DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Byczek12345 »

Skacząca siła i jakość sygnału może wskazywać na zakłócenia z innego odległego nadajnika na tym samym kanale.

Maciek1
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 2022, o 13:27
Miejscowość: Kraków

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Maciek1 »

Od kilku dni mam spore kłopoty z odbiorem MUX2 z Chorągwicy (kanał 23) - sygnał jest bardzo słaby.
MUX1 (kanał 43), MUX3 (kanał 22) i MUX8 (kanał 25) działają dobrze.
Lokalizacja Ludwinów (Podgórze).

W cym może być problem?

grubyperes
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2013, o 10:18

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: grubyperes »

Byczek12345 pisze: 28 maja 2022, o 13:39 Skacząca siła i jakość sygnału może wskazywać na zakłócenia z innego odległego nadajnika na tym samym kanale.
Faktycznie. Sprawdziłem i RTON Rabka "Luboń Wielki" na kanale 43 nadaje Mux1 ale z mocą 10kW. Jest jakaś możliwość rozwiązania tego problemu? Antena skierowana na Chorągwicę.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

Nie tylko Rabka. Mux-1 nadawany jest obecnie na bardzo rozległym obszarze jednoczęstotliwościowym (SFN) - od Śląska po Podkarpacie. Zatem wszystkie okoliczne nadajniki w zasięgu których znajduje się twoja antena nadają na k.43. Najlepiej byłoby zamontować antenę tak, by była skierowana na Choragwicę, a równocześnie osłonięta przed wpływem Tarnowa, Rabki, Skrzycznego lub Katowic.

forex3
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2022, o 15:36
Miejscowość: Kraków-Podgórze
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: forex3 »

Podobnie jak wielu innych telewidzów z krakowskiego Podgórza mam problemy z odbiorem sygnału telewizyjnego.

Mam antenę kierunkową wycelowaną w RTCN Kraków "Chorągwica" (odległość ~12 km). Niby są wszystkie MUX-y (1 (k. 43), 2 (k. 23), 3 (k. 22), 4 (k. 21), 5 (k. 27) i 8 (k. 7)), ale odbiór jest niestabilny i silnie zależy od warunków propagacji (nie dotyczy MUX-8, który jest na VHF i z nim nie ma problemów). Na przykład w danym momencie jeden MUX odbiera idealnie, a na drugim pikseloza, a za parę godzin jest odwrotnie. I dotyczy to również multipleksów na sąsiednich kanałach. Tłumaczę to:

a) lokalizacją (nadajnik w Chorągwicy zasłania mi góra, na której znajduje się osiedle Piaski, a w sąsiedztwie mam wysokie budynki),

b) technologią SFN i łapaniem sygnału z kilku nadajników równocześnie (na azymucie zbliżonym do Chorągwicy mam jeszcze: Rabkę "Luboń Wielki", Szczawnicę "Góra Przehyba", Tarnów "g. św Marcina" i Zakopane "Gubałówka"). Do tego mogę łapać coś wstecznie z RTCN Katowice "Kosztowy".

Eksperymentalnie sprawdziłem, że lepszy sygnał niż z Chorągwicy mam z SLR Kraków "Krzemionki" - sygnał stabilny, bez zakłóceń. Co prawda nadajnik pracuje z małą mocą, ale jest blisko (~2.5 km) i praktycznie brak jest przeszkód terenowych. Niestety, na Krzemionkach nadają tylko MUX-3.
Z mojego punktu widzenia, idealne by było doświetlanie z Krzemionek pozostałych MUX-ów na UHF, czyli 1, 2, 4 i 5. Rozumiem, że doświetlanie akurat MUX-3 (a wcześniej TVP Kraków) wywodzi się z czasów kiedy był on nadawany na kanale 50 (706 MHz), ale teraz MUX-y 2, 3, 4 i 5 idą na zbliżonych częstotliwościach (~500 MHz), i jeśli coś wymaga doświetlania ze względu na wysoką częstotliwość, to jest to MUX-1 (650 MHz).

Mam pytanie do forumowiczów: gdzie się należy zwrócić z wnioskiem o rozszerzenie doświetlania z SLR Kraków "Krzemionki" o pozostałe multipleksy? I drugie pytanie: czy w ogóle jest sens występować z takim wnioskiem, bo może i tak tego typu wnioski trafiają na dzień dobry do kosza.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: VAHANARA »

forex3 pisze: 28 maja 2022, o 17:14Tłumaczę to:
Zaiste, wygląda, że w dobrym kierunku Twoje myśli podążają.
forex3 pisze: 28 maja 2022, o 17:14 Rozumiem, że doświetlanie akurat MUX-3 (a wcześniej TVP Kraków) wywodzi się z czasów kiedy był on nadawany na kanale 50 (706 MHz),

Nie.
mux-3 przeznaczony jest w ograniczonym zakresie (ogólnie - miasta) do odbioru wewnątrz pomieszczeń i stąd są doświetlenia, aby pokryć wybrane obszary wystarczającymi poziomami do odbioru na antenach wewnętrznych.
Poza tym musiano uzyskać określony procent pokrycia obszaru całego kraju przez nadawcę publicznego, i stąd doświetlenia w trudnych terenach, np. górskich.

Dla ułatwienia dodam, że pozostałe mux-y (1,2,5,8) przeznaczone są do odbioru na antenach zewnętrznych z zyskiem 12dBi i zawieszone na wysokości 10 m nad poziomem gruntu. A nie jest łatwo znaleźć antenę na k23 z zyskiem 12dBi...
forex3 pisze: 28 maja 2022, o 17:14 gdzie się należy zwrócić z wnioskiem o rozszerzenie doświetlania z SLR Kraków "Krzemionki" o pozostałe multipleksy? I drugie pytanie: czy w ogóle jest sens występować z takim wnioskiem, bo może i tak tego typu wnioski trafiają na dzień dobry do kosza.
Nie ma.

Lepiej czas przeznaczyć na swoją instalacje. Gwarancji oczywiście nie ma, że uzyskasz nieskazitelny odbiór wszystkich mux-ów, bo to w końcu naziemna i nikt niczego nie gwarantuje. Ale szanse zawsze jakieś są.

Tyle, że zanim sam wziąłbyś się za instalację musiałbyś nabrać sporo wiedzy, co i jak robić SFN-ami, bo inaczej wysoki procent szans, że polegniesz. Alternatywą - instalator "z głową".

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotrek2802 »

U mnie na kanale 43 z Chorągwicy mam problem z oglądaniem mux 1, mimo że sygnał z anteny jest idealny 100/98
Przerywa obraz i dźwięk na nowym tv Philips 55' 8804, który jest przystosowany do DVB-T2 HEVC. Sygnał skacze od 0 do 100....Pozostałe mux 2,3, 5 i 8 bez problemów. Mam antenę siatkową H/V ze wzmacniaczem LNA-177.
Te problemy z mux 1 na k43 są bardzo częste, tak że nie da się oglądać....a czasem idzie stabilnie przez kilkanaście minut.
Dziwne bo na tunerze Fuba DVB-T2 ODE8600, podłączonym do tej samej instalacji antenowej , mux 1 działa bez żadnych problemów.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: VAHANARA »

piotrek2802 pisze: 28 maja 2022, o 21:36 mimo że sygnał z anteny jest idealny 100/98
Przerywa obraz i dźwięk na nowym tv Philips 55' 8804, który jest przystosowany do DVB-T2 HEVC. Sygnał skacze od 0 do 100...
No to coś ten sygnał nie jest idealny, jeśli wskazania "skaczą", jak napisałeś. Problem z instalacją antenową jest...
piotrek2802 pisze: 28 maja 2022, o 21:36 Mam antenę siatkową H/V ze wzmacniaczem LNA-177.
I tu siedzi pewnie chochlik...
piotrek2802 pisze: 28 maja 2022, o 21:36 Dziwne bo na tunerze Fuba DVB-T2 ODE8600, podłączonym do tej samej instalacji antenowej , mux 1 działa bez żadnych problemów.
Tak to już jest, że różne urządzenia mają różnej jakości układy elektroniczne odpowiedzialne za odbiór sygnałów i korekcje zakłóceń. Z reguły telewizory lepiej się zachowują, ale w sumie dowolnie może być. A może znacznie się różnią sygnały w obu gałęziach instalacji. Podłączałeś Fubę do Philipsa?

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotrek2802 »

VAHANARA pisze: 29 maja 2022, o 21:59
piotrek2802 pisze: 28 maja 2022, o 21:36 mimo że sygnał z anteny jest idealny 100/98
Przerywa obraz i dźwięk na nowym tv Philips 55' 8804, który jest przystosowany do DVB-T2 HEVC. Sygnał skacze od 0 do 100...
No to coś ten sygnał nie jest idealny, jeśli wskazania "skaczą", jak napisałeś. Problem z instalacją antenową jest...

Instalacja antenowa jest w porządku i jest to ta sama instalacja, która była przed refarmingiem do DVB-T2 HEVC. Przed 23 maja wszystko było w porządku. Problem dotyczy tylko mux-1. Pozostałe mux 2,3,4 i 8 bez problemów.
piotrek2802 pisze: 28 maja 2022, o 21:36 Mam antenę siatkową H/V ze wzmacniaczem LNA-177.
I tu siedzi pewnie chochlik...

Na innej antenie siatkowej pol. H ze wzmacniaczem też przerywa Mux-1 z Chorągwicy.
piotrek2802 pisze: 28 maja 2022, o 21:36 Dziwne bo na tunerze Fuba DVB-T2 ODE8600, podłączonym do tej samej instalacji antenowej , mux 1 działa bez żadnych problemów.
Tak to już jest, że różne urządzenia mają różnej jakości układy elektroniczne odpowiedzialne za odbiór sygnałów i korekcje zakłóceń. Z reguły telewizory lepiej się zachowują, ale w sumie dowolnie może być. A może znacznie się różnią sygnały w obu gałęziach instalacji. Podłączałeś Fubę do Philips ?

Tak, tuner Fuba podłączony do tego samego Tv Philips.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

piotrek2802 pisze: 30 maja 2022, o 00:36 Instalacja antenowa jest w porządku i jest to ta sama instalacja, która była przed refarmingiem do DVB-T2 HEVC. Przed 23 maja wszystko było w porządku. Problem dotyczy tylko mux-1. Pozostałe mux 2,3,4 i 8 bez problemów.
Gdyby była w porządku, sygnał byłby stabilny.
Antena siatkowa i wzmacniacz wiele wyjaśniają i one są przyczyną Twoich problemów.
Antena siatkowa ma szeroki kąt widzenia, a nadajniki po refarmingu pracują w dużych sieciach SFN, wcześniej tak nie pracowały.
Zbierasz zatem sygnał z kilku nadajników i stąd problem. Dodatkowo zakłócenia wzmacniasz wzmacniaczem.
Antena kierunkowa mogłaby pomóc.
piotrek2802 pisze: 30 maja 2022, o 00:36 Tak, tuner Fuba podłączony do tego samego Tv Philips.
Być może gdybyś odbierał bezpośrednio z telewizora byłoby lepiej, gdyż co do zasady odbiorniki telewizyjne mają dużo lepiej wykonane głowice.
W obecnej sytuacji musisz pomyśleć o modernizacji anteny odbiorczej, a wzmacniacz stosować w ostateczności.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotrek2802 »

dvbtowiec pisze: 30 maja 2022, o 09:21
piotrek2802 pisze: 30 maja 2022, o 00:36 Instalacja antenowa jest w porządku i jest to ta sama instalacja, która była przed refarmingiem do DVB-T2 HEVC. Przed 23 maja wszystko było w porządku. Problem dotyczy tylko mux-1. Pozostałe mux 2,3,4 i 8 bez problemów.
Gdyby była w porządku, sygnał byłby stabilny.
Antena siatkowa i wzmacniacz wiele wyjaśniają i one są przyczyną Twoich problemów.
Antena siatkowa ma szeroki kąt widzenia, a nadajniki po refarmingu pracują w dużych sieciach SFN, wcześniej tak nie pracowały.
Zbierasz zatem sygnał z kilku nadajników i stąd problem. Dodatkowo zakłócenia wzmacniasz wzmacniaczem.
Antena kierunkowa mogłaby pomóc.
piotrek2802 pisze: 30 maja 2022, o 00:36 Tak, tuner Fuba podłączony do tego samego Tv Philips.
Być może gdybyś odbierał bezpośrednio z telewizora byłoby lepiej, gdyż co do zasady odbiorniki telewizyjne mają dużo lepiej wykonane głowice.
W obecnej sytuacji musisz pomyśleć o modernizacji anteny odbiorczej, a wzmacniacz stosować w ostateczności.

Dla uściślenia podam , że antena siatkowa podłączona jest na stałe do TV Philips . Tak samo zakłócenia MUX-1 występują na tej samej antenie podłączonej do tunera VU+Solo 4K.
Tuner FUBA pożyczyłem na chwilę od brata i podłączyłem tę samą antenę siatkową i tu było zaskoczenie: MUX-1 na k.43 był odbierany prawidłowo bez przerw.

@ dvbtowiec, może tak jak mi radzisz pomyślę o jakiejś antenie kierunkowej H/V a jeszcze spróbuję zastosować tylko sam symetryzator w puszce.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

Może faktycznie poziom MUX1 masz taki że także telewizor sobie z tym nie radzi, albo pechowo trafiłeś na telewizor z niezbyt dobrą głowicą.
Ja osobiście widziałem już po refarmingu instalacje, gdzie na tej samej końcówce telewizor odbiera stabilnie, a tunery nie chcą odbierać jednego lub kilku MUX.

Niezależnie od tego przyczyna zawsze tkwi w instalacji. O ile to możliwe należy ją w takich przypadkach dopieścić.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotrek2802 »

dvbtowiec pisze: 30 maja 2022, o 09:48 Może faktycznie poziom MUX1 masz taki że także telewizor sobie z tym nie radzi, albo pechowo trafiłeś na telewizor z niezbyt dobrą głowicą.
To faktycznie musi być pech...bo tuner VU+Solo 4K też sobie nie radzi z tym Mux1 ;-)
A swoją droga to jestem bardzo zadowolony z tego telewizorka Philips i dźwięk wymiata ;-)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

Nie oceniam telewizora. Telewizor budżetowy Sharp miał problem w jednej instalacji z sygnałem z MUX3 po zmianach. Na tej samej instalacji Sony działało bez problemu.
Takie sytuacje się zdarzają.
VU+Solo 4K już o kiepską głowicę nie podejrzewam, zatem zostaje wyłącznie korekta anteny.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: alex_777 »

forex3 pisze: 28 maja 2022, o 17:14 Mam pytanie do forumowiczów: gdzie się należy zwrócić z wnioskiem o rozszerzenie doświetlania z SLR Kraków "Krzemionki" o pozostałe multipleksy? I drugie pytanie: czy w ogóle jest sens występować z takim wnioskiem, bo może i tak tego typu wnioski trafiają na dzień dobry do kosza.
Odpowiadając na drugie pytanie, to powiem że sensu to nie ma ale próbować można.
:lol:

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotrek2802 »

dvbtowiec pisze: 30 maja 2022, o 12:41 Takie sytuacje się zdarzają.
VU+Solo 4K już o kiepską głowicę nie podejrzewam, zatem zostaje wyłącznie korekta anteny.
Problem rozwiązany. Antena zostaje a wylatuje wzmacniacz i w to miejsce tylko symteryzator.
Odbieram wszystkie możliwe mux z Chorągwicy ( nawet mux 8) . Nic nie przerywa i obraz stabilny.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

No i super. Dobrze że to napisałeś, Twój przypadek jest praktycznym dowodem na to że wzmacniacz stosuje się w ostateczności :)

mlodyrk
Posty: 18
Rejestracja: 7 maja 2012, o 07:11
Miejscowość: KRAKÓW BRONOWICE
Odbiornik: SONY KD-65X85J
Instalacja antenowa: ZESTAW UHF VHF FM AVANT 6 AUTOLTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: mlodyrk »

Witam
Mam problem z mux-4 wydarzenia24
Sygnał prawidłowy na ekranie kwadraciki brak foni i epg czasami jest ok czasami nie . w diagnostyce sygnału na tv parametry są ok ( w trakcie pixelozy parametry nie ulegaja zmianie)
jakosc 100/100
siła 92/100
PostLPDC 0.00e+00
UEC 0000
C/N 31
SPRAWNOSC KODU 4/5
MODULACJA 256QAM
ODSTEP OCHRONY 1/8
AGC 197
IDENTYFIKATOR SIECI 0X3402
NAZWA SIECI{90DDA122-D72A-44F4-8716-F59713}

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: pasjonat »

Za ten problem jest odpowiedzialny operator MUXA czyli Polsat, źle coś zostało ustawione.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: VAHANARA »

mlodyrk pisze: 17 czerwca 2022, o 13:37 Mam problem z mux-4 wydarzenia24
Polsat eksperymentuje sobie cały czas z ustawieniami - operator prywatny, więc ma prawo.

W Warszawie wygląda, że idzie dobrze. Możliwe, że w Krakowie coś dodatkowo jest nie tak na nadawaniu, ale bardziej prawdopodobne, że twój odbiornik nie radzi sobie ze strumieniem W24, ewentualnie coś się dzieje na odbiorze.

Warto by było sprawdzić odbiór na twojej instalacji antenowej na jakimś innym odbiorniku / dekoderze.

Zablokowany