DVB-T w woj. lubuskim

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Moce i charakterystyki można sprawdzić na :arrow: https://emimaps.emitel.pl/

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: karol3w »

Z całym szacunkiem chodzi mi o AKTUALNĄ charakterystykę, czyli na dzień dzisiejszy. Skoro sygnał pogorszył się tylko na Mux3 to z logiki wynika że coś się dzieje tylko z tym nadajnikiem. Ponadto w wypowiedzi mojej chyba było o tym że czytałem że ma charakterystykę dookólną (znalazłem wykaz), ale na apce do lokalizowania nadajników z mapką informacje o charakterystyce są takie że jest kierunkowa i realna moc jest słabsza tzn jest 100 kW a obok 51 kW. Więc ponawiam pytanie jaka jest AKTUALNA charakterystyka i moc mux 3 z Jemiołowa? Czy mógłby ktoś to sprawdzić ale nie na "papierze" tylko realne wartości.
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2020, o 16:23 przez karol3w, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: K63 »

karol3w pisze: 12 listopada 2020, o 21:20 Według źródeł Emitela Mux 3 z Jemiołowa daje z mocą 100 kW i charakterystyką dookólną
Zgadza się. Na tym wykazie i na stronie https://emimaps.emitel.pl/transmitter/listMux jest dookólna. A wg UKE, pozwolenie jest na kierunkową.
karol3w pisze: 12 listopada 2020, o 21:20 Mieszkam blisko Słubic
Na tej stronie masz charakterystykę emisji wg aktualnych pozwoleń UKE. Mux-3 na azymucie 270° ma tłumienie 2.5 dB (do ok. 56 kW).
Poniżej wykres z opisem mocy w kW.
Obrazek

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: karol3w »

Dziękuję bardzo za profesjonalną odpowiedź. Jestem blisko azymutu 270 stopni. Mieszkam tuż nad nim. Czyli potwierdziły się moje przypuszczenia i logiczne myślenie a nie wykaz na papierku. Teraz kolejne pytanie do Panów z Emitela. Kto i z jakich przyczyn zadecydował o zmianie charakterystyki po około 8 latach na kierunkową?

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: szymon9904 »

Tutaj muszę nadmienić, że w papierach charakterystyka kierunkowa jest od 2013 roku. W ubiegłym roku wymieniono system antenowy i zmieniła się charakterystyka anten - przestawiono nieco anteny i w części kierunków leci nieco więcej mocy, w innych nieco mniej.
Według poprzedniego pozwolenia, akurat na azymucie 270 stopni było 0,74 dB tłumienia (84 kW ERP), teraz jest 2,5 (56 kW ERP).
Wszystkie emisje, tj. MUX1 k.45, MUX2 k.21 i MUX3 k.32 są prowadzone z jednego systemu antenowego, tylko MUX1 i MUX2 są skoordynowane dookólnie, lecz są nadawane w taki sam sposób jak MUX3 (lekkie wytłumienia).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: K63 »

Najstarszy wykaz pozwoleń jaki mam zapisany w swoim archiwum jest z grudnia 2017 r. I w nim na azymucie 270° jest wytłumienie 0.74 dB.
Aktualne pozwolenie ważne jest od 20.12.2019 r.
O ile dobrze pamiętam, niegdyś w którymś temacie p. Jarosław napisał, że Emitel w razie potrzeby może "manewrować" mocami w ramach wydanego pozwolenia. Ale nie sadzę by mogli sami zmienić emisję z kierunkowej na dookólną. Raczej odwrotnie :?: .

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: karol3w »

K63 pisze: 16 listopada 2020, o 16:46 Najstarszy wykaz pozwoleń jaki mam zapisany w swoim archiwum jest z grudnia 2017 r. I w nim na azymucie 270° jest wytłumienie 0.74 dB.
Aktualne pozwolenie ważne jest od 20.12.2019 r.
O ile dobrze pamiętam, niegdyś w którymś temacie p. Jarosław napisał, że Emitel w razie potrzeby może "manewrować" mocami w ramach wydanego pozwolenia. Ale nie sadzę by mogli sami zmienić emisję z kierunkowej na dookólną. Raczej odwrotnie :?: .
Może coś manewrowali w lipcu albo zmienili wtedy tłumienie. Dzięki za zainteresowanie.
szymon9904 pisze: 16 listopada 2020, o 16:37 (...)W ubiegłym roku wymieniono system antenowy i zmieniła się charakterystyka anten - przestawiono nieco anteny i w części kierunków leci nieco więcej mocy, w innych nieco mniej.
Według poprzedniego pozwolenia, akurat na azymucie 270 stopni było 0,74 dB tłumienia (84 kW ERP), teraz jest 2,5 (56 kW ERP).(...)
U mnie to około 51 kW, a według tej apki to już lepiej jest we Frankfurcie bo 61 kW. Instalacja ant. Z lutego tego rou. A problem z TVP pojawił się u mnie jakoś w lipcu. Próbowałem wtedy coś zaradzić, ale pozbawiłem się wtedy w ogóle sygnału, dopiero we wrześniu zrobiłem od nowa złączki i ustawiłem tak że na innych był mocny sygnał na TVP słaby. A dopiero niedawno z pomocą tej apki i kija (nie m drabiny) wycelowałem dokładnie i wyegulowałem według pasków sygnału na tv, podnosząc antenę trochę do góry. Sygnał na TVP jest stabilny, jakość od 30 do 90 procent zależy od pory dnia i pogody, na pozostałych zawsze mocny.
I taka prośba dla Panów z Emitela. Charakterystyki tego muxa już nie opłaci się zmieniać, ale może warto wrócić do tłumienia 0.74 dB i proszę na przyszłość wziąć sobie do serca i w dvt-2 z Jemiołowa nadawać w charakterystyce dookólnej, nawet z mniejszą mocą bo przez charakterystykę kierunkową nadajnik nadaje z mocą 100 kW a dla mnie realnie jest 51 kW, a mux 2 80 na 80.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

Słubice są trochę w dołku i bywa, że we Frankfurcie łatwiej odebrać sygnał z Jemiołowa.

@karol3w - zacząłbym sprawdzenie instalacji od wymiany zasilacza antenowego, na coś przyzwoitego (ok 35-40 zł), gdy zasilacz się zaczyna psuć to spada jakość sygnału - zwiększa się ilość błędów. Sprawdź też połączenia przewodów i złączki, a także sam przewód, wzmacniacz no i na koniec antenę (BX1000 i tym podobne szału nie robią...).

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: karol3w »

Sprawdziłem złączki i kabel jakoś z miesiąc temu, zasilacz z wtyczką też wymieniłem. Tak około 100 metrów przed anteną zaczyna się las. Sygnał spadł tylko i wyłącznie na mux 3, w porównaniu do wtedy i teraz. Co do anteny do dwie rzeczy. Faktycznie trochę ją wygiąłem, podnosząc do góry ale po tym wygięciu pojawił się stabilny sygnał na mux3, a druga rzecz, za tę cenę mogłem wybrać antenę bardziej znanej firmy i żałuję bo tata miał ją kilkadziesiąt metrów dalej i działała mu bez wzmacniacza, a u mnie z wyłączonym zasilaczem nie działa. A jako ciekawostkę dodam że musiało mi z mojej anteny przez chwilę łapać sygnał z Szczecina/Kołowa bo na liście kanałów pojawił się TVP3 Szczecin z kanału 48.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: K63 »

karol3w pisze: 18 listopada 2020, o 11:57 z wyłączonym zasilaczem nie działa
Poprawny objaw. Niezasilony wzmacniacz staje się mocnym tłumikiem.
Jeżeli chcesz sprawdzić odbiór na antenie pasywnej, zamontuj w jej puszce symetryzator, a zasilacz zdemontuj i wtyk separatora zastąp zwykłym wtykiem antenowym.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

@karol3w proponuję jeszcze wezwać instalatora z miernikiem w celu możliwie precyzyjnego pomiaru sygnału. Czasem gdy antena jest wygięta przestaje być dopasowana do jakiegoś wycinka pasma.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: karol3w »

Prawie rok czasu i cisza w temacie. Mux 3 to jedyny z którym mam problem, praktycznie w ogóle nie ma. Za to pozostałe muxy DVB-T 100/100. Mało tego sygnał mux 3 ze Szczecin/Kołowo i wtedy jest stabilny odbiór na mux 3 ale niestabilny na pozostałych. Do panów z Emitela jaka jest zasadność tak silnego tłumienia i charakterystyki kierunkowej dla Mux3 z Jemiołowa gdy mix 1 i w nadają dookólnie z mniejszym tłumieniem? Obawiam się jak będzie działał mux 3 w dvbt2 jeśli nic się nie zmieni w kwestii charakterystyki i tłumienia

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

@karol3w
Dobry instalator potrzebny, albo zgłoś to do UKE w Zielonej Górze.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: karol3w »

Myślę że trzeba to zgłosić do UKE w Zielonej. Bo z logiki wynika że problem leży po stronie nadajnika (w lutym 2020 w tym samym miejscu antena i sygnał był 100/100, a plwiek że potem zmieniało systemy antenowe plus zwiększyli tłumienie w moim kierunku. Poza tym na mapce zasięgu w pobliżu mojego domu dla Mux 3 sygnał jest bardzo słaby. Wcześniej myślałem że Mux 5 zastąpi Mux 3 ale nie zastąpi. To gdy Mux 3 przejdzie to DVB-T2 ale pozostałe parametry nie ulegną zmianie to dalej będzie brak sygnału

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: szymon9904 »

To tak informacyjnie - wszystkie multipleksy w paśmie UHF z Jemiołowa nadawane są z tego samego zestawu anten - tubus 16x4.
Ponadto pozwoleniem z dnia 28 kwietnia br. zmieniono charakterystykę z kierunkowej na dookólną. Pewne jest jedno - teraz charakterystyka anten jest taka sama dla każdego multipleksu (zarówno na papierze, jak i w rzeczywistości).
Ponadto MUX3 na k. 32 nadawany jest z mocą 100 kW ERP - tak nadaje jeszcze tylko MUX4 na k. 26. Pozostałe MUXy mają mniejszą moc (w przedziale od 30,2 kW do 80 kW). Dodam również, że zbyt silny sygnał zachowuje się podobnie jak zbyt słaby, a masz antenę ze wzmacniaczem; tu istotnie przydałyby się pomiary z miernika.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: karol3w »

Nie wiedziałem, że zmienili charakterystykę. Sygnał nie jest za mocny, bo po pierwsze zasilacz jest z regulacją, po drugie gdy próbowałem anteną złapać sygnał z Mux 3 to łapałem jakość na 20-30%, ale i tak spadała jakość do 0. Prośba do Emitela, zmniejszcie tłumienie a jeśli nie wierzycie to zapraszam na pomiary do Słubic i okolic

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

Bezwzględnie trzeba wykonać pomiar sygnału na miejscu używając profesjonalnego miernika. Potem już będzie jasne co jest źle, co trzeba poprawić itd.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: karol3w »

Mux 1,2,3,4,5 mają anteny dokładnie na tej samej wysokości, a tylko z Mux 3 jest problem. W dodatku w lutym 2020 tak do maja 2020 Mux 3 miał u mnie siłę i jakość 100 na 100. Wiem że potem zwiększyli tłumienie, tak w okolicach mają 2020, a od maja tego roku powinni zmienić charakterystykę z kierunkowej na dookólną. Dodam więcej gdy zmieniali anteny na maszcie i wystąpił problem z Mux3 sygnał pogorszył się wyłącznie na Mux 3. No to gdzie tu jest wina, po stronie odbiorcy czy nadawcy, tak logicznie rzecz biorąc? Skoro najpierw działa potem na nadajniki się zmienia i przestaje działać ale tylko na Mux 3 to gdzie leży problem????

bart412
Posty: 47
Rejestracja: 28 września 2010, o 15:59

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: bart412 »

Nie wiecie czy coś kombinują z mux 1 z Jemiołowa, bo na logu sygnału praktycznie brak od pewnego czasu, a na innych mux-ach działa bez zarzutu. Ostatni raz taka sytuacja była, jak nadawali z anten zastępczych. Na zwykłej kierunkowej odbiera bez zarzutu. Czyżby kolizja z Wichowem ?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

Proszę o sprawdzenie MUX-2 - kanał 21 w lubuskim. Sygnał jest ale nie wczytuje się. Odbiorniki pokazują brak sygnału.

edit:
Już działa.

Zablokowany