HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: BiTCity »

Krosnoludek pisze: 1 stycznia 2022, o 15:37 w Philipsie głos jest opóźnieny o ok 1 sekundę, może pół, w stosunku do telewizora i stb z DVB-T, z czego to wykika, źródło to samo, ścieżka dźwiękowa też ta sama?
Opóźnienie wynika w szybkości przetwarzania, krótko mówiąc słaby procesor. Podobnie jest w radiu cyfrowym DAB+.
Ja mam jak widać w opisie 2 LG i też rożnie bywa z dźwiękiem, ten mniejszy ma szybciej dźwięk.
W analogu też to występowało zwłaszcza, ale tu chodziło o kwestie dosyłu sygnału do nadajnika, głos z Iławy był szybciej niż z Trzeciewca.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Założyłem nowy wątek o telewizorze Philips, by tu nie robić bałaganu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Puma pisze: 1 stycznia 2022, o 13:23 Hmm, ja mam ustawiony obraz "oryginalny" i jest wszystko dobrze na wszystkich kanałach.
ObywatelDVB-T pisze: 1 stycznia 2022, o 14:13 Potwierdzam. Na LG przy ustawieniach na "oryginalny" nie ma problemów z proporcjami obrazu. Obraz na żadnym kanale nie jest ściśnięty i nie ma pasów po bokach, wyświetla normalnie 16 : 9.
To raczej wynika z tego że na Waszych telewizorach overscan nie działa na kanałach SD, a wyłącznie na HD.


Wczoraj nie działała TVP Kultura 2 w HbbTV na kanale hybrydowym w MUX8. Nie wiem jeszcze jak jest dziś.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

dvbtowiec pisze: 2 stycznia 2022, o 08:46 To raczej wynika z tego że na Waszych telewizorach overscan nie działa na kanałach SD, a wyłącznie na HD.
Ale to też oznacza, że nasze telewizory działają prawidłowo, nie obcinają obrazu w trybie "oryginalny".
W nowoczesnych telewizorach tego raczej nie powinno być, bo jest niepotrzebne. Ale jeśli niektórzy producenci z jakiegoś powodu stosują overscan, no to cóż, pozostaje przełączyć na inny tryb obrazu np. 16:9 a tego w ogóle nie używać i się nie przejmować.
Oto coś, o czym możesz nie wiedzieć: telewizor HD, który tak bardzo kochasz, prawdopodobnie nie pokazuje całego obrazu na ekranie. W rzeczywistości nawet pięć procent obrazu może zostać obcięte na brzegach - to się nazywa overscan. To stara technologia, która pozostała po telewizorach CRT (kineskopowych) z minionych lat.
[......]
Overscan jest nie Wymagane przez wszelkie nowoczesne telewizory o wysokiej rozdzielczości "fixed-pixel", takie jak telewizory LCD.
https://pl.if-koubou.com/articles/how-t ... t-off.html
dvbtowiec pisze: 2 stycznia 2022, o 08:46 Wczoraj nie działała TVP Kultura 2 w HbbTV na kanale hybrydowym w MUX8. Nie wiem jeszcze jak jest dziś.
U mnie dziś działa, wczoraj rano też działał, potem nie sprawdzałem.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

ObywatelDVB-T pisze: 2 stycznia 2022, o 11:31 Ale to też oznacza, że nasze telewizory działają prawidłowo, nie obcinają obrazu w trybie "oryginalny".
To oznacza tylko tyle że nie zwiększają o te przysłowiowe 5% sygnału SD :)
W telewizorach Sony wg mnie jest to zrobione najbardziej optymalnie. Osobno ten parametr ustawia się dla kanałów HD, a osobno dla kanałów SD. Można mieć zatem overscan na HD i brak overscanu na SD, albo mieć jak kto woli, bo nie wszystkie kanały SD wyświetlają te paski. Zauważyłem że na pewno tak jest Fokus TV, ale już Polsat czy TVN działają dobrze z overscan, bez pasków.
Problemu z tym nie ma dużego. Wszystko będzie w HD od połowy roku, paski znikną u tych którzy je mają.

TVP Kultura 2 w MUX8 dziś działa.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: HbbTV w NTC

Post autor: DanielK »

Dla użytkowników HbbTV 1.0 popsuli niestety EmiTV i EmiRadio. Była cały czas plansza "Trwa uruchamianie". Dzisiaj wyświetla mi się serwis TVP (?) a zrobiłem ponowne wyszuki.
Swoją drogą, nie wiem jak bardzo mocno te treści muszą być chronione i nie wiem co jeszcze w sobie zawierać aby nie dawało ich się odtworzyć na sprzęcie z HbbTV 1.0 (tunery z Linux).

Z serwisami radia i TV z Niemiec nie ma z tym problemu - poza transmisjami na żywo cała reszta działa tak jak Portal TVP.

Bez problemu mam radio przez HbbTV:

Obrazek


VOD działa także. W tym przypadku podobnie jak w TVP, niektóre treści ograniczone do terytorium danego kraju.

Obrazek

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

dvbtowiec pisze: 2 stycznia 2022, o 12:24 To oznacza tylko tyle że nie zwiększają o te przysłowiowe 5% sygnału SD :)
Nie rozumiem, jak nie zwiększają o 5% ?, raczej na odwrót, nasze telewizory nie zmniejszają (nie obcinają po bokach) o 5%.
Dokładnie tak samo jest to opisane pod tym linkiem co podałem, że 5% jest obcięte.
dvbtowiec pisze: 2 stycznia 2022, o 12:24 W telewizorach Sony wg mnie jest to zrobione najbardziej optymalnie. Osobno ten parametr ustawia się dla kanałów HD, a osobno dla kanałów SD. Można mieć zatem overscan na HD i brak overscanu na SD, albo mieć jak kto woli, bo nie wszystkie kanały SD wyświetlają te paski. Zauważyłem że na pewno tak jest Fokus TV, ale już Polsat czy TVN działają dobrze z overscan, bez pasków.
Niby optymalnie, tylko po co miałbym ustawiać tak, aby mi obcinało obraz? Zapłaciłem za telewizor 55" 16:9, bo taki chciałem nie mniejszy.
Kolejny raz powołam się na opis w linku który podałem, to miało zastosowanie w telewizorach CRT (kineskopowych).

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

@ObywatelDVB-T
W zasadzie obydwaj mamy rację, tylko inaczej to rozumiemy.
Twój telewizor w żadnym kanale SD nie zwiększa pola widzenia kadru o 5%, dlatego nie widzisz pionowych pasów po lewej i prawej stronie ekranu na niektórych źle nadawanych kanałach SD.
Są takie w DVB-T chyba tylko 3: Fokus TV, Metro i TTV, pozostałe nie mają pasów w pionie, mimo iż pole widzenia także jest powiększone o 5%.
Widzę to wyraźnie u siebie zmieniając tą funkcję.
Nic zatem obrazu nie obcina. Raczej te 3 kanały są źle nadawane. Inaczej problem byłby na wszystkich kanałach SD widoczny.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

No właśnie tym bardziej nie mogłem zrozumieć logiki zastosowania tego parametru, po co to jest potrzebne w dzisiejszych nowych telewizorach.
Zwłaszcza jak napisałeś, że na Sony osobno ten parametr ustawia się dla kanałów HD, a osobno dla kanałów SD. No w SD może niektóre kanały są błędnie nadawane, co właściwie też nie do końca uzasadnia stosowania przestarzałych rozwiązań w nowoczesnych telewizorach, bo to nadawcy powinni się dostosować, ale niech będzie, jest i koniec, zawsze można przełączyć na inny format jak komuś przeszkadza.
Natomiast HD po co overscan? tego to już całkiem nie rozumiem. Przecież Full HD to obraz 1920 × 1080 w proporcji 16:9, czyli dokładnie taki jakie są telewizory, co tu obcinać, po co to ustawienie?
No i jak widać producenci różnie rozumieją ustawienie "oryginalny" jako proporcje obrazu.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Puma »

Nie ważne jak to się nazywa i co robi, ważne że na LG jest dobrze wyświetlane i reszta marek powinna robić tak samo.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pasjonat »

overscanu nie powinno być wcale od 2015 w Telewizorach, ale niestety jest. Zamiast widzieć cały ekran, widzisz mniej. Na całe szczęście na każdym telewizorze- szczególnie na tych, którzy nie mają możliwości wyłączenia overscanu od wprowadzenia oficjalnej emisji DVBT2/ HEVC z parametrami 1920x1080, HEVC i 50 klatek na sekundę zniknie overscan widać to w testowych emisjach TEST TVP na antenach TVP Polonia, Dokument, Kultura, Kobieta HEVC.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: HbbTV w NTC

Post autor: eter »

Ja mam podpięty tuner do TV w funkcji PC, czyli obraz jest bez overscanu i widać, że niektóre programy SD nadają obraz inaczej od pozostałych i widać leciutkie pionowe pasy po bokach, chyba nawet w zależności jaki program emitują...
Więc ci którzy ich nie widzą to mają jak najbardziej "overscan" i to w pozycji "oryginalny" - która to niby sugeruje, że obraz jest bez overscanu...więc producenci sobie ten tryb "oryginalny" też widać różnie stosują.
Jeśliby byłoby na prawdę bez overscanu - to na niektórych programach pionowe paski po bokach jak najbardziej powinny być widoczne.
Poza tym na przykład w moim Philipsie dla emisji TV w ogóle nie ma możliwości wyłączenia overscanu i wszystkie SD w każdym trybie są dosyć mocno powiększone....więc, wydaje się, że ten overscan jednak spełnia jakąś rolę nawet obecnie, kiedy nadawcy nie nadają tak jak powinni i bez overscanu widać lekkie paseczki pionowe po bokach....więc ten overscan to taka nawet dzisiaj "asekuracja" podczas, kiedy emisje nie do końca spełniają normy i po prostu są pięknie przez niego maskowane.
Bo w sytuacji, kiedy byłby ten overscan domyślnie wyłączony, niektórzy mogliby mieć jakieś "ale", że obraz nie jest doskonały i nie zapełnia całej powierzchni ekranu, co przecież bardziej "rzuca" się w oczy, niż brak kilku procent przestrzeni obrazu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

@DanielK
Tego nie przeskoczysz. W Polsce przyjęło się że minimim dla HbbTV jest wersja 1.5.
W Linuxie jest wersja 1.0 i raczej trzeba się liczyć z tym że coraz mniej usług w Polskim HbbTV będzie na nim działało.
HbbTV jest licencjonowane, a wersja 1.0 jest wystarczająca na rynek taki jak Niemcy, jak sam piszesz, zatem nikt nie będzie zainteresowany inwestować w wyższą wersję HbbTV dla tunerów Linux'owych.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: HbbTV w NTC

Post autor: blockbuster »

Kanał EmiRadio zaczął w końcu działać na telewizorach LG.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Potwierdzam działa EmiRadio także na moim LG. Może dlatego, że dziś zgłosiłem sprawę do Emitela, wymienialiśmy się emeilami, tłumaczyłem co i jak.
@Emitel dziękuję za szybką reakcję.

Edycja. 05.01.2022
Teraz już mam pewność, że to po moim zgłoszeniu problem został rozwiązany. Dziś dostałem emaila z pytaniem czy problem został już rozwiązany. Także dzięki Waszym postom, czyli innych użytkowników telewizorów LG, ponieważ oparłem się także na Waszych wpisach.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Kolejny producent Sony idzie na minimalizacje pilota w modelach z 2022 roku.
Obrazek
Piloty przestają pomału pełnić funkcje do odbioru telewizji. Wszystkie podstawowe funkcje zostają zastąpione wirtualnymi klawiszami. Masakra.

Obsługa HbbTV staje się coraz bardziej problematyczna, jeśli twórcy aplikacji nie przestawią się na klawisze nawigacyjne i OK.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Puma »

Osobiście nie lubię takich pilotów. szczególnie dla starszych osób są masakryczne.
Przy kupnie telewizora to też brałem pod uwagę, LG jeszcze nie poszło tą drogą.
https://www.szybkiplik.pl/Jk982zeGUe
Nawet pilot Magic jest wygodny: https://www.szybkiplik.pl/GD8caH38Dv

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Masakra z tymi pilotami, dla starszej osoby, ale i dla siebie też nie kupiłbym takiego pilota bez fizycznych przycisków numerycznych.

Już część że zgłoszonych przez ze mnie do Philipsa zostało poprawione, teaser już na kanałach TVP Kultura 2 się pojawią. Na innymi nadal pracują.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: HbbTV w NTC

Post autor: MarioPL »

W moim LG pilot - Magic, mógłby być trochę większy, a przynajmniej "+/- głośność" bardziej odsunięta od reszty, albo bardziej wypukła. A może to problem, że jest na "jednej gumie"? Nawet mój syn ma problem z odnalezieniem tego przycisku "na macanego" 😉
Choć muszę przyznać, że to właśnie pilot, miał decydujące znaczenie, przy wyborze TV, no i to, że wszystko trybi 😁

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

@MarioPL
Powinien Ci już działać EmiRadio.
Przeczytaj powyżej posty w tym temacie.

Zablokowany