Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: eter »

Niech TVP zostanie w starym systemie, bo ten nowy....to niestabilność odbioru SFN i w ogóle, wszystko dostaje jakiejś czkawki i stopklatki.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Puma »

Na zmniejszenie opłat koncesyjnych mogą się zgodzić wszystkie strony... moim zdaniem jest to realny kompromis.
Refarming naturalnie będzie kontynuowany, zmiana na DVB-T2 też powinna być i to dla dobra ludzi. Sporo osób zainwestowało już w nowy sprzęt a reszta (tych mniej zamożnych) zrobi to niebawem z pomocą dopłat.
Świadomość ludzi wyraźnie wzrasta, przy zahamowaniu zmian poczują się oszukani i przy kolejnym zmianie systemu (a to nastąpi za jakiś czas) będą czekać do ostatniej chwili.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Moja propozycja jest taka niech sobie TVP zostanie na DVB-T, ale nie do 2023 tylko do 2030 roku. Jaki nadawca taki standard nadawania :lol: .

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

eter pisze: 31 marca 2022, o 14:55 Niech TVP zostanie w starym systemie, bo ten nowy....to niestabilność odbioru SFN i w ogóle, wszystko dostaje jakiejś czkawki i stopklatki.
Z dyskusji w temacie MUX8 wyszło nam że Twoja antena ma nie za ciekawe położenie w gęstej zabudowie w kamienicy, gdzieś przy oknie, nie na dachu.
Trzeba brać na to poprawkę. Twój sygnał prawdopodobnie dociera z odbić z różnych kierunków. Zatem SFN może tutaj się przyczyniać do pogorszenia odbioru.
Raczej nie powinno być problemu jeśli antena nie ma wokół tylu przeszkód.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: pasjonat »

Co wy narzekacie na ten SFN jak u innych działa dobrze razem z SFN. Jeśli macie problemy z SFN zgłoście to do Emitela o to ich e-mail: sekretariat @ emitel.pl lub zobaczcie w temacie o mux 3 na forum konkurencyjnym, gdzie jest mowa o SFN. Piszą, że odbiór jest bez zakłóceń.

Jestem spokojny o SFN, jak będzie u mnie w 23 maja.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Kontakt do sekretariatu nie jest dobrym rozwiązaniem. Sekretariat nie pomoże w sprawach technicznych.
Śledzimy forum na bieżąco, a jeśli komuś za mało, to w zakładce O nas / Kontakt na stronie www są odpowiednie kontakty do infolinii.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: eter »

dvbtowiec pisze: 31 marca 2022, o 15:30
eter pisze: 31 marca 2022, o 14:55
Z dyskusji w temacie MUX8 wyszło nam że Twoja antena ma nie za ciekawe położenie w gęstej zabudowie w kamienicy, gdzieś przy oknie, nie na dachu.
Trzeba brać na to poprawkę. Twój sygnał prawdopodobnie dociera z odbić z różnych kierunków. Zatem SFN może tutaj się przyczyniać do pogorszenia odbioru.
Raczej nie powinno być problemu jeśli antena nie ma wokół tylu przeszkód.
To nie tak.
Antenę mam na dachu na wysokiej kamienicy.
Pisałem wcześniej, że mam tylko jedno miejsce, gdzie tę antenę mogę umieścić, nie jest to jednak jakieś przy oknie, ale na bardzo wysokim dachu, nie ma żadnych przeszkód powodujących odbicia (stąd jestem w obszarze odbioru z trzech nadajników).
Poza tym, przed przejściem na DVB-T2 zrobiłem jej przegląd, wyczyściłem wszelkie połączenia, od nowa zarobiłem wtyki.
I było wszystko w porządku (oprócz MUXA 8, którego sobie całkiem odpuściłem), żeby po przejściu zaczęły się kłopoty ze stabilnym odbiorem MUXA 4.
Jako, że wcześniej było wszystko OK, kiedy nie był w SFN więc chyba logiczne, że skoro teraz sygnał jest niestabilny, zupełny brak odbioru i tym podobne to winny jest SFN.
Piszesz, że innym działa dobrze emisja w SFN, owszem działa dobrze, ale tam gdzie nie ma odbioru z dwóch nadajników.
Przecież o kłopotach z MUXEM 4 nie piszę tylko ja, ale i inni.
Więc jest coś na rzeczy a nie moja wina.
Obecnie nie wiem dlaczego, ale i MUX3 zaczął czasem "mrozić" obraz, ale to jest jeszcze do przełknięcia, ponieważ dzieje się to sporadycznie.

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Adis »

Wszystko zależy od anteny ja odbieram mux3 z trzech nadajników od kilku lat wszystkie na widoku a niemal żadnych problemów

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: karol3w »

Nie wszystko zależy od anteny. Odbiór zależy także od odbiornika.
@eter Tu część ludzi wie lepiej i wie, że winnym złego odbioru jest zgłaszający zły odbiór.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: szymon9904 »

@eter: w temacie MUX4 na k. 22 - widzę zauważalną poprawę. Dzisiaj też podłączałem tunery tam, gdzie anteny są w zasięgu zarówno Śnieżnych Kotłów, jak i Wichowa - gra dobrze. U mnie w domu również już obraz jest płynny (a wczoraj nie dało się oglądać). Skacze jedynie siła sygnału, ale nie ma to wpływu na odbiór.

Widzę, że pracownicy Emitela przeglądają forum - jeżeli coś zostało zmienione w konfiguracji SFN na k. 22, to serdeczne dzięki - rzeczywiście jest lepiej ;)

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: sampler »

Dodam jeszcze kolejne przypadki zgłaszania problemów z MUX-2 na dolnym śląsku. Jako, że Ślęża i Śnieżne Kotły nadają po refarmingu na tym samym kanale k. 47 w SFN ludzie nie mogą złapać tego MUX-a. Wczoraj w sklepie gość oddawał dwa dekodery bo nie wyszukuje Polsatu i TVN :). Dzisiaj kolejna informacja, że nie wyszukuje tego MUX-a.
Następna sprawa to są zauważalne przycinki na MUX-1 i MUX-2. Nie jest to kwestia sprzętu skoro MUX-6 TVP HEVC idzie jak żyleta.
Podsumowując:
MUX-4: problemy z SFN na kanale 22
MUX-2: problemy z SFN na k.47
MUX-1: problemy z SFN na k.30 ŚK - Wichów.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

Jeśli chodzi o problemy z SFN, to wydaje się, że już powinno być OK.

W województwie lubuskim SFN jest już kilkanaście lat - od kwietnia 2008 roku. Jest naprawdę bardzo mało miejsc gdzie SFN jest problemem i rzeczywiście trzeba czasem kilka godzin poświęcić aby było dobrze, szczególnie gdzie są gęste kamienice a sygnał się nakłada z 2 lub 3 obiektów. Dotyczy to szczególnie Zielonej Góry. W innych miejscowościach jest prościej.
Nie róbcie z SFN życiowego dramatu wobec tego.

Z kanałem 22 z całą pewnością był problem w Zielonej Górze we wtorek 29 marca (cały dzień).

Generalnie anteny siatkowe do kosza! Uważajcie na wszelkie wzmacniacze i zbyt duże poziomy sygnału. Tym bardziej, że w niektórych lokalizacjach zwiększono moc sygnału. Jak masz daleko do nadajnika i musisz mieć wzmacniacz to uwaga na zakłócenia od LTE.

Jeśli już macie jakąś antenę ze wzmacniaczem. Nim zaczniecie narzekać, to sprawdźcie zasilacz i wymieńcie na solidny w budżecie 35-50 zł a nie za 12-15 zł!

Jeszcze jeśli chodzi o brak MUX-2 czyli Polsat, TVN itd.
Zielona Góra / Jemiołów, oraz Żagań / Wichów - był kanał 21 - jest 45.
Jelenia Góra / Śnieżne Kotły - był kanał 35 jest 47.

Pytanie, szczególnie dla lubuskiego, czy wcześniej mieliście sygnał na kanale 45, tj. kanały Fokus TV, TTV, ESKA itd.? Okazuje się, że co najmniej 50% odbiorców nie odbierało wcześniej MUX-1 na kanale 45 (bo nie potrzebowali tych kanałów i na ich brak nikt nie zwracał uwagi). Ich instalacja antenowa na wyższych kanałach niż na przykład 40 po prostu już ma tylko ślady sygnału!
Jelenia Góra kanał 47 to mało kto wcześniej zauważał, ale był tam MUX-4 z kanałem Wydarzenia 24 HD HEVC.

Czyli instalacja antena do naprawy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

karol3w pisze: 31 marca 2022, o 22:26 Nie wszystko zależy od anteny. Odbiór zależy także od odbiornika.
To jest część prawdy.
Odbiorniki mają różne stopnie czułości i tolerancji na przesterowany sygnał i zbyt słaby sygnał.
Zatem gdybyś do źle wykonanej instalacji podłączył 30 odbiorników, to część z nich może sygnału nie złapać, lub złapać z dużymi problemami w odbiorze, a inne z kolei radzić sobie lepiej.
karol3w pisze: 31 marca 2022, o 22:26 Tu część ludzi wie lepiej i wie, że winnym złego odbioru jest zgłaszający zły odbiór.
To niestety jest brutalna prawda. W 90% przypadków sygnały o problemach w odbiorze wynikają ze źle wykonanej instalacji antenowej.
SFN wymaga dużo większej precyzji w budowie instalacji i zasada typu podłączę sobie samodzielnie antenę na kierunek, zastosuję pierwszy lepszy chiński wzmacniacz z chińskim zasilaczem już się nie sprawdza, a dużo takich marketowych anten było sprzedawanych na przestrzeni ostatnich lat.
Panuje dziwne przekonanie że wszędzie musi być wzmacniacz. To że coś do tej pory jako tako działało a po zastosowaniu SFN są problemy, nie oznacza że wina jest po stronie nadawczej.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: sampler »

Macie troszeczkę racji ale trzeba spojrzeć na to realnie. Sam miałem problem od 2008 roku kiedy zaczął się DVB-T z MUX-3 TVP właśnie z powodu SFN bo jakiś geniusz dał niepotrzebnie nadajnik w Legnicy 2,8 kW na tym samym kanale co 100 kW Śnieżne Kotły i miałem go jeszcze w jednej lini z mojej miejscowości. Różnica z MUX-3 polegała na tym, że 90% nadajników SFN to były małe moce dla lokalnych doświetleń. Teraz dowalili w SFN nadajniki po 100kW o dużym obszarze nadawania. Zachodzą interferencje. Oczywiście jedyna metoda to wywalenie anten typu siatka czy inne krokodyle i zastąpienie porządnymi kierunkowymi. Tyle że rozglądnijcie się po dachach co mają ludzie. 99% anten to właśnie te ww wymienione. Nie będę się wypowiadał ile % z nich będzie miało problemy z SFN. Jednym słowem będą duże problemy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

DVB-T2 jest standardem stworzonym pod rozległe sieci SFN.
Czas pokaże jaki procent instalacji będzie do korekty.
Nie musi to oznaczać dużych problemów, właśnie ze wzgl. na to że stosujemy DVB-T2 który ma w specyfikacji możliwość wykorzystania sieci SFN w nadajnikach dużych mocy w sąsiadujących regionach.
Tak pracują testowe nadajniki MUX5 w Krakowie i Katowicach.
Odbieram sygnał z obydwu na zsumowanej antenie i nie mam żadnych problemów z odbiorem.

W DVB-T SFN właśnie dało się tworzyć wyłącznie na blisko sąsiadujących nadajnikach małej mocy.
Stąd takie różnice o jakich piszesz.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: eter »

Nie mam wzmacniacza.
Mam kierunkową Yaga pasywną.
MUX 4 nie do oglądania.
Przycinki i stopklatki.
Inny SFN dobry.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: sampler »

eter: rozumiem, że jesteś już w zasięgu sygnałów po refarmingu?
W moim regionie MUX-4 idzie w pełnym SFN: Ślęża-Śnieżnie Kotły-Czarna Góra-Wichów

dvbtowiec: czyli nie odbierasz jeszcze sygnałów po refarmingu. Ja spodziewam się że problemy z dwóch województw gdzie na razie wystartował w pełni DVB-T2 mogą się powielić gdzie indziej.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Zgadza się, jeszcze jestem przed. Jestem ciekaw co będzie po.
Ale podchodzę do tego spokojnie. Raczej nie spodziewam się problemów. Zobaczymy.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: karol3w »

dvbtowiec pisze: 1 kwietnia 2022, o 08:53
karol3w pisze: 31 marca 2022, o 22:26 Nie wszystko zależy od anteny. Odbiór zależy także od odbiornika.
To jest część prawdy.
Odbiorniki mają różne stopnie czułości i tolerancji na przesterowany sygnał i zbyt słaby sygnał.
Zatem gdybyś do źle wykonanej instalacji podłączył 30 odbiorników, to część z nich może sygnału nie złapać, lub złapać z dużymi problemami w odbiorze, a inne z kolei radzić sobie lepiej.
karol3w pisze: 31 marca 2022, o 22:26 Tu część ludzi wie lepiej i wie, że winnym złego odbioru jest zgłaszający zły odbiór.
To niestety jest brutalna prawda. W 90% przypadków sygnały o problemach w odbiorze wynikają ze źle wykonanej instalacji antenowej.
SFN wymaga dużo większej precyzji w budowie instalacji i zasada typu podłączę sobie samodzielnie antenę na kierunek, zastosuję pierwszy lepszy chiński wzmacniacz z chińskim zasilaczem już się nie sprawdza, a dużo takich marketowych anten było sprzedawanych na przestrzeni ostatnich lat.
Panuje dziwne przekonanie że wszędzie musi być wzmacniacz. To że coś do tej pory jako tako działało a po zastosowaniu SFN są problemy, nie oznacza że wina jest po stronie nadawczej.
Napiszę tak. Mam problem z Mux 3. Instalacja anteny luty 2020. Około mają 2020 pojawił się problem z Mux 3 (wcześniej jakość 90-100%, wtedy zwiększono tłumienie w kierunku zachodnim i chyba zmieniano instalację nadawczą) z innych częstotliwości siła i jakość bez zmian (mux 1 i 2 w DVB-T do końca miały jakość 80-100%). Antena ta sama, wzmacniacz ten sam, końcówki posprawdzałem, zasilacz wymieniłem (minimalnie lepsza jakość). Skoro tylko i wyłącznie, podkreślam tylko i wyłącznie sygnał się pogorszył z Mux 3, a na innych się nie zmienił, to z logiki wynika że coś się stało z nadajnikiem. Jakiś czas temu łapałem na granicy sygnału, potem w ogóle 0 i wczoraj tylko tyle o ile złapałem jakość na kilka procent, więc sygnał nie jest przesterowany, bo prędzej objawiałby się tym że jakość skakałaby 100, 0, 100 itd. Mux 8, DVB-T2 1, 2 ,TVP (30kW) jakość 90-100%. Zapraszam na pomiary pod Słubice, może wtedy mi uwierzycie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Jeśli chodzi o samo MUX-3 które pozostało w starym systemie, to rozległe sieci SFN mogą sprawę pogorszyć :)
Z tego co widzę MUX3 na K32 jest też z kilku obiektów na południe od Jemiołowa, m.in. dużej mocy nadajnik w Żaganiu.

Zablokowany