teraz 4K i 8K, a 2/3 społeczeństwa nie musi się martwić o to jaki ma odbiornik gdyż standard nadawania zapewnia mu dekoder operatora.
Zatem do zmian w nadawaniu cyfrowym musi się dostosować określony procent z 1/3 społeczeństwa.

W przypadki radia cyfrowego zrezygnowanie z FM oznaczałoby gigantyczną operację wymiany milionów odbiorników w całym kraju.
A jak wiadomo odbiorniki po prostu mają grać, tu nie ma znaczenia rozmiar ekranu. Niektóre grają całe dziesięciolecia.
Bez arbitralnego zamknięcia pasma FM duże firmy radiowe nie przejdą do DAB+, a zamknięcie FM będzie bardzo ryzykowną decyzją. Ja osobiście w DAB+ nie zainwestuję, szkoda na to pieniędzy, skoro wszystko mogę mieć w sieci.
Przytaczany przeze mnie przykład odbiornika fabrycznego w samochodach, także nie będzie zmieniany, bo bez niego nie będzie można sterować niektórymi funkcjami samochodu, a większość odbiorników to wyłącznie FM. Samochodów się na pstryknięcie nie zmieni. Zatem ja to czarno widzę :)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

Ja wywaliłem fabryczne radio w Renault i wstawiłem Kenwooda z dab+ :D

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

Jeśli nie miałeś w nim sterowania niektórymi funkcjami komputera pokładowego, to można się pokusić, u mnie by to oznaczało brak np. możliwości sterowania klimatyzacją, brak sterowania światłami itp.
Zatem ja bym przez BT, lub AA grał radiem internetowym gdyby FM znikło.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

ploomba pisze: 2 grudnia 2021, o 22:06 Nie zgadzam się również z tym, że mali lokalni nadawcy mają nadawać w internecie. Kto ich słucha przez internet?? Patrząc na statystyki takich stacji, jest to kilka osób. Na chwilę obecną tylko FM lub DAB daje realny zasięg i realnych odbiorców. Małe stacyjki internetowe to nisza, amatorszczyzna i tyle.
To co piszesz, zgadza się częściowo. W przypadku klasycznego radia nigdy nie wiedziałeś, ile ludzi słucha twoją rozgłośnię w danym momencie. Może miałeś tyle samo słuchaczy, co rozgłośnia internetowa, ale tego nikt nie wiedział. Ważne jest, że reklamodawcy wierzyli w twój produkt – czyli że reklama w twojej rozgłośni dociera do wielu słuchaczy. Znasz pewnie ten artykuł.

Spójrz na tej stronie na tabelką, która rozgłośnia w Niemczech ma najwięcej słuchaczy.

Nadawcy na zachodzie przekonali się, że z UKF-en a w przyszłości z DAB+ mogą nadal sprzedawać iluzję, że mają wiele słuchaczy, bo nie można tego udowodnić.
ploomba pisze: 2 grudnia 2021, o 22:06 Jest sporo nadawców lokalnych, którzy chcieli by na pewno nadawać swój program w FM lub DAB. W FM sie już nie da, to może DAB jest rozwiązaniem. Dla takich lokalnych, niszowych czy tematycznych stacji np z alternatywną muzyka.
Każdy nadawca powiatowy albo z małego miasta chciałby rozszerzyć swój zasięg o miasto wojewódzkie, bo do niego jeżdżą mieszkańcy jego powiatu do pracy albo na uczelnię. Problem w tym, że ustawa RTV nie przywiduje takiego wsparcia dla małych stacji lokalnych. Przecież mało kto w Trójmieście będzie słuchał Radio Tczew albo Malbork. Ale słuchacze z Malborka albo Tczewa nie zmieniali by rozgłośnię wyjeżdżając poza jej zasięg w drodze do np. Trójmiasta. Oczywiści, że nie ma dla nich sensu nadawać na całą Polskę, ale można rano na dworcu obserwować, dokąd większość ludzi podąża. Problem w tym, że te małe rozgłośnie nie stać, aby nabyć koncesję na miasto wojewódzkie. Ustawa RTV jest tak napisana, że prowadzi do upadku małych rozgłośni. Według tej ustawy rozgłośnia ogólnopolska nadająca muzykę klasyczną musi zapłacić za koncesję tyle samo, co RMF FM bez żadnej szansy na uzyskanie z niszowym programem podobnej liczby słuchaczy. Tak samo jest z rozgłośniami lokalnymi, których słuchacze przemieszczają się na parę godzin do aglomeracji.
ploomba pisze: 2 grudnia 2021, o 22:06 Ileż to było konkursów rozpisywanych na częstotliwości lokalne FM, gdzie nadawcy lokalni ich nie otrzymywali, tylko właśnie sieciówki (udające stacje lokalne).
Może nie ma innej możliwości, bo sama pasja na długą metę nie wystarczy a brak możliwości rozwoju skłaniał wielu nadawców do sprzedaży rozgłośni. Jest to biznes, który może można wiele lat utrzymywać, jeże pasja jest naprawdę wielka. Ale jest to raczej medium nie dla młodych. Jeżeli spojrzysz na wyniki sondaży, to ludzie poniżej 30 słuchają znacznie częściej podcasty niż radio.
ploomba pisze: 2 grudnia 2021, o 22:06 Spokojnie mozna by dać jeszcze jeden mux dab+ dla Polskiego Radia. już teraz widać , że kombinują jak koń pod górkę, jakby tu upchnąć więcej stacji. Na dwóch muxach mogliby poprawić bitrate obecnych stacji.
Polskie Radio popełniło błąd w konstrukcji swojego multipleksu. Pewnie po części narzucono im to – może przez KRRiT albo UKE, może przez polityków. Warto przypomnieć, że Polskie Radio w konsultacjach przeprowadzanych przez UKE wypowiedziało się przeciwko wykorzystaniu całego pasma dla DAB+. Polskie Radio chciało, aby w paśmie VHF III nadawała telewizja DVB-T.

Polskie Radio powinno nadawać w całym kraju na jednym kanale. Rozgłośnie regionalne Audytorium 17 mogą nadawać w multipleksach regionalnych, ale nie same! Tu warto przytoczyć przykład Niderlandów, gdzie rozgłośnie regionalne nadają w jednym multipleksie z nadawcami komercyjnymi.
dvbtowiec pisze: 2 grudnia 2021, o 22:22 Dopóki najwięksi gracze nie wejdą w ten biznes, nic z DAB+ nie będzie, nawet przeznaczenie całego pasma VHF nie pomoże.
Niech KRRiT przeprowadzi konkurs, zobaczymy kto się znajdzie. Przecież można przeprowadzić konkurs na operatora, który sam będzie szukał rozgłośnie. Z jednej strony nie oczekiwałbym ambitnej oferty programowej, z drugiej strony rozgłośnie powstają dzisiaj w chmurce tzw. radio cloud. Uważam, że są formaty, które zasłużyły na większy zasięg. Takim formatem jest oferta Radia Pogoda.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

dvbtowiec pisze: 2 grudnia 2021, o 23:22 Jeśli nie miałeś w nim sterowania niektórymi funkcjami komputera pokładowego, to można się pokusić, u mnie by to oznaczało brak np. możliwości sterowania klimatyzacją, brak sterowania światłami itp.
Zatem ja bym przez BT, lub AA grał radiem internetowym gdyby FM znikło.
Nie, nie miałem w nim takich funkcji.
Masz rację, tu może być spory problem. Bo raczej nikt nie wymieni takiego radia. Chyba ze producent przewidział "modyfikacje" w postaci jakiegoś dodatkowego modułu dab+ (czasami takowe chyba da się zamontować do fabrycznego radia) lub po prostu ma w ofercie alternatywne radio z dab+ do konkretnego modelu samochodu, które było np montowane w droższych opcjach.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

dvbtowiec pisze: 2 grudnia 2021, o 23:10 Niemcy mają dużo stacji telewizyjnych FTA na satelicie. Ich rynek reklamy po prostu to udźwignie. U nas prawie wszystko opiera się na abonamencie.
To się nie zgadza. FTA w Niemczech ma inne przyczyny. W 2012 r. Federalny Urząd Antymonopolowy (Bundeskartellamt) – częściowo można porównać z UOKiK – skazał grupy medialne ProSiebenSat1 i RTL na karę 55 mln. Euro i zakaz zaszyfrowywania programów przez następne lata. Przyczyną były nielegalne zmowy konkurencyjnych nadawców. Obydwie grupy medialne zobowiązały się, że przez co najmniej 10 lat będą oferowały swoje główne programy w jakości SD w sieciach kablowych, na satelicie i w formie IPTV bez zaszyfowania czyli Free To Air. Nie zobowiązali się do FTA dla programów w jakości HD i w lepszej jakości musisz za te programy płacić. Oferta DVB-T2 tych nadawców nie jest FTA, kosztuje – o ile się nie mylę – 75 Euro rocznie.

https://www.handelsblatt.com/unternehme ... xample.org

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

Mnie jeszcze zadziwia jedno.
W latach 90 czy na początku 2000, ofert radiową czy telewizyjna, wg mnie była bardziej zróżnicowana, pomimo tego, ze stacji radiowych i telewizyjnych było mniej niż teraz. Pamiętam jak dziś, ze w radiu pojawiało się więcej alternatywnej muzyki, ot w takim RMFie w soboty od północy była audycja Technikum Mechanizacji Muzyki z niekomercyjna elektroniką. Teraz nie do pomyślenia. Ba nawet w ich stacjach tematycznych internetowych takiego czegoś nie uswiadczysz. W TV tak samo, na Polsacie 2 programy Halo! Gramy i inne z niekomercyjnymi brzmieniami. Kanał TVP Tylko Muzyka też był fajny.
A teraz jakoś wszyscy nadawcy wychodzą z założenia, ze muszą nadawac tą samą komercyjną papkę, zeby konkurować ze sobą. Nie widzą chyba jednak tego, ze pozbawiają się licznego audytorium, które nie odnajduje nic dla siebie w tym ujednoliconym komercyjnym produkcie.
A jeśli już powstaje jakas "inna stacja", to po czasie zostaje wchlonieta przez sieciowkę i zrównana do jej poziomu.
I tak jak piszesz, Max van Org, reklamodawcy ulegają chyba iluzji, ze wszyscy tego słuchają to oni (reklamodawcy) sponsorują ten iluzyjny produkt.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

@ploomba To ostatnie o czym piszesz to kasa.
Poruszyłem to wcześniej. DAB+ niczego nie zmieni w kwestii tego co będzie oferowane.
Obecność obok siebie 15 stacji, czy 40 stacji dla słuchacza oznacza jedno, będzie to ten sam repertuar.
Ambitna muzyka, ambitne audycje = niszowa liczba słuchaczy = brak środków z reklam.

Zatem DAB+ niczego nowego nie wniesie dla słuchacza. Mając do wyboru 40 stacji radiowych grających to samo i tak zostaniesz przy swoich ulubionych dwóch góra trzech których słuchasz w analogu ;) W radio nie skacze się po kanałach jak w telewizji, radio się włącza i przyjemnie brzęczy w trakcie kiedy wykonujesz inne czynności.

DAB+ to zbędny koszt.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

Nie zgadzam się, że DAB+ niczego nowego nie wniesie dla słuchacza.

Mam co najmniej kilka miejsc gdzie ludzie słuchają DAB+ bo działa czysto, czyli lepiej niż UKF.
Nie każdy chce od razu inwestować w internet, z którym bywa różnie, już nawet pomijam limity transferu.

Oferta programowa jest zdecydowanie czynnikiem zachęcającym do zakupu odbiornika.

Przykład z Niemiec, gdzie tutaj w zachodniej Polsce ludzie korzystają z DAB+ niemieckiego. Jest dobra różnorodność i podam 3 przykłady rozgłośni które tutaj są tylko w DAB+:
- Klassik Radio (muzyka klasyczna - podobny do RMF Classic),
- Schlager Radio (szlagiery),
- Sunshine Live (dance),
- pure fm (muzyka klubowa).

Oczywiście można to mieć przez internet, jednak odbiorniki DAB+ są przeważnie łatwiejsze w obsłudze, a internetowe nie zawsze.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

ploomba pisze: 3 grudnia 2021, o 00:34 W latach 90 czy na początku 2000, ofert radiową czy telewizyjna, wg mnie była bardziej zróżnicowana, pomimo tego, ze stacji radiowych i telewizyjnych było mniej niż teraz.
W latach 90-tych opłacało się grać przez godzinę albo dwie muzykę niszową, bo słuchacze włączali radio, aby usłyszeć ich ulubioną audycję np. nt. muzyki elektronicznej. Teraz włączą sobie kanał tematyczny albo od razu Spotify i mogą słuchać swoje ulubione utwory przez cały dzień a rozgłośnia nie musi już zatrudniać tego jednego dziwnego speca od muzyki niszowej, który jako jedyny w całym mieście znał każdy koncert wykonawców, o których inni nigdy nie słyszeli. To jest tak samo jak ze sklepami z płytami CD i winylowymi, gdzie wystarczyło zanucić utwór a sprzedawca wiedział o kim myślisz. Tych speców, którzy znali wszystkie płyty, już nie ma. Siedzieli później na forach a dzisiaj na fejsie w grupach które mają zaledwie 1.000 fanów z całego kraju.
ploomba pisze: 3 grudnia 2021, o 00:34 Ba nawet w ich stacjach tematycznych internetowych takiego czegoś nie uswiadczysz. (...) Nie widzą chyba jednak tego, ze pozbawiają się licznego audytorium, które nie odnajduje nic dla siebie w tym ujednoliconym komercyjnym produkcie.
Zbadali, że się na opłaca, albo nie mają umowy z dostawcą takich treści. User Generated Radio laut.fm oferuje platformę, na której ponad 9700 użytkowników utworzyło swoją rozgłośnię. Każdy może stwierdzić, że jakiś gatunek brakuje i utworzyć własną rozgłośnię. Brakują tylko słuchacze, którzy zaakceptowaliby taką ofertę. Innym rozwiązaniem jest np. https://www.byte.fm/, gdzie redaktorzy muzyczni wielu komercyjnych i publicznych rozgłośni udostępnia swoje audycję nt. ich ulubionej muzyki. Coś w stylu Radia 357, bo ten projekt finansuje się w ten sam sposób. Różnicą jest, że większość audycji powstaje w domowym studio i jest wysyłana na twardy dysk stacji. Byte FM będzie nadawało w Berlinie w DAB+ a w Hamburgu na UKF-ie. Co wskazuje na to, że stacje z internetu próbują wejść w świat analogowy, sądząc, że łatwiej będzie je odkryć w eterze.
ploomba pisze: 3 grudnia 2021, o 00:34 A jeśli już powstaje jakas "inna stacja", to po czasie zostaje wchlonieta przez sieciowkę i zrównana do jej poziomu.
Przyczyną jest brak częstotliwości. W przypadku DAB+ tego wchłaniania przez parę lat nie będzie.
ploomba pisze: 3 grudnia 2021, o 00:34 I tak jak piszesz, Max van Org, reklamodawcy ulegają chyba iluzji, ze wszyscy tego słuchają to oni (reklamodawcy) sponsorują ten iluzyjny produkt.
DAB+ ma zaletę, że jeżeli KRRiT zrobi konkurs na 4 x 12 miejsc w multipleksach, o czym była mowa w w przypadku Warszawy, to w DAB+ byłoby 60 programów (wraz z ofertą PR). Na pewno nie będą to programy takie same, bo nie wróży to powodzeniu.

Jeżeli spojrzymy jakie pomysły mają nadawcy np. za Odrą, to do oferty należą rozgłośnie ja te:

ByteFM – różne gatunki muzyczne, audycje produkowane przez 100 dziennikarzy muzycznych
NOXX – pop, rock, R&B, singer/songwriter, dance aż po indie i alternative
Beats Radio – od Moby do Satin Jackets
EGOfm – R&B, hip-hop, rap, reggae, soul, alternative rock, britpop, independent pop & rock, dance i club-music dla ludzi w wieku 19 do 35 lat
BOLLERWAGEN – muzyka do śpiewania dla pijanych facetów

Ale też rozgłośnie nakłaniające do urlopu:
AIDAradio - przedsiębiorstwo żeglugowe
Schwarzwaldradio - Rozgłośnia reklamująca urlop w Schwarzwaldzie, regionie na granicy NRF i Francji, nadaje w DAB+ na terenie całych Niemiec.
Radio Holiday - tylko pozytywna muzyka i wiadomości

Różne grupy docelowe
lulu.fm – rozgłośnia dla społeczności LGBTI
Femotion Radio - rozgłośnia dla kobiet
Trzy rozgłośnie dla dzieci: KiRaKa, Toggo i Teddy
Sportradio
DPD Driversradio dla kierowców
Radio Arabica dla migrantów arabskich
dvbtowiec pisze: 3 grudnia 2021, o 09:18 W radio nie skacze się po kanałach jak w telewizji, radio się włącza i przyjemnie brzęczy w trakcie kiedy wykonujesz inne czynności.
Moje doświadczenie z odbiornikiem wifi wskazuje, że nie ma różnicy między radiem a telewizją, jeżeli chodzi o tą kwestię. Tak samo przy 50 programach radiowych zmieniam stację przy pierwszym utworze, który mnie denerwuje.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: dvbtowiec »

DanielK pisze: 3 grudnia 2021, o 10:09 Mam co najmniej kilka miejsc gdzie ludzie słuchają DAB+ bo działa czysto, czyli lepiej niż UKF.
To zależy na jakim sprzęcie tego słuchasz. jeśli to radyjko przenośne, oczywiście tam gdzie radio odbiera jest "czysto".
Ale jeśli to sprzęt wysokiej klasy, wyraźnie słychać kompresję.
Fan "czystego " dźwięku wybierze FM.
Oczywiście że to co trafia do nadajników FM i tak jest po wcześniejszej "obróbce" cyfrowej na dosyle. Ale jednak ten poziom kompresji który oferuje się w DAB+ jest tak wysoki, że muzyka traci swój wdzięk.

Max van Org pisze: 3 grudnia 2021, o 10:14 Moje doświadczenie z odbiornikiem wifi wskazuje, że nie ma różnicy między radiem a telewizją, jeżeli chodzi o tą kwestię. Tak samo przy 50 programach radiowych zmieniam stację przy pierwszym utworze, który mnie denerwuje.
No to podziwiam. Ja nigdy tak nie robię. Gram swoją ulubioną stację, a mam tuner FM z pilotem i zaprogramowanymi stacjami. Prawie w ogóle go nie używam.
Po prostu dla mnie radio ma brzęczeć i sprawiać mi przyjemność z słuchania niezależnie od tego co robię. Do telewizji zasiadam specjalnie dla telewizji i mam pilota w dłoni. To jednak działa inaczej w przypadku radia.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 2 grudnia 2021, o 23:52
Polskie Radio popełniło błąd w konstrukcji swojego multipleksu. Pewnie po części narzucono im to – może przez KRRiT albo UKE, może przez polityków. Warto przypomnieć, że Polskie Radio w konsultacjach przeprowadzanych przez UKE wypowiedziało się przeciwko wykorzystaniu całego pasma dla DAB+. Polskie Radio chciało, aby w paśmie VHF III nadawała telewizja DVB-T.
Czyli PR popełniło se puku. No i w konsekwencji nadaje w podłej jakości, bo upycha stacje w jednym multiplexie. A na jednym kanale też nie chce nadawać. Przypomne, że programy regionalne musiałyby być wyłączone z ogólnopolskiego multiplexu.

A więc kicha i stagnacja.
dvbtowiec pisze: 3 grudnia 2021, o 10:52
Fan "czystego " dźwięku wybierze FM.
Oczywiście że to co trafia do nadajników FM i tak jest po wcześniejszej "obróbce" cyfrowej na dosyle. Ale jednak ten poziom kompresji który oferuje się w DAB+ jest tak wysoki, że muzyka traci swój wdzięk.
To bardzo słuszna uwaga! Tylko na FM musi być dobry odbiór. Drucik najczęściej nie wystarcza. zwłaszcza w przypadku stacji- pierdziawek. Ale nie zawsze rozmówca jest czuły na walor dźwięku i ciągle myśli tylko o upchnięciu 12 stacji w muxie DAB.

dvbtowiec pisze: 3 grudnia 2021, o 10:52
Max van Org pisze: 3 grudnia 2021, o 10:14 Moje doświadczenie z odbiornikiem wifi wskazuje, że nie ma różnicy między radiem a telewizją, jeżeli chodzi o tą kwestię. Tak samo przy 50 programach radiowych zmieniam stację przy pierwszym utworze, który mnie denerwuje.
No to podziwiam. Ja nigdy tak nie robię. Gram swoją ulubioną stację, a mam tuner FM z pilotem i zaprogramowanymi stacjami. Prawie w ogóle go nie używam.
Po prostu dla mnie radio ma brzęczeć i sprawiać mi przyjemność z słuchania niezależnie od tego co robię. Do telewizji zasiadam specjalnie dla telewizji i mam pilota w dłoni. To jednak działa inaczej w przypadku radia.
Dokładnie tak. Po co ma telewizor grać, jeśli na patrze na niego. Dla "wspomożenia" kryzysu energetycznego?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

W Trójmieście słuchacze często mają po jednej stronie domu/mieszkania dobry odbiór z Chwaszczyna a z drugiej strony domy dobry odbiór nadajnika miejskiego. Jeżeli do dobrego odbioru radia w aglomeracji jest potrzebna antena zewnętrzna, to kiepsko zaplanowano sieć FM. Wolę DAB+, wystarczy mi kabelek np. w budziku a jakość nie gra rolę przy tak małym głośniczku. Sprawa jest jasna, na długą metę wygrają smart speakery, pewnie w przyszłości z ekranem. Wtedy Amazon, Apple i Google będą gatekeeperem dla stacji radiowych. Na FM-ie i w DAB+ są nim KRRiT i UKE, za parę lat będzie również i w Polsce płacz, że producenci smart speakerów ograniczaj dostęp innym usługodawcom treści. Producenci będą preferowali własną ofertę. Oni utworzyli sobie eko system w którym są dostawcami sprzętu i treści wraz z dystrybucją i produkcją własnego sprzętu. Dostawców treści będzie jeszcze więcej i wiele z nich bez koncesji. TOK FM potrzebuje koncesję a gazeta albo czasopismo na głos rozpowszechnia sobie podcasty bez koncesji. Pomiędzy dostawcami treści a słuchaczami są wielkie firmy jak Amazon, Apple, Google, Spotify itp. Zobaczymy, czy jedna firma zagarnie rynek i kto odpadnie.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ortalion »

czy ktoś wie kiedy DAB+ kiedy mogą wystartować emisje z nowych lokalizacji czy uda się to w pierwszym kwartale 2022 :?:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

ortalion pisze: 4 grudnia 2021, o 12:35 czy ktoś wie kiedy DAB+ kiedy mogą wystartować emisje z nowych lokalizacji czy uda się to w pierwszym kwartale 2022 :?:
Mogą wystartować od razu po otrzymaniu pozwolenia, ale chyba jeszcze nie otrzymali. Poczekajmy aż będzie nieco cieplej. Kto będzie wchodził w zimę na maszt albo wieżę? Wszystko zależy od lokalizacji i doświadczenia operatora. PSN posiada parę obiektów, ale czy posiadają obiekt w Rzeszowie? Jeżeli zainstalowane są już anteny innego operatora, to łatwiej uruchomić nadajnik.
Gdzieś powyżej wspomniałem, że 7. maja 2021 r. jedna z niemieckich KRRiT udzieliła koncesję a 5 miesięcy później 29. października sieć 14 nadajników została uruchomiona. Nawet zrobili imprezę na start w wieży na wysokości 170 metrów.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

ortalion pisze: 4 grudnia 2021, o 12:35 czy ktoś wie kiedy DAB+ kiedy mogą wystartować emisje z nowych lokalizacji czy uda się to w pierwszym kwartale 2022 :?:
Mogą wystartować od razu po otrzymaniu pozwolenia, ale chyba jeszcze nie otrzymali. Poczekajmy aż będzie nieco cieplej. Kto będzie wchodził w zimę na maszt albo wieżę? Wszystko zależy od lokalizacji i doświadczenia operatora. PSN posiada parę obiektów, ale czy posiadają obiekt w Rzeszowie? Jeżeli zainstalowane są już anteny innego operatora, to łatwiej uruchomić nadajnik.
Gdzieś powyżej wspomniałem, że 7. maja 2021 r. jedna z niemieckich KRRiT udzieliła koncesję a 5 miesięcy później 29. października sieć 14 nadajników została uruchomiona. Nawet zrobili imprezę na start w wieży na wysokości 170 metrów.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Tu poruszono sprawę niedawnej rekonfiguracji w multiplexie DAB Polskiego Radia. (radiopolska/radiopolska)

1.12.2021 ostała dokonana rekonfiguracja multiplexera DAB+ Polskiego Radia.
Obecne parametry jak w tabeli poniżej, na wszystkich programach został włączony tryb SBR. Program lokalny - jak dotąd.

Lp. Nazwa serwisu Subchannel bit rate (kbit/s)

1 PR Jedynka 112

2 PR Dwojka 112

3 PR Trojka 96

4 PR Czworka 96

5 Radio Poland 64

6 Polskie Radio 24 64

7 Radio Chopin 112

8 Radio Dzieciom 96

9 Radio Kierowcow 96

Po obecnej "reformie" suma bitratów stacji w muxie wynosi 960 kbps , licząc, że program regionalny ma dalej 112 kbps. Rozumiem, że Polskie radio ściboli przepływność na następne stacje, które chce umieścić w muxie. Ograbiono stacje muzyczne - zamiast im dołożyć!!! Trójka ma tylko 96 kbps, Dwójka 112, ale Dzieciom dołożono co nieco. Widać dążność do statystycznego "przepisowego" widniejącego w dokumentach 96 kbps. W zamian za to stacje muzycznego otrzymały bonus pocieszenia czyli SBR +PS - podły wynalazek służący do łatania brzmienia stacji w zasadzie o bitracie poniżej 100 kbps, a nawet mniejszej.

Zupełnie nie rozumiem tego, po co ten bonus. Czy podyktowany jest obawą, że takie 96 kbps nie wystarczy jednak stacji muzycznej, np. Trójce, choć jest wymienione w dokumentach?


Na pewno nie jest lepiej, ale jeszcze nie wszystkim stacjom zdołałem się przysłuchać. Słuchałem głownie Radia Chopin i Dwójki mających teraz ulizane brzmienie i spłaszczoną dynamikę muzyki.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

O ile się nie mylę, argumentem usprawiedliwiającym wysoką przepływność Czwórki była utrata UKF-u. Między czasie ten program zginął z wyników radio tracku i nikt sobie nie przypomina, jak wówczas argumentowano. Trójka nie jest już tym ambitnym programem, którym była wówczas, kiedy ostatni raz majsterkowano przy dzwięku. Trzeba zepsuć dźwięk, aby udowodnić, że Polskie Radio potrzebuje jeszcze jeden multipleks albo co najmniej cały dla ogólnopolskich programów a niech Audytorium 17 martwi się o swoje. Oczywiście, że będzie taniej nadawać multipleks PR w całej Polsce z tą samą treścią bez regionalizacji. Zmuksuja strumień w Warszawie, wrzucą sygnał na satelitę, zamotują antenę na każdym obiekcie nadawczym i nadajnik. Cena DAB+ Polskiego Radia spadnie a ośrodki regionalne niech się martwią. Teraz Polskie Radio potrzebuje tylko jeszcze parę maili od słuchaczy, że dźwięk jest marny, pójdą z nimi do KRRiT i UKE. Sprawa załatwiona. Przecież jest to rozwiązanie konfliktu, który toczył się pomiędzy Audytorium 17 a Polskim Radiem. Weźmy taki obiekt jak Iława, gdzie trzeba byłoby uruchomić trzy multipleks Polskiego Radia i nadawać trzy razy 10 tych samych programów. Sprawa jest jasna. Trzeba zepsuć dźwięk i czekać na reakcje. Pojawią się raz dwa. Ile CU nie wykorzystują obecnie, 72 czy 78?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Obliczyłem, że teraz mux Polskiego Radia zajmuje 960 kbps. Program lokalny został przy 112 kbps, przynajmniej w Białymstoku. Pozostało więc aż 192 kbps. Nie wiem, czy w tej operacji zmieniano protekcję. Uległby wtedy zmianie stosunek przepływności do zasięgu. No i inne byłoby przeliczenie na CU.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: MaxEvans »


Zablokowany