Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Jest okazja żeby zarobić, to z niej korzystają ;)

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: pasjonat »

eter pisze: 8 kwietnia 2022, o 14:36 Jesteś pewien, że jest płynniejsza.
Zdecydowanie lepiej się ogląda w rozdzielczości 1920x1080p50 niż na 1920x1080i dlatego jestem bardzo za wprowadzeniem DVB-T2/HEVC na wszystkich kanałach w rozdzielczości 1920x1080p50 z dźwiękiem E-AC-3 5.1 lub wyższym.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

MaxEvans pisze: 8 kwietnia 2022, o 13:13 A nie miało iść z Zygier i Ec4 dopóki nie zostanie uruchomiony obiekt Łódź/Dąbrowa
Pozwolenie dla MUX-1 z Zygier też jest już wydane. W dzisiejszym wykazie ukazało się w sumie 5 pozwoleń dla MUX-1 na k46. Oprócz EC-4 i SLR Dąbrowa są także dla Zygier (ERP 100kW) , Kamieńska (ERP 15kW) oraz dla Sieciechowa (8kW).
K63 pisze: 8 kwietnia 2022, o 15:07
eter pisze: 8 kwietnia 2022, o 14:44 czy TVP przy przejściu na DVB-T2 HEVC, będzie również "tasowała" swoje częstotliwości nadawania
O ile dobrze pamietam, zdecydowana wiekszość emisji mux-3 przejdzie na nowy standard bez zmiany częstotliwosći. Zmiany kanałowe mogą dotyczyć niektórych doświetleń regionalnych realizowanych z dużych obiektów.
Konkretna zmiana będzie dotyczyć MUX-3 z łódzkiego. Obecnie duża część woj. jest pokryta sygnałem z komina EC-4 emitowanym na k43. Tylko południowa część województwa jest na k26. Po 23 maja emisje z k43 przejdą na k26 (choć pierwotnie miał to być k33) a według harmonogramu na tym kanale mają w SFN nadawać takie obiekty jak Góra Kamieńsk, Zygry, EC-4 plus pewnie jakieś pomniejsze. Ciekawe czy w związku z obecnym zamieszaniem nie powróci jednak (na jakiś czas) koncepcja rozdzielenia emisji na k26 i k33?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

pasjonat pisze: 8 kwietnia 2022, o 16:26
eter pisze: 8 kwietnia 2022, o 14:36 Jesteś pewien, że jest płynniejsza.
Zdecydowanie lepiej się ogląda w rozdzielczości 1920x1080p50 niż na 1920x1080i dlatego jestem bardzo za wprowadzeniem DVB-T2/HEVC na wszystkich kanałach w rozdzielczości 1920x1080p50 z dźwiękiem E-AC-3 5.1 lub wyższym.
Zaiste, dobrze że w końcu ten bezsensowny przeplot odchodzi do lamusa. Jakiś niepotrzebny relikt przeszłości. Zeby jeszcze w dzisiejszych czasach nadawać w standardzie, który wywodzi się z analogowych kineskopów, a poza problemami i koniecznością stosowania algorytmów (lepszych lub gorszych) do usuwania przeplotu, nic nie wnosi - czysty bezsens

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: eter »

Tyle, że
"Obecnie panuje tendencja do odchodzenia od sygnału z przeplotem. Znaczna część sygnałów przesyłanych z przeplotem jest tak naprawdę sygnałem bez przeplotu po bezstratnej, odwracalnej konwersji" - więc skoro ten przeplot w TVP DVB-T obecnie jest w większości sygnałem bez przeplotu - to chyba ta zwiększona płynność obrazu w 1080p co najmniej jest taka sama a wam się po prostu wydaje.
Poza tym...
tutaj jest o tym więcej..
https://satelitarnecyfrowe.pl/1080p-czy-1080i/

j@n
Posty: 129
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: j@n »

Uściślenie jeśli chodzi o płynność obrazu:

Zdanie "1080i jest płynniejsze niż 1080p" jest oczywiście prawdziwe o ile na myśli mamy 1080i50 oraz 1080p25.

Natomiast zajmowane "pasmo" jest identyczne. Zarówno 1080i50 jak i 1080p25 przesyłają w ciągu sekundy taką samą liczbę pikseli (1920 * 540 * 50 = 1920 * 1080 * 25). Interfejs SDI używany w telewizji do np. łączenia kamer z mikserem wizji przesyła dane bez kompresji. I właśnie wariant o nazwie HD-SDI może maksymalnie przesłać 1080i50 lub 1080p25. Więcej nie da rady. Dlatego kiedyś do wyboru było 1080i50, 1080p25 lub 720p50. Tylko to.

Wada 1080i50 to oczywiście problemy z przeplotem, trzeba go usunąć przed wyświetleniem. Zyskujemy płynność kosztem rozdzielczości (dynamiczny obraz będzie lekko rozmyty).

Natomiast łącząc zalety 1080i50 oraz 1080p25 uzyskujemy format 1080p50. Płynność identyczna jak 1080i50, a ostrość jak 1080p25. To jest przyszłość telewizji i to właśnie będzie w DVB-T2. Technika idzie do przodu, nowe wersje SDI przesyłają przecież już nawet 4K w 100 klatkach.

"Znaczna część sygnałów przesyłanych z przeplotem jest tak naprawdę sygnałem bez przeplotu po bezstratnej, odwracalnej konwersji". To prawda jeśli mówimy o 1080p25. Oczywiście 1080p25 można teoretycznie bezstratnie zapisać w 1080i50, bo liczba pikseli na sekundę jest identyczne. I nieprawda, że większość materiałów w TV jest w 1080p25. Ja myślę, że jest odwrotnie. Wszystkie programy rozrywkowe, cały sport, wszystkie transmisje na żywo to przeplot (1080i50). Bez przeplotu są filmy ("kinowy wygląd"), niektóre seriale i większość dokumentów.

Jak ktoś nie widzi różnicy między 1080p25 i 1080i50 to polecam... sprawdzić ustawienia telewizora. Pewnie jest włączony jakiś upłynniacz. To bardzo źle, bo on niszczy filmy. Ale ostatecznie kto co lubi.

Bardzo się cieszę, że epoka przeplotu w Polsce dobiega właśnie końca! 1080p50 to najlepszy wybór.

TVP tylko się wygłupia przedłużając działanie DVB-T. Zaraz dojdzie do sytuacji absurdalnej, gdzie TVP reklamując wielki skok technologiczny zostanie jako jedyna z kanałami w rozdzielczości SD. :lol:

Z moich obserwacji nawet starsze osoby wiedzą, że potrzebny będzie jakiś dekoder do TV. Niektórzy nawet datę przejścia znają na pamięć, bo się rozeszło wśród znajomych. Naprawdę - dlaczego mniejszość, która nie chce dokupić dekodera za 100zł ma blokować przejście na DVB-T2? No i gdzie TVP wciśnie kanał 4K na tegoroczny mundial? Tu naprawdę nie ma co czekać, DVB-T2 jest po prostu nieuniknione.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3513
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Mało tego, starsze osobie wiedzą też, że trzeba iść na pocztę po kupon na darmowy tuner, tak więc wcale nie jest tak źle jak to TVP przedstawia. Podskoczyły tylko ceny tunerów w sklepach zauważalnie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

j@n pisze: 8 kwietnia 2022, o 23:35 Uściślenie jeśli chodzi o płynność obrazu:

Zdanie "1080i jest płynniejsze niż 1080p" jest oczywiście prawdziwe o ile na myśli mamy 1080i50 oraz 1080p25.

Natomiast zajmowane "pasmo" jest identyczne. Zarówno 1080i50 jak i 1080p25 przesyłają w ciągu sekundy taką samą liczbę pikseli (1920 * 540 * 50 = 1920 * 1080 * 25). Interfejs SDI używany w telewizji do np. łączenia kamer z mikserem wizji przesyła dane bez kompresji. I właśnie wariant o nazwie HD-SDI może maksymalnie przesłać 1080i50 lub 1080p25. Więcej nie da rady. Dlatego kiedyś do wyboru było 1080i50, 1080p25 lub 720p50. Tylko to.

Wada 1080i50 to oczywiście problemy z przeplotem, trzeba go usunąć przed wyświetleniem. Zyskujemy płynność kosztem rozdzielczości (dynamiczny obraz będzie lekko rozmyty).

Natomiast łącząc zalety 1080i50 oraz 1080p25 uzyskujemy format 1080p50. Płynność identyczna jak 1080i50, a ostrość jak 1080p25. To jest przyszłość telewizji i to właśnie będzie w DVB-T2. Technika idzie do przodu, nowe wersje SDI przesyłają przecież już nawet 4K w 100 klatkach.

"Znaczna część sygnałów przesyłanych z przeplotem jest tak naprawdę sygnałem bez przeplotu po bezstratnej, odwracalnej konwersji". To prawda jeśli mówimy o 1080p25. Oczywiście 1080p25 można teoretycznie bezstratnie zapisać w 1080i50, bo liczba pikseli na sekundę jest identyczne. I nieprawda, że większość materiałów w TV jest w 1080p25. Ja myślę, że jest odwrotnie. Wszystkie programy rozrywkowe, cały sport, wszystkie transmisje na żywo to przeplot (1080i50). Bez przeplotu są filmy ("kinowy wygląd"), niektóre seriale i większość dokumentów.

Jak ktoś nie widzi różnicy między 1080p25 i 1080i50 to polecam... sprawdzić ustawienia telewizora. Pewnie jest włączony jakiś upłynniacz. To bardzo źle, bo on niszczy filmy. Ale ostatecznie kto co lubi.

Bardzo się cieszę, że epoka przeplotu w Polsce dobiega właśnie końca! 1080p50 to najlepszy wybór.

TVP tylko się wygłupia przedłużając działanie DVB-T. Zaraz dojdzie do sytuacji absurdalnej, gdzie TVP reklamując wielki skok technologiczny zostanie jako jedyna z kanałami w rozdzielczości SD. :lol:

Z moich obserwacji nawet starsze osoby wiedzą, że potrzebny będzie jakiś dekoder do TV. Niektórzy nawet datę przejścia znają na pamięć, bo się rozeszło wśród znajomych. Naprawdę - dlaczego mniejszość, która nie chce dokupić dekodera za 100zł ma blokować przejście na DVB-T2? No i gdzie TVP wciśnie kanał 4K na tegoroczny mundial? Tu naprawdę nie ma co czekać, DVB-T2 jest po prostu nieuniknione.
Ale brak przeplotu to nie jest żaden postęp technologiczny. Przeplot był wprowadzony sztucznie i na siłę, nie wiadomo po co. To nie jest tak, że kodowanie wideo było od początku z przeplotem, a brak przeplotu to postęp technologiczny. Jestem ciekawy, jaki był zamysł i cel wprowadzenia na siłę przeplotu w nadawaniu cyfrowym i jakie to miało dać korzyści. Trzeba pamiętać, że nośnik informacji to sprawa drugorzędna - czy to będzie plik lokalny, czy stream internetowy, czy za pomocą fal radiowych, to sprawa drugorzędna - ciągle jest to dostarczanie użytkownikom tego samego strumienia wideo.

W przypadku dostarczania go za pomocą fal radiowych jako nośnika informacji, jakaś mądra głowa wpadła na pomysł, że to nie może być normalny format, taki jak przez internet. Trzeba wprowadzić przeplot.

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: MaxEvans »

blockbuster pisze: 8 kwietnia 2022, o 17:59
MaxEvans pisze: 8 kwietnia 2022, o 13:13 A nie miało iść z Zygier i Ec4 dopóki nie zostanie uruchomiony obiekt Łódź/Dąbrowa
Pozwolenie dla MUX-1 z Zygier też jest już wydane. W dzisiejszym wykazie ukazało się w sumie 5 pozwoleń dla MUX-1 na k46. Oprócz EC-4 i SLR Dąbrowa są także dla Zygier (ERP 100kW) , Kamieńska (ERP 15kW) oraz dla Sieciechowa (8kW).
K63 pisze: 8 kwietnia 2022, o 15:07
eter pisze: 8 kwietnia 2022, o 14:44 czy TVP przy przejściu na DVB-T2 HEVC, będzie również "tasowała" swoje częstotliwości nadawania
O ile dobrze pamietam, zdecydowana wiekszość emisji mux-3 przejdzie na nowy standard bez zmiany częstotliwosći. Zmiany kanałowe mogą dotyczyć niektórych doświetleń regionalnych realizowanych z dużych obiektów.
Konkretna zmiana będzie dotyczyć MUX-3 z łódzkiego. Obecnie duża część woj. jest pokryta sygnałem z komina EC-4 emitowanym na k43. Tylko południowa część województwa jest na k26. Po 23 maja emisje z k43 przejdą na k26 (choć pierwotnie miał to być k33) a według harmonogramu na tym kanale mają w SFN nadawać takie obiekty jak Góra Kamieńsk, Zygry, EC-4 plus pewnie jakieś pomniejsze. Ciekawe czy w związku z obecnym zamieszaniem nie powróci jednak (na jakiś czas) koncepcja rozdzielenia emisji na k26 i k33?
A inne muxy będą iść z SLR Dąbrowa. Zobaczę jak będzie odbierał mux4 ciekawe jaka będzie polaryzacja erp ma być 15,14 zobaczymy czy doleci do mnie. teraz erp jest 5 i robiąc polaryzację pionową mojej siatki mux działa.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

MaxEvans pisze: 9 kwietnia 2022, o 13:43 A inne muxy będą iść z SLR Dąbrowa.
Pewnie tak, bo trochę dziwne byłoby gdyby szykowano obiekt tylko pod jeden MUX ;) Szczegółów pewnie dowiemy się przy okazji publikacji kolejnego wykazu a to raczej dopiero w przyszłym miesiącu. Wcześniej bo już za dwa tygodnie (według harmonogramu) ma wystartować MUX-4 z Zygier i EC-4 więc może będzie też z SLR Dąbrowa?
Ja sam z ciekawości planuje podłączyć wtedy do testów jakąś antenkę by zobaczyć jak będzie wyglądał u mnie odbiór MUX-4 z Zygier. Po modernizacji jest to chyba najwyższy maszt w Polsce, więc sygnał powinien lecieć daleko. :)

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: MaxEvans »

Dziękuję za informację ciekawe czy jak ustawię na zygry jak będzie erp 100 to coś ujrzę.Postaram się dać znać.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

Nie wiemy z jaką mocą będzie nadawany MUX-4 czy to z Zygier czy z komina EC-4, więc myślę, że na razie wstrzymaj się z przestawianiem anteny do czasu startu emisji i wtedy zobaczysz jaki będziesz miał odbiór z EC-4. :)

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: pasjonat »

Chociaż w 50 kl/s mam płynniejszy obraz w porównaniu z 25 kl/s.

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: MaxEvans »

blockbuster pisze: 9 kwietnia 2022, o 15:44 Nie wiemy z jaką mocą będzie nadawany MUX-4 czy to z Zygier czy z komina EC-4, więc myślę, że na razie wstrzymaj się z przestawianiem anteny do czasu startu emisji i wtedy zobaczysz jaki będziesz miał odbiór z EC-4. :)
https://www.ukwtv.de/cms/radio-dx/72-se ... L%20|%20T2

Zygry erp 100

Ec4 erp 15

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

No cóż. W wykazie pozwoleń UKE nie ma jeszcze tych dla MUX-4. Na stronie na którą się powołujesz jeszcze parę dni temu dla MUX-4 z EC-4 widniało 100kW ERP. W momencie gdy w wykazie UKE pojawiło się pozwolenie dla MUX-1 z tego obiektu właśnie z ERP 15kW, ktoś z automatu "dostosował" pozostałe emisję do tej mocy ;)

https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=pl

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: MaxEvans »

Masz rację ja monitoruję stronkę. Muszę być czujny na moim zestawie hehe. Dla wszystkich z EC4 Było erp 100

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: szymon9904 »

blockbuster pisze: 9 kwietnia 2022, o 16:54 No cóż. W wykazie pozwoleń UKE nie ma jeszcze tych dla MUX-4. Na stronie na którą się powołujesz jeszcze parę dni temu dla MUX-4 z EC-4 widniało 100kW ERP. W momencie gdy w wykazie UKE pojawiło się pozwolenie dla MUX-1 z tego obiektu właśnie z ERP 15kW, ktoś z automatu "dostosował" pozostałe emisję do tej mocy ;)

https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=pl
Ktoś czyli ja ;)
Praktyka pokazuje, że zazwyczaj emisje z tego typu obiektów są sobie równe mocą; a że do czasu uruchomienia emisji równoległej może się coś zmienić, to swoją drogą (wtedy niezwłocznie to zaaktualizuje). 100 kW to był plan za czasów, kiedy miało nadawać tylko EC-4. Teraz dochodzą Zygry i bardziej prawdopodobne jest założenie, że MUX-4 z EC-4 będzie nadawał z mocą 15 kW, aniżeli ze 100 ;)
Mam jeszcze dokument odnośnie planów MUX-4 z poprzedniego roku, no i tam widnieje Łódź / Dąbrowa jako drugi obiekt - z mocą 20 kW ERP. Zygry niezmiennie 100 kW.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: sampler »

dvbtowiec pisze: 8 kwietnia 2022, o 14:01
eter pisze: 8 kwietnia 2022, o 13:55 Według mnie, nie ma w ogóle sensu napierać na zmianę TVP z DVB-T na DVB-T2 HEVC.
Prawie wszystko nadają już w FHD a i sama jakość obrazu jest zadowalająca.
Nie widzę jakichś szczególnych zalet DVB-T2 w stosunku do TVP.
Powiem żartobliwie, na okulistę nigdy nie jest za późno :)
A na serio różnica jest bardzo wyraźna.
Większa przepływność w HEVC to ostrzejszy obraz, bardziej wyraziste kolory.
Widzę to bardzo wyraźnie.
Oczywiście że jakość HD w MUX3 nie jest zła, ale przejście na HEVC przy tej samej przepływności da duży skok jakościowy.
A które emisje HEVC porównujecie? Testowy MUX5/6 TVP czy MUX-1 i MUX-2? Bo te dwa ostatnie to na razie jest porażka. Pomijając jakość materiału to kiedy znikną te śmieci i przycinki? Jestem ciekaw gdzie jest problem skoro ten syf jest na dwóch Muxach to chyba problem jest po stronie emitela?
Materiał HEVC z MUX5/6 TVP faktycznie jest jak żyleta. MUX-3 w HD przewyższa sporo HEVC z MUX-a 1 i 2.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Kamilx »

Z najnowszego wykazu (zmiany DVB-T2 względem DVB-T):
- Białystok / Krynice, MUX1 58 kW ERP -> 100 kW ERP
- Ciechanów / ul. Monte Cassino, MUX1 i MUX2, 5 kW ERP-> 2,5 kW ERP
- Częstochowa / Wręczyca Wielka, MUX1, 100 -> 89,13 kW ERP
- Częstochowa / Wręczyca Wielka, MUX3, 196 m -> 313 m n.p.t. (przeniesienie na główny system antenowy)
- Giżycko / Miłki, MUX1, 317 m -> 292 m n.p.t, ND -> D (przeniesienie na kierunkowy system antenowy, który był wykorzystywany jako rezerwa podczas wymiany głównego systemu antenowego; największe wytłumienia w kierunku Rosji do 7,1 kW ERP w azymucie 10*)
- Gorlice / Maślana Góra, MUX3, 53 m -> 57 m n.p.t.
- Katowice / Kosztowy, MUX1, 50 -> 100 kW ERP
- Łomża / Szosa Zambrowska, MUX1, ND -> D, 85 m -> 79 m n.p.t. (nowa antena; największe wytłumienia na północny-wschód, w azymucie 60* moc to tylko 0,033 kW ERP)
- Łódź / EC, MUX1, 100 kW ERP -> 15 kW ERP
- Siedlce / Łosice, MUX1, 20 kW ERP -> 50 kW ERP
- Suwałki / Krzemianucha, MUX1, 219 m -> 227 m n.p.t, ND -> D (gdy modernizowano ten obiekt, to zamontowano dwa systemy anten 8x4 na samym szczycie masztu; do tej pory emisja była z tego nieco niżej zamontowanego, teraz będzie ten wyższy; być może różnią się one wytłumieniami; lekie wytłumienia w kierunku Wilna)
- Wisła / Skrzyczne, MUX1, 100 kW ERP -> 50 kW ERP

Nowe emisje:
- Grzywacz, MUX1 i MUX2, 4 kW ERP, 92m, D
- Kamieńsk / Zwałowisko, MUX1, 15 kW ERP, 75m, ND
- Łódź / Dąbrowa, MUX1, 60 kW ERP, 95m, ND
- Łódź / Zygry, MUX1, 100 kW ERP, 346m, D (wytłumienia na zachód; najniższa moc 5 kW ERP)
- Sieciechów, MUX1, 8 kW ERP, 77m, D (wytłumienia na zachód; najniższa moc 0,5 kW ERP)
- Skierniewice / Bartniki, MUX1, 10 kW ERP, 94m, D (największe wytłumienia na północny-wschód; najniższa moc 0,33 kW ERP)
- Świerczów, MUX1, 4 kW ERP, 79m, D (największe wytłumienia na południe; najniższa moc 0,04 kW ERP)

j@n
Posty: 129
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: j@n »

giaur500 pisze: 9 kwietnia 2022, o 13:04 Ale brak przeplotu to nie jest żaden postęp technologiczny. Przeplot był wprowadzony sztucznie i na siłę, nie wiadomo po co. To nie jest tak, że kodowanie wideo było od początku z przeplotem, a brak przeplotu to postęp technologiczny. Jestem ciekawy, jaki był zamysł i cel wprowadzenia na siłę przeplotu w nadawaniu cyfrowym i jakie to miało dać korzyści.
Ja myślę, że zamysł był dokładnie taki sam jak sto lat temu podczas wprowadzania telewizji. Chcemy zwiększyć częstotliwość odświeżania jednocześnie nie zwiększając zajmowanego pasma? No to nie ma innego wyjścia - trzeba przesyłać co drugą linię.

A teraz bitrate multipleksu będzie znacznie większe, no i kodek HEVC lepiej kompresuje więc można przeplotu się pozbyć. Proste. A na satelicie pewnie długo jeszcze zostanie przeplot w H264 bo nie ma więcej miejsca. A jakoś chęć do zmiany wszystkiego na DVB-S2 i HEVC u nadawców bardzo mała.
sampler pisze: 9 kwietnia 2022, o 20:58 A które emisje HEVC porównujecie? Testowy MUX5/6 TVP czy MUX-1 i MUX-2? Bo te dwa ostatnie to na razie jest porażka. Pomijając jakość materiału to kiedy znikną te śmieci i przycinki?
Gdzieś widziałem podobne opinie. Ale nic nie sprawdzimy póki zmiana nie dojdzie do naszego regionu albo ktoś wrzuci pełny strumień TS. Pełny czyli 36Mb/s. Wystarczy minuta, to będzie plik około 270MB. Żadne nagrania na YouTube, to musi być surowy zrzut. Bez tego ani rusz.

Zablokowany