DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Poland »

ortalion pisze: 20 maja 2022, o 17:30 czy ktoś z państwa wie jakie są szanse na uruchomienie kolejnych nadajników.I kiedy to nastąpi?
Z tego co kojarzę są wnioski o uruchomienie multipleksów Kielcach i Krakowie. Być może ruszą w tym roku. Ten kielecki zresztą ma już pozwolenie od UKE: https://bip.uke.gov.pl/download/gfx/bip ... 05-20.xlsx

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Więcej pasma dla DAB+? Kto przeprowadza te w artykule wymienione konsultacje?
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... ultipleksy

Jaki podział uważacie za sensowny? Są już jakieś pomysły?
Ja bym podzielił tak:
1. Sieć ogólnokrajowa – jeden kanał na całą Polskę – Polskie Radio
2. Sieć ogólnokrajowa – jeden kanał na całą Polskę – rozgłośnie komercyje
3. Sieć regionalna – 16 regionów – 50 % członkowie Audytorium 17 / 50 % nadawcy komercyjni
4. Siec regionalna – 32 regiony – nadawcy komercyjni
5. Sieci lokalne – 4x 16 – nadawcy komercyjni
6. Pozostałe częstotliwości, np. w aglomeracjach – dodatkowe kanały z poza planu RRC-06
7. PMSE

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Krajowy Plan Odbudowy i jeden z projektów to :
TRANSFORMACJA CYFROWA - 12.5 MLD zł
Spory zastrzyk na najbliższe lata i ciekawe co w związku z tym :?

pasjonat
Posty: 446
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pasjonat »

5G, przejście stacji radiowych na nadawanie w DAB+ i wyłączenie stacji radiowych FM jak w Norwegii. Chciałbym, marzenie.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

To bardzo brzydkie masz marzenia. Zwłaszcza to wyłączenie FM, gdy DAB reprezentuje "klozetową" jakość dźwięku. To Cię pasjonuje?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Problemem medium radio nie jest jakość dźwięku a utrata nowej generacji słuchaczy. Analizy pokazują, że młodzież i młodzi dorośli nie słuchają radio. Przyczyną może być brak oferty dla tej grupy docelowej, ale z tą tezą się nie zgadzam – chociaż oferta jest mała. Przyczyną jest brak integracji tego medium w ekonomię współdzielenia. Wszystko z czym nie można się współdzielić, nie istnieje dla tej generacji. Oni stawiają na podcasty. Niektórzy podcasterzy, gracze gier komputerowych i youtuberzy używają sprzęt, który widzisz również w studiu RMF FM i innych wielkich stacji. Owszem, nie posiadają oni sprzęt, który rozgłośnie mają w serwerowni, ale sprzęt który rozgłośnie lokalne używają, aby nadawać z terenu – jeżeli jeszcze to robią.

Jeżeli pozostanie tylko FM, to radio nie przeżyje. Z DAB+ przeżyje parę lat dłużej. Samochody autonomiczne można już ubezpieczyć w Europie. Musisz chwycić za kierownicę, kiedy będzie to konieczne. W pozostałym czasie możesz grać, komentować na forum itp. Do czego służyło jeszcze radio?

pasjonat
Posty: 446
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pasjonat »

antypyra pisze: 8 czerwca 2022, o 19:38 To bardzo brzydkie masz marzenia. Zwłaszcza to wyłączenie FM, gdy DAB reprezentuje "klozetową" jakość dźwięku. To Cię pasjonuje?
Chce mieć np. 20 stacji radiowych na wsi, a nie kilka w stereo w RDS a reszta w szumach w mono. To jest dobra jakość FM?? Wolę DAB+ jest lepszy dźwięk i bez szumów analogowych i więcej stacji radiowych, różnorodność.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wsz »

Masz u siebie Internet? Jeśli tak, to po co Ci radio FM lub DAB+. Może tylko Program II PR daje lepszą jakość po FM.

Miałem kupić sobie nowy amplituner mający także DAB+, ale na polskim rynku był w danym momencie dostępny model tylko z radiem FM i internetowym po WiFi. Wziąłem taki model zanim ceny oszalały. Możesz uzyskać podobny efekt dopinając smartfon (może starszy model z szuflady) lub tablet do amplitunera/wzmacniacza/głośników i wgrywając aplikację np. TuneIn Radio (nie potrzeba zakładać konta, chociaż można). Teoretycznie masz tysiące stacji w tym większość polskich także. U mnie tablet robi za radio w kuchni od lat.

Można i z PC: spis polskich stacji: https://tunein.com/radio/Stream-Poland-r100398/ . Jest darmowe, tylko trzeba nie dać się wpuścić we włączenie wersji płatnej.

Od kiedy znalazłem szwajcarską stację z preferowanym przeze mnie rodzajem muzyki, to nie używam już FM. W tej rozgłośni NIE MA REKLAM - ŻADNYCH, poza dyskretnym "muzycznym logo stacji" co pewien czas. Także nie ma publicystyki - tylko muzyka z zapowiedziami dwojga prezenterów. Może tryb transmisji AAC 96kHz nie jest super, ale na wieczór przed snem wystarczy. Na laptopie podaje 130.5kHz (pewnie 128 kHz mp3).

Jak mi się coś podoba, to informacja o utworze jest na ekranie tabletu lub wyświetlana w sposób podobny do RDS przez amplituner.

W samochodzie jeszcze nie próbowałem, ale znajomy często słucha YouTube na smartfonie i rzadko kiedy mu zrywa - a tam jest jeszcze obraz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

Kiedyś już o tym pisałem, że w samochodzie jest to kwestia bezpieczeństwa te dotykowe panele.

Jadąc trasą S3 znad morza do Zielonej Góry w 2021 roku chyba 4 czy 5 razy mi zerwało radio z internetu, choć ogólnie nie jest źle, jednak trzeba patrzeć na ekran czasem.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Jeżeli spojrzymy na wyniki sondażu z Wielkiej Brytanii, to tylko co piąty respondent słucha radio w pracy a udział korzystania z radia w pracy to tylko 13 %. Radio w samochodzie słucha 60 % respondentów, ale droga do pracy nie jest aż tak długa i dla tego udział słuchania radia w samochodzie jest ponad trzy razy niższy niż słuchania w domu. Największy udział przypada na normalne odbiorniki radiowe, w krajach z dominującym UKF-em są ona analogowe, w krajach z dużą ofertą DAB+ są to odbiorniki cyfrowe. W Niemczech wyposażenie gospodarstw domowych w odbiorniki DAB+ rośnie szybciej niż w odbiorniki IP. W Badenii-Wirtembergii wzrost wynosił z roku 2020 na 2021 nawet 22 %. Wiele mówiono o samochodach, ale wyposażenie gospodarstw domowych w odbiorniki DAB+ rośnie szybciej niż wyposażenie samochodów. 75 % Brytyjczyków korzysta z radia cyfrowego (DAB+ i IP) co najmniej raz na tydzień, w Niemczech 65 %. Czyli pytaniem nie jest, czy wyłączyć UKF, tylko kiedy wyłączyć UKF. DAB+ i IP będą współistniały jeszcze przez wiele lat. Bez oferty DAB+, nie ma co liczyć na wzrost liczby odbiorników.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wsz »

Tylko mój tablet w kuchni, odbierający od lat radia internetowe, nie liczy się jako odbiornik radiowy. Dla radia IP trzeba by liczyć wszystkie inne urządzenia: PC, smartfony, tablety - jeśli są do odbioru wykorzystywane. Oraz oczywiście radia z wbudowanym IP (tylko one z reguły mają FM i część z nich DAB+).

Z takim stopniem wypchania pasma DAB jaki jest w Polsce, nie ma mowy o jakości, więc ta oferta mnie nie interesuje. Paradoksalnie najlepszą jakość dźwięku mogą zapewnić emisje DVB-T[2] i nawet Youtube - bezstratne PCM/DD 2.0 48 kHz. Kiedyś radio FM było liderem jakości dźwięku w czasach analogowych transmisji. DAB+, przy stratnym kodowaniu i ograniczeniu przepustowości zrobił się u nas parodią radia. A reklamy nachalnie nadawane dodatkowo je dobijają.

Serwisy streamingowe, oferujące odtwarzanie na życzenie, w czasie wybranym przez odbiorcę, mogą dobić klasyczne radio. Mi się radio przydaje jako okazja do usłyszenia czegoś nowego. Ale oferta i jakość muszą być na poziomie.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

wsz pisze: 9 czerwca 2022, o 15:36 Tylko mój tablet w kuchni, odbierający od lat radia internetowe, nie liczy się jako odbiornik radiowy.
W Polsce może nie, w Niemczech publikowany jest Radio Track sesji internetowych bazujący na rejestrze zdarzeń, który udostępniają rozgłośnie dobrowolnie. Czyli można wiarygodnie zliczyć słuchaczy internetowych. Może rozgłośnie tego po prostu nie chcą, bo okazałoby się, że cyfryzacja radia w innych krajach przyspieszyła a w Polsce? W Polsce blokują ją niektóre rozgłośnie.
Wyniki IP Audio 2022: https://www.radioszene.de/164185/ma-ip- ... -2022.html
wsz pisze: 9 czerwca 2022, o 15:36 Dla radia IP trzeba by liczyć wszystkie inne urządzenia: PC, smartfony, tablety - jeśli są do odbioru wykorzystywane.
Sprawdź stronę 30 i 32 tego pliku:
https://www.die-medienanstalten.de/file ... WEB_ua.pdf
wsz pisze: 9 czerwca 2022, o 15:36 Kiedyś radio FM było liderem jakości dźwięku w czasach analogowych transmisji.
Napisz proszę, kiedy niby radio miało być liderem jakości dźwięku? W 1989 uruchomiono na satelicie DSR, jakość była lepsza niż na UKF-ie, transmisje na satelicie wyłączono już 1994 r. a w sieci kablowej w 1999 r. Następnym standardem był ADR i prawie równolegle od 1995 r. DVB-S. DVB-T w Singapurze uruchomiono w 1998 r.
wsz pisze: 9 czerwca 2022, o 15:36 DAB+, przy stratnym kodowaniu i ograniczeniu przepustowości zrobił się u nas parodią radia.
Parodią radia analogowego jest zapchanie pasma. Jeżeli nie masz porządnego odstępu między rozgłośniami, to ta cała opowieść o dobrej jakości radia analogowego staje się parodią tego medium. W Polsce akurat w 1984 r. nie uważano w ogóle na dobre zagospodarowanie pasma CCIR, bo nadawano w paśmie OIRT. Nikomu nie przeszkadzało, że nadajniki w sąsiednich obszarach pracują z różnicą 100 kHz. Tego nie da się słuchać!
wsz pisze: 9 czerwca 2022, o 15:36 Serwisy streamingowe, oferujące odtwarzanie na życzenie, w czasie wybranym przez odbiorcę, mogą dobić klasyczne radio.
Ale dyskusja którą można streścić słowami: niech zaorają wszystko czego nie potrzebuję w tym momencie, nie ma żadnego sensu. Wszystko ma sens, tylko nie UKF, bo wiadomo, że zostanie wyłączony.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wsz »

Ok. Ale żeby skończyć dyskusję. Jestem z innego pokolenia i piszemy na polskiej liście, więc o realiach z tego kraju z punktu widzenia klienta, który nie mógł wydać astronomicznych pieniędzy na topowe zestawy z zagranicy:

PRL lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte: do wyboru jako źródła słuchania muzyki w kolejności malejącej jakości:
- płyty winylowe (na gramofonie z wkładką lepszą niż piezoelektryczna oczywiście)
- Radio FM standard OiRT 3-4 rozgłośnie państwowe w całym paśmie, więc bez tłoku - blisko nadajnika nie było żadnych zakłóceń z innych stacji.
- kasety magnetofonowe

Potem doszły płyty CD - jak poszedłem kupować swój pierwszy odtwarzacz, to wybrałem z tych tańszych ale znanej mi firmy - bo przecież co można wnieść do odtwarzania zapisu cyfrowego oprócz przetwornika DA. Po odsłuchaniu dwóch płyt CD, facet zobaczył moją minę i zaproponował odsłuch innego modelu wtedy nieznanej mi firmy Marantz. I z tym drugim odtwarzaczem wyszedłem ze sklepu, bo tego można było słuchać; no kosztował dwa razy drożej. Miał on postprocessing sygnału CD, który jakoś protezował ubytki jakości płyty CD (16 bitów, 44.1 kHz - podczas, gdy studyjne magnetofonowy cyfrowe używały minimum 24 bity 48 kHz). Teraz ma to w zasadzie każdy sprzęt przynajmniej średniej jakości.

Lata dziewięćdziesiąte-dwutysięczne do dziś w skrócie:
- pojawiają się muzyczne płyty DVD, DVD Audio, SACD wielokanałowe (dla muzyki najlepsze to PCM 48-192 kHz, DTS 96/24 i format DSD dla SACD).
- potem płyty Blu-ray z Dolby True HD i DTS-HD Mater Audio o przepływnościach dla dźwięku mierzonych w megabitach.
- UKF CCiR zamiast OiRT - zapychany coraz bardziej.
- Stereo Nicam w TVP (pierwszy stratny algorytm użyty w nadawaniu w PL dla zwykłego zjadacza chleba)
- Transmisje TV DVB-T z parametrami ścieżek jak w dawnych profesjonalnych magnetofonach cyfrowych 24 bity 48 kHz.

Cena odtwarzacza mającego DVD, DVD Audio i SACD dolna półka spada za 1500 zł do 600 zł, więc wszystko idzie dobrze.

Do czasu ... gigantyczne powodzenie zdobywa format MP3 - nawet z niską częstotliwością próbkowania i słuchany przez badziewne słuchawki.

Czyli ludzie akceptują w swojej większości jakość gorszą od CD. Kompresja stratna staje się standardem do nadawania treści między reklamami. Dodatkowo kompresja dynamiki - i mamy współczesne DAB+ w Polsce - jak najwięcej i jak najtaniej po stronie nadawczej.

Z drugiej strony mamy rozwój transmisji danych w sieciach komórkowych - na tyle, że aż będą wyłączać 3G, by zrobić więcej miejsca pod LTE/5G. Operatorzy oferują pakiety bez limitu danych dla wybranych transmisji streamingowych - bajki dla dzieci podczas podróży samochodem muszą lecieć bez przerw jak się dziecku znudzi granie (nie tak wychowywałem swoje). I to załatwi dużo lepsze pokrycie zasięgiem niż to obecne DAB+ - do tego bez anten na dachu.

Przykro mi, ale włączenie AAC czy MP3 nawet z wysoką częstotliwością po słuchaniu nawet płyty CD jest zbyt bolesne dla mnie. O SACD tylko wspomnę. DAB+ w PL nie jest dla mnie ofertą i mam prawo do takiego zdania.

Paradoksem jest, że nigdy wcześniej ludzkość nie miała możliwości odbioru tak wysokiej jakości. W dobie udanych testów z transmisją AC4 Dolby Atmos Konkursu Chopinowskiego, wdrażamy archaizm DAB+, kiedy najprostszy TV umie odtworzyć ścieżki 24 bity 48 kHz bez żadnej kompresji.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Jesteś z Warszawy, wy mieliście dobrą jakość na UKF-ie, pozostała Polska już nie. W wielu częściach Polski sygnał był retransmitowany z sąsiedniego nadajnika. W przypadku zakłóceń atmosferycznych w Warszawie, pierdziawka była rozpowszechniana w całym kraju. Zgadzam się z tobą, że blisko nadajnika nie było problemu z odbiorem i żadnych zakłóceń. Przeprowadźmy więc wszystkich obywateli bliżej nadajników, powiedzmy nie dalej niż 20 km. Piszesz o dobrej jakości dźwięku w DVB-T/DVB-T2, życzę powodzenia odbioru DVB-T2 podczas jazdy w samochodzie przy wybranych parametrach. Eksperyment DVB-H można uznać za nie udany. W multipleksie Polsatu są nadawane rozgłośnie a parametry w niektórych częściach kraju pozwalają na odbiór mobilny. Ile klientów mają? Ile z nich korzysta z radia?

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wsz »

Ale ja nie neguję wad transmisji analogowych. Od lat nie słucham radia w PL z powodu reklam oraz tego, że wg mnie pogorszyli jakość nadawania po FM. Parę lat temu chciałem sobie dokupić modół DAB+ do posiadanego zestawu (tak jak można dokupić/wymienić np. odtwarzacze CD, DVD, ...) i nikt czegoś takiego nie produkował. Więc zrezygnowałem. Do słuchania w samochodzie zrzuciłem na pendrive część płytoteki CD w formacie bezstratnym i tego słucham. Jakość wychodzi lepsza niż najlepszej stacji radiowej FM i bez problemów z zasięgiem. Niech każdy używa tego co chce. Ja tylko uważam, że w dużych odległościach od nadajników DAB+ natrafi na te same problemy co FM. I może lepszym wyjściem tam będzie radio internetowe zapewniające tą samą jakość co DAB+ a dużo większy wybór. Do tego każdy je może mieć w smartfonie od zaraz. W odróżnieniu od darmowej wersji Youtube, ekran można wygasić.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Pokrycie powierzchniowe następujących stacji wynosi
93,74 % Audytorium 17 razem
93,5 % RMF FM
92,62 % PR 3
90,84 % PR 1
89,2 % Radio Zet
76,7 % Radio Maryja
58,43 % PR 2

W porównaniu do radia sytuacja DVB-T wyglądała tak:
MUX 1: 98,8 % stacjonarny i 75,5 % przenośny
MUX 2: 98,8 % stacjonarny i 75,5 % przenośny
MUX 3: 99,8 % stacjonarny i 87,1 % przenośny
MUX 8: 97,6 % stacjonarny i 94,9 % przenośny

Telewizja ma lepsze pokrycie i lepszy dźwięk niż radio. Porównałem pokrycie radia w Polsce z analizą pokrycie jednej z niemieckich nadawców publicznych, które na UKF-ie pokrywa 99,9 % powierzchni w przypadku odbioru stacjonarnego i 99,5 % w przypadku odbioru mobilnego. DAB+ mają lepiej rozbudowany niż Polskie Radio, ale gorzej niż UKF.

W Polsce załatać dziury (białe plamy na mapach zasięgu) można tylko z DAB+ i chęcią ich załatania. Chęć była ograniczona w przypadku UKF-u, nie widzę jej również w przypadku DAB+.

Odbiornik radiowy działa bez problemu 30 lat. Odbiorniki WiFi do słuchania radia internetowego działają zazwyczaj krócej. Przyczyną jest niewystarczające zabezpieczenie odbiorników i zmiany standardów transmisji. Do tego dochodzą umowy z dostawcami wykazów stacji, które wygasają za wcześnie.

Nie każdemu wystarcza konserwa z zawsze powtarzającymi się utworami. Kiedy słucham radio, oczekują wiadomości i analizę wydarzeń a nie muzykę.

Zgadzam się, że w przypadkach źle rozbudowanej sieci DAB+ na krawędziach będą problemy z zasięgiem, ale już nie będzie wymówki, że nie ma wolnych częstotliwości aby uruchomić dodatkowy nadajnik.

Znam zalety smartfonów, ale też problem z ładowaniem. Wojna na Ukrainie pokazuje bardzo dobrze, że ludzie włączają smartfony tylko na krótki czas, aby się komunikować z rodziną i oszczędzać w pozostałym czasie akumulator.

Odbiornik radiowy musi być łatwy w obsłudze. Większość słuchaczy nastawi raz swoje ulubione rozgłośnie i słucha tylko je. Na smartfonie jest to bardziej skomplikowane i dodatkowo wyświetlane są reklamy w formie wizualnej i odtwarzane w formie akustycznej tylko dla użytkowników korzystających z sprzętu IP m.i. smartfonów.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wsz »

Dzięki za merytoryczną dyskusję.

Na koniec takie info:
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/k ... an-nadawcy
Fragment z naszego podwórka:
"W Polsce również toczy się dyskusja w sprawie cyfryzacji radia. Niebawem w tej sprawie ruszy konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła stosowną uchwałę w tej sprawie. Nadawcy komercyjni od lat przekonują jednak, że cyfryzacja powinna odbywać się drogą internetową. Koszty bezprzewodowego dostępu do sieci ciągle spadają, a zdaniem Grupy RMF czy Eurozet DAB+ jest obarczony wieloma wadami. Analogowe radio w przypadku słabszego zasięgu szumi, a cyfrowego w ogóle nie można złapać. Na ogólnopolskim MUX ma być 12 stacji. Nie pozwoli to na najwyższą jakość dźwięku."

Ja już nie będę się wypowiadał w temacie DAB+. Zostaję przy swoim zdaniu.
Każde medium można dobrze lub źle używać.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

" Analogowe radio w przypadku słabszego zasięgu szumi...." Wolę szum spłuczki w publicznej toalecie niż dźwięk oraz treści czy też reklamy w tych komercyjnych radiach typu RMF czy też ZET . Po co słuchacz trzyma się tak usilnie tego gunwa, że ma to aż taką słuchalność :? Zasięg ? No przepraszam. Większość niewymagających słuchaczy mamy w tym kraju. Byle shit ale niech leci w coś tle.
A te komery nie chcą wejść na nowa technologię DAB+ gdyż teraz hajsy z reklam się zgadzają. Jakoś u siebie w niemczech wszystko bangla już poza UKF i nie mają z tym problemów.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

wsz pisze: 12 czerwca 2022, o 08:35 Na koniec takie info:
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/k ... an-nadawcy
O zabieraniu coraz większej części pasma UHF nie tylko telewizji, ale też Programme Making and Special Events (PMSE) dyskutowaliśmy już w innym miejscu tego forum. Wpierw odpadło pasmo 900 MHz, później 800 MHz, ostatnio 700 MHz, teraz trwa walka o resztę (470 – 694 MHz). Pozostaje pytanie po co coraz więcej pasma przeznaczać na internet, aby utrzymywać nadal 2G, 3G zamiast wyłączyć te sieci i przeznaczyć częstotliwości pod 5G. 3G już w niektórych krajach usunięto. Doprowadziło to w niektórych miastach m.i. do sytuacji, w której lokalizowanie transportu miejskiego działa już tylko w sieci 2G. Jeżeli uda się wyłączyć sieć 2G, to nie tylko komórki trafią na złom, ale też sprzęt, o którym wiele osób nie myśli. Warto spojrzeć kogo trafi odebranie społeczności pasma 600 MHz: Zapomina się często, że wiele mikrofonów działa w tym paśmie i w operach, teatrach, na imprezach np. sportowych i koncertach nie będzie można ten sprzęt już używać. Poszkodowana będzie branża imprezowa bardzo poszkodowana w ostatnich latach przez ograniczenia związane z COVID.
wsz pisze: 12 czerwca 2022, o 08:35 Fragment z naszego podwórka: "Na ogólnopolskim MUX ma być 12 stacji. Nie pozwoli to na najwyższą jakość dźwięku."
Ja już nie będę się wypowiadał w temacie DAB+. Zostaję przy swoim zdaniu.
Każde medium można dobrze lub źle używać.
Problemem jest brak szczerości w tej dyskusji. Młodzi ludzie słuchają podcasty albo płacą za abonament Spotify, Deezer, Apple One itp. Oni radia już nie potrzebują. Im wystarczy internet. Większość treści konsumuję również przez internet. Zastanówmy się tylko, co to oznacza dla naszego kraju. Spotify ma siedzibę w Sztokholmie, Deezer w Paryżu, Apple w Cupertino, Amazon w Seattle, Tidal w San Francisco, YouTube w Mountain View. Jeżeli chodzi o podcasty, to warto wymienić „Anchor” należący do Spotify. Jakoś żadna z tych miejscowości nie leży na terenie Polski. Za 10 lat wyłączamy UKF, pozostanie sam internet i sami dostawcy usług z zagranicy, którzy według własnych reguł regulują co my widzimy i słyszymy? Odpowiedz na to powinni udzielić młodzi ludzie, którzy nie słuchają radia. Na razie dużo treści powstaje dla radia. Jest to m.i. publicystyka, ale też muzyka klasyczna. Dzisiaj ktoś za to płaci. Kto będzie za to płacił w przyszłości? Wiem, że te portale zlecają również produkcję treści, ale jest ich mniej niż w przypadku radia. Dzisiaj UKF jest gwarancją zwrotu inwestycji w radiofonię. Bez UKF-u i DAB+ rozgłośnie stracą pozycję na rynku. To jest głównym powodem, dlaczego rozgłośnie na zachodzie inwestują w DAB+. W DAB+ są jedną rozgłośnią z 100, w internecie jedna z 20.000 do 50.000 ofert streamingowych. Powiesz do Amazon Echo, Google albo Siri nie zagra rozgłośnie TOK FM a uruchomi ci TOP FM, albo jakąś własną ofertę właścicieli tych inteligentnych asystentów. Już dzisiaj w Niemczech brytyjsko-amerykańsko-panamski armator statków wycieczkowych AIDA, producent farb Brillux i region wakacyjny Szwarzwald utrzymują własne rozgłośnie ogólnokrajowe w DAB+. W internecie każda marka może utrzymywać swoją rozgłośnię.
KotPsot pisze: 13 czerwca 2022, o 11:16 spłuczki w publicznej toalecie ... gunwa ... shit
Chyba pomyliłeś temat.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Poland »

Max van Org pisze: 8 czerwca 2022, o 22:38 Problemem medium radio nie jest jakość dźwięku a utrata nowej generacji słuchaczy. Analizy pokazują, że młodzież i młodzi dorośli nie słuchają radio. Przyczyną może być brak oferty dla tej grupy docelowej, ale z tą tezą się nie zgadzam – chociaż oferta jest mała. Przyczyną jest brak integracji tego medium w ekonomię współdzielenia. Wszystko z czym nie można się współdzielić, nie istnieje dla tej generacji. Oni stawiają na podcasty. Niektórzy podcasterzy, gracze gier komputerowych i youtuberzy używają sprzęt, który widzisz również w studiu RMF FM i innych wielkich stacji. Owszem, nie posiadają oni sprzęt, który rozgłośnie mają w serwerowni, ale sprzęt który rozgłośnie lokalne używają, aby nadawać z terenu – jeżeli jeszcze to robią.

Jeżeli pozostanie tylko FM, to radio nie przeżyje. Z DAB+ przeżyje parę lat dłużej. Samochody autonomiczne można już ubezpieczyć w Europie. Musisz chwycić za kierownicę, kiedy będzie to konieczne. W pozostałym czasie możesz grać, komentować na forum itp. Do czego służyło jeszcze radio?
Nie wiem jak dla was ale dla mnie największym minusem pasma FM jest to że faworyzuje sieci krajowe jak RMF FM czy Radio Zet a z odbiorem reszty jest już problem. DAB+ mógłby rozwiązać ten problem i stanowić uzupełnienie zasięgu dla chociażby VOX FM czy Radia SuperNova które nie załapały się na emisję z podstawowych obiektów. Przykładowo w Krakowie na Chorągwicy mamy na FM PR1, PR3, RMF FM, Radio Zet, Radio Kraków i Radio Plus ale już Radio Maryja jest nadawane z Huty im. Tadeusza Sendzimira, RMF Maxxx, Radio Eska, Rock Radio, VOX FM i Złote Przeboje nadają z Malczewskiego, PR2, PR24, Muzo FM, Radio Wnet i TOK FM z Krzemionek a Chillizet jest emitowane z Budynku K1. Z Wieży Ciśnień są zaś Antyradio i Meloradio a kiedyś na Kopcu była Radiofonia. W tym przypadku DAB+ powinno być dla stacji począwszy od Radia Maryja. Główna RMFka czy Zetka jak chcą niech sobie gniją na FM ale niech się nie wtrącają i zabierają szanse na nowych słuchaczy mniejszym słuchaczom bo to już podchodzi pod egoizm a co za tym idzie uzasadnioną krytykę wobec tych stacji. Przez te [beep]skie podejście broniące dużych stacji nie mam chociażby szans na poprawny odbiór stacji począwszy od Rock Radia a i Radio Eska, MF Maxxx i Złotre Przeboje nie mają w moich stronach stabilnego zasięgu chociażby z powodu dziurawego SFNu Eski Małopolska na południu powiatu bocheńskiego i w Limanowej. Oczywiście nadawcy powiedzą że jest internet i tak można odbierać ale zapominają że czasem są problemy z nim a niektórzy w ogóle go nie mają. Podsumowując jak dla mnie wszelkie argumenty Eurozetu, Grupy RMF, ZPR Media, Agory i Polsatu mają dla mnie zerową wartość skoro ci nadawcy blokują rozwój zasięgowy swoich stacji który to może zapewnić tylko DAB+ i budowanie SFNów a'la Radio Eska Małopolska w paśmie FM.

Zablokowany