Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

maclodz
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:55
Miejscowość: Łódź-Widzew
Odbiornik: Sharp 24BB0E DVB-T2/HEVC
Instalacja antenowa: TechniSat Smarttenne 2HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Dąbrowa

Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: maclodz »

Drodzy Forumowicze, czy ktoś z Was konsultował z prawnikami możliwość podjęcia kroków prawnych przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej? W pierwszym rzędzie chodzi o roszczenia cywilne związane z pozbawieniem znacznej ilości odbiorców możliwości korzystania z Naziemnej Telewizji Cyfrowej po wprowadzeniu zmian w nadawaniu sygnału na DVB-T2. Nie wiem jaka jest sytuacja w innych częściach Polski, ale w Łodzi i okolicach zmiana nie polega jedynie na przestawieniu anten z EC-4 na Dąbrowę, jak chce Emitel. Aby móc nadal odbierać NTC, trzeba wykonać wyrafinowaną zewnętrzną instalację odbiorczą (o antenach pokojowych można zapomnieć), co też nie zawsze przyniesie pożądany efekt. Jest to często niemały koszt, a w wielu przypadkach (np. osiedla mieszkaniowe) takiej instalacji na elewacji bloku po prostu zamontować nie wolno. Pozostaje zatem podpisanie umowy z operatorem kablowym, co oczywiście wiąże się z opłatą. Zmiana wymusiła także zakup nowych tunerów/telewizorów, a możliwość dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora nie rekompensuje straty.
Przypominam, że 10 lat temu z powodu poprzedniej "rewolucji" miliony ludzi było zmuszonych do wymiany sprzętu i poniesienia związanego z tym kosztu. Teraz po zaledwie 10 latach ponownie ich się do tego zmusza. Jest to wymierny uszczerbek w majątku, do którego wyrównania zobowiązany powinien być podmiot odpowiedzialny za taki stan rzeczy wynikający z błędnie podjętych decyzji o parametrach sygnału i lokalizacji nadajników. Na mapce https://www.heywhatsthat.com/?view=KW66U5I8 widać jak wiele białych plam jest na terenie Łodzi. W jednej z takich białych plam mieszkam. Znaczne skomplikowanie lub wręcz uniemożliwienie odbioru stanowi istotne naruszenie interesów zbiorowych obywateli. Ewentualne korzyści wynikające ze zmiany systemu nadawania (m.in. potencjalna większa pojemność MUX-ów) zostały zniwelowane przez decyzje lokalizacyjne nadajników (mała wysokość nad poziomem gruntu przy przeszkodach terenowych i pofalowanym ukształtowaniu terenu) i małą moc nadawania, gdyż tysiące ludzi i tak nie mogą aktualnie korzystać z NTC.
Pomijam fakt pozostawienia MUX-3 z kanałami telewizji publicznej do końca przyszłego roku w starym systemie, bo to już są wymierne straty komercyjnych nadawców, o których wyrównanie ci niebawem się będą upominać.
Konsultowałem to z jednym adwokatem i w jego ocenie rokowania w procesie są pozytywne, tym bardziej gdyby miał być to pozew zbiorowy. Podmiotem odpowiedzialnym jest najprawdopodobniej Prezes UKE (wymaga to jednak szczegółowej analizy prawnej i prześledzenia procesu decyzyjnego), bo to on wydawał decyzje, a Spółka Emitel była jedynie ich realizatorem.
Inna sprawa to ewentualna możliwość postawienia zarzutów karnych odpowiedzialnym osobom, wynikających chociażby z doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem, ale to już byłby temat na odrębne postępowanie.
Ciekawi mnie czy zastanawialiście się nad tym i może rozmawialiście o tym z prawnikami, albo ktoś z Forumowiczów jest prawnikiem.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: MaxEvans »

Pełna zgoda. A czy na pokojowej odbiera Ci mux3.

maclodz
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:55
Miejscowość: Łódź-Widzew
Odbiornik: Sharp 24BB0E DVB-T2/HEVC
Instalacja antenowa: TechniSat Smarttenne 2HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Dąbrowa

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: maclodz »

Na pokojowej nic nie łapie, bo sygnał z EC-4 został wyłączony.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: VAHANARA »

@maclodz

1. Zanim zaczyna się taki temat trzeba posiąść 100% wiedzy prawnej w danym temacie - tu odnośnie regulacji nadawania NTC. Bo wiele rzeczy z pozoru oczywistych dla przeciętnego zjadacz chleba w świetle uregulowań szczegółowych potrafi wyglądać zgoła inaczej.

2. Nikt nigdy nie gwarantował pokrycia sygnałem DVB-T/T2 100% zaludnionego obszaru.

3. Odbiór mux-1 i 2 z dedykowanymi antenami stacjonarnymi - antena na wysokości 10 m nad terenem, zysk co najmniej 12dBi - dla każdego odbieranego kanału.

4. Odbiór muc-3 częściowo na antenach wewnętrznych, głównie w wydzielonych obszarach miejskich.

5. Co do budownictwa wielorodzinnego:
a. nikt nie może zabronić instalacji anteny mieszkańcowi, bo takie jest prawo unijne, a zarządca / właściciel / wspólnota / konserwator zabytków / etc. budynku MUSI wydać warunki techniczne dla montażu anteny w wybranym miejscu. Inna rzecz, czy takie warunki byłyby do spełnienia dla przeciętnego właściciela lokalu.
b. Od początku telewizji jako medium rozprowadzające TV po budynkach wielorodzinnych były przewidziane instalacje zbiorcze / kablówki.

I tak dalej, i tak dalej...

Tak już w życiu bywa, że czasami przy zmianach coś nie wychodzi albo coś zostaje źle zaplanowane. To się zdarza. I w takich sytuacjach jest na początek UKE, jako organ nadzorujący i decyzyjny.

A co do kroków prawnych, to powiedziałbym, że w takim przypadku to tylko jakiś prawnik pasjonat dostrzegający światełko w tunelu dla wybicia się ponad przeciętność albo wyspecjalizowana firma zajmująca się dochodzeniem odszkodowań. Ja osobiście widzę ciemność w tym temacie.


5. i tak dalej...

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: MaxEvans »

maclodz pisze: 1 lipca 2022, o 16:16 Na pokojowej nic nie łapie, bo sygnał z EC-4 został wyłączony.
A jaką masz antenę

maclodz
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:55
Miejscowość: Łódź-Widzew
Odbiornik: Sharp 24BB0E DVB-T2/HEVC
Instalacja antenowa: TechniSat Smarttenne 2HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Dąbrowa

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: maclodz »

Pokojowa to jakiś stary Thomson sprzed 10 lat z regulowanym wzmacniaczem, cały czas bez problemu obsługiwał sygnał z EC-4.
Teraz mam za oknem antenę panelową TechniSat Smarttenne 2HD i sygnał jest bardzo kapryśny z częstymi zacięciami.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: MaxEvans »

Rozumiem sam znam przypadki,że nawet monter nie pomógł.

maclodz
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:55
Miejscowość: Łódź-Widzew
Odbiornik: Sharp 24BB0E DVB-T2/HEVC
Instalacja antenowa: TechniSat Smarttenne 2HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Dąbrowa

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: maclodz »

@VAHANARA

1. Nie posiadłem wiedzy, dlatego poddałem temat pod dyskusję, żeby ktoś mądrzejszy się wypowiedział.

2. Ciekawi mnie jaki jest teraz stopień pokrycia sygnałem w aglomeracji łódzkiej w porównaniu z DVB-T z EC-4. Nikt nie oczekuje 100%, ale zmiany nie mogą być aż tak rażąco na gorsze.

3. Tak jak pkt. 2. Do tej pory wystarczała antena pokojowa ustawiona na wewnętrznym parapecie, teraz trzeba jakichś wymyślnych instalacji spełniających określone parametry.

4. Czyli odbiór tylko dla wybrańców

5. De facto nie ma realnej możliwości wystawienia porządnej anteny zewnętrznej na elewacji bloku, czyli mieszkańcy osiedli są w dużej części wykluczeni telewizyjno-naziemnie.

Jest jasne, że nie tylko coś nie wyszło, ale nawet nic nie wyszło. Jak UKE jako organ nadzorujący i decyzyjny może rozstrzygać na temat swoich własnych decyzji?
Wielu prawników pasjonatów wygrywało beznadziejne wydawałoby się i niekiedy dziwne sprawy właśnie dlatego, że byli pasjonatami i posiadali dużą dozę zaangażowania. Kwestia dobrej analizy i odpowiedniego zaangażowanego podejścia.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: Acid »

Większych głupot na tym forum chyba nie było. Odbiór ma być zapewniony na antenie zewnętrznej zawieszonej na wysokości co najmniej 10mnpt. Jeśli nie ma instalacji zbiorczej spółdzielnia nie ma prawa odmówić instalacji anteny a jeśli tak zrobi to z tym można spokojnie iść do sądu. "Antena" którą masz w profilu ciężko nawet nazwać wyrobem anteno-podobnym.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: blockbuster »

Koledzy wyżej wiele wyjaśnili ja tylko dopiszę, że określony w decyzjach rezerwacyjnych poziom sygnału jakim ma być pokryty dany obszar wykorzystania częstotliwości nie zmienił się teraz (czyli po refarmingu) bo obecnie obowiązujące decyzje rezerwacyjne ( w których jest to określone) zostały przyjęte już w połowie 2020r. To, że w Łodzi i okolicy możliwy był odbiór na antenach wewnętrznych i innych wynalazkach wynikało ze specyficznej sytuacji, gdzie nadajnik, który miał obsłużyć znaczny obszar terenu (czyli nadawać z dużą mocą) był akurat zlokalizowany w ścisłych granicach miasta. Siłą rzeczy więc natężenie sygnału w samym mieście i najbliższej okolicy było wyższe niż to które było zakładane w stosownych dokumentach ale w żaden sposób nie było to prawnie zagwarantowane.

PS. Mała uwaga, co do tego linku z pierwszego posta. To co tam można zobaczyć to nie jest mapa pokrycia sygnałem, tylko zasięg (widoczność) optyczna z konkretnego miejsca (w tym wypadku z masztu Łódź/Dąbrowa) :)

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: DVB-T2 »

blockbuster pisze: 1 lipca 2022, o 18:12 PS. Mała uwaga, co do tego linku z pierwszego posta. To co tam można zobaczyć to nie jest mapa pokrycia sygnałem, tylko zasięg (widoczność) optyczna z konkretnego miejsca (w tym wypadku z masztu Łódź/Dąbrowa) :)
To mnie najbardziej rozwaliło, chociaż cały ten temat to jest perełka :lol:
To nie są żadne białe plamy odbiorcze i mapa nie ma żadnego związku z odbieraniem sygnału. W temacie jest nieprzydatna do niczego. Najbardziej pokazuje, że autor nie wie o co chodzi :mrgreen: Mapa braku orientacji w temacie :) To, że jest pagórek, czy dołek, nie oznacza, że nie ma w nim sygnału, bo fale radiowe rozchodzą się jednak nieco inaczej. Do ustalenia propagacji oprócz profilu terenu potrzeba informacji o mocy, zawieszeniu anteny nadawczej, kierunkowości, zawieszeniu odbiorczej, zysku odbiorczej... Wiele dodatkowych danych.

O odbiorze napisano wszystko. Antena to ma być antena, a nie plastikowe origami z Chin, zewnętrzna, a nie pokojowa, zawieszona 10 m n.p.t. I to nie ustalenie Emitela, tylko regulacje prawne dla naziemnej TV cyfrowej. Nie spełniasz warunku to albo masz szczęście i odbierasz albo nie masz i musisz zrobić instalację zgodnie z wymogami. Instalacji nikt zabronić ci nie może i jeśli by zabronił to tu jest prawidłowy temat do kroków prawnych. Tyle.

Łódź od dawna była specyficzna, bo nadajnik dużej mocy stał do tej pory praktycznie w środku miasta (no, może trochę na boku), czego nie było nigdzie indziej w Polsce. Ale na EC-4 nie udało się pozostać, a budowa nowych obiektów jest ciągle oprotestowywana, bo "fale to zło". No i tak to się kończy.

Jeśli poważnie jakikolwiek prawnik sugerował, że to można wygrać (w co nie wierzę), to tylko dlatego, że wyczuł łatwy zarobek na naiwniaku :) Nie można, to jest przegrane w każdym zakresie od użycia złej anteny po złe wnioski, że nie można wykonać instalacji w bloku, nawet nie ma na bazie czego to zaczepić, bo już w trakcie uzasadnienia wyjdzie, że to bełkot. Za to zupełnie realna jest do wygrania sprawa ze spółdzielnią i to pewnie nawet bez prawnika, bo najczęściej wystarcza po prostu ich postraszyć i schodzi z nich powietrze, a instalacja staje się nagle możliwa. Znacznie prościej, taniej i szybciej niż próbować bawić się w pozywanie np. UKE, co jest skazane na absolutną i sromotną porażkę z powodu złego uzasadnienia sprawy.

--- strefa humoru ---

Kolega po prostu nie może przeżyć, że musi założyć normalną antenę, pisze o tym już jakiś czas i jak widać wchodzi na coraz wyższe sfery odlotu. Coś jak ostatnio Edyta Górniak :mrgreen: Różnica jest taka, że Edyta Górniak odbiera przekazy - bez anteny. A kolega ma antenę, a przekazów nie odbiera. Razem mieliby wszystko! :roll:

:lol:

--- koniec strefy humoru ---

maclodz
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:55
Miejscowość: Łódź-Widzew
Odbiornik: Sharp 24BB0E DVB-T2/HEVC
Instalacja antenowa: TechniSat Smarttenne 2HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Dąbrowa

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: maclodz »

Acid pisze: 1 lipca 2022, o 17:46 Większych głupot na tym forum chyba nie było. Odbiór ma być zapewniony na antenie zewnętrznej zawieszonej na wysokości co najmniej 10mnpt. Jeśli nie ma instalacji zbiorczej spółdzielnia nie ma prawa odmówić instalacji anteny a jeśli tak zrobi to z tym można spokojnie iść do sądu. "Antena" którą masz w profilu ciężko nawet nazwać wyrobem anteno-podobnym.
Wszystko można nazwać głupotą, tylko najpierw trzeba się pochylić nad sprawą. Co by było, gdyby operatorzy komórkowi zmienili teraz standardy obsługi telefonów i trzeba by nosić antenę o specjalnych parametrach na wysięgniku 1 m nad głową, żeby móc rozmawiać ;) To jest analogiczna sytuacja.
Co do instalacji anten na blokach, to była już lata temu taka sytuacja, że na każdym balkonie był talerz TV-Sat, najpierw duży z siłownikiem pozwalającym przekręcać antenę na poszczególne satelity, potem weszły mniejsze talerze. Ładnie to wyglądało? Chcemy tego samego? Priorytetem powinno być pokrycie prawidłowym sygnałem jak największego obszaru kraju, aby bez specjalnych nakładów sił i środków odbierać ogólnodostępne programy, i nie mówię tutaj o jakiejś leśniczówce w sercu Puszczy Białowieszczańskiej czy bieszczadzkich bezkresach, ale o miejscu oddalonym o 5 km od centrum Łodzi.
Antena. A jaką wymyślną antenę powinienem mieć w odległości 8 km od nadajnika? Jakiś szpiegowski system do podsłuchów na setki kilometrów?

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: DVB-T2 »

maclodz pisze: 1 lipca 2022, o 18:56 Priorytetem powinno być pokrycie prawidłowym sygnałem jak największego obszaru kraju, aby bez specjalnych nakładów sił i środków odbierać ogólnodostępne programy
To jest stale priorytetem. Ale priorytetem jest też, żeby nadajniki się nie zakłócały, żeby nie zakłócały transmisji w państwach ościennych, jest to koordynowane międzynarodowo.
Czas zrozumieć, że miałeś zwyczajnie szczęście z odbiorem, ale się skończyło i czas mieć instalację, jak każdy inny. Zgodną z wymogami urzędowymi, których nie spełniasz.

Analogia do telefonii komórkowej nietrafiona. Zawsze można z niej nie korzystać. Podobnie jak z TV naziemnej. Jeśli warunki korzystania z jakiejkolwiek usługi będą zbyt dokuczliwe dla odbiorców, przestaną z niej skorzystać, usługa upadnie. Nikomu na tym nie zależy. Warunki są więc takie, żeby wyważyć realia i możliwości. Twój przypadek się właśnie urealnił :)

maclodz
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:55
Miejscowość: Łódź-Widzew
Odbiornik: Sharp 24BB0E DVB-T2/HEVC
Instalacja antenowa: TechniSat Smarttenne 2HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Dąbrowa

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: maclodz »

Proszę admina, żeby zamknął ten wątek, ja tego chyba nie mogę sam zrobić.
Szkoda tylko, że w narodzie jest nadal takie poczucie ubezwłasnowolnienia i każda nawet najbardziej nietrafna decyzja jest przyjmowana z pokorą. Było w miarę dobrze, jest źle, ale tak ma być. I publiczne pieniądze nadal są marnowane, bo ta cała NTC jest finansowana z budżetu, a już na pewno UKE.
Korzystać z tego będzie tylko garstka zapaleńców, którzy chcą / mają ochotę / nie mają nic przeciwko wystawianiu za okna poskręcanych i pociętych drutów (oczywiście nie-chińskich), no bo wtedy świat będzie tak ładnie i nowocześnie wyglądał.
Ja mam już dość tracenia nerwów, czasu i pieniędzy z kombinowaniem z różnymi antenami, dokupię sobie po prostu drugi dekoder za 10 zł/mc i tylko operator kablowy się ucieszy, że kolejne regulacje prawne naganiają im klientów.
Jeżeli kogoś uraziłem lub nadmiernie zdenerwowałem tym wątkiem, to serdecznie przepraszam. Nie było to moją intencją. Chciałem tylko poznać zdanie innych Forumowiczów nt. obecnej sytuacji w NTC, ale wyszło na to, że wszystko jest zgodne z prawem i przepisami, i jedyne co pozostaje, to się do tego zastosować. Jakikolwiek opór jest bezcelowy. Dura lex, sed lex!

Cytując klasyka - I to by było na tyle :(

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: DVB-T2 »

Wychodzisz z błędnego założenia, że jest źle dla wszystkich. A fakt jest taki, że w większości jest dobrze, przeważnie jest lepiej niż było, bo dla znacznej części widzów naziemnej problemów z odbiorem po zmianach nie ma, za to jakość obrazu lepsza.

Miałeś złą instalację i to jest fakt. W Łodzi doszło do konieczności opuszczenia EC-4. Twoja zła instalacja się zemściła. Gdyby EC-4 nie używano od początku, nigdy byś nie odbierał naziemnej, nawet 10 lat temu. Przez cały czas odbiór u ciebie był dziełem totalnego przypadku mieszkania niemal pod samym nadajnikiem.

Zmiana w tak drastycznym stopniu jak u ciebie będzie się manifestowała może u paru, parunastu Łodzian, bo reszta po prostu miała normalne instalacje i anteny od początku. Zmiana nadajników w okolicy wprowadziła oczywiście zamieszanie, ale przeważnie do wyprostowania - trzeba było np. przestawić antenę, instalatorzy mieli trochę roboty. Ale to było do odkręcenia. U ciebie nie da się, bo na tym nie odbierzesz. Po prostu to się nie nadaje.
W całej Polsce - takiej sytuacji nie było, więc inni żadnej "nietrafnej" decyzji nie widzą, bo dla nikogo nic się nie stało. Grało. Gra dalej, w lepszej jakości.

Z problemem jesteś sam i może garstka osób (bo jest to połączenie specyficznego przypadku, blisko EC-4, z anteną pokojową zamienioną na inną złą antenę), a ekstrapolujesz, jakby nikt w całym kraju nie mógł oglądać :)

Nie ma więc jakiejś "sytuacji w NTC", a bardzo specyficzny wąski lokalny problem, niestety wynikający z tego, czego używałeś do oglądania i że jest to tak naprawdę nienadające się do oglądania. Antena to nie musi być zaraz kolos z prętów, może nadal w lokalizacji miałbyś odbiór na czymś zgrabnym, ale to by musiał sprawdzić solidny instalator - co tam dociera, o jakiej mocy - z miernikiem, a na razie nie wygląda, żebyś był gotów go zaprosić.

I nic tu nie jest marnowane. W jakimś momencie trzeba było określić granicę mocy sygnału, bo żeby dotrzeć do ciebie z tą samą mocą, jaką miałeś z EC-4, to by z Dąbrowej trzeba było walić taką mocą, że by się krowy świeciły na pastwiskach po drodze. Myślisz o czubku własnego nosa, a wyobraź sobie, że gdy leciało to z EC-4, to kto był po drugiej stronie, nie odbierał z anteny pokojowej, tylko z normalnej i nie rozpaczał nad tym - bo tak działa TV naziemna. Tak dobre warunki, żeby sobie siedzieć z pokojową, są tylko praktycznie w samej bliskości nadajnika i już w niej nie jesteś, kropka. Nic tu się na to nie da poradzić, bo żadne kombinacje tego nie zmienią. To jest normalne, naturalne ograniczenie techniczne naziemnej TV cyfrowej, dla którego obejścia nie ma i nie będzie, bo w przeciwieństwie do TV satelitarnej, nie można tu manewrować w taki sposób mocą, żeby nie narobić kłopotu dla innych nadajników, innych obszarów itp. itd. I to nawet nie jest prawo kolego, to jest fizyka. Ten warunek z anteną 10 m n.p.t i -12 dBi zysku nie zmienił się od czasów DVB-T.

Teraz są inne lokalizacje, gdzie działa odbiór z anteny pokojowej - tam, gdzie jest blisko do nowych nadajników.

Temat jak dla mnie wyczerpany i jest bardzo nietrafiony. Dla mieszkańców bloków pierwszym krokiem powinno być zaatakowanie spółdzielni, bo instalacja anteny powinna być możliwa (o ile nie ma już instalacji zbiorczej). To jest prawidłowy krok. Nie można oczekiwać odbioru na antenie, która nie spełnia warunków, aby ten odbiór zapewnić w danej lokalizacji. Dojdziemy do absurdu, że ktoś inny zapragnie odbierać na samym kabelku, bo mu tak odbierało radyjko tranzystorowe, ale nie weźmie pod uwagę, że propagacja FM jest znacząco inna od UHF i gdyby grać z taką mocą, to moglibyśmy zrezygnować z ulicznych latarni, bo ptaki by się świeciły w trakcie lotu :lol: (żarcik oczywiście)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: dvbtowiec »

maclodz pisze: 1 lipca 2022, o 18:56 Wszystko można nazwać głupotą, tylko najpierw trzeba się pochylić nad sprawą. Co by było, gdyby operatorzy komórkowi zmienili teraz standardy obsługi telefonów i trzeba by nosić antenę o specjalnych parametrach na wysięgniku 1 m nad głową, żeby móc rozmawiać ;) To jest analogiczna sytuacja.
Takiej sytuacji to jednak nie znajdziesz żeby zrobić analogię, ale do kompletu wypowiedzi kolegów dodałbym że operatorzy ciągle zmieniają technologię, wyłączając starsze rozwiązania.
4G i 5G to obecnie standard w telefonii.
Wcześniejsze rozwiązania są systematyczne wygaszane.
Zatem musisz zmienić telefon w tym SIM'a, aby móc dalej korzystać z usług. I to jest analogiczna sytuacja do zmiany systemu telewizji naziemnej.

Dziki z lasu
Posty: 14
Rejestracja: 28 maja 2022, o 20:55
Miejscowość: Łódź

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: Dziki z lasu »

DVB-T2 pisze: 1 lipca 2022, o 18:47 To nie są żadne białe plamy odbiorcze i mapa nie ma żadnego związku z odbieraniem sygnału. W temacie jest nieprzydatna do niczego. Najbardziej pokazuje, że autor nie wie o co chodzi :mrgreen: Mapa braku orientacji w temacie :) To, że jest pagórek, czy dołek, nie oznacza, że nie ma w nim sygnału, bo fale radiowe rozchodzą się jednak nieco inaczej. Do ustalenia propagacji oprócz profilu terenu potrzeba informacji o mocy, zawieszeniu anteny nadawczej, kierunkowości, zawieszeniu odbiorczej, zysku odbiorczej... Wiele dodatkowych danych.
Widzę że kolega to humanista, więc cierpliwie tłumacze. Światło widzialne i fale radiowe rządzą się dokładnie takimi samymi prawami fizyki. Jedyna różnica to częstotliwość. Radioastronomowie robią fotki także w tym zakresie fal. Wyobraź sobie że wszystko zrobione jest że szkła, tym bardziej matowego im bardziej dany materiał przewodzi prąd. Gdzieś daleko wśród wieczornej szarówki (zakłóceń) świeci kilkunasto KW żarówa a ty musisz zobaczyć jej choćby rozproszone światło. Tak wygląda świat w falach radiowych dla anteny telewizyjnej i kilometr pagórka z matowego szkła - skały to dla niej taka sama przeszkoda co dla ciebie.
Zresztą na tych pagórkach stoją gęsto kilkunasto-kilkudzirsięcio metrowe klatki Faradaya" zwane budynkami o konstrukcji żelbetowej a te mają jak najbardziej wpływ na odbiór. Z takich map korzystają "łowcy stacji radiowych FM", bo przeszkody terenowe mają bardzo duży wpływ na ich odbiór i na odbicia od jonosfery przy tych częstotliwościach nie ma co liczyć. Mówimy tu o sześciokrotnie mniejszych częstotliwościach / dłuższych, bardziej przenikliwych falach niż częstotliwości DVB-T2.
*Wielkie, smoliście czarne kloce w falach radiowych.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: DVB-T2 »

Widzę, że kolega to filozof. I to niezbyt doświadczony, ani lotny, bo nie zrozumiał do czego się odnosiłem. Więc cierpliwie tłumaczę. To, że rządzą się takimi samymi prawa mi, to oczywiste. Ale różnica w częstotliwości jest ekstremalnie krytyczna dla całego opisu, bo wyobraź sobie, że nadajnika fal krótkich z Rumunii nie musisz widzieć, aby odebrać z niego sygnał. W skali mikro to ma miejsce tutaj. Nadajnika nie trzeba fizycznie widzieć, żeby go odebrać, bo sygnał podlega pewnym procesom fizycznym, odbić, rozproszenia itp. więc stąd moje głębokie rozbawienie mapą, w której autor założył konieczną fizyczną widoczność masztu. Ta teza jest po prostu nieprawdziwa. Czy konieczne są jakieś dodatkowe wyjaśnienia? :mrgreen:
I nie ma czegoś takiego, jak "częstotliwości DVB-T2". Jest zakres UHF przykładowo.

Dziki z lasu
Posty: 14
Rejestracja: 28 maja 2022, o 20:55
Miejscowość: Łódź

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: Dziki z lasu »

DVB-T2 pisze: 3 lipca 2022, o 13:20 Ale różnica w częstotliwości jest ekstremalnie krytyczna dla całego opisu, bo wyobraź sobie, że nadajnika fal krótkich z Rumunii nie musisz widzieć, aby odebrać z niego sygnał. W skali mikro to ma miejsce tutaj. Nadajnika nie trzeba fizycznie widzieć, żeby go odebrać, bo sygnał podlega pewnym procesom fizycznym, odbić, rozproszenia itp. więc stąd moje głębokie rozbawienie mapą, w której autor założył konieczną fizyczną widoczność masztu. Ta teza jest po prostu nieprawdziwa. Czy konieczne są jakieś dodatkowe wyjaśnienia? :mrgreen:
I nie ma czegoś takiego, jak "częstotliwości DVB-T2". Jest zakres UHF przykładowo.
Zgadzam się różnica w częstotliwości jest ekstremalnie krytyczna bo jonosfera jest bezczelna i jedne fale odbija i możesz słuchać Rumuńskiego radia a innych nie odbija i klops, sygnału nie ma. Zjawisko powyżej kilkudziesięciu MHz nie występuje a tu mówimy o 500-700MHz. Jak to ma niby wyglądać w skali mikro? Sygnał ma się odbijać od smogu czy jak? Skoro ciebie tą mapa tak bawi to zainstaluj antenę w piwnicy i zobacz jak tam sygnał dochodzi, skoro powierzchnia terenu nie ma znaczenia. Po co w górach poinstalowali masę nadajników doświetlających? Co do reszty to idź na forum ezoteryczne. Nadajnik DVB-T2 nie ma częstotliwości, znaczy Co? telepatia?. No i widzę tu coś w rodzaju teorii inteligentnej propagacji wraz pobieraniem energii z kosmosu. Sygnał rozproszony ginie w sygnałach tła i tyle go widzieli. Żadna antena nie pomoże. Z odbiciami jest różnie, raz pomagają raz przeszkadzają.

BTW. Jeśli myślisz że inżynieria czy jakiegokolwiek przedstawiciela nauk ścisłych obrazisz słowem filozof to się mylisz. Filozofia jako nauka o istocie świata, jest dziadkiem mojej dziedziny, fizyka ją uściśliła w języku matematyki, a ja zajmuję się praktyką. Wypaczaniem postrzegania rzeczywistości zajmują się prawnicy i politycy.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Kroki prawne przeciwko Spółce Emitel i Prezesowi UKE?

Post autor: DVB-T2 »

Próbujesz być mądry na siłę, a wychodzi ani mądrze, ani śmiesznie. Napiszę najprościej jak potrafię: nie trzeba fizycznie widzieć antenę nadawczą, żeby odebrać sygnał. Bo fizyczna widoczność nie jest jedynym kryterium i dlatego słusznie i zasadnie bzdurna mapa została wyśmiana. Ku Twojemu niesamowitemu zaskoczeniu, odebrać się może udać nawet w piwnicy, tak samo jak udaje się czasami w domu z anteny pokojowej. Pomyśl dlaczego udaje się odebrać sygnał z anteny pokojowej, znajdując się blisko nadajnika (ale przez mur go nie widząc), skoro jest przecież za murem, bo wedle Twoich zabawnych teorii przecież zasłoniło się nadajnik. Czas się douczyć fizyki. Dopóki nie odrobisz lekcji na poziomie szkoły podstawowej - bez odbioru. Wbrew twoim bzdurnym stwierdzeniom, zjawisko odbicia fali magicznie nie kończy się na jakiejś konkretnej częstotliwości, zmienia się to, od czego się odbije i w jakim stopniu. Od czego? Na pewno nie od smogu, czas ruszyć umysłem od czego, jeśli się go posiada. Jednocześnie "geniuszu" nigdzie nie twierdziłem, że to oznacza, że w absolutnie każdą dziurę sygnał wleci, ale tylko i wyłącznie, że mapa jest bzdurą. Bo jest. Oznaczenie absolutnie każdego przysłonięcia jako białej plamy to bzdura i wie to każdy zajmujący się propagacją fal radiowych. A bronienie tego - skrajne niedouczenie.

A nadajnik DVB-T2 ma częstotliwość, tylko ta częstotliwość nie nazywa się "DVB-T2", jak to nazwałeś. Przypomnij sobie, także ze szkoły, jakie są pasma częstotliwości, jakie mają nazwy (nie, nie ma pasma o nazwie "DVB-T2").

Obrażać nie próbuję, jedynie stwierdzam fakt, że rozmawiam z osobą, która nie dysponuje absolutnie żadną wiedzą techniczną, ale udaje takową. I udaje nieudolnie, więc bardzo szybko się kompromituje. A tak naprawdę to po prostu kolejny rozżalony odbiorca EC-4, co odbierał na gwoździu, a teraz dorabia teorie do zwyczajnego faktu, że do odbioru TV naziemnej wymagana jest po prostu normalna, zwykła instalacja antenowa. Tak jak było to dotychczas w calutkim kraju.
Ostatnio zmieniony 3 lipca 2022, o 18:03 przez DVB-T2, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany