dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

szy
Posty: 22
Rejestracja: 11 grudnia 2011, o 14:48

dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: szy »

Mam dekoder WIWA HD90, w stanby puszcza sygnał na RF OUT i tuner jest zimny. Czyli wszystko super. Niestety potrzebuję DVBT2 i HEVC.
Zamówiłem FERGUSON ARIVA T760i w standby nie puszcza sygnału na RF OUT. Można wyłączyć funkcję deep sleep i wtedy tuner puszcza sygnał ale się bardzo grzeje i grzeje mi też pendrive. Podejrzewam, że wtedy cała płyta główna chodzi i procesor więc to dyskwalifikuje ten tuner. Idzie do zwrotu.
Zainteresował mnie OPTICUM TERRA ale Pan z AX technology odpisał mi, że nie będzie działał jak chcę.
Zamówiłem CABLETECH URZ0336A. Niedługo sprawdzę czy działa.
Mam jeszcze na liście COMSAT TE 2050 HD.

Czy ktoś może coś polecić gdzie RF OUT będzie działo przy wyłączonym tunerze jak w WIWA HD90?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: Krosnoludek »

Nie lepiej zastosować rozgałęźnik na dwa?

szy
Posty: 22
Rejestracja: 11 grudnia 2011, o 14:48

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: szy »

Ale to chyba pogorszy mi sygnał który i tak nie jest rewelacyjny?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: @GUTEK@ »

Mniej niż marnej jakości przelotka w tunerze.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: krosxc325 »

Stary temat ale nie chcąc zakładać nowego, to się podepnę. Nie wiem co autor chciał podpinać pod RF OUT ale ciekawi mnie jedna rzecz: Czy podpinając pod to wyjście odbiornik lub kartę TV, które odbierają sygnał w starym standardzie, odbiorą go (analogowo rzecz jasna) sygnał TV z dekodera w nowym standardzie? Będzie obraz i dźwięk? Chciałem coś takiego początkowo zastosować i połączyć dekoder z kartą TV w kompie kablem antenowym.
Poza tym nie bardzo rozumiem jak można zastąpić taką przelotkę w dekoderze jakimś rozdzielaczem? Skoro dekoder nie ma wyjścia antenowego (albo się go nie użyje), to się go niczym nie zastąpi.

terrade
Posty: 50
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 15:55
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Yagi ATV 21 el.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: terrade »

krosxc325 pisze: 25 czerwca 2022, o 12:351. Nie wiem co autor chciał podpinać pod RF OUT
2. Poza tym nie bardzo rozumiem jak można zastąpić taką przelotkę w dekoderze jakimś rozdzielaczem?
1. Choćby TV. To służy do przepuszczania sygnału z anteny, a nie do blokowania jak u autora. Nieudolność producentów osiąga wyżyny (po co komu takie RF out?). Miałem magnetowidy, nagrywarkę, tunery i nie było problemu by sprzęt musiał być włączony (by działało gniazdo przelotowe).
2. Normalnie. Antenę podłączasz do wejścia rozgałęźnika (lub odgałęźnika), kable do wyjść i dalej do odbiorników. Odgałęźnik mocniej tłumi 1 odnogę więc generalnie stosuje się do wyrównywaniu sygnałów w instalacjach w blokach. Straty sygnału na rozgałęźniku (z Dipola) mam minimalne, ale są. Jednak nawet test Polsatu mi nie zniknął. Wg wskazań TV strata siły to chyba ze 3-5% (nie mogę znaleźć zapisków), jakość bez zmian 100% (poza testem Polsatu, ale nie będę ustawiał anteny w tamtym kierunku). W przypadku gniazda przelotowego traci tylko TV.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: krosxc325 »

Ale to wtedy rozdzielasz sygnał. Antena jest rozdzielona na 2 i z tych 2 wyjść idzie na 2 TV. No i te telewizory muszą sobie zdekodować sygnał. A mi chodziło o zastosowaniu dekodera jako przedłużenie anteny + dekodowanie sygnału i puszczenie na stary odbiornik bez HEVC. Przelotka w dekoderach, to w zasadzie przedłużenie anteny. Rozgałęziacz natomiast rozgałęzia i przedłuża zarazem antenę, ale nie dekoduje sygnału.
W takim układzie jakiś prosty, tani dekoder, który byłby wyłączony nie dekoduje sygnału, więc i nie puszcza go dalej. Zresztą żeby np. nagrać coś zaprogramowanego z TV dekoder też musi się uruchomić.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: DVB-T2 »

Źle rozumiesz działanie tego złącza. Ono nigdy i nigdzie nie służyło na wyjście już zdekodowanego obrazu.
Taką rolę pełniło w niektórych urządzeniach wyjście modulatora, ale od lat jest rzadko kiedy spotykane. To nie była ot taka "przelotka", tylko układ wypuszczający na wyjściu obraz aktualnie wyświetlany na odbiorniku w postaci analogowej.

Gdybyś znalazł odbiornik z HEVC i modulatorem, a nie zwykłym LOOP OUT, to wtedy nadal to nie działa w taki sposób, że stary STB lub TV bez HEVC nagle będzie umiał to odebrać, tylko co najwyżej TV z analogowym wejściem antenowym będzie potrafił odebrać analogowy sygnał z konkretnego kanału, oglądanego na odbiorniku z HEVC.
krosxc325 pisze: 25 czerwca 2022, o 14:26 A mi chodziło o zastosowaniu dekodera jako przedłużenie anteny + dekodowanie sygnału i puszczenie na stary odbiornik bez HEVC.
Nie ma takiej technicznej możliwości. LOOP OUT to najczęściej zwykły rozgałęźnik (tylko nieudolnie działający jak zauważył @terrade). W bardzo rzadkich przypadkach może są gdzieś jeszcze jakieś STB z modulatorem, ale wtedy na jego wyjściu jest sygnał całkowicie analogowy i stary odbiornik bez HEVC nie odbierze z tego nadal nic. Taki modulator nada się najwyżej do starego TV, żeby chwycić obraz na TV bez HDMI, bez eurozłącza, bez cinch, tylko z samym wejściem anteny.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: krosxc325 »

DVB-T2 pisze: 25 czerwca 2022, o 19:51 Źle rozumiesz działanie tego złącza. Ono nigdy i nigdzie nie służyło na wyjście już zdekodowanego obrazu.
Taką rolę pełniło w niektórych urządzeniach wyjście modulatora, ale od lat jest rzadko kiedy spotykane. To nie była ot taka "przelotka", tylko układ wypuszczający na wyjściu obraz aktualnie wyświetlany na odbiorniku w postaci analogowej.
Więc dlatego pytam czy coś takiego byłoby możliwe.
DVB-T2 pisze: 25 czerwca 2022, o 19:51 Nie ma takiej technicznej możliwości. LOOP OUT to najczęściej zwykły rozgałęźnik (tylko nieudolnie działający jak zauważył @terrade). W bardzo rzadkich przypadkach może są gdzieś jeszcze jakieś STB z modulatorem, ale wtedy na jego wyjściu jest sygnał całkowicie analogowy i stary odbiornik bez HEVC nie odbierze z tego nadal nic. Taki modulator nada się najwyżej do starego TV, żeby chwycić obraz na TV bez HDMI, bez eurozłącza, bez cinch, tylko z samym wejściem anteny.
No dobrze ale sygnał w postaci analogowej jest przesyłany za pomocą np. eurozłącza, bo stary, kineskopowy TV odbiera taki sygnał w taki sposób a i pewnie odebrałby przez kabel antenowy podłączony do loop out.
Problem jak rozumiem powstaje wtedy gdy odbiornikiem jest odbiornik cyfrowy?

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: DVB-T2 »

Tak. Bo żeby zrobić coś takiego cyfrowo, to STB musiałby cały multipleks skonwertować - przekodować z jednego kodeka (HEVC) na inny. Do tego potrzebna jest spora moc obliczeniowa, a nie prosty układ zabierający obraz aktualnie wychodzący na wyjściu wideo STB i wypuszczający analogowo (bo to nawet nie był kanał, na modulatorze po prostu było wszystko, razem z OSD z dekodera).

Technicznie niewykonalne na tanim sprzęcie. Natomiast oczywiście są od tego urządzenia, za dziesiątki tysięcy dolarów, które mogą przeenkodować cały multipleks, kanał po kanale reenkodując wideo i składając ponownie w multipleks.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: krosxc325 »

DVB-T2 pisze: 26 czerwca 2022, o 22:17 Tak. Bo żeby zrobić coś takiego cyfrowo, to STB musiałby cały multipleks skonwertować - przekodować z jednego kodeka (HEVC) na inny.
Na inny czyli np. na analogowy. Magnetowid (analogowe źródło) podłączony do cyfrowej karty TV do wejścia analogowego podaje sygnał i karta go odbiera, zapisując go już w postaci cyfrowej. Czyli nie ma przejściówek/konwerterów cyfrowo - analogowych, które by przerobiły taki cyfrowy sygnał na analogowy?

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: DVB-T2 »

Karta go nie zapisze do żadnej postaci cyfrowej do streamu TS, tylko do pliku, który jest dalej nieużyteczny do niczego. Co ty próbujesz w ogóle osiągnąć? Tak kluczysz niejasno, że nie idzie w ogóle zrozumieć. Dekoder, który nie obsługuje HEVC nie można podłączyć w żaden tani sposób, żeby dalej odbierał kanały po zmianach.

Możesz najwyżej kupić modulator - wtedy będziesz miał z cyfrowego do analogowego, ale mając analogowy, nie zrobisz go znowu do cyfrowego tak, żeby w magiczny sposób zrozumiał go stary STB, czy TV (precyzyjnie: da się, ale nie tanio, bardzo drogo się da, ekstremalnie drogo). Najwyżej możesz sobie analogowo wpuścić do gniazda antenowego starego TV i oglądać analogowo.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: krosxc325 »

DVB-T2 pisze: 27 czerwca 2022, o 01:13 Karta go nie zapisze do żadnej postaci cyfrowej do streamu TS, tylko do pliku, który jest dalej nieużyteczny do niczego.
O czym Ty piszesz?? Chyba każdy kto digitalizował swoje nagrania z magnetowidu wie o tym, że podpinając go pod kartę TV w kompie nagra/zdigitalizuje zapis analogowy na cyfrowy do formatu jaki tylko zechce. I jak najbardziej takie pliki wideo są użyteczne :)
A nawet jak tego nie robił, to raczej wie do czego służy taka karta. (nie tylko do oglądania TV i nagrywania z niej)
DVB-T2 pisze: 27 czerwca 2022, o 01:13 Możesz najwyżej kupić modulator - wtedy będziesz miał z cyfrowego do analogowego, ale mając analogowy, nie zrobisz go znowu do cyfrowego tak, żeby w magiczny sposób zrozumiał go stary STB, czy TV (precyzyjnie: da się, ale nie tanio, bardzo drogo się da, ekstremalnie drogo). Najwyżej możesz sobie analogowo wpuścić do gniazda antenowego starego TV i oglądać analogowo.

Tylko, że w jakiś "magiczny" sposób karta TV odbierająca TV w starym DVB-T potrafi jednak analogowy sygnał z magnetowidu odebrać i nagrać do postaci cyfrowej. Nie jest moim celem odbieranie docelowo sygnału w postaci cyfrowej, tylko zapis analogowego obrazu do postaci cyfrowej (pliku avi, mkv, mpg itd.itp.) jak to się dzieje przy nagrywaniu z magnetowidu na komputer (na kartę TV).

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: DVB-T2 »

Byłoby prościej, gdybyś pisał jasno. Kompletnie nie można zrozumieć co próbujesz osiągnąć i takie są właśnie efekty.

Wystarczyło napisać: chcę nagrać z DVB-T2 na komputer, kropka. A tu jakieś wygibasy, karta w starym standardzie, stary odbiornik bez HEVC, przelotki jakieś. Ja twoje kombinacje zrozumiałem jako próbę puszczenia na żywo sygnału tak, żeby drugi tuner (np. DVB-T/H.264) odbierał multipleksy po staremu. I stąd uwaga o TS, bo zapis do pliku nie byłby wystarczający, tylko enkodowanie real-time i zmodulowanie dalej, żeby kolejny STB mógł się w coś wstroić - w nośną. Twoja uwaga dowodzi, że nawet tego nie zrozumiałeś. Po pliku w takim scenariuszu nic ci nie wyjdzie.

Odpowiedź, jeśli chcesz po prostu nagrać, brzmi: kupić kartę do PC odbierającą DVB-T2, może być nawet stick na USB, np. Geniatech MyGica T230A - prosty, stabilny jak skała. Do niego można wejść po prostu zwykłym rozgałęźnikiem jak pisał @terrade. Nagrywa strumień bezstratnie, nic nie trzeba konwertować z analogu do cyfry, czy inne operacje. Po prostu nagrywa 1:1 to co leci i to będzie w Transport Stream z HEVC/H.265 i dźwiękiem takim, z jakim nadawca nadaje. Dalej to sobie ewentualnie można konwertować do jakiego tam się formatu chce. Zalety to bezstratne przechwytywanie oraz możliwość złapania całego multipleksu - można nagrać, jeśli potrzeba, jednocześnie także inne kanały z tego samego MUX.

Jeżeli chcesz zrobić coś innego - napisz w końcu co masz za urządzenia i co chcesz z czym połączyć, a co ma być z tego na koniec, bo nie mamy tu szklanej kuli, żeby wywróżyć, jakie kombinacje próbujesz z jakimś "starym odbiornikiem bez HEVC" wyczyniać. W przypadku komputera, jeśli to jest jakaś karta DVB, to nie tyle HEVC ma znaczenie, co czy to jest DVB-T, czy DVB-T2. Bo kodeki załatwia się programowo, ale tunera się programowo nie załatwi i wtedy karta idzie do kosza.

Nadal nie rozumiem skąd ci się bierze nagle analogowa część w tym całym misternym planie. No, najwyżej jeśli ta stara karta bez HEVC, to jest właśnie analogowa. Tylko czy ja to mam zgadywać? Żeby mieć analogową ścieżkę, najpierw musisz mieć modulator albo STB z modulatorem, albo STB z analogowym wyjściem np. SCART/cinch i chwytać analogowym grabberem... tylko po co, jeśli zaorasz w ten sposób jakość do SD? Kanały w naziemnej są obecnie nadawane w HD. Zniszczysz kompletnie jakość przechodząc przez karty przechwytujące z analogu.

Konkrety muszą paść inaczej nie dojdziemy do ładu.
Tylko, że w jakiś "magiczny" sposób karta TV odbierająca TV w starym DVB-T potrafi jednak analogowy sygnał z magnetowidu odebrać i nagrać do postaci cyfrowej.
Tu nie ma nic magicznego. Ma wejście analogowe to nagrywa analog. Ma tuner DVB-T, to nagrywa DVB-T. Nie ma DVB-T2, to nie nagra DVB-T2. Jeśli dostarczysz obraz z oglądanego kanału DVB-T2 przerobiony na analog (warunki jakie trzeba spełnić są wymienione - modulator wbudowany w STB), to będzie w skasowanej jakości do SD i znacznie gorzej wyglądające niż oryginał.

Samo LOOP OUT jak już padło w 99,99% przypadków po prostu to jest to samo co dać rozgałęźnik (tylko dodatkowo nieudolny w niektórych STB i odcinany, gdy nie ma zasilania). Bardzo rzadko niektóre STB mają modulator (wtedy jest to jasno opisane w parametrach technicznych urządzenia, bo to rzadkość), gdzie na wyjściu jest analogowo wyprowadzone to co widać w danej chwili na ekranie STB, leci to co się ogląda, w SD; jeśli jest tam OSD, będzie OSD, jeden konkretny obraz na jednej częstotliwości/kanale. Jeśli STB jest wyłączony, nie będzie nic. Żadnych innych możliwości dekodery nie zapewniają z wyjść antenowych.

eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: eter »

Dobre sobie.
LOOP OUT w tunerach DVB-T1/2 to jest po prostu przelotka sygnału antenowego (dostarcza jedynie sygnał antenowy do na przykład TV, który po prostu będzie sobie za pomocą swojej głowicy odbierał to co może z anteny) - czyli jest sytuacja taka, jakbyśmy po prostu po drodze nie mieli przerwy w sygnale z anteny (która jest podpięta jednak do dekoderka a nie bezpośrednio do TV).
Gorzej jest jednak z nowymi dekoderkami (większość) niestety przy przejściu do stanby już nie przekazuje sygnału z anteny do TV.
Robi to tylko, kiedy jest dekoderek włączony (zupełny idiotyzm) a i te, które jednak przekazują sygnał często go tłumią i taki TV tak podłączony potrafi zacząć szatkować odbiór na naziemnych kanałach, a na podłączonej do niego antenie bezpośrednio, czyli nie poprzez przelotkę (LOOP OUT) w dekoderze, odbiera poprawnie.
Czyli to LOOP OUT obecnie to w ogóle nie nadaje się do przekazywania sygnału z anteny na TV w ogóle (bo co to za sens, kiedy chcemy nagrywać na tunerze jakiś program i w tym samym czasie odbierać inny na TV, kiedy TV będzie ze względu na słabszy sygnał przez przelotkę szatkował) *no chyba, że z anteny mamy bardzo dobry sygnał, wówczas to ma jeszcze jakiś sens.
A kolega wyżej to pomylił zupełnie LOOP OUT z tym jaki był w magnetowidach.
Tam oprócz tego, że spełniał normalną przelotkę sygnału anteny tak jak w dekoderkach...to miał jeszcze modulator, który na dowolnym kanale (częstotliwości) (można było sobie go dowolnie ustawiać) wysyłał sygnał tego co się odtwarzało na magnetowidzie do TV ustawionego na tę częstotliwość (kanał) po sygnale antenowym (swoją drogą była wówczas najgorsza jakość tak oglądanego materiału z wideo) jednak nie potrzeba było podłączać wówczas magnetowidu z TV za pomocą przewodu SCART, czy też cinch lub SVideo, które to dawały o wiele lepszą jakość a jedynie wystarczyło podłączyć TV z magnetowidem kablem antenowym.
Czyli ten modulator działał tak jakby nadajnik TV, który TV odbierał na danej częstotliwości.
Z końcem analogu (za wyjątkiem jeszcze nagrywarek DVD) w sprzętach usunięto modulatory.
A więc obecnie nie ma możliwości wysyłania sygnału zdekodowanego obrazu na urządzeniach do odbioru sygnałów TV poprzez kable antenowe na inne urządzenia (na przykład TV).
Dekoderki umożliwiają odbiór zdekodowanego obrazu cyfrowego TV z emisji DVB-T1/2 analogowo jedynie poprzez wyjścia SCART i Video out na TV czy tam monitor.
Ze względu na brak w nich modulatorów, poprzez wyjście antenowe z tych dekoderków nie ma już możliwości odebrać w ten sposób sygnału na TV.
Po prostu wyjście LOOP OUT jest tylko przelotką sygnału z anteny i nic więcej.
Można taki sygnał cyfrowy zdekodowany przez dekoderek DVB-T1/2 nagrać analogowo, czy też go oglądać na TV w wersji analogowej (jeśli TV ma wejście SCART) oczywiście poprzez sygnał z gniazda SCART, czy też Video out jeśli taki dekoderek ma - jednak w rozdzielczości SD.
Obecnie wszystkie nowe urządzenia podłącza się poprzez HDMI i nie bawi w analogowy podgląd sygnałów cyfrowych.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: krosxc325 »

DVB-T2 pisze: 27 czerwca 2022, o 03:37 Byłoby prościej, gdybyś pisał jasno. Kompletnie nie można zrozumieć co próbujesz osiągnąć i takie są właśnie efekty.

A Tobie to się pewnie wydaje ,że piszesz jasno?
Jakbym tak zagmatwał temat, to by było jeszcze większe niezrozumienie.
Skomplikowałeś prosty temat.
DVB-T2 pisze: 27 czerwca 2022, o 03:37 Wystarczyło napisać: chcę nagrać z DVB-T2 na komputer, kropka.
Nie jest to już moim celem, dlatego tak nie napisałem. Temat ten zacząłem, bo byłem ciekaw czy na upartego da się przechwycić obraz DVB-T2/HEVC na kartę TV bez HEVC lub inny odbiornik TV bez HEVC przez tzw. przelotkę w dekoderze (oczywiście jak już pisałem analogowo, bo to analogowe wyjście). Gdybym faktycznie szukał porady w podłączeniu, podałbym konkrety, użył sformułowań tj. potrzebuję zrobić to czy tamto, podał model karty TV a nie takich: "ciekawi mnie jedna rzecz" albo "Czy podpinając pod to wyjście odbiornik lub kartę TV, które odbierają sygnał w starym standardzie, odbiorą go (analogowo rzecz jasna) sygnał TV z dekodera w nowym standardzie?"
Czyli widać powyżej, że to jedynie teoretyczne rozważania.
Napisałem też: "Chciałem coś takiego początkowo zastosować i połączyć dekoder z kartą TV w kompie kablem antenowym."
Czyli miałem taką myśl, ale sobie odpuściłem, bo stwierdziłem, że to bez sensu. Jednak trafiłem na ten
wątek i postanowiłem zapytać jak to jest z tą przelotką.
Pewnych rzeczy trzeba się domyślić - kłania się czytanie ze zrozumieniem.
DVB-T2 pisze: 27 czerwca 2022, o 03:37 Twoja uwaga dowodzi, że nawet tego nie zrozumiałeś. Po pliku w takim scenariuszu nic ci nie wyjdzie.
Bo jako użytkownik nie muszę się znać na takich technikaliach jak nośne, modulatory, wstrajanie się itd, ale jak widać niezrozumienie było po obu stronach, moje min. w technikaliach, Twoje z domyśleniem się co jest moim celem.
DVB-T2 pisze: 27 czerwca 2022, o 03:37 Odpowiedź, jeśli chcesz po prostu nagrać, brzmi: kupić kartę do PC odbierającą DVB-T2, może być nawet stick na USB, np. Geniatech MyGica T230A - prosty, stabilny jak skała. Do niego można wejść po prostu zwykłym rozgałęźnikiem jak pisał @terrade. Nagrywa strumień bezstratnie, nic nie trzeba konwertować z analogu do cyfry, czy inne operacje. Po prostu nagrywa 1:1 to co leci i to będzie w Transport Stream z HEVC/H.265 i dźwiękiem takim, z jakim nadawca nadaje. Dalej to sobie ewentualnie można konwertować do jakiego tam się formatu chce. Zalety to bezstratne przechwytywanie oraz możliwość złapania całego multipleksu - można nagrać, jeśli potrzeba, jednocześnie także inne kanały z tego samego MUX.
Kolejny dowód na niezrozumienie.
DVB-T2 pisze: 27 czerwca 2022, o 03:37 Nadal nie rozumiem skąd ci się bierze nagle analogowa część w tym całym misternym planie. No, najwyżej jeśli ta stara karta bez HEVC, to jest właśnie analogowa. Tylko czy ja to mam zgadywać? Żeby mieć analogową ścieżkę, najpierw musisz mieć modulator albo STB z modulatorem, albo STB z analogowym wyjściem np. SCART/cinch i chwytać analogowym grabberem... tylko po co, jeśli zaorasz w ten sposób jakość do SD? Kanały w naziemnej są obecnie nadawane w HD. Zniszczysz kompletnie jakość przechodząc przez karty przechwytujące z analogu.
Karta jest analogowo-cyfrowa, nie ma to znaczenia w tej dyskusji ale jak jesteś ciekaw jaka, to taka: https://m.hexus.net/ce/news/audio-visua ... give-away/
No i w końcu padła odpowiedź na moje pytanie: Da się przechwycić obraz na komputer min. przez przelotkę
Nadal nie wiem o co chodzi z tym modulatorem ale skoro to tylko opcja, to zastosować można dekoder
z analogowym wyjściem a każdy niemal takowe wyjścia posiada (przelotka i euroscart)
Owszem "zaoram" do SD ale nie chodziło mi o zachowanie jakości HD. Nigdzie nie pisałem o jakości a o możliwościach - warto jednak uważniej czytać, również "między wierszami".

DVB-T2 pisze: 27 czerwca 2022, o 03:37 Tu nie ma nic magicznego. Ma wejście analogowe to nagrywa analog. Ma tuner DVB-T, to nagrywa DVB-T. Nie ma DVB-T2, to nie nagra DVB-T2. Jeśli dostarczysz obraz z oglądanego kanału DVB-T2 przerobiony na analog (warunki jakie trzeba spełnić są wymienione - modulator wbudowany w STB), to będzie w skasowanej jakości do SD i znacznie gorzej wyglądające niż oryginał.
Owszem nie ma nic magicznego, ale to Ty szukałeś magiczności w digitalizowaniu analogowego sygnału pochodzącego z magnetowidu. A jak ma się sytuacja jakości gdy
puszczasz sygnał z dekodera cyfrowego na stary kineskopowy TV przez złącze euroscart?
Też przecież degradujesz obraz HD do analogu SD. Jakość będzie słaba ale jednak lepsza niż z magnetowidu.
Oczywiście jak już się ma dekoder cyfrowy, to bez sensu byłoby przechwytywanie z niego analogowo na PC i zapisywanie, zamiast zapisać cyfrowo po prostu na pendrive'a co umożliwia chyba każdy dekoder.
Jednak taka opcja jest możliwa.
DVB-T2 pisze: 27 czerwca 2022, o 03:37 Samo LOOP OUT jak już padło w 99,99% przypadków po prostu to jest to samo co dać rozgałęźnik (tylko dodatkowo nieudolny w niektórych STB i odcinany, gdy nie ma zasilania). Bardzo rzadko niektóre STB mają modulator (wtedy jest to jasno opisane w parametrach technicznych urządzenia, bo to rzadkość), gdzie na wyjściu jest analogowo wyprowadzone to co widać w danej chwili na ekranie STB, leci to co się ogląda, w SD; jeśli jest tam OSD, będzie OSD, jeden konkretny obraz na jednej częstotliwości/kanale. Jeśli STB jest wyłączony, nie będzie nic. Żadnych innych możliwości dekodery nie zapewniają z wyjść antenowych.


I znowu ten modulator. Czyli chcesz tu z kolei powiedzieć, że rzadko który dekoder puści obraz na TV przez przelotkę (potrzebny jest modulator) nawet gdy dekoder jest włączony? Czyli jak ktoś ma bardzo stary TV bez eurozłącza czy bez czinczy, a jedynie z wejściem antenowym, to taki telewizor będzie do wyrzucenia? W takim układzie przelotka nie miałaby sensu.
Przelotka w dekoderze na logikę powinna mieć jedną funkcję - puszczenie analogowego sygnału na stary TV a nie robić dodatkowo jako rozdzielacz antenowy. Zgadza się - tak wygląda teraz oglądanie TV. Czyli na TV, widzisz OSD z dekodera, przełączasz kanały na dekoderze itd. a TV robi jedynie za monitor. Nie ma przy tym znaczenia czy podepniesz przez HDMI czy przez inne wyjście. Ja od dekodera niczego więcej nie wymagam. Z tego co widzę to mam nawet mniejsze wymagania (kwestia funkcji przelotki).
eter pisze: 27 czerwca 2022, o 12:07 Ze względu na brak w nich modulatorów, poprzez wyjście antenowe z tych dekoderków nie ma już możliwości odebrać w ten sposób sygnału na TV.
Po prostu wyjście LOOP OUT jest tylko przelotką sygnału z anteny i nic więcej.
Można taki sygnał cyfrowy zdekodowany przez dekoderek DVB-T1/2 nagrać analogowo, czy też go oglądać na TV w wersji analogowej (jeśli TV ma wejście SCART) oczywiście poprzez sygnał z gniazda SCART, czy też Video out jeśli taki dekoderek ma - jednak w rozdzielczości SD.
Obecnie wszystkie nowe urządzenia podłącza się poprzez HDMI i nie bawi w analogowy podgląd sygnałów cyfrowych.
Tak jak pisałem wcześniej - sens takiej przelotki mija się z celem, bo stary TV nie mając eurozłącza lub czinczy nie odbierze sygnału z dekodera. Nowe urządzenia owszem przez HDMI ale nie każdy się chce rozstawać ze starym TV.

eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: eter »

Ty nadal nie rozumiesz, że po przelotce, czyli wejściu RF w dekoder sygnału z anteny na jego wyjściu RF (czyli umownie przelotce) nie dostajesz z dekodera nic tylko nadal zwykły sygnał z anteny.
Przelotka jest w dekoderach tylko po to, żeby można było podłączyć sobie sygnał z jednej anteny do dwóch urządzeń a więc, aby miał sygnał z anteny dekoder, żeby odbierać telewizję DVB-T/2 i dodatkowo, żeby było można sobie doprowadzić sygnał z anteny do telewizora.
I nie chodzi tutaj wówczas w ogóle o telewizor starej generacji (bo oczywiście nic mu nie da sygnał z anteny po przelotce, skoro sam nie może odebrać DVB-T2 a dekodery nie mają modulatora [nadajnika], który nadawałby obraz po sygnale wielkiej częstotliwości, tak jak to robią nadajniki TV ).
Tak robiły tylko magnetowidy, które miały małe "nadajniki", czyli modulatory nadające na paśmie TV i tak przesyłały obraz i można było się wstroić w telewizorze po prostu na kanał na przykład 35 i sobie odbierać obraz z magnetowidu po kablu antenowym podłączonym do wyjścia RF magnetowidu, a wejście RF antenowe magnetowidu potrzebne było, aby magnetowid odbierał z anteny sygnał TV jak każdy TV, żeby go nagrywać. Taka przelotka więc w magnetowidzie miała podwójną rolę, przekazać obraz z magnetowidu po przewodzie antenowym oraz dostarczyć sygnał z anteny do TV (żeby móc sobie odbierać telewizję, również na odbiorniku TV).
Do starego TV dekoder musi być podłączony poprzez SCART lub Video Out (niektóre dekoderki mają taki), ponieważ wówczas w starym telewizorze oglądasz telewizję z dekodera po wybraniu w starym telewizorze wejścia video a nie użyjesz zwykłego wstrojenia się na jakimś kanale od 1 do 69 po sygnale antenowym, ponieważ dekodery nie nadają obrazu w żadnym paśmie, na żadnym kanale TV, który mógłbyś odebrać po kablu antenowym, ponieważ nie mają w odróżnieniu od magnetowidów tego małego "nadajnika", na którym nadawałyby po kablu antenowym obraz z dekodera.
A więc w dekoderach DVB-T/2 wyjście RF LOOP OUT to nic innego jak po prostu przekazywanie sygnału antenowego do dalszego odbiornika.
I mowa o takim odbiorniku (a więc) nowym, który nadal ma z takiego sygnału antenowego, czyli cyfrowego DVB-T/2 użytek.
Więc na przykład, kiedy masz jedną antenę i chcesz podłączyć na przykład dekoder DVB-T/2 i również jakiś telewizor, który odbiera sygnał DVB-T/2.
Modulator, którego z jakichś powodów nie mają już dekodery, to nic innego jak mały lokalny"nadajnik" TV.
Sygnał z takiego modulatora (czyli obraz z magnetowidu) a nie z dekodera, które go nie mają - na telewizorze odbierasz normalnie na jakimś kanale ( często od 25-40) w zależności jak sobie ustawisz w magnetowidzie tak jak normalny sygnał z nadajnika telewizyjnego, czyli po kablu antenowym.
Po prostu mylnie odbierasz sytuację, że przelotka w dekoderach spełnia te same funkcje co przelotka w magnetowidach.
A tak nie jest.
W magnetowidach do sygnału antenowego dołączany jest po antenie sygnał z magnetowidu, czego nie ma w dekoderach.
W dekoderach przelotka nie daje żadnego dodatkowego sygnału oprócz zwykłego sygnału z anteny.
Ty uważasz, że jest to bez sensu, bo stary TV nic nie odbierze podłączając go do dekodera tylko kablem antenowym.
No i tak jest, jednak dają te przelotki dla tych, którzy chcą podłączyć jakiś jeszcze inny nowy TV i na przykład nagrywać sobie na dekoderze jeden program a na podłączonym przez przelotkę nowym TV oglądać, czy też nagrywać inny program z innego muxa.
I po to dają te przelotki, żeby mieć sygnał z anteny na dwóch urządzeniach.
Jednak można to oczywiście zrobić nie za pomocą przelotki a za pomocą rozdzielacza, no ale producenci dają taką opcję.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: DVB-T2 »

krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 A Tobie to się pewnie wydaje ,że piszesz jasno?
Oczywiście. I nie wydaje.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Jakbym tak zagmatwał temat, to by było jeszcze większe niezrozumienie.
Zagmatwałeś, wystarczyło w tej sytuacji napisać: chcę nagrywać analogowo, kropka. A nie jakieś w starym standardzie. Dla nas, w momencie refarmingu, stary standard to jest DVB-T/H.264, a nie analog. I dlatego nikt tu kompletnie nie rozumie co chcesz osiągnąć i trzeba cię ciągnąć za język.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Skomplikowałeś prosty temat.
Zdecydowanie nie ja.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Nie jest to już moim celem, dlatego tak nie napisałem.
To trzeba było napisać co było celem od początku: "nagrywać z analogu". Trzy słowa wystarczyły.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Temat ten zacząłem, bo byłem ciekaw czy na upartego da się przechwycić obraz DVB-T2/HEVC na kartę TV bez HEVC lub inny odbiornik TV bez HEVC przez tzw. przelotkę w dekoderze (oczywiście jak już pisałem analogowo, bo to analogowe wyjście).
To, że analogowo, to dowiedzieliśmy się po serii ciągnięcia cię za język. Bez HEVC, to są dekodery DVB-T z H.264 i to jest logiczne rozumienie w momencie refarmingu.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Pewnych rzeczy trzeba się domyślić - kłania się czytanie ze zrozumieniem.
Pewne rzeczy trzeba najpierw rozumieć, gdy się zadaje pytania, np. że możliwych jest tysiąc scenariuszy i jeśli się nie doprecyzuje o co chodzi, to się zaczyna zgadywanka. Twoje pytanie jest tak bardzo mętne, że jest na nie tysiąc odpowiedzi.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Twoje z domyśleniem się co jest moim celem.
Nie jestem od domyślania się.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Kolejny dowód na niezrozumienie.
Twój. Bo cała ta koncepcja przechwytywania z analogu jest pozbawiona sensu, gdy ma się dostarczone pod nos rozwiązanie o lata świetlne lepsze, oferujące zapis bezstratny, z ewentualną możliwością nagrywania równolegle innych kanałów z tego samego multipleksu. I na koniec dnia najpewniej też tańsze oraz mniej pokomplikowane. Tu będzie ileś urządzeń połączonych ze sobą (STB może z zewnętrznym modulatorem, albo STB ze SCART i przejściówka może na S-Video?), plątanina kabli, a przy Geniatechu - po prostu stick wpięty w PC i do niego antena i tyle. Koszt ostatnio gdy zaglądałem jakieś 130 zł, czyli mniej-więcej tyle, co STB.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Karta jest analogowo-cyfrowa, nie ma to znaczenia w tej dyskusji ale jak jesteś ciekaw jaka, to taka: https://m.hexus.net/ce/news/audio-visua ... give-away/
Wyobraź sobie, że nawet to ma gigantyczne, bo z analogu przechwytywać można nadal na dwa (ew. trzy) sposoby, więc znowu bez tej informacji mamy kolejną zgadywankę co ty właściwie masz.

Z analogu można chwycić albo z wyjścia antenowego (aka modulator, co też opisuje @eter wyżej o co chodzi w detalach i co miały magnetowidy), ale też są urządzenia chwytające z Cinch/Scart lub S-Video i przejściówkami w zależności, czy dany STB ma wyjścia, z których można przejść na wejście w tej karcie.

STB z DVB-T2 i HEVC z wbudowanym modulatorem nie widziałem (z DVB-T jeszcze takie się zdarzały, np. https://dvbsklep.pl/pl/p/Strong-SRT-811 ... atorem/402), co komplikuje sytuację, bo to by wymuszało postawienie STB i zewnętrznego modulatora, więc koszt rośnie. Zamiast tego, ponieważ Compro Videomate ma jak widzę wejścia S-Video, może udałoby się jakoś przejść z STB z wyjściem SCART. Ale żeby to dobrze zagrało - obawiam się, że STB musi mieć wyprowadzenie S-Video na SCART, a czy to się praktykuje w 2022 roku? Trudno powiedzieć, specyficzne zastosowanie i kolejna zagadka. Tylko że o tym można rozważać dopiero gdy ostatecznie podałeś co właściwie masz za sprzęt :) Czyli jeszcze raz - czy to ma znaczenie? Ma.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Owszem "zaoram" do SD ale nie chodziło mi o zachowanie jakości HD. Nigdzie nie pisałem o jakości a o możliwościach - warto jednak uważniej czytać, również "między wierszami".
Tu nawet "między wierszami" nie da się dojść do ładu.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Owszem nie ma nic magicznego, ale to Ty szukałeś magiczności w digitalizowaniu analogowego sygnału pochodzącego z magnetowidu.
Bo tak to niejasno opisałeś. Sprawa na zbyt wiele wątków i wiele możliwych rozwiązań, do tego trzeba wiedzieć co się ma, z czym chce się wyjść, do czego wejść i wtedy dopiero można mówić o jakimś rozwiązywaniu.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 A jak ma się sytuacja jakości gdy puszczasz sygnał z dekodera cyfrowego na stary kineskopowy TV przez złącze euroscart? Też przecież degradujesz obraz HD do analogu SD. Jakość będzie słaba ale jednak lepsza niż z magnetowidu.
Jak ma się mieć? Jest SD, bo TV sam w sobie jest SD. Tylko że jeśli już się to chce nagrywać na komputer i ma się znacząco lepsze opcje, których koszt będzie najpewniej tańszy - po co?
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 I znowu ten modulator. Czyli chcesz tu z kolei powiedzieć, że rzadko który dekoder puści obraz na TV przez przelotkę (potrzebny jest modulator) nawet gdy dekoder jest włączony? Czyli jak ktoś ma bardzo stary TV bez eurozłącza czy bez czinczy, a jedynie z wejściem antenowym, to taki telewizor będzie do wyrzucenia? W takim układzie przelotka nie miałaby sensu.
Przelotka w dekoderze na logikę powinna mieć jedną funkcję - puszczenie analogowego sygnału na stary TV a nie robić dodatkowo jako rozdzielacz antenowy. Zgadza się - tak wygląda teraz oglądanie TV. Czyli na TV, widzisz OSD z dekodera, przełączasz kanały na dekoderze itd. a TV robi jedynie za monitor. Nie ma przy tym znaczenia czy podepniesz przez HDMI czy przez inne wyjście. Ja od dekodera niczego więcej nie wymagam. Z tego co widzę to mam nawet mniejsze wymagania (kwestia funkcji przelotki).
Wyjaśnił @eter wyżej. Generalnie takich STB dla DVB-T2/HEVC za bardzo nie widzę (choć też nie zagłębiałem się mocno w poszukiwania), dla DVB-T/H.264 coś z modulatorem się trafiało od czasu do czasu - bardzo rzadko. Przelotka służy do czego innego, reszta myślę solidnie opisana przez @eter.
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Tak jak pisałem wcześniej - sens takiej przelotki mija się z celem, bo stary TV nie mając eurozłącza lub czinczy nie odbierze sygnału z dekodera. Nowe urządzenia owszem przez HDMI ale nie każdy się chce rozstawać ze starym TV.
W końcu chcesz nagrywać, czy się nie rozstawać ze starym TV? Czy to następne "między wierszami" coś? Ze starym TV rozstawać się nie trzeba, bo naprawdę ze świeczką szukać TV, który nie miał eurozłącza i są STB DVB-T2/HEVC, które SCART mają. W ostatecznej mega tragicznej sytuacji można dokupić modulator zewnętrzny, który zrobi sygnał antenowy ze SCART, przykładowo takie były swego czasu popularne: https://sklepwideo.pl/modulator-rf-4000-p-6209.html - wtedy wchodzisz z tego na Compro gniazdem antenowym i jest zupełnie po staremu. Pomijam koszt i choinkę urządzeń ciągnących zasilanie.

Zaraz się pewnie okaże, że to nie chodziło o nagrywanie z analogu, tylko o jeszcze coś innego "między wierszami" :lol:

eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: eter »

Telewizory bez żadnego wejścia VIDEO to chyba już tylko lampowe.
Wszelkie TV tranzystorowe już takie wejścia miały, więc będą odbierać nowoczesną TV DVB-T2/HEVC za pośrednictwem dekodera.
Czyli nowoczesny dekoder DVB-T/2 poprzez wyjście SCART jak najbardziej umożliwi odbiór nawet na zupełnych zabytkach.
Jeśli taki TV ma tylko wejście VIDEO IN a nie ma SCART to i tak zwykły kabel SCART- Chinch załatwi sprawę.
Każdy dekoder na wyjściu SCART wysyła już zdekodowany sygnał cyfrowy na analogowy, więc można sobie taki sygnał analogowy nagrać jakimś tanim graberem.
Więc po co kombinować z sygnałem RF (czyli po kablu antenowym), którego nowe dekodery nie wysyłają, a jedynie przedłużają sygnał z anteny na inne urządzenie.
http://cyfrowydoradca.pl/polaczenie-dek ... -scart-rca

Dla "uparciucha" jest jeszcze opcja podłączenia dekodera poprzez wyjście SCART do jakiegoś magnetowidu i z niego w opcji "podglądu" można sobie oglądać programy z dekodera na jakimś starym TV (lampowym?) po kablu antenowym, który nie ma żadnego wejścia Video lub przechwytywać obraz jakąś kartą po RF, czyli po kablu antenowym - można, ale po co?
Tyle, że taki lampowy stary TV musi obsługiwać pasmo UHF, bo magnetowidy nie "nadawały" sygnału w paśmie VHF.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: dekoder z H265 i działającym RF OUT (LOOP OUT)

Post autor: krosxc325 »

DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 A Tobie to się pewnie wydaje ,że piszesz jasno?
Oczywiście. I nie wydaje.
Jaka pewność siebie. Wydaje się, wydaje.
DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48 Zagmatwałeś, wystarczyło w tej sytuacji napisać: chcę nagrywać analogowo, kropka. A nie jakieś w starym standardzie. Dla nas, w momencie refarmingu, stary standard to jest DVB-T/H.264, a nie analog. I dlatego nikt tu kompletnie nie rozumie co chcesz osiągnąć i trzeba cię ciągnąć za język.
Zacznijmy od tego, że zanim cokolwiek tu napisałem, temat takiego podłączenia uznałem za bezsensowny (co widać w moim pierwszym poście i kolejnych) i ciekawiło mnie czy TEORETYCZNIE dałoby się przechwycić obraz z przelotki w dekoderze czy nie. Sprawa dawno się wyjaśniła, że nie i tyle w temacie. Nie rozumiem po co rozwijać ten temat w kierunku tego co jest moim celem i jaki mam sprzęt? Skąd przeświadczenie, że chciałem takie rozwiązanie zastosować u siebie?
DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48 To trzeba było napisać co było celem od początku: "nagrywać z analogu". Trzy słowa wystarczyły.
No chyba jednak nie wystarczyły. Napisałem na samym początku (i jest to do sprawdzenia wyżej) tak: "Czy podpinając pod to wyjście odbiornik lub kartę TV, które odbierają sygnał w starym standardzie, odbiorą go (analogowo rzecz jasna)
Tak więc od początku pisałem o analogowym przechwyceniu obrazu/sygnału. Dodałem nawet "rzecz jasna" bo wyjście antenowe jest analogowe przecież. Zatem twoje dalsze elaboraty na temat cyfrowej transmisji były zbędne. Po tym zdaniu było widać, że pytam czysto teoretycznie, bo nie podałem ani modelu karty ani TV, tylko napisałem "odbiornik lub kartę tv" czyli pytanie ogólne w imieniu szalonego Kowalskiego, który by sobie takie połączenie chciał wykonać. A słowa nagrywanie użyłem w zupełnie innym kontekście - w odpowiedzi dla użytkownika terrade. Oto to zdanie "Zresztą żeby np. nagrać coś zaprogramowanego z TV dekoder też musi się uruchomić.". Sam zacząłeś wątek o nagrywaniu na komputer tak przechwyconego obrazu, nie ja. Aż trudno mi uwierzyć, że muszę tłumaczyć jak krowie na rowie takie rzeczy i to po raz kolejny.
DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48 To, że analogowo, to dowiedzieliśmy się po serii ciągnięcia cię za język.
Nie prawda, czytaj wyżej.
DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48 Pewne rzeczy trzeba najpierw rozumieć, gdy się zadaje pytania, np. że możliwych jest tysiąc scenariuszy i jeśli się nie doprecyzuje o co chodzi, to się zaczyna zgadywanka. Twoje pytanie jest tak bardzo mętne, że jest na nie tysiąc odpowiedzi.
A ja uważam, że trzeba czytać ze zrozumieniem pytania, czego u ciebie zabrakło (czyt. wyżej)
DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48 Nie jestem od domyślania się.
Wcale nie było tak dużo do domyślania się (czyt. wyżej)
DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48 Twój. Bo cała ta koncepcja przechwytywania z analogu jest pozbawiona sensu, gdy ma się dostarczone pod nos rozwiązanie o lata świetlne lepsze, oferujące zapis bezstratny, z ewentualną możliwością nagrywania równolegle innych kanałów z tego samego multipleksu. I na koniec dnia najpewniej też tańsze oraz mniej pokomplikowane.
Owszem pozbawiona sensu ale to po pierwsze było pytanie teoretyczne, z ciekawości (czy się da) a że nie da się w prosty sposób przez przelotkę przechwycić analogowego sygnału wyłowiłem dopiero z twoich długich wywodów. Gdyby się dało, byłoby nadal bez sensu (chyba, że ktoś ma TV tylko z wejściem antenowym) ale nie generowałoby dodatkowych kosztów i nie byłoby kombinacji alpejskich.
DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Karta jest analogowo-cyfrowa, nie ma to znaczenia w tej dyskusji ale jak jesteś ciekaw jaka, to taka: https://m.hexus.net/ce/news/audio-visua ... give-away/
Wyobraź sobie, że nawet to ma gigantyczne, bo z analogu przechwytywać można nadal na dwa (ew. trzy) sposoby, więc znowu bez tej informacji mamy kolejną zgadywankę co ty właściwie masz.
Nie ma żadnego znaczenia, bo jak wcześniej wyjaśniłem są i były to teoretyczne rozważania i nie dotyczą mojego przypadku, czego nadal nie rozumiesz. Podałem natomiast w końcu linka do mojej karty ale jako karty przykładowej. No i ok są różne możliwości ale mnie interesowała kwestia podłączenia do jakiegoś przykładowego odbiornika typu karta TV lub stary TV a nie do mojego sprzętu.
Oraz też ew. to zastępstwo w postaci rozgałęźnika antenowego o którym ktoś pisał, co dla mnie nie jest zastępstwem, bo rozgałęźnik służy do czegoś innego niż powinna służyć przelotka.
DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Owszem "zaoram" do SD ale nie chodziło mi o zachowanie jakości HD. Nigdzie nie pisałem o jakości a o możliwościach - warto jednak uważniej czytać, również "między wierszami".
Tu nawet "między wierszami" nie da się dojść do ładu.
Serio?No to masz problem z czytaniem ze zrozumieniem.
DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Owszem nie ma nic magicznego, ale to Ty szukałeś magiczności w digitalizowaniu analogowego sygnału pochodzącego z magnetowidu.
Bo tak to niejasno opisałeś. Sprawa na zbyt wiele wątków i wiele możliwych rozwiązań, do tego trzeba wiedzieć co się ma, z czym chce się wyjść, do czego wejść i wtedy dopiero można mówić o jakimś rozwiązywaniu.
Sugerujesz, że niby ja nie wiem co mam? :). Te dodatkowe wątki sam stworzyłeś. Ja pytałem o przelotkę w dekoderze i o jakiś odbiornik TV lub jakąś kartę TV z wejściem antenowym. Nie u mnie, tylko u Kowalskiego, który by taki eksperyment chciał przeprowadzać.
DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 A jak ma się sytuacja jakości gdy puszczasz sygnał z dekodera cyfrowego na stary kineskopowy TV przez złącze euroscart? Też przecież degradujesz obraz HD do analogu SD. Jakość będzie słaba ale jednak lepsza niż z magnetowidu.
Jak ma się mieć? Jest SD, bo TV sam w sobie jest SD. Tylko że jeśli już się to chce nagrywać na komputer i ma się znacząco lepsze opcje, których koszt będzie najpewniej tańszy - po co?
A no jest SD ale na wejściu jest HD, degradujesz tu jakość przecież. Po nic - Warto wiedzieć co jest technicznie możliwe a co nie. A ja pytałem (w pierwszym poście) o opcje puszczenia obrazu na komputer LUB na TV takiego obrazu. Poniał? Stara babcia lub ten Kowalski może mieć taki TV lampowy bez euro i bez czinczy i wtedy już jest sens degradowania jakości HD do SD ale najwyraźniej producenci dekoderów nie biorą tego pod uwagę, skoro przelotka nie spełnia swojej funkcji.
DVB-T2 pisze: 29 czerwca 2022, o 03:48
krosxc325 pisze: 28 czerwca 2022, o 03:47 Tak jak pisałem wcześniej - sens takiej przelotki mija się z celem, bo stary TV nie mając eurozłącza lub czinczy nie odbierze sygnału z dekodera. Nowe urządzenia owszem przez HDMI ale nie każdy się chce rozstawać ze starym TV.
W końcu chcesz nagrywać, czy się nie rozstawać ze starym TV? Czy to następne "między wierszami" coś? Ze starym TV rozstawać się nie trzeba, bo naprawdę ze świeczką szukać TV, który nie miał eurozłącza i są STB DVB-T2/HEVC, które SCART mają. W ostatecznej mega tragicznej sytuacji można dokupić modulator zewnętrzny, który zrobi sygnał antenowy ze SCART, przykładowo takie były swego czasu popularne: https://sklepwideo.pl/modulator-rf-4000-p-6209.html - wtedy wchodzisz z tego na Compro gniazdem antenowym i jest zupełnie po staremu. Pomijam koszt i choinkę urządzeń ciągnących zasilanie.
Nie ja tylko jakiś Kowalski i nie nagrywać tylko oglądać. Który dzięki temu, że nie zrozumiałeś od początku o co chodzi może skorzysta z tej porady. Na marginesie dodam, że u mnie siostra ma TV bez eurozłącza ale ma czincze, więc jej podpiąłem przejściówkę z euro na dekoderze do czincz. Tak więc degradacja jakości u niej zachodzi i nie ma z tym żadnego problemu. A ma inną opcję, bo ma cyfrowy monitor komputerowy 17" i TV 21" ale woli oglądać na nieco większym TV w SD.

Zablokowany