MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Brak obrazu w Wydarzeniach 24 ( POLSAT)

Post autor: pasjonat »

To są Wydarzenia 24, które należą do Polsatu.

W tytule poprawiłem, polecam poprawić na swoim tytule.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2022, o 16:43 przez pasjonat, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Brak obrazu w Wiadomości 24

Post autor: Puma »

Polsat zmienił parametry W24 i teraz niektóre telewizory sobie z tym nie radzą, nic z tym nie zrobisz.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

To raczej nie rozdzielczość jest problemem, a przeplot+ hevc. Nie powinno mieć to wpływu na kolory, a na ostrość obrazu tylko bardzo niewielki. Rozmycie wynika pewnie z tego, że nie ma usuwania przeplotu, jeśli by działało prawidłowo to nie powinno być żadnej drastycznej różnicy w porównaniu do 1080p.

Można podejrzewać, że niektórzy producenci założyli, że hevc będzie zawsze bez przeplotu i stąd problemy. Ja oglądam na CoreElec (Kodi) na monitorze 4K 32 cale i nie widzę praktycznie żadnej straty jakości.

Obrazek

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

irdeto pisze: 29 maja 2022, o 19:59 W Cryptoboxie 752 tylko połowa obrazu
Panas i LG normalnie se radzi.

Obrazek
To nie jest połowa obrazu, tylko brak skalowania do 16:9. Poszukaj w opcjach ustawień skalowania i proporcji obrazu.

j@n
Posty: 129
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: j@n »

giaur500 pisze: 30 maja 2022, o 20:52 niektórzy producenci założyli, że hevc będzie zawsze bez przeplotu i stąd problemy
No i dobrze założyli. Bo HEVC zawsze jest bez przeplotu!

To co jest teraz nadawane to 1920x540p50. Bez przeplotu. 50 półobrazów HD na sekundę. Do tego ustawiona flaga "interlaced_source_flag" w strumieniu.

Jeśli odbiornik ją obsługuje, to potraktuje zdekodowane półobrazy jak materiał z przeplotem i rozciągnie automatycznie do formatu 16:9. Przy tym nie powinno być żadnych drgawek bo odbiornik ma świadomość przeplotu w materiale źródłowym. Do tego np. dodaje literkę "i" do rozdzielczości jak na powyższym zdjęciu.

Jeśli odbiornik jej nie obsługuje, to chyba wszystkie efekty zostały w tym wątku opisane. Czarny ekran (bo odbiornik nie chce w ogóle dekodować dziwnej rozdzielczości). Spłaszczony obraz (bo ma rozdzielczość 1920x540 i wyświetlany jest jako 1:1). Można wymusić format 16:9 i może nawet się uda. Ale będą drgania: jeden piksel w górę, jeden piksel w dół. Co klatkę. Uważni bez problemu zobaczą. A w programach komputerowych efekt jest najczęściej taki: spłaszczenie + drgania.

Nawet nie dziwię się, że dekoderki STB nieźle sobie radzą z tym dziwactwem. Wynika to z prostego faktu: produkuje je dosłownie dwóch czy trzech producentów w Chinach. No i oni zaimplementowali te flagi, może nawet kiedyś jakiś duży klient o to poprosił i teraz wszystkie obsługują. Wszystkie dekoderki są podobne. Przy odpowiednio dużym zamówieniu producenci mogliby nawet umieścić logo "Forum Emitel" i mielibyśmy dekoderki własnej marki. ;) A telewizory - zazwyczaj każdy producent opracowuje je samodzielnie.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

Obrazek
[/quote]
Wiem, że każdy lubi co innego i że to jest zdjęcie, które pewnie fałszuje, ale masz ustawiony chyba bardzo "zimny" balans bieli.
Zmień sobie na "ciepły" czy tam ustaw ręcznie balans odejmując trochę niebieskiego.
Pewnie po jednym dniu już nie wróciłbyś do tak zimnego.

irdeto
Posty: 300
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: irdeto »

giaur500 pisze: 30 maja 2022, o 21:24
To nie jest połowa obrazu, tylko brak skalowania do 16:9. Poszukaj w opcjach ustawień skalowania i proporcji obrazu.
Za nim napisałem ,
to wszystkich ustawień spróbowałem i nie pomagało.
Tak to bym przecież nie pytał.
Jedynie jak znajdę czas i chęć to zmienię mu firmware, ale to raczej też nic nie da.
A jak nic nie da, to wywale ten kanał.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

A to dziwne, bo skoro tak to nie potrafi rozciągnąć obrazu do 16:9. To nie najlepiej świadczy o tym sprzęcie. Wyświetla w proporcjach 1920x540, czyli tak jak jest nadawane. Skoro SD 720x540 poprawnie skaluje do 1920x1080 (też inne proporcje), to i tu nie powinno być problemów, zwłaszcza że powinno dać się to wymusić w ustawieniach

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

eter pisze: 30 maja 2022, o 22:23 Obrazek
Wiem, że każdy lubi co innego i że to jest zdjęcie, które pewnie fałszuje, ale masz ustawiony chyba bardzo "zimny" balans bieli.
Zmień sobie na "ciepły" czy tam ustaw ręcznie balans odejmując trochę niebieskiego.
Pewnie po jednym dniu już nie wróciłbyś do tak zimnego.
[/quote]

Odwrotnie, nie cierpię obrazu zabrudzonego żółcią. Wolę kolory takie, jak widzę naprawdę w naturze, a nie takie jak przez żółte okulary słoneczne. Specjalnie tak ustawiłem, kolorów moczu nie wytrzymam nawet przez 5 minut. Nie wiem skąd te uwielbienie brudnego żółtego. Ale co kto lubi faktycznie. Jeżeli ktoś nie chce kolorw na ekranie, a tylko żółty zamiast białego to ok.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

j@n pisze: 30 maja 2022, o 21:45
giaur500 pisze: 30 maja 2022, o 20:52 niektórzy producenci założyli, że hevc będzie zawsze bez przeplotu i stąd problemy
No i dobrze założyli. Bo HEVC zawsze jest bez przeplotu!

To co jest teraz nadawane to 1920x540p50. Bez przeplotu. 50 półobrazów HD na sekundę. Do tego ustawiona flaga "interlaced_source_flag" w strumieniu.

Jeśli odbiornik ją obsługuje, to potraktuje zdekodowane półobrazy jak materiał z przeplotem i rozciągnie automatycznie do formatu 16:9. Przy tym nie powinno być żadnych drgawek bo odbiornik ma świadomość przeplotu w materiale źródłowym. Do tego np. dodaje literkę "i" do rozdzielczości jak na powyższym zdjęciu.

Jeśli odbiornik jej nie obsługuje, to chyba wszystkie efekty zostały w tym wątku opisane. Czarny ekran (bo odbiornik nie chce w ogóle dekodować dziwnej rozdzielczości). Spłaszczony obraz (bo ma rozdzielczość 1920x540 i wyświetlany jest jako 1:1). Można wymusić format 16:9 i może nawet się uda. Ale będą drgania: jeden piksel w górę, jeden piksel w dół. Co klatkę. Uważni bez problemu zobaczą. A w programach komputerowych efekt jest najczęściej taki: spłaszczenie + drgania.

Nawet nie dziwię się, że dekoderki STB nieźle sobie radzą z tym dziwactwem. Wynika to z prostego faktu: produkuje je dosłownie dwóch czy trzech producentów w Chinach. No i oni zaimplementowali te flagi, może nawet kiedyś jakiś duży klient o to poprosił i teraz wszystkie obsługują. Wszystkie dekoderki są podobne. Przy odpowiednio dużym zamówieniu producenci mogliby nawet umieścić logo "Forum Emitel" i mielibyśmy dekoderki własnej marki. ;) A telewizory - zazwyczaj każdy producent opracowuje je samodzielnie.
Hmm. U mnie to widzi jako 1920x540i. Nic nie rozciąga sam, ale mogę ustawić proporcje obrazu 16:9, tzn wymusić. Może tam włącza filtr usuwania przeplotu, ale to nic nie zmienia nawet jak przeplotu jako takiego nie ma. Wtedy taki filtr nic nie zmienia w obrazie po prostu.

Z kolei AntenaHD (1440x1080) i wszytkie kanały SD (720x576) sam skaluje do 16:9, nie wiem co to za różnica, oprócz tego że tu jest hevc, a tam h264
Ostatnio zmieniony 31 maja 2022, o 10:10 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

j@n pisze: 30 maja 2022, o 21:45 Do tego ustawiona flaga "interlaced_source_flag" w strumieniu.

Ta flaga co znaczy?.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

U mnie na pewno nie ma żadych drgań po przeskalowaniu do 1920x1080. Specjalnie się przyglądałem. Nie stwierdziłem żadnych problemów. Zresztą, nie rozumiem czemu miałyby być, skoro jest to progresywny obraz 1920x540. Programy komputerowe bardzo dobrze sobie radzą ze skalowaniem wideo w górę i w dół i nigdy żadnych drgań to nie powoduje.

Z tego co rozumiem, ta flaga jest po to, żeby telewizory same przeskalowały obraz i poza tym na nic nie wpływa, a tak naprawdę jest to bez przeplotu. Więc równie dobrze można to wymusić.

j@n
Posty: 129
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: j@n »

Nazwa flagi wszystko wyjaśnia: że w materiale źródłowym był przeplot. Ja myślę, że odbiorniki ją obsługujące nie tylko rozciągają obraz ale i... być może usuwają przeplot. Bo on jest (jedna klatka 1920x540 to jedno pole pierwotnego materiału z przeplotem 1920x1080i50). Jak wcześniej pisałem: kolejne klatki to jedna linia w górę, jedna linia w dół. Dlatego na komputerze obraz drga. Komputerowe odtwarzacze zupełnie sobie z tą flagą nie radzą. Nawet VLC. Obraz drga i jest spłaszczony.

Gdyby ktoś dostarczył krótki plik .ts z Wydarzenia 24 HD HEVC, to bym pokazał o co chodzi z tymi drganiami. W DVB-T nadają obecnie wersję 1920x1080p25.

Ten defekt zaprezentować można też na TVP GO. Format 1920x540p50. Za pomocą ffmpeg wyciągamy wszystkie klatki. Plansza powinna być statyczna, tak? Ale nie jest. Oto dwie kolejne klatki:

https://i.imgur.com/CQZJbZT.png
https://i.imgur.com/vtbJzSO.png

Można sobie otworzyć na dwóch kartach w przeglądarce i sprawdzić różnice. Różnice to właśnie jedna linia w górę/dół. Dodatkowo widać okropne artefakty w postaci pionowych linii. Tak jest już długi czas nadawane. Obrazki są w formacie bezstratnym, prosto ze strumienia DVB-T2.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DVB-T2 »

j@n ma rację i wyjaśnia to dobrze. HEVC normalnie nie ma przeplotu, ale wymyślono metodę na przesył materiału, który jest źródłowo z przeplotem (interlaced_source_flag). Flaga informuje dekoder, że materiał źródłowy jest z przeplotem i aby go wyświetlić prawidłowo coś z tym trzeba dodatkowo zrobić. To co leci jest progresywne, ale dodatkowym zadaniem dla dekodera wideo jest teraz takie odkręcenie tego, żeby sobie poskładał z dwóch klatek jedną. Idą po prostu półobrazy, które trzeba posklejać, normalnie by to była 1/2 interlaced.

Poprawne wyświetlenie będzie tylko jeśli odbiornik złoży z dwóch tych półobrazów jeden i przeplecie go. Jeśli zrobi coś innego, rozciągnie, zrobią się jakieś drgania lub obraz straci na ostrości.

W paru krajach na świecie zaczęto używać takiego potworka, więc Chińczycy dość szybko dorobili obsługę tego, ale kuleje to w sprzętach pochodzenia "mniej-chińskiego".

Idea stojąca za tym nie była do końca głupia, chodziło generalnie o to, że było wiadomo, że nie pozbędziemy się przeplotu na całym świecie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, więc może sposób przesyłania tego bez konwersji nie byłby takim złym pomysłem? Żeby dało się użyć HEVC, ale pchnąć interlaced tak, jak był wyprodukowany/odebrany? Np. przydatne dla operatorów, którzy odbierają kanały z innego źródła i konwertują do HEVC (abstrahuję teraz od MUX4). Tylko że wykonanie wyszło fatalne, może po prostu trzeba było robić deinterlace i puszczać progresywnie i tyle. A może stało za tym jeszcze coś innego, nie wnikałem aż tak, bo interesuje mnie to średnio ;) Polsat pokazał, że może Wydarzenia 24 puszczać progresywnie, więc po prostu wydziwiają ;)

Polsat żyje swoim życiem, w MUX 4 od lat były dziesiątki błędów (począwszy w ogóle od problemów z wyszukiwaniem Wydarzenia 24 na niektórych urządzeniach, jeszcze gdy to szło w DVB-T) i nic z tym nie robili. Poprawią, albo nie poprawią jak im się zachce i żadne pisanie nie robi na nich najmniejszego wrażenia :mrgreen:
Uważajcie, bo teraz wyprodukowali autobusy, strach wsiadać :mrgreen: Przy ich skali błędów - kasownik zamiast biletu skasuje pasażera :lol:

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

"Odwrotnie, nie cierpię obrazu zabrudzonego żółcią. Wolę kolory takie, jak widzę naprawdę w naturze, a nie takie jak przez żółte okulary słoneczne. Specjalnie tak ustawiłem, kolorów moczu nie wytrzymam nawet przez 5 minut. Nie wiem skąd te uwielbienie brudnego żółtego. Ale co kto lubi faktycznie. Jeżeli ktoś nie chce kolorw na ekranie, a tylko żółty zamiast białego to ok."

Oczywiście, że każdy ustawia sobie balans bieli jaki mu pasuje, tak też napisałem wcześniej.
Jednak nie łudź się, że przy "zimnym" balansie masz kolory takie jak w naturze.
Akurat jest odwrotnie, wszystkie filmy nagrywane są z "ciepłym" balansem bieli i dopiero wówczas masz kolory takie, jakie widzi i przedstawia je reżyser.
Tutaj facet króciutko daje przykład.
Naprawdę to właśnie "ciepły" balans pokazuje prawdziwsze kolory od zimnego.
Obrazek
Nie powiesz chyba, że to właśnie obraz po lewej jest "naturalny".
https://youtu.be/hi5e3bxv0E4?t=435

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

j@n pisze: 31 maja 2022, o 16:54 Nazwa flagi wszystko wyjaśnia: że w materiale źródłowym był przeplot. Ja myślę, że odbiorniki ją obsługujące nie tylko rozciągają obraz ale i... być może usuwają przeplot. Bo on jest (jedna klatka 1920x540 to jedno pole pierwotnego materiału z przeplotem 1920x1080i50). Jak wcześniej pisałem: kolejne klatki to jedna linia w górę, jedna linia w dół. Dlatego na komputerze obraz drga. Komputerowe odtwarzacze zupełnie sobie z tą flagą nie radzą. Nawet VLC. Obraz drga i jest spłaszczony.
Faktycznie, VLC sobie totalnie nie radzi. Nawet jeżeli włączę usuwanie przeplotu, to i tak obraz drga. A Kodi na mojej przystawce (CoreElec) radzi sobie wyśmienicie (oprócz tego, że muszę ustawić proporcje 16:9) - nie ma żadnego drgania ani utraty ostrości. Ale chyba mam wyjaśnienie tej zagadki - sprzęt jest pochodzenia chińskiego, a dekodowanie obrazu jest realizowane sprzętowo, jest to chiński SOC Amlogic. Jeżeli więc Chińczyk zaimplementował w tym sprzęcie prawidłową obsługę takiego formatu nadawania, to będzie to działało tak samo jak, w chińskich STB, o których mowa (pewnie część nawet posiada ten sam chipset, tyle że firmware jest inne - zamknięte).

Więc rzeczywiście tak jest - na PC nie da się praktycznie tego prawidłowo wyświetlić, a pewnie i wyprostowanie tego programowo (tzn, konwersja pliku) to też będzie problem, bo najpierw musi istnieć filtr, który programowo potrafi to obsłużyć. Czyli ten sam problem, co przy oglądaniu - może być tak, że nikt takiego filtra nie stworzył.

@eter nie bardzo chce mi się rozwijać ten temat. Po pierwsze, to co widzisz na moim zdjęciu jest nieco zafałszowane, bo jest kwestia kolorów twojego monitora, na którym to oglądasz + balansu bieli ustawionego przez aparat podczas robienia zdjęcia, a po drugie ja bazuję na tym co widzę, a nie na tym co mówi jakiś ekspert.

Oczywiście patrząc na twoje zdjęcie, te po prawej ma prawidłowe kolory, a nie te po lewej. Ale domyślna kalibracja mojego monitora była tak żółta, że wyglądało to nie naturalnie, tylko jak oglądanie świata przez żółte okulary słoneczne. Jaką monitor tam pokazuje temperaturę barw, na to nie zwracam uwagi bo to pewnie nijak sie ma do rzeczywistości. A jak włączę tzw „ochronę oczu” to obraz jest już tak żółty, że w ogóle nie ma tam kolorów, tylko sam żółty, wygląda prawie tak, jak kiedyś czasem było gdy kabel od monitora się popsuł i źle łączył. Nie wiem kto to wymyślał, czy był pijany czy naćpany, bo jak patrzę np na telewizory dostępne w sprzedaży i jaka jest tam kalibrajca kolorów, to zdecydowanie tak to nie wygląda.
Ostatnio zmieniony 1 czerwca 2022, o 13:33 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

To co opisujecie wyjaśnia dlaczego taki tuner jak Octagon SF 8008 na kanale Wydarzenia 24 pokazuje rozdzielczość typową dla kanału HD, czyli 1920x1080.

Najwyraźniej usuwając ten "przeplot" i składając klatki obraz wyjściowy dla niego jest pełnowymiarowy.

j@n
Posty: 129
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: j@n »

giaur500 pisze: 1 czerwca 2022, o 12:54 xWięc rzeczywiście tak jest - na PC nie da się praktycznie tego prawidłowo wyświetlić, a pewnie i wyprostowanie tego programowo (tzn, konwersja pliku) to też będzie problem, bo najpierw musi istnieć filtr, który programowo potrafi to obsłużyć. Czyli ten sam problem, co przy oglądaniu - może być tak, że nikt takiego filtra nie stworzył.
Myślę, że ffmpeg dałby radę. Tam są różne funkcje do manipulacji czy łączenia/rozdzielania pól przeplotu. Wada: trzeba samemu wymyślić jakiś algorytm. Wada 2: obsługa z konsoli.

Szkoda na to czasu. Polsat niech nadaje jak chce. Ważne, że wszystkie inne programy mają format 1920x1080p50. Usunięcie przeplotu jest w kwestii nadawcy i jak widać po MUX5 - wychodzi to dobrze. Nie ma żadnego problemu z odbiorem, a i jakość obrazu znakomitej większości materiałów, także SD z przeplotem jest najlepsza. Lepsza niż w telewizji SD i lepsza niż w internecie. A inne muxy mogę sprawdzić dopiero pod koniec czerwca.

Czas skończyć z archaicznym przeplotem, a przejście na DVB-T2 to doskonały moment. I wszyscy go wykorzystali, za wyjątkiem Polsatu.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Wydarzenia 24 w odtwarzaczu VLC:
Obraz -> Stosunek rozmiaru -> 16:9

Działa normalnie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

Tak, szkoda tylko że obraz się trzęsie

Zablokowany