MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: K63 »

dvbtowiec pisze: 1 grudnia 2021, o 13:40 Na MUX8 są podpisane ważne umowy. Emitel jest operatorem tego MUX'a. Od tak na pstryknięcie, żadna decyzja nie powstanie. Emitel na pewno będzie bronił swoich racji i inwestycji poczynionych w MUX8.
Emitel już poniósł spore straty na mux-8 z powodu uników Kurskiego. Myślę że jeżeli nie będą mieli zagwarantowanych planowanych przychodów z tytułu tej inwestycji, to nie zgodzą się na zmiany.
Ponadto w ruchach KRRiT widać niespójność. Najpierw latem Kołodziejski zapowiada jeden mux dla TVP i drugi dla usług szyfrowanych, a teraz nagle zmiana zdania.
Może powstał pomysł by uruchomić nowy ogólnopolski mux-PR z kilkoma nowymi kanałami tematycznymi (wzorem TVP), by zwiększyć zasięg i ratować upadającą słuchalność PR. :?:

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: DanielK »

Dzisiaj w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/trans ... 9900380D15#

@Kamilx na Forum RadioPolska napisał:
- Propozycja KRRiT przeniesienia kanałów MUX8 do MUX5 i MUX6, aby zwolnić częstotliwości dla radia cyfrowego. Dzięki temu możliwa byłaby optymalizacja ponadregionalnej sieci MUX-R2 oraz utworzenie ogólnopolskich MUX-R4 i MUX-R5.
Wynika z tego jasno, że:
- kanały TVP przechodzą do MUX-5 (domniemam że będzie on w całości dla TVP, co z resztą zdecydowanie popieram),
- kanały nadawców prywatnych: Metro, Nowa TV, Zoom TV, WP przejdą na MUX-6.

Co z resztą miejsca (50%) na MUX-6? Pewnie całe HbbTV wzorem MUX-8 tutaj zostanie przeniesione, a pozostałe miejsce może 4 nowe stacje TV (konkurs).

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: dvbtowiec »

Jeśli by to miało być tak jak opisujesz że docelowo wszystkie kanały TVP są w MUX3 i MUX5, to jakość tych kanałów będzie mizerna. Otrzymamy kolejne produkty HD i 4K podobne.
Przecież TVP zamierza uruchomić kanał 4K i jeszcze przynajmniej 2 nowe kanały. Gdzie to wszystko się zmieści, razem z kanałami z MUX8.
DVB-T2 HEVC nie jest z gumy.

Na siłę próbuje się tworzyć nikomu nie potrzebne MUX'y DAB+, gdzie nadawcy prywatni kompletnie się do nich nie palą, kosztem jakości kanałów telewizyjnych.
Zamiast w końcu otrzymać jakość, ponownie otrzymamy pseudo jakość. Brawo.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: Puma »

Dobrze wiecie że kanały w NTC to głównie powtórki powtórek a jeżeli wejdą nowi nadawcy to szybko wykupią ich TVN lub Polsat. Ci co liczą że dzięki pozostawieniu MUX 8 coś zmieni na rynku nie mają racji, MUX 8 pozostaje niszowym i będzie nim nadal. Natomiast właśnie przeniesie tych kanałów do MUX 6 (UHF) może coś zmienić.
Zdaje sobie sprawę że Ci co odbierają MUX 8 będą przeciwni a ci co mają słaby sygnał lub w ogóle to będą za zmianami.

Decyzja o likwidacji MUX 8 uprości anteny (system antenowy) i zrobi szanse że wreszcie DAB+ zacznie się rozwijać.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: dvbtowiec »

Nie chodzi o samą likwidację MUX8, ale o umieszczenie wszystkich kanałów TVP na dwóch MUX'ach. Obecnie TVP ma jeszcze "połowę" MUX8 do dyspozycji.

Jeśli wszystko będzie trzeba umieścić na 2 MUX'ach, to spadnie znów przepływność kanałów HD i 4K. Otrzymamy produkt podobny do HD i 4K.
Zamiast 8 kanałów HD w przyzwoitej jakości TVP będzie upychać po 10 a może i więcej na swoich MUX'ach. Jak to wpłynie na jakość nie trzeba chyba tłumaczyć.
Jakby na tą propozycję nie patrzeć ma więcej wad niż zalet.

DAB+ nie zacznie się rozwijać o ile sami nadawcy nie będą się pchać do DAB+,a nie pchają się :)
Mnie szczerze powiedziawszy do niczego DAB+ nie jest potrzebny.
Mam zestaw Audio z tunerem FM i i w zupełności mi to wystarcza. Gdybym teraz miał wymieniać tuner na DAB+, to chyba bym z radia wolał zrezygnować, bo sobie mogę do wejścia audio wzmacniacza podłączyć komórkę i mam radio internetowe. Po co przepłacać, a przy tym zero anten i kombinacji ;)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: Puma »

Zobacz w takim razie co robi TVP w MUX 3, TVP może w każdej chwili naprodukować tyle kanałów że dowolna ilość będzie im za mała. Na to akurat bym nie zwracał uwagi ;)
Wystarczy nie przedłużać koncesji na FN tylko z urzędu dawać DAB+. Osobiście też nie używam DAB+ tylko przez internet na soundbar.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: dvbtowiec »

Ale robi to właśnie dlatego w MUX3 że brakuje miejsca. Bedą powielone błędy w nowym standardzie.

Nie sądzę żeby zdecydowano się nie rezygnację z FM. Nie wyobrażam sobie aby ludzie mieli wymieniać tunery radiowe. Radia są wszędzie, w domu, na działkach, w samochodach, w pracy. Choćby w samochodach radia fabryczne nagle by ucichły. To jest nierealne. Koszty takiej decyzji byłyby niewyobrażalne.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: hadam »

Jeśli tacy gracze jak RMF FM czy Radio ZET, które mają największą słuchalność nie wejdą w DAB+, to zainteresowanie odbiorców nie wzrośnie, a na to póki co się nie zanosi.
Ja też w samochodzie korzystam z FM, natomiast w domu słucham radia Sharp, takie jak mam w profilu. To radio ma FM, DAB+ ale przede wszystkim ma radio internetowe, dostęp tysięcy stacji w tym chyba ponad 400 polskich, czego chcieć więcej, i tak zazwyczaj słucham 2 - 3 wybranych, ale nawet mnie nie korci aby przełączyć na DAB+, chociaż jestem w zasięgu, gdyż oferta jest do niczego. Miałem jeszcze jedno radio Ferguson Digital DAB+ 150 z DAB+ i FM bez internetu, ale dałem córce na wynajęte mieszkanie.
To tak offtopic.
Natomiast jakkolwiek by na to nie patrzeć, to przeniesienie kanałów z MUX-8 na pasmo UHF, to nie jest nic innego jak okrojenie oferty telewizji naziemnej o jeden multipleks.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: ploomba »

Napisze tak, miałem sam kiedyś napisać do UKE i KRRiT z taką samą propozycja.
Jak uruchamiano mux-8, cieszyłem się z tego. Po tych kilku latach stwierdzam, że był to bezsensowny pomysł. W moich okolicach wszystkie muxy UHF odbierane są bezproblemowo. Ten na VHF to tragedia. Tzn da się go odebrać, ale trzeba nieźle maszty stawiać, tak zeby najlepiej była optyczna widoczność z nadajnikiem. Cała reszta muxow tych z UHF można odebrać przy mniejszym wysiłku. Zasięg tego na VHF też jest słaby w moich okolicach. Nie będę się na ten temat więcej rozpisywać, bo w sumie szkoda słów. Za to dab+ (ze Skrzycznego i Szyndzielni 1 i 2 kW) odbieram bezproblemowo i ucieszyłbym się z przeznaczenia tego pasma na dodatkowy mux dab+ jak i na zwiększenie bitrate obecnych stacji - tzn zmniejszenie ilości stacji w jednym muxie i delikatne większe je bitrate do 128 czy 144kbps i byłoby OK
A stacje tv z mux-8 na UHF i też będzie o wiele lepiej niż teraz.
Niestety, cały ten mux-8 na VHF to był niewypał.
Pewnie sprawa wyglądała by zupełnie inaczej, gdyby mux-8 ze Skrzycznego miał przynajmniej z te 15 czy 20 kW. A nie takie mizerne 1,5kW

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: hadam »

Może i był niewypał, więc takie decyzje powinny być podjęte zanim został uruchomiony a nie teraz kiedy i Emitel poniósł koszty. Ale przede wszystkim my odbiorcy, bo jak patrzę po dachach to tam gdzie są nowe anteny to głównie combo, nieliczni mają też osobne zestawy na VHF i UHF i tylko tam gdzie są stare anteny to tylko pod UHF głównie siatkowe, choć w zasadzie to i siatki z problemami, ale mogą odbierać VHF.
Osobiście zainwestowałem najpierw w osobny zestaw, a teraz niedawno kupiłem combo, bo mniej miejsca zajmuje i z odbioru tak wcześniej jak i teraz jestem zadowolony.
Jeśli faktycznie zabiorą MUX8 pod DAB+, co nie jest ani oczywiste, a jeśli już, to nie nastąpi szybko. To my będziemy podzieleni, co z resztą już da się odczuć tu na forum.
Dla jednych to będzie strata jednego MUX'a i mniej kanałów w NTC. Dla innych radość, że choć mniej ale lepiej odbierają te co są teraz.
Do podziałów w tym kraju to my już jesteśmy przyzwyczajeni ;)

Przy okazji nauczka dla wielu co jeszcze nie kupili sprzętu pod przyszły standard DVB-T2.
Lepiej nie być wyrywnym, wymienić wtedy jak już będzie nuż na gardle, bo jeszcze nie wiadomo, czy co im się nie rozmyśli :lol: Oczywiście to taki mój sarkazm.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: dvbtowiec »

ploomba pisze: 2 grudnia 2021, o 15:46 W moich okolicach wszystkie muxy UHF odbierane są bezproblemowo. Ten na VHF to tragedia.
A w innych okolicach odbiór jakiegoś MUX w pasmie UHF to tragedia, a ten z VHF działa bezproblemowo.
I nikt nie mówi że UHF to niewypał.

Punkt widzenia jaki prezentujesz jest Twoim subiektywnym odczuciem, na podstawie własnych doświadczeń.
Zdecydowana większość krytyków MUX8 nie ma odpowiedniej anteny na to pasmo. To tak jakby chcieć mówić że nic mi na UHF nie odbiera, pomimo iż włożyłem kawałek drutu w gniazdo antenowe.

Stracimy jeden MUX telewizyjny i to dla większości widzów zła wiadomość. Nikt nie może zagwarantować bezproblemowego odbioru każdego MUX w każdym zakątku kraju. Zawsze będą jakieś białe plamy.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: ploomba »

Ja wcale nie pisze, ze nie są to moje subiektywne spostrzeżenia. Jak najbardziej. Piszę z własnego doświadczenia. Sam optowalem kiedyś za wdrożeniem tego muxa. Niestety, sytuacja mux8 ze Skrzycznego wygląda słabo.
Mux 1 - 100kW
Mux 2 - 100kW
Mux 3 - 60kW
Mux8 - 1,5 kW !!!!
Co o tym myślicie?
Tak, wiem, w VHF wystarczy moc 2-3 razy mniejszą niż na UHF. Ale gdzie jest 1,5kW do 100kW. Toz to jakiś smutny zart chyba.
Tak, mam anteny VHF. Goniłem co chwilę po sąsiadach, znajomych, bo każdy na początku chciał, zebym im pomógł ten mux ustawić. Może i dalo się w wiekszosci wypadków, ale była to droga przez mękę. No i co jakiś czas, komuś ten mux zniknie, tu scina, tam scina. Potem. Znowu odbiera. Liście na drzewach się pojawia to znowu nie odbiera. I tak w kółko.

Przy założeniu,, ze mux-8 zniknie, to wg mnie wcale nie będzie mniej o jeden multipleks. Były już zapowiedzi, ze jeden z nowych miał być bezpłatny a drugi spekulowano ze będzie płatny. Zamiast tego mozliwego platnego (mux-6) moze po prostu przerzuca zawartosc mux 8 do mux-6. I tyle.
Jedna technologia w dwóch standardach (w tym przypadku na dwóch zdeczka innych pasmach) jest problematyczna. Bo większość odbiorcow dla kilku kanałów wątpliwej jakości, olewa sprawę i nie montuje dodatkowej anteny.
Tak samo było z dab+ na VHF i pasmie L. Chyba wszyscy już zrezygnowali z tego drugiego.

A dab+ jest wg mnie fajnym rozwiązaniem. I dodatkowe częstotliwości mocno się przydadzą.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: dvbtowiec »

ploomba pisze: 2 grudnia 2021, o 20:18 Były już zapowiedzi, ze jeden z nowych miał być bezpłatny a drugi spekulowano ze będzie płatny. .
To były tylko spekulacje na podstawie jednego niejasnego zdania przewodniczącego KRRiT.
To o czym rozmawiamy teraz to także wyłącznie pomysł. Do jego realizacji daleka droga. Przynajmniej kilku lat.
Przez kilka lat będzie działał MUX8 w obecnym standardzie i nie będzie MUX5 lub MUX6.
A mógłby być zupełnie inaczej i szybciej MUX8 w HEVC niemal od ręki.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: ploomba »

Ja się teraz zastanawiam, po co ten mux-8 wtedy wprowadzano, jak można było odpalić np taki mux-5 na UHF.
Teraz , gdy uszczuplono juz kanały UHF, udalo się nagle odpalić testowy mux-5. To czemu go nie odpalono ileś lat temu, zamiast tego mux-8? Dziwne.
Nagle się okazuje, że będzie mux5 i mux-6. A gdy częstotliwości UHF było więcej, to nie uruchamiano nowych muxów na UHF, tylko wciśnięto nowych nadawców na VHF

p.s. mux-5 juz działa. Niby testowo, ale mi się wydaję, że on już pozostanie w rękach TVP i niebawem powiększy zasięg.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: some83 »

Moim Zdaniem należy zamienić MUX 8 z MUX 4 :!:

Niech MUX4 będzie w VHF,
a MUX8 w UHF.

Poza tym uważam, że Radio DvbT2 Lite i AC4
jest 8x Lepsze od DAB+:
4x większy bitRate, Lub zasięg, Lub mniejszy prąd
i 2x Lepsza jakość dźwięku dzięki Lepszemu Kodekowi.
i Lepiej stosować AC4 w Radiu, niż w 1 jedynym pojedynczym kanale UHDTV :!:
Zwłaszcza jakby stacji Radiowych było 40 x 4Muxy Radiowe= 160 :!:

NiC NiE stoi na przeszkodzie by Polskie Radio nadawało jednocześnie w DAB+ i DvbT2 Lite i to w AC4, Lub czymś Lepszym…


No i kompatybilność z niektórymi Telewizorami i przystawkami SetTopBox.
(Niestety NiE wszystkimi),
ale Jakbyśmy mieli nadawane Radio w tym Formacie, to i Liczba odbiorników i Telewizorów obsługująca wersję Lite znacząco by się zwiększyła…


Na koniec Dodam, że MUX4 jest tak bezużyteczny, że nawet EMITEL, który go nadaje,
NiE zrobił dlań osobnego podForum, tylko jeden Temat WÓR…
dvbtowiec pisze: 1 grudnia 2021, o 11:09 Jedni mają lepszy zasięg w paśmie VHF, inni w pasmie UHF. Na to nie ma jednoznacznej reguły.
Pasmo VHF lepiej się sprawdza w dużym zagęszczeniu budynków, sąsiedztwie generalnie przeszkód.

Jeśli już takie przymiarki są tworzone, to najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie MUX4 płatnego na miejscu MUX8, a zawartość MUX8 przenieść na MUX4. Liczba abonentów MUX4 jest chyba śladowa, a dzięki temu w pasmie UHF zyskalibyśmy 2 MUX'y o szerokości 8MHz.
Normalnie zgadzam się jak rzadko Kiedy…
Choć UHF Lepiej mi się odbija…
dvbtowiec pisze: 1 grudnia 2021, o 11:09 Co do jakości SD, MUX8 miał przejść na HEVC w drugim etapie wtedy byłaby jakość HD. I mam nadzieje że ostatecznie ten pomysł upadnie, bo wiele osób zainwestowało trochę w instalacje antenowe, a mamy dodatkowy MUX w obliczu ciągle zjadanego pasma UHF pod LTE.
Te pomysły na wiele lat zablokują przejście MUX8 na HEVC, oraz wykorzystanie MUX6
Tutaj podkreślę, że Wolę coś Lepszego od HEVC, np:
HEVC + LC EVC = mpeg: H + 5
VVC=H266=MPEGi, EVC, AV
dvbtowiec pisze: 1 grudnia 2021, o 11:09 Maszyna urzędnicza mieli powoli, a skoro są pomysły tego typu, to nikt nie zmieni w trakcie konsultacji MUX8 na HEVC, oraz nikt nie rozpisze konkursu na MUX6. Będziemy tkwić w patowej sytuacji przynajmniej kilka lat.
Maszyna urzędnicza mieli powoli, ale często potrzebuje maili i Listów (papieru) by poprzeć wnioski o modyfikacje.
Mam nieodparte, absolitnie NiCZYM (poważnym) NiE uzasadnione wrażenie,
że jak KRRiTV pisała o Konsultacjach Społecznych,
i wymieniła ileś organizacji, Ministerstw i Stowarzyszeń, oraz 1 Osobę Fizyczną,
to miała na myśli właśnie Mnie,
co tylko pokazuje Jak Słabo Społeczeństwo na to próbuje wpłynąć.
Chciałem podkreślić jeszcze raz, że to tylko NiCZYM NiE uzasadnione subiektywne i mylne wrażenie…

Wydaję się, że Patowej Stagnacji na wiele Lat NiE będzie…
Bo będą musieli coś z tym zrobić…
Bo internet tak ich dopadnie, że 999‰ widowni im odpadnie…


dvbtowiec pisze: 2 grudnia 2021, o 22:36 A mógłby być zupełnie inaczej i szybciej MUX8 w HEVC niemal od ręki.
dvbtowiec pisze: 1 grudnia 2021, o 13:40 zamrożenie przejścia na DVB-T2 HEVC MUX8.
to Akurat NiE stanowi żadnego problemu finansowego, ani innego…
by przełączyć to szybko na HEVC, jakby tylko ktokolwiek o to się dopominał…

DanielK pisze: 1 grudnia 2021, o 15:23 gorzej z Emitelem, który przecież zainwestował sporo w infrastrukturę, którą mam nadzieję, częściowo da się wykorzystać dla DAB+
Radio można nadawać w DvbT2 Lite AC4, a na 4Mb/s (zamiast 1Mb/s DAB+) można by nadawać nawet radio bezstratne: FLAC! (oczywiście nie wszystkie kanały Radiowe)
więc jeśli by zmienić dyspozycje od Strony Emitela
z VHF TV dvbT2 na VHF dvbT2 Lite.
Tak prawdę mówiąc wersja Lite jest mniej wymagająca sprzętowo od strony Nadawczej.
Wolniejsze tranzystorki, że tak powiem…

Więc Emitel NiE skończyłby stratnie :!: !



PS
Co do AC4 czy FLAC NiE upieram się,
pewnie są jeszcze Lepsze kodeki Audio:
xHE-AAC

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: ploomba »

Radio jako dodatek w dvb-t2 - jak najbardziej.
Samo w sobie, na muxie bez telewizji, w dvb-t2 czy tym Lite o którym piszesz - nie. Kto by to miał odbierać? Ludzie na telewizorach? Nie googlowalem za bardzo tematu, ale nie spotkałem się z odbiornikiem radiowym, który odbierałby samo radio z muxow dvb-t2. A tym bardziej jakiekolwiek radio samochodowe tego chyba nie wspiera - tak naprawdę radia słucha się przede wszystkim w samochodzie.
Ale tak ak pisałem wcześniej. Radio jako dodatek w muxach tv mogłoby być fajnym rozwiązanie.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: pasjonat »

W muxach tv nie powinno być stacji radiowych, telewizor włączam po to, żeby coś obejrzeć, a nie słuchać na ciemnym ekranie, brrr. Od tego jest radioodbiornik.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: Puma »

Dokładnie, nie po to są różne urządzenia aby wszystko było w jednym. Oddzielnie telewizja i radio.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: some83 »

ploomba pisze: 4 grudnia 2021, o 00:05 Nie googlowalem za bardzo tematu, ale nie spotkałem się z odbiornikiem radiowym, który odbierałby samo radio z muxow dvb-t2. A tym bardziej jakiekolwiek radio samochodowe tego chyba nie wspiera - tak naprawdę radia słucha się przede wszystkim w samochodzie.
Skoro są Telewizory, które to obsługują,
oraz są Radia Samochodowe z Telewizją,
i tam jest to obsługiwane,

tzn Sprzęt ∃ istnieje ∃ :!: !

Mało tego, skoro działa na Telewizorach, to i działa na sprzęcie Przystawkowym (oczywiście nie każdym SetTopBoxie).
a Tutaj mamy dodatkowo ukochane przez niektórych archaiczne EURO złącze,
jeśli taki Dekoderek ma Ekranik, to da się obsługiwać bez podłączenia Ekranu.
(a Samochodowe Odtwarzacze DVD-Video wyłączają wizję w trakcie jazdy).
Ergo:→→→Czyli Masz Same Radio.
No i tylko powiem, że takie SetTopBoxy są tańsze od odbiorników DAB+,
podobnie jak CD-Audio było tańsze od DVD-Video.
oraz odtwarzacze BLU-Ray były tańsze od SACD.
i to zarówno sprzęt jak i płyty.
Obecnie Liczba abonentów NF jest większa niż użytkowników DAB+.
i NiE ma co szukać odbiorników w tym standardzie dvbT2 Lite, jak NiKT w tym standardzie NiE nadaje…


Dodatkowo zaznaczę, że skoro w dvbT2 ma się 4Mb/s, a w DAB+ tylko 1Mb/s.
a ∧ ∀ k∀żdy Mux TV można Zastąpić NiE 1 pojedyńczym, a 4 Radiowymi :!:, i to NiEzależnie czy dvbT2 Lite czy DAB+,
To po Zastąpieniu TV MUX-8 o pojemności 25Mb/s 4Muxami DAB+ mamy już tylko 4Mb/s,
a stosując dvbT2 Lite Mamy aż 16Mb/s :!: ! (=4×4Mb/s).
Co oznacza, że zyskujemy 12Mb/s :!: w odbiorze mobilnym, (a tracimy tylko 9Mb/s w stosunku do Tv Muxa dvbT1 z NTC, ale zyskując odbiór mobilny).
a Moglibyśmy Dać 1Mux DAB+ oraz 3Muxy DvbT2 Lite.
ploomba pisze: 4 grudnia 2021, o 00:05 Radio jako dodatek w dvb-t2 - jak najbardziej.
Samo w sobie, na muxie bez telewizji, w dvb-t2 czy tym Lite o którym piszesz - nie. Kto by to miał odbierać?
Poza tym NiC NiE stoi na przeszkodzie by w takim Muxie Radiowym dać wizję i to w HEVC + LC EVC = mpeg: H + 5,
Lub AV1+LC EVC, Lub H266+LC EVC.
Przecież każda stacja Radiowa ma już Wizję, co prawda tylko na YouTube.
Polskie Radio chwaliło się studiem 4K UHD,
więc mogli wszystkie kanały Polskiego Radia ze skromną wizją dać w dvbT2 Lite oraz na Satelitach, ale na Satelitach to Radio mogli by dać z Wizją 4K UHDTV, a może i 8K (raczej z Tańszego 33°Wschód).
Przy 10 Kanałach Radiowych na 1 Mux, to by wypadł bitRate Wideo 300Kb/s, co w najnowszych Kodekach (HEVC+LC EVC) dałoby ubogie SDTV.
(Przy czym w miejsce 1 Muxa TV byłoby 4×10=40takich stacji Radiowych…)

No i w dvbT2 Lite można stosować Lepsze Kodeki Audio (AC4, xHE-AAC, FLAC) niż w DAB+ :!:
Moim zdaniem stosowanie Lepszego kodeka Audio tylko pod TVP 4K jest totalnie bez sensu,
tym bardziej, że podejrzewam, że nawet w TVP 4K dadzą drugą skromniejszą ścieżkę językową w gorszym kodeku Audio,
to niech już te Kodeki stosują w kablówkach i na Satelicie.
ploomba pisze: 4 grudnia 2021, o 00:05 Samo w sobie, na muxie bez telewizji, w dvb-t2 czy tym Lite o którym piszesz - nie. Kto by to miał odbierać? Ludzie na telewizorach?
Dodatkowo Uważam, że UE powinna nakazać montowanie DAB+ w Telewizorach, obok dvbT2 Lite,
no i ∀bsolutnie k∀żdy TV w UE powinien mieć możliwość wyłączenia ekranu.
ploomba pisze: 4 grudnia 2021, o 00:05 tak naprawdę radia słucha się przede wszystkim w samochodzie.
No i w samochodach Także dvbT2 Lite powinno być obowiązkowo montowane obok:
DAB+ DRM30 DRM+ CDR cyfrowy PMR (odbiór, bez nadawania) cyfrowe CB radio (odbiór, bez nadawania).

inżynierskie Mądrale, mądrują się, że NiE da się porządnego odbioru PMRu, czy CB radia zrobić na SDRze,
ale Oni także należą do tych co Są wciąż i wciąż Niezadowoleni z braku prawdziwego:
SDTV, HDTV, FullHDTV, UHDTV…

Wydaje się, że w tym zestawieniu optymalizacja odbioru powinna być pod kątem Przede wszystkim DAB+ i dvbT2 Lite,
a potem w miarę popularyzacji i DRM, CB Radio, czy PMR, to tyle o ile…

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: ploomba »

Jedno mnie zastanawia. jak zachowa sie takie dvb-t2 czy dvb-t2 lite ze stacjami radiowymi w odbiorze w ruchu (podczas jazdy). Jak działa tam korekcja błędów, jakies buforowanie itd. DAB+ nie zetnie mi nawet na ułamek sekundy na trasie 25 km jaką pokonuję codziennie.

Druga sprawa, Jak z ergonomią obsługi takiego odbiornika w samochodzie. ja mam zwykłe radio 1 DIN, bez wyświetlacza. Klasyk z DAB+. Obsługa przyciskami. Czy w takim dvb-t2 lite działa przełączanie automatyczne między nadajnikami. Czy zaprogramuje sobie kilkanascie stacji i będę je mógł przełączać przyciskami na radiu 1 DIN? pewnie nie.

Żeby odpalić taki mux radiowy w dvb-t2, trzeba by zrezygnowac z jednego telewizyjnego. Tzn rezygnujemy np z mux-5 czy mux-6 na rzecz radia.

Nie mówie nie takim rozwiązaniom jak dvb-t2 lite, bo to tez ciekawa opcja. Ale wydaje się mi, że nie jest to do końca pomyślane jako klasyczne rozwiązanie radiowe w samochodach?

Zablokowany