Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: K63 »

Zagrożonych dostępem do stacji komercyjnych może być nawet 3 mln potencjalnych widzów
Zagrożonych dostępem czy brakiem dostępu? :o

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Puma »

Zależy kto tak twierdzi... skoro tylko TVP mówi prawdę to oglądanie TVN i Polsatu jest zagrożeniem dla oglądającego ;)

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: alex_777 »

Żeby pogodzić zwolenników TVP oraz dwóch wiodących stacji komercyjnych, to napiszę, że najlepiej oglądać zagraniczne kanały informacyjne. Subiektywne dodam, że liderem obiektywności są kanały francuskojęzyczne.
:ugeek:

USER12
Posty: 9
Rejestracja: 1 września 2021, o 23:30
Miejscowość: Krosno
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: USER12 »

Ciekawi mnie po co było zmieniać częstotliwości istniejących MUXów skoro i tak nie dodali żadnych nowych. Np. Sucha Góra - MUX 1 zmienili z k.48 na 43. Po co? Przecież k.48 to 690MHz i mieści się w przedziale częstotliwości po refarmingu (470 MHz - 690 MHz). Już z rok-dwa lata temu zmienili go z k.52 na k.48 i to faktycznie był refarming, bo 722MHz nie mieści się w tym przedziale. To po co znowu zmieniać na k.43. Nie wystarczyło tylko zmienić standardu na DVB-T2 HEVC, a częstotliwości zostawić takie jak były? Gdyby kanały zostały takie jak były przed zmianą standardu nadawania większość odbiorników DVB-T2 automatycznie zmieniłoby programy na liście na HD bez ponownego wyszukiwania, a tak to trzeba ponownie wyszukać automatycznie kanały. Ludzie młodzi sobie poradzą, ale co z seniorami, którzy może mają już odbiornik DVB-T2 HEVC i myślą, że wszystko powinno działać a tu nagle brak sygnału bo pozmieniali częstotliwości. Kolejnym skutkiem jest zmiana poziomu sygnału związana ze zmianą częstotliwości i nowym SFN. Np. na Podkarpaciu były problemy z MUX1 k.43 bo prawdopodobnie SFN nawalił.

Kolejną rzeczą, która mnie ciekawi jest bliskość kanałów np. na Suchej Górze MUX4 - k.31 i MUX2 - k.32, czy te częstotliwości nie są czasem za blisko siebie?

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: pablo21_1984 »

Trzeba było zmienić kanały częstotliwości poszczególnych MUX-ów bo zostały przewidziane nowe systemy SFN dla DVB-T2, które pracują synchronicznie na większych obszarach (nawet na kilku województwach jednocześnie!). Stąd te zmiany i konieczność ich przeprowadzenia. :-)

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: MarioPL »

Mój profesor, w latach komuny, zawsze powtarzał: jest taki pstryczek w telewizorze, jesli go użyjemy, to nie będziemy musieli oglądać.
Obecnie nie musimy używać "pstryczka", a jedynie przełączyć kanał, czego wszystkim życzę. Wybór jest duży i każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

ANDPOL50
Posty: 112
Rejestracja: 15 marca 2022, o 18:36
Miejscowość: Rzgów

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: ANDPOL50 »

dvbtowiec pisze: 26 maja 2022, o 19:18 Zdecydowanie się zakłócają. Widać to wyraźnie. Wszystkie MUXy pracują z mocą i jakością 100% wg wskazań odbiornika, bez błędów w sygnale, tylko MUX3 ma skoki jakości.
Widać jak na dłoni problem z SFN dużych nadajników do których nie jest przystosowany standard DVB-T.

Inne MUXy mają średnio 34dB. MUX3 27dB na mierniku.
U nas w łódzkim też zaczynam dostrzegać ten problem. Żeby było śmieszniej to MUX-3 jest niestabilny w czasie. Było dobrze i się spi...ło. Albo się bawią nadajnikami? Ja nie mam zamiaru co 3 dni jeździć do ludzi i kręcić antenami :evil: Strach teraz założyć jakąkolwiek antenę...

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Skoki jakości MUX3 powodują zaniki odbioru na STB z gorszymi głowicami.
Problem jest powszechny i niezrozumiały dla odbiorców.
W sygnale nie ma żadnych błędów BER na mierniku, jakość MUX3 w wielu miejscach pływa od 80 do 100%, najwyraźniej czasami pływa z dużo większymi spadkami, miałem sygnał od odbiorcy że ok 21:00 w dniu wczorajszym MUX3 na STB padł na chwilę, w tym samym czasie na telewizorze przystosowanym do odbioru DVB-T2 HEVC działał.

Telewizory zazwyczaj sobie z tym radzą, STB już niekoniecznie.

terrade
Posty: 50
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 15:55
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Yagi ATV 21 el.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: terrade »

MaxEvans pisze: 27 maja 2022, o 07:23Ciekawe czy po 3 etapie im wzrośnie ;)
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... ji-nielsen
Fajny artykuł. Zaś 3 etap to wielka Łódź i duże kłopoty.

Pierwszy etap sugeruje duży wpływ TV Trwam (na szybszą odbudowę mux-1 niż mux-2), w drugim już sporo osób odeszło. Tąpnięcie jest ogromne, TVN i Polsat stracą kupę kasy (a TVP zyska oszustwem, odszkodowania w miliardach? za nie przejście TVP). Szczególnie że wyłącznie naziemnych jest 31% (a okazjonalnych też pewnie dużo) i oglądają więcej niż inni (np. emeryt ma SAT tylko dla bajek dla wnuczka/i, a ogląda tylko naziemną).

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: MaxEvans »

Powiem tak

Na pokojowej siatce miałem 3 muxy.Antena skierowana na Dąbrowę.

Na kierunkowej mam 4 muxy. Antena skierowana na Dąbrowę.Pojawił się mux Ojca Tadeusza. Mux 2 ani śladu. Dziwne.ie będę umierał za mux 2 ;)

ANDPOL50
Posty: 112
Rejestracja: 15 marca 2022, o 18:36
Miejscowość: Rzgów

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: ANDPOL50 »

dvbtowiec pisze: 1 czerwca 2022, o 12:33 Skoki jakości MUX3 powodują zaniki odbioru na STB z gorszymi głowicami.
Problem jest powszechny i niezrozumiały dla odbiorców.
W sygnale nie ma żadnych błędów BER na mierniku, jakość MUX3 w wielu miejscach pływa od 80 do 100%, najwyraźniej czasami pływa z dużo większymi spadkami, miałem sygnał od odbiorcy że ok 21:00 w dniu wczorajszym MUX3 na STB padł na chwilę, w tym samym czasie na telewizorze przystosowanym do odbioru DVB-T2 HEVC działał.

Telewizory zazwyczaj sobie z tym radzą, STB już niekoniecznie.
Też miałem takie zgłoszenie. Tylko klient zeznawał, że się cięło do zaniku a o 21 wróciło. Najlepszy przykład sprzed 4 godzin. Ustawiłem antenę na dachu na Zygry bo sygnał był mocniejszy. Minęło może z 15 minut a przy tv wszystko się tnie. Zaczynam szukać uszkodzenia w instalacji. Na koniec podłączam miernik do anteny a sygnał już odpłynął :evil: I musiałem antenę przekręcić na Dąbrowę. Jak tak dalej pójdzie to przestanę jeździć do anten dvb-t.

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Zygzuś »

ANDPOL50 pisze: 1 czerwca 2022, o 16:15
dvbtowiec pisze: 1 czerwca 2022, o 12:33 Skoki jakości MUX3 powodują zaniki odbioru na STB z gorszymi głowicami.
Problem jest powszechny i niezrozumiały dla odbiorców.
W sygnale nie ma żadnych błędów BER na mierniku, jakość MUX3 w wielu miejscach pływa od 80 do 100%, najwyraźniej czasami pływa z dużo większymi spadkami, miałem sygnał od odbiorcy że ok 21:00 w dniu wczorajszym MUX3 na STB padł na chwilę, w tym samym czasie na telewizorze przystosowanym do odbioru DVB-T2 HEVC działał.

Telewizory zazwyczaj sobie z tym radzą, STB już niekoniecznie.
Też miałem takie zgłoszenie. Tylko klient zeznawał, że się cięło do zaniku a o 21 wróciło. Najlepszy przykład sprzed 4 godzin. Ustawiłem antenę na dachu na Zygry bo sygnał był mocniejszy. Minęło może z 15 minut a przy tv wszystko się tnie. Zaczynam szukać uszkodzenia w instalacji. Na koniec podłączam miernik do anteny a sygnał już odpłynął :evil: I musiałem antenę przekręcić na Dąbrowę. Jak tak dalej pójdzie to przestanę jeździć do anten dvb-t.
Odbiornik, słowem jakby czary lub zakłócenia w godzinach szczytu, bo wszyscy siedzą na tv, lte i sypie się odbiornik czuły na zakłocenia. Szukając rozwiązania zmiana odbiornika przyniosła o jeden ból głowy mniej.

ANDPOL50
Posty: 112
Rejestracja: 15 marca 2022, o 18:36
Miejscowość: Rzgów

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: ANDPOL50 »

Żaden odbiornik. Sygnał na mierniku. Jest ok a za 20 minut już nie ok.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

Na początku tak będzie.
My w lubuskim to zęby mamy zjedzone na SFN-ach ;-) działają u nas od 2008 roku ;-)

Oczywiście bezwzględnie stosować anteny mocno kierunkowe.

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Zygzuś »

ANDPOL50 pisze: 1 czerwca 2022, o 19:14 Żaden odbiornik. Sygnał na mierniku. Jest ok a za 20 minut już nie ok.
Możliwe i to, dzisiaj na mux2 krzaczy tvn, dzień wcześniej w nocy zgasł a sygnał jest 100/100.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: TLW/SZA »

Z tymi antenami to różnie bywa. Ja w kilku przypadkach wymieniałem kierunkowe na siatkowe ze wzmacniaczem 25db gdyż te pierwsze nie mogły sobie poradzić z odbiorem na k44, mowa tu o Świętym Krzyżu. Nie wnikałem co tam miały za przedwzmacniacz w sobie, bo lepiej nie tykać rozpadówki :D Ale zauważyłem że sporo osób twierdzi że stara zdezelowana antena z 20 letnim kablem, jest dobra, a wina jest po stronie nadawcy :lol:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Dokładnie, przez ten ruch nie ma rozwoju NTC nie tylko w kontekście nowych kanałów, ale także pojawienia się oferty 4K.
Będzie grupa zadowolonych którzy mają nieodpowiednie anteny (ale to zazwyczaj wyłącznej z własnej woli), natomiast ogół widzów na tym dużo straci.
Maciejek pisze: 2 czerwca 2022, o 12:29 a mają już instalację na UHF i odbierają wszystkie pozostałe MUXY.
To nie jest do końca prawdziwa teza. Poczytaj w różnych wątkach tego forum jakie problemy z poszczególnymi MUXami w paśmie UHF mają odbiorcy po przejściu na DVB-T2 HEVC.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Puma »

dvbtowiec pisze: 2 czerwca 2022, o 12:56 Dokładnie, przez ten ruch nie ma rozwoju NTC nie tylko w kontekście nowych kanałów, ale także pojawienia się oferty 4K.
Będzie grupa zadowolonych którzy mają nieodpowiednie anteny (ale to zazwyczaj wyłącznej z własnej woli), natomiast ogół widzów na tym dużo straci.
Generalizujesz teraz, czytając komentarze na FB pod linkiem który dałem w grupie o NTC to zdecydowana ilość komentarzy jest ZA tym pomysłem.
Co do rozwoju 4k... sądzisz że ktoś będzie chętny taki kanał dać za darmo oprócz TVP ? Przypominam tylko że TVP dostaje pieniądze z abonamentu RTV i dofinansowania z budżetu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Puma pisze: 2 czerwca 2022, o 13:59 czytając komentarze na FB pod linkiem który dałem w grupie o NTC to zdecydowana ilość komentarzy jest ZA tym pomysłem.
Najwięcej mają zawsze do powiedzenia Ci którzy głównie z własnej wolni nie odbierali tego MUX, mając nieodpowiednie anteny.
To nie jest żaden miernik obecności MUX8 w paśmie VHF, czy UHF.
Puma pisze: 2 czerwca 2022, o 13:59 Co do rozwoju 4k... sądzisz że ktoś będzie chętny taki kanał dać za darmo oprócz TVP ?
W 2013 roku gdy startowała NTC nikt nie przypuszczał że będzie w niej HD.
Postęp, technika i oczekiwania widzów rosną, a kodeki nie są z gumy, kompresja także ma swoje granice.
Myślisz tu i teraz, a co będzie za kilka kolejnych lat, gdy pasmo 600Mhz przejdzie pod LTE?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: Puma »

Te konsultacje były tylko na niby, robią co chcą.
Nadal będą problemy z SFN i ich niedostosowaniem.
Opóźnienie do końca 2023 r. procesu zmiany standardu nadawania programów TVP wynika ze względów bezpieczeństwa publicznego i zapewnienia obywatelom dostępu do Regionalnych Systemów Ostrzegania (RSO) - powiedział we wtorek na posiedzeniu komisji cyfryzacji wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... tvn-polsat

Zablokowany