Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Adis »

Lub Kielce

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: MarioPL »

K63 pisze: 26 maja 2022, o 08:35
dvbtowiec pisze: 26 maja 2022, o 07:45 Pomijając aspekty i motywy tej decyzji, jest jedna bardzo ważna sprawa dla osób starszych. Przy okazji zmian z każdego etapu ustawiłoby się dekoder raz takim osobom.

Dzięki genialnej decyzji, te osoby stracą dostęp do kanałów TVP w innym terminie i ponownie będą musieli zamówić usługę przestrojenia odbiornika.
Problem dotyczy w większości osób starszych, ale ... nie tylko. Ponadto okazało się, że przy zmianie standardu, wiele stosunkowo nowych telewizorów nie dokonało automatycznej aktualizacji listy kanałów.
Przy okazji dowiedziałem się, że sieć jednego z elektromarketów liczy sobie 20 zł za zaprogramowanie dekodera. Jeżeli klient ma antenę ustawioną na inny nadajnik, niż ta w sklepie, są to pieniądze wyrzucone w błoto.
W pewnym markecie na... mojej sąsiadce zaproponowano uruchomienie i instalację/zaprogramowanie dekodera za 89zł (albo 99zł nie pamiętam). A jak w domu nie będzie działać, to miała przyjść ponownie i będą stroić od nowa... podobno to kolejne, to już miało być za darmo. Dobrze, że zadzoniła do mnie ;) Niestety, sprzedano jej kabel HDMI za 69 zł :roll:

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: MaxEvans »

A do kiedy TVP może nadawać.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: eter »

Do wyborów! :lol:

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: MaxEvans »

:D hehe.

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: modulator »

modulator pisze: 23 maja 2022, o 08:01 Odnoszę wrażenie, że mux-3 k22 się zakłóca, jak w nocy były same Krzemionki to SNR był ok, potem uruchomiono Luboń lub Kosztowy, SNR jest rzędu 19dB i skacze. Reszta ok.
Wygląda na to, że opóźnienia są ustawione tak, że z mojej perspektywy Kosztowy i Chorągwica już się zakłócają. 84km opóźnienia to już poza możliwościami SFNu w tej konfiguracji w DVB-T. Więc "it's not a bug, it's a feature", bliżej w stronę Śląska nie powinno być problemu. Nie spodziewałem się tego, ale fakt, oficjalnie Kosztowy k22 mnie nie obejmują.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Zdecydowanie się zakłócają. Widać to wyraźnie. Wszystkie MUXy pracują z mocą i jakością 100% wg wskazań odbiornika, bez błędów w sygnale, tylko MUX3 ma skoki jakości.
Widać jak na dłoni problem z SFN dużych nadajników do których nie jest przystosowany standard DVB-T.

Inne MUXy mają średnio 34dB. MUX3 27dB na mierniku.

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: modulator »

Na "krokodylu" na Kosztowy mam k22 MER 10-11dB.
Wydaje mi się, że rozwiązałem "zagadkę" k41 z nocy przełączenia. Jednak Rybnik, a Bytków nadaje po staremu w V.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

dvbtowiec pisze: 26 maja 2022, o 19:18 Zdecydowanie się zakłócają. Widać to wyraźnie. Wszystkie MUXy pracują z mocą i jakością 100% wg wskazań odbiornika, bez błędów w sygnale, tylko MUX3 ma skoki jakości.
Widać jak na dłoni problem z SFN dużych nadajników do których nie jest przystosowany standard DVB-T.

Inne MUXy mają średnio 34dB. MUX3 27dB na mierniku.
I bardzo dobrze im (TVP) tak, bo nie przeszli na DVB-T2, będą mieć mniej widzów.

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Adis »

Rybnik zawsze był h czyli poziomo

bloger55
Posty: 9
Rejestracja: 28 kwietnia 2022, o 20:39
Miejscowość: Andrychów
Odbiornik: LG OLED b9 / Odin smt 01
Instalacja antenowa: Telkom telmor digit Activa / Dipol a2675
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Praded, TVT Rybnik

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: bloger55 »

Ja przez te głupie kombinacje straciłem dostęp do TVP Kraków z nadajnika Kosztowy. Muxy w DVB T2 100/100 a na kanale 22 telewizor jeszcze okresowo coś tam odbiera ale dekoderek nawet nie wyszukuje kanałów. Może być tak, że dolatuje resztka sygnału z Chorągwicy ale może to, że mux w t jest pomiędzy dwoma muxami w T2 (kanały 21, 22 i 23) też na znaczenie. W każdym razie póki TVP Kraków był nadawany na kanale 34 i nic na sąsiednich kanałach nie było to wszystko działało. Jak już tak kombinują to mogli chociaż moc zwiększyć do chociaż 20 kw.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: MaxEvans »

Ciekawe czy po 3 etapie im wzrośnie
;)
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... ji-nielsen

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Mam sąsiada, który w ub. tyg. w piątek prosił mnie o pomoc w doborze tunera naziemnego i zaprogramowanie kanałów, bo słyszał o zmianie.
Miał do mnie przyjść po weekendzie w tej sprawie.
Do dziś nie przyszedł - może gdy zobaczył nadal świecące kanały TVP zapisał się do grupy, "to mi wystarczy".
I tak to w praktyce wygląda. 1:X odbiorców naziemnych tak stwierdzi.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: K63 »

Niektórzy są zdezorientowani, bo miała być zmiana, a oni nadal odbierają cześć kanałów. Więc uważają że zmiany nie było, tylko "coś" im się zepsuło.
W poniedziałek miałem także zgłoszenie - "Proszę szybko przyjechać, bo Jedynka i Dwójka działają, a nie mam TV Trwam". Na miejscu okazało się jednak, że problem dotyczy ... tv satelitarnej i jest problem z zezem. :lol: Taki zbieg okoliczności, ale świadczy to że część ludzi nieuważnie słucha komunikatów lub się po prostu na tym nie znają i dla nich telewizja naziemna czy sat, to po prostu telewizja.

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: cherubin »

Cz zauważyliście, że w MUX-4 wszystkie kanały mają dopisek HD? Ciekawi mnie jak w jednym kanale można upchać 13 stacji TV w HD plus stacje radiowe.

terrade
Posty: 50
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 15:55
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Yagi ATV 21 el.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: terrade »

K63 pisze: 27 maja 2022, o 10:06Niektórzy są zdezorientowani, bo miała być zmiana, a oni nadal odbierają cześć kanałów.
Albo i wszystkie. I mają TV zgodny lub też mają satelitarną czy kablówkę. Nie wiedzą co gdzie i kiedy.
cherubin pisze: 27 maja 2022, o 21:52Czy zauważyliście, że w MUX-4 wszystkie kanały mają dopisek HD? Ciekawi mnie jak w jednym kanale można upchać 13 stacji TV w HD plus stacje radiowe.
Da się. To tylko rozdzielczość. Ale też moje filmy 2 Mb/s xvid wyglądają naprawdę dobrze (kodowanie dwuprzebiegowe). Natomiast mam dostęp do mux-a testowego Polsatu i tam 2-2,5 Mb/s wygląda jak 0,5 Mb/s. Stacje radiowe to dźwięk mp3 128 kbps to staroć, da się mniej choć 64 to już przesada. Pamiętam czasy radia 32 kbps, ten metaliczny dźwięk.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

cherubin pisze: 27 maja 2022, o 21:52 Ciekawi mnie jak w jednym kanale można upchać 13 stacji TV w HD plus stacje radiowe.
Można by i 100 upchnąć ;)
Inna sprawa jak one będą wyglądać. HD jak już wyżej kolega wspomniał to rozdzielczość, ale za jakość każdego kanału odpowiada przepływność MUX podzielona na kanał. Im będzie ich więcej, tym mniejsza przepływność na jeden kanał, tym więcej pikselozy i artefaktów przy dynamicznych scenach.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Bo MUX-4 to jest telewizja mobilna do oglądania na smartfonach, a nie dużych telewizorach.
Obecny MUX-4 mobilny powinien zostać zlikwidowany wraz z końcem 2023 roku i zrobiony w jego miejsce normalny bezpłatny MUX.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Puma »

Uczestnik rozmów zdradza Wirtualnemedia.pl, że rozwiązaniem byłby np. multipleks testowy, ale pasmo zajęła TVP.
Przecież UKE dało częstotliwości TVP, obecnie zajmują MUX 5 i 6 chociaż nadają połowę MUX 5.
Sęk w tym, że MUX-3 koliduje z pasmem 700 Mhz na kanale 50 w Giżycku, kanale 52 w Siedlcach oraz Rykach i 56 w Sokołowie Podlaskim.
A czyja to wina ? Jakieś krasnoludki czy UKE zawaliło sprawę ?!
Zbliżają się wybory samorządowe i parlamentarne, a wielu seniorów nie wymieni sprzętów, bo nie znają się na technice. Jeśli nawet cudem dowiedzą się o dofinansowaniu, to nie skorzystają z rządowego bonu, bo będą się obawiać, że potem zostaną zmuszeni do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego - przekonuje jeden z nadawców.
Zgoda w 100%.
Urząd wydaje jednak kolejne w paśmie przeznaczonym dla MUX-5 i MUX-6, które mają obowiązywać do 23 kwietnia 2023 roku.
No i co, kto jest winny całego zamieszania... krasnoludki czy UKE ?

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/n ... ks-testowy

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

Co to nadawcy prywatni się obudzili, że taka jest sytuacja? Gdy jest przełączenie to zawsze tak jest, że będzie przez pewien moment niższa oglądalność.
Był już MUX odtworzeniowy jak wyłączano analog i co? I nic. I tak to nic nie dało!

Często jednak dominuje przekonanie żeby było tak jak było :lol:

Od lipca i tak już będzie miejsce na cały ogólnokrajowy MUX, więc jak się nie znają... a może liczą, że inni też tego nie wiedzą i coś na tym chcą ugrać. Oczywiście wiadomo co: żeby było tak jak było.

Kampanii informacyjnej można zarzucić wiele, ale zawsze tak będzie gdy każdy sobie. Nadawcy nie zamierzają dalej dzielić tortu, tak było po przejściu z analogu i tak samo jest w przypadku DAB+.

Wystarczy poczytać konsultacje z UKE i widać, że grupa Polsat itp. zrobili Kopiuj - Wklej i tyle. I żeby najlepiej nie zmieniać.

Zablokowany