DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Wszyscy natomiast zapomnieli, jak kiepską jakość dźwięku oferuje DAB. Muxy będą nabite po brzegi, stacje będą pełne arterfaktów kompresji.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 9 kwietnia 2022, o 15:52 Wszyscy natomiast zapomnieli, jak kiepską jakość dźwięku oferuje DAB. Muxy będą nabite po brzegi, stacje będą pełne arterfaktów kompresji.
Na szczęście nikt w Polsce DAB nie stosuje. Warto przypomnieć, że KRRiT ogłosiła konkurs na ogólnokrajowy multipleks DAB+ i ograniczyła liczbę miejsc do 12.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

Jest gdzies jakis wykaz chętnych, którzy zgłosili się do konkursu na mux R1?
- 3 miejsca dla PR, to wiadomo będą obsadzone.
- rozszerzenia koncesji FM, - zgłosił się RMF i Radio Maryja (bez Zetki)
- 6 dodatkowych miejsc dla nowych stacji: MWE z Mixradio i ZPR z Eska.
Coś jeszcze?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Kamilx »

Na stronie KRRiT jeszcze nie ma listy. http://www.archiwum.krrit.gov.pl/dla-na ... gloszenia/

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Rozumiem, że MUX R1 wchodzi w miejsce MUX8 DVB-T1 z większym zasięgiem ? Tak jak było mówione kilka miesięcy temu.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

Multipleksy R1, R2 i R3 mogą być nadawane niezależnie od MUX-8, czyli równolegle.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Od kiedy od 2023 ? z większa mocą ?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: blockbuster »

KRRiT opublikowała listę zainteresowanych udziałem w konkursie na nadawanie w MUX-R1
http://www.archiwum.krrit.gov.pl/Advert ... iejsca.pdf
http://www.archiwum.krrit.gov.pl/Advert ... miejsc.pdf

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

blockbuster pisze: 15 kwietnia 2022, o 13:00 KRRiT opublikowała listę zainteresowanych udziałem w konkursie na nadawanie w MUX-R1
http://www.archiwum.krrit.gov.pl/Advert ... iejsca.pdf
http://www.archiwum.krrit.gov.pl/Advert ... miejsc.pdf
A to ciekawe :)
O dwóch było wiadomo. MWE i ZPR.
Zglosily się jeszcze 4 lokalne firmy: Top Kielce, Fama Dance Kielce, Fundacja Emanio Arcus Legionowo i Imperium z Gliwic.
Ciekawi mnie, czy te 4 podmioty będą w stanie stworzyć stacje radiowe ogólnopolskie.
MWE i ZPR, wiadomo, mają doświadczenie.
Ale np takie Imperium z Gliwic, to z tego co kojarzę jest chyba telewizja kablowa w tym mieście, która ma też mała lokalno-kablowo-wrecz amatorska stację radiową, która nadaje też w eksperymentalnym RB Mux z Bielska-Białej i Gliwic.
Fama Kielce i Top Kielce to chyba spółki współpracujące ze sobą w jakiś sposób przy tworzeniu lokalnych stacji radiowych? Coś tam mogą podziałać w kwestii stacji radiowych, ale czy nie przerosną ich koszty nadawania na cały kraj? Albo taka fundacja z Legionowa, która z radiem chyba nigdy nie miała do czynienia?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

ploomba pisze: 15 kwietnia 2022, o 15:06 Ale np takie Imperium z Gliwic, to z tego co kojarzę jest chyba telewizja kablowa w tym mieście, która ma też mała lokalno-kablowo-wrecz amatorska stację radiową, która nadaje też w eksperymentalnym RB Mux z Bielska-Białej i Gliwic.
Fama Kielce i Top Kielce to chyba spółki współpracujące ze sobą w jakiś sposób przy tworzeniu lokalnych stacji radiowych? Coś tam mogą podziałać w kwestii stacji radiowych, ale czy nie przerosną ich koszty nadawania na cały kraj? Albo taka fundacja z Legionowa, która z radiem chyba nigdy nie miała do czynienia?
Fundacja Emanio Arcus posiada już koncesje na program „Bezpieczna Podróż” w multipleksach w Częstochowie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Warszawie. Tym razem oferują inny program. IMPERIUM posiada koncesję dla Radia Imperium w Katowicach, teraz chcą oferować Voyager, w następnym multipleksie pewnie dojdzie Radio Deep Space Nine. :lol:

Może na rok bank wyłoży kasę, a skończyć może się tak jak z Teutocast opisanym w temacie DAB+ w Niemczech, gdzie po roku program przenosi się do innego tańszego multipleksu. Przez UKF często powstaje pogląd, że rynek jest zamurowany. Jest wolny rynek, może komuś uda się dorwać do tortu reklam albo znajdzie możliwość na zagospodarowanie rynku do tej pory nie obrobionego przez innych graczy. Rozgłośnie te powstają, bo ktoś wyliczył, że ileś tam milionów można byłoby jeszcze zarobić na reklamach, jeżeli dotrze się do grupy słuchaczy z jakimś tam niszowym interesem. Inną możliwością może być liczenie na to, że jedna z wielkich grup medialnych kupi ich rozgłośnię, tak jak miało to miejsce w przeszłości. Fundacja pewnie wyliczyła sobie, ile dostanie z budżetu państwa i dlatego stara się zająć rynek. Jeżeli dojdzie do zmiany rządu, raptem z dziwieniem zobaczymy jak ten interes działa i o co w tym chodziło.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ploomba »

A no widzisz, to nie wiedziałem, że ta Fundacja macza już palce w dab+. Z jednej strony to dobrze, bo choć trochę znają realia. Z drugiej, faktycznie może tak być, że stacje są robione po to, by je potem odsprzedać.
Co do Imperium, to dla mnie największą zagwozdka :D ich Imperium (to które już nadają) wg mnie wola o pomste do nieba. Znaczy, chwali się, że ktoś nowy chce cokolwiek dzialac/robić itd.. Ale, jakościowo okropnie słabo to wygląda i brzmi. . Może i playlista byłaby fajna, dużo starszej polskiej muzyki z lat 90, faktycznie brakuje takiej stacji na rynku. Ale..jakośc wykonania tej stacji, dźwięk ze studia itd to jak dla mnie jakaś amatorka. Wiem, bo czasem zdarzy się mi włączyć tą stacje w dabie jak jadę autem. Muzycznie, byłaby nawet do zaakceptowania, ale nie jestem w stanie jej słuchać dłużej niż 15 sekund, bo bitrate/kompresję dźwięku mają przeokropiscie skopaną.
I jak oni chcą ogarnąć tego Voyager'a? :roll: chyba ze ktoś "grubszy" za tym stoi i chce wbić się na rynek za pomoca nowych podmiotów.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Słuchałem trochę w sieć. Co mnie zdziwiło były dziury w programie. Po prostu przez parę sekund żaden dźwięk wtedy jingel i muzyka. Dobry dźwięk w radiu to dzisiaj w dużej mierze praca dobrze nastawionego Opimoda i podobnych wytrysków. Koncesja lokalna na DAB+ kosztuje 20 tyś. na 10 lat a Optimod jednorazowo 18,5 tyś. Jeszcze potrzebujesz kogoś, kto ci go nastawi i się na tym dobrze zna. Czyli wydasz na dobry dźwięk więcej niż na koncesję. Duże rozgłośnie mają na każdy swój kanał tematyczny takie urządzenie. Widziałem prezentacje jaki sprzęt potrzebujesz, aby uruchomić rozgłośnię lokalną po niskich kosztach. Byłem szczęśliwy, że nie prezentowali chińskie podróbki mikrofonów Neumanna.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Czy mógłby ktoś wytłumaczyć mi, dlaczego rozgłośnie nie używają SID, które otrzymały wraz z koncesją? Bezpieczna Podróż ma w koncesji zapisane 3A00, a w Opolu i Katowicach używa 382C.
Według koncesji Nuta powinna wykorzystywać 3A09 a w Opolu mają 3003. Już w RDS był nieporządek z PI-Codem, powtarza się sprawa w DAB+.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: monter1981 »

W siedmiu MUX-ach lokalnych wszystko jest nadawane zgodnie z SID-ami zamieszczonymi w koncesjach. Co do MUX-ów w Bielsku/Gliwicach, Andrychowie, Opolu, Szczawnicy, Szczecinie oraz MUX-ów BCastu (4 lokalizację) - mają status eksperymentu i ich operator może nadawać strumieniom dowolne SID-y.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Konkurs w Polsce odkryły również niemieckie media:
https://www.radioszene.de/163314/polen- ... iplex.html

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Powstanie polski Sunshine Live? Jan Jagielski zdradził swoje plany niemieckiemu portalowi:
https://www.radioszene.de/163706/polnis ... r-dab.html

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ortalion »

czy ktoś z państwa wie jakie są szanse na uruchomienie kolejnych nadajników.I kiedy to nastąpi?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

ortalion pisze: 20 maja 2022, o 17:30 czy ktoś z państwa wie jakie są szanse na uruchomienie kolejnych nadajników.I kiedy to nastąpi?
Są szanse na uruchomienie dalszych nadajników. Kiedy to nastąpi, to raczej pytanie do wróżki.
Na pewno pojawią się dalsze testy nadajników lokalnych, bo są zapowiedzi.

KRRiT jeszcze nie rozstrzygnęła konkurs na MUX R1, UKE nie ogłosiło jeszcze konsultacje, nie wie na jakich zasadach wybrać operatora i nie ogłosiło jeszcze konkursu na operatora. Nie wiem, dlaczego nie można to przeprowadzać równolegle? Przecież lista chętni są już znani. Można przeprowadzić konsultacje i zakończyć je po udzieleniu koncesji przez KRRiT.

Polskie Radio ma chyba jeszcze umowy do 30.09.2023.

Mam nadzieję, że skorzystałeś z powiększenia zasięgu Polskiego Radia
do 1. października 2020 r.
25 stacji nadawczych | 20,7 mln osób (54,2 %) | 98,7 tys. km2 (31,6 %)

od 1. października 2020 r.
41 stacji nadawczych | 25,7 mln osób (67,1%) | 139,7 tys. km2 (44,7 %)

od 1. października 2021 r.
65 stacji nadawczych | 30,3 mln osób (80,1 %) | 192,3 tys. km2 (61,5 %)

Nie uruchomili, bo było za drogo? Przecież jest kasa na utrzymanie Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim w wysokości 7,9 mln zł do 8,6 mln zł/rok.
5 742 400 zł kosztuje w tym roku Radio Chopin
9 851 200 zł kosztuje w tym roku Radio dla Kierowców
8 287 400 zł zaplanowali na następny rok dla Radia Literatura, które już znowu pogrzebali

Nie mają pieniędzy na dystrybucję programu, ale maja na produkcję programu. Tylko po co tworzyć program, który do nikogo nie dociera, bo zaoszczędzono na dystrybucji?

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ortalion »

niestety jestem poza zasięgiem dab i i oczekuję na start nadajnika w regionie. ale widać że muszę nastawić się, że nie nastąpi zbyt szybko :roll:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Oczekujesz dużo za dużo od DAB+. Śmieciowa technologia umierającego medium. Rozwój odbywa się w internecie.

Zablokowany