Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

szymon9904 pisze: 9 kwietnia 2022, o 19:02 Ktoś czyli ja ;)
Dobrze wiedzieć. Będzie wiadomo do kogo składać reklamacje. ;)
Żartuję oczywiście. Doceniam pracę włożoną w zgromadzenie tych wszystkich danych w jedną całość i to na kilku stronach jednocześnie :)

Też uważam, że z komina EC-4 nie będzie raczej emisji po 100kW, bo nie dość, że będą Zygry to jeszcze jak widać dochodzi SLR Dąbrowa. Zobaczymy pewnie w przyszłym wykazie ile to rzeczywiście będzie kW.
Co do łódzkiego to najbardziej jednak zastanawia mnie jak będzie wyglądał MUX-3. Czy tak duży SFN na k26 (Kamieńsk-EC4-Zygry) zaplanowany przecież pod emisję w DVB-T2, nie będzie sprawiał kłopotów w DVB-T? SFN w DVB-T ma przecież dużo większe ograniczenia chociażby jeśli chodzi o maksymalną odległość jaka może dzielić sąsiadujące ze sobą nadajniki (max to 67km dla GI 1/4), więc ciekawe jak to będzie rozwiązane. Wiadomo, że będą dodatkowe nadajniki np. Tomaszów Maz. ale czy będzie ich aż tyle by dostosować odpowiednie opóźnienia i by ten SFN się nie "rozjeżdzał"? A może północ łódzkiego będzie jednak na k33?

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: BiTCity »

sampler pisze: 9 kwietnia 2022, o 20:58 A które emisje HEVC porównujecie? Testowy MUX5/6 TVP czy MUX-1 i MUX-2? Bo te dwa ostatnie to na razie jest porażka. Pomijając jakość materiału to kiedy znikną te śmieci i przycinki? Jestem ciekaw gdzie jest problem skoro ten syf jest na dwóch Muxach to chyba problem jest po stronie emitela?
Materiał HEVC z MUX5/6 TVP faktycznie jest jak żyleta. MUX-3 w HD przewyższa sporo HEVC z MUX-a 1 i 2.
A czego się spodziewałeś 36 / 8 minus dźwięk to wychodzi raptem max 4 Mb/s na kanał,a w Mux5 masz 5 kanałów i 1 plansza. W reklamach Hevc DVB-T2 mówili będzie więcej kanałów a tu wychodzi gorsza jakość i zero nowych. Mam rodzinę co mieszka w 1 etapie i mówi, że nie widzi różnicy poza znaczkami HD na niektórych kanałach....

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Trochę przesadzacie.
Te 4Mb na kanał jest w DVB-T2 HEVC.
W obecnym standardzie aby uzyskać porównywalną jakość musiałoby to być minimum 6Mb na kanał jak nie bliżej 8Mb.
A dobrze wiemy że kanały HD w obecnym standardzie mają także po ok 3Mb.
Zatem różnicę na pewno widać, zwłaszcza wzgl. kanałów SD.

Osoby które nie dostrzegają różnic, być może mają małe ekrany i daleko od nich siedzą.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: sampler »

Panowie zaczekajcie chwilkę kiedy zostanie u Was włączony sygnał T2 to sami się przekonacie. Na razie większość materiału nie idzie w FHD. A ekran mam 55 cali.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Materiały nagrane w SD były, są i będą jeszcze długo.
Najwięcej ma ich TVP.
To zupełnie inna kwestia niż samo nadawanie w HD.

Miałem dostęp do MUX testowego TVN, mam dostęp do MUX testowego TVS w którym jest Polsat HD w DVB-T AVC z przepływnością ok 3Mb i wygląda dużo lepiej niż Polsat SD w MUX2.
Zatem naprawdę ciężko mi w te narzekania uwierzyć :)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

Jeśli chodzi o SFNy, to:
- w lubuskim SFN jest od 2008 roku na całe województwo.
- dolnośląskie przecież miało niedawno jeszcze większy SFN na kanale 37 - MUX-5 TVP (od końca kwietnia 2021 do 27 marca 2022). Kłodzko/Wrocław/Jelenia Góra/Wichów. Ktoś miał jakieś problemy na instalacji antenowej wykonanej zgodnie ze sztuką? ;-)

Proszę tutaj nagrania z dzisiaj po 1 minucie:
Fokus TV (MUX-1), TVN (MUX-2), 3Sat (MUX ZDF).
Wszystkie z DVB-T2 HEVC, 1920x1080p50.
:arrow: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Naprawdę nie narzekajcie na jakość.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

dvbtowiec pisze: 10 kwietnia 2022, o 12:14 mam dostęp do MUX testowego TVS
Ten MUX odbierasz na tej pasywnej antenie zsumowanej z inną ustawioną na Chorągwicę? Można wiedzieć jaki masz poziom sygnału na tym kanale?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

MUX TVS jest najsłabszy i antena na Chorągwice go skutecznie tłumi.
Bez zsumowania mam ok 16dB i odbiór jest stabilny.
Po zsumowaniu spada do 11 góra 12,,5 dB. Po zsumowaniu z MUX TVS jestem na granicy odbioru i czasem pokazują się piksele, ale jest to pewien tani kompromis.
Natomiast MUX MWE to 25dB i odbiór jest stabilny.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

To i tak nieźle. Myślałem, że ten MUX do Krakowa po prostu nie dolatuje, gdyż to chyba ponad 60km a do tego w tym kierunku jest największe tłumienie (15-17dB) więc leci tam coś koło 200W.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: eter »

To znaczy tak.
Bez przesady, obraz na nowych Muxach 1/2 w DVB-T2 Hevc jest oczywiście lepszej jakości od tego co nadawali w SD.
Tutaj nie ma o czym rozmawiać.
Jednak koledzy piszą, że na tych nowych Muxach bez przeplotu, widzą lepszą płynność obrazu (1080p50hz) od tych nadawanych w "starym" Muxie3 nadawanym w (1080i25hz).
Ja od razu twierdziłem, że o ile sama ostrość obrazu i kolory możliwe, że są lepszej jakości tak płynność obrazu jest taka sama i po prostu "tak się zdaje", o czym pięknie napisał wcześniej kolega i to wyjaśnił, że (1080p50Hz) łączy zalety obu systemów, jednak nie daje lepszej płynności od (1080i25Hz) tylko taką samą - ale plus lepszą jakość ostrości i kolorów.
Ja mam podłączony tuner na wyjściu (1080p50Hz) z TV w trybie PC, czyli bez wszystkich "polepszaczy" sygnału w torze wizji TV, więc mam taki obraz jaki "nadają" a więc nie zniekształcony przez polepszacze w torze wizji TV.
Sygnał idzie prawie prosto na wyświetlacz, czyli zasada taka jak w komputerze z monitorem.
Nie wiem tylko dlaczego ze Śnieżnych Kotłów na emisji Stopklatki w nowym systemie DVB-T2 Hevc mam nieprawidłową fonię.
Na obydwu ścieżkach D+ mam przesunięcie o jedną sekundę dźwięku do wizji.
Możliwe, że tylko na tym programie nie radzi sobie nie wiedzieć czemu mój tuner, ponieważ jeśliby było to również u innych to na pewno, ktoś oprócz mnie by to zauważył.
Wychodzi więc na to, że jednak w torze fonii, ten jeden program nadaje z jakimś dziwnym innym parametrem D+.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

@blockbuster Moim szczęściem jest wysokość i niczym nie ograniczony widok. Podejrzewam że w niższych partiach między budynkami i drzewami tego MUX bym nie nie odebrał.
Gdybym zastosował wzmacniacz programowany kanałowo i każda antena do osobnego wejścia, myślę że uzyskałbym stabilny odbiór 24h na dobę.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: adiq »

dvbtowiec pisze: 10 kwietnia 2022, o 12:14 Materiały nagrane w SD były, są i będą jeszcze długo.
Najwięcej ma ich TVP.
To zupełnie inna kwestia niż samo nadawanie w HD.

Miałem dostęp do MUX testowego TVN, mam dostęp do MUX testowego TVS w którym jest Polsat HD w DVB-T AVC z przepływnością ok 3Mb i wygląda dużo lepiej niż Polsat SD w MUX2.
Zatem naprawdę ciężko mi w te narzekania uwierzyć :)
Tu nie chodzi wyłącznie o materiały, które zostały nagrane w SD. Filmy i seriale sprzed paru lat mają czasami jakość jak DVD. Najlepiej to widać na animacjach które w oryginale mają kontury obiektów jak żyleta, a w telewizji wyglądają jak rip z DVD. Bitrate po 4-6Mbit więc pikselozy nie ma, ale z realną rozdzielczością bywa słabo.
Nie wiem jak wygląda zakup licencji przez telewizje na programy, ale być może zostały wykupione w niższej jakości bo były tańsze?

I akurat jeśli chodzi o faktyczną jakość obrazu to wg mnie, paradoksalnie TVP mimo 1080i wypada najlepiej.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

1080i nie może wypadać lepiej.
Na razie mamy dyskusję na zasadzie dawania wiary.
Muszę poczekać do 23 maja żeby to ocenić.
Widzę jednak przekazy testowe TVP i obraz jest rewelacyjny. Dużo lepszy niż te same materiały emitowane w 1080i.
Widać to szczególnie w TVP Kultura, która emitowana jest równolegle w 1080i i 1080p.
Inna sprawa że mamy w MUX testowym po 6Mb na kanał.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: adiq »

Oczywiście reklamy w stacjach komercyjnych na DVB-T2 i 1080p wyglądają lepiej niż te na TVP w 1080i, ale już filmy i seriale niekoniecznie. Ja tu mówię o faktycznej jakości nadawanych materiałów a nie parametrach technicznych sygnału. Trochę jak TVP regionalne które teoretycznie nadają w tej samej jakości jak pozostałe kanały, a mimo to jakość obrazu jest rodem z lat 90-ych.

Sytuacja jest analogiczna do TVP 4K z Euro, transmisje meczów wyglądały jak najbardziej ok, ale studio TVP chociaż nadawane w 4K miało max 1080p.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Studio nie miało kamer 4K, zatem ta sytuacja jest zrozumiała.
Podobnie sprawa wygląda z ośrodkami regionalnymi. Dysponują w przeważającej większości sprzętem SD.
Stąd materiału własnego w HD jest niewiele.

Co do nabywanych materiałów przez stacje komercyjne. Nie wiem. Może niektóre kupują w niższej rozdzielczości ze wzgl. licencyjnych. Ciężko to ocenić.
Będąc w zasięgu testów TVN z Katowic, nie odnosiłem takiego wrażenia.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: sampler »

dvbtowiec pisze: 10 kwietnia 2022, o 15:09 1080i nie może wypadać lepiej.
Na razie mamy dyskusję na zasadzie dawania wiary.
Muszę poczekać do 23 maja żeby to ocenić.
Widzę jednak przekazy testowe TVP i obraz jest rewelacyjny. Dużo lepszy niż te same materiały emitowane w 1080i.
Widać to szczególnie w TVP Kultura, która emitowana jest równolegle w 1080i i 1080p.
Inna sprawa że mamy w MUX testowym po 6Mb na kanał.
Na razie uwierz tym którzy to już mają. Jakość wygląda tak:
świetna - MUX5/6 testowy TVP W HEVC. Jakość idealna zero przycięć, śmieci itd.
b dobra MUX3 TVP kanały w HD czyli 1080i. SD oczywiście to porażka
zadowalająca MUX1 i MUX2 w HD czyli 1080p. Przede wszystkim rażą przycinki, śmieci na ekranie. Ktoś pisał, że w ciągu kilku dni poprawią SFN. Ale ja MUX1 łapie bez SFN a śmieci są identyczne na obu MUXach. Nie jest to też wina sprzętu skoro MUX5/6 nadaje idealnie.
Co do porównań TVP to zgadzam się widać różnice na Kulturze w HD 1080i i 1080p. W HEVC jest lepsza jakość. Jeszcze większą przepaść widać na Kobiecie SD z MUX-8 i w MUX-5/6 w HEVC.
Co do materiału w SD to akurat TVP większość materiału puszcza już w FHD. Komercyjni na odwrót.

Odbieram jeszcze MUX-L7 gdzie leci Polsat HD i jakość jest sporo lepsza od tego z MUX-2. Może faktycznie bitrate może też ma znaczenie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Przycięcia nie mają nic wspólnego z jakością kanału HD.
Nie o tym rozmawiamy.
To mogą problemy w Twojej lokalizacji.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

Antena siatkowa nawet ze wzmacniaczem LNA to nadal antena siatkowa. A jakiej jakości zasilacz? One tez często są do niczego.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Robi się ciekawie.
Jest też pomysł na kompromis Michała Winnickiego MWE na DVB-T2, ale w kodeku H264. Cóż facet się zna, wie co mówi, że też go nie zaprosili na spotkanie w tej sprawie ;) .
Pytana o kompromis rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska odsyła do prezesa UKE. Czy przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski widzi sens przesunięcia przejścia na DVB-T2/HEVC o kilka miesięcy lub o półtorej roku, jak to ma miejsce w przypadku TVP? - Szef jest otwarty na dyskusję w tej sprawie - zdradza Brykczyńska. KRRiT nie wyklucza więc, że także kanały komercyjne mogłyby nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku. Alternatywą dla tego są ewentualne pozwy o odszkodowania wobec skarbu państwa z tytułu utraconych przychodów albo dobrowolne rekompensaty dla nadawców.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... sat-emitel
Ostatnio zmieniony 11 kwietnia 2022, o 07:49 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Puma »

Oj, masakra. Będziemy odkręcać pierwszy etat ?! Mam nadzieję że nic nie ustalą przed drugim etapem.

Emitel mądrze mówi, też uważam że odkręcanie wszystkiego może spowodować ogromne perturbacje w sieci nadawczej.

Zablokowany