Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

Post autor: EEQ »

Witam

Mam takie pytanie... Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami (Single Frequency Network)? Bo mieszkam na zachodzie Wrocławia i mam problemy z odbiorem MUX-1 i MUX-3 ze Ślęży. Finalnie odbieram sygnał z innego nadajnika, który jest zlokalizowany 3 razy dalej (Śnieżne Kotły). Czy w ogóle istnieją dekodery, które nie mają żadnych problemów z SFN-ami? :)

Pozdrawiam
EEQ

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

Post autor: VAHANARA »

Zadałeś extremalnie trudne pytanie. Ale moim zdaniem są dwa główne czynniki, które powodują, że nie ma na nie satysfakcjonujące Cię odpowiedzi, czyli - "ten".

Po pierwsze - nikt nie zna szczegółów konstrukcyjnych dekoderów czy odbiorników TV, jak też nie zna szczegółów firmwarów. Mowa o układach kompensujących i korekcyjnych, tudzież wszystkim innym, co może wpływać na mniejszą czy większą podatność na zakłócenia od SFN-ów. A bez tego nic nie wiadomo.

Po drugie - w każdym miejscu będą inne warunki odbiorcze i całkiem co innego będzie latać w powietrzu, co powoduje, że jakiekolwiek porównania 'zdalne' stają się bezprzedmiotowe.

Więc, moim zdaniem, to pytanie, skądinąd bardzo trafne z poziomu użytkownika NTC, niestety jest czysto retoryczne, podobnie do pytana: "który router wifi będzie miał 'u mnie'" lepsze zasięgi. Jedyna odpowiedź jest - "nie wiadomo".

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

Post autor: EEQ »

Zapytałem, bo nie chcę szukać w ciemno... Czyli jak? Kupować na np. Allegro i potem zwracać, jak źle działa? Aż do skutku... :)

Bo ponoć TV lepiej sobie radzą od dekoderów STB. Tylko wolałbym nie wymieniać całego TV, jak jest jeszcze dobry i nie szwankuje.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

Post autor: VAHANARA »

EEQ pisze: 14 lipca 2022, o 20:09 Czyli jak? Kupować na np. Allegro i potem zwracać, jak źle działa?,
Można i tak.

Ale, wrócę do wifi. Niektóry tak robią, kupują, stawiają, patrzą, jaki zasięg i ... następny. Czasami trafiają. Do czasu, aż im się coś na chacie nie zmieni. Ci inni dostawiają po prostu AP, repeatery, MESH czy coś innego.
EEQ pisze: 14 lipca 2022, o 20:09 Aż do skutku...
Można i do skutku, ale zdecydowanie lepiej dostosować swoją instalację antenową do istniejących warunków odbiorczych.
EEQ pisze: 14 lipca 2022, o 20:09 Bo ponoć TV lepiej sobie radzą od dekoderów STB.
Telewizory rzeczywiście bywają bardziej rozbudowane i dopracowane konstrukcyjnie, ale czy tak mają wszystkie, i na ile lepiej potrafią sobie poradzić w danej lokalizacji, to nie sądzę, żeby ci ktoś powiedział.

Znowuż kłania się przede wszystkim dopracowana instalacja antenowa. Dopracowana, nie znaczy, że droga. Choć czasy odbioru na czymkolwiek w wielu miejsca już bezpowrotnie minęły, jak się wydaje...

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

Post autor: EEQ »

Monter twierdzi, że z jego strony zrobił wszystko, co się dało. Radzi zmienić dekoder, przewody lub rozdzielacz sygnału. Tylko że problematyczne MUX-y mają jakość i siłę sygnału 100/100% (na tunerze) oraz są w normie (na mierniku), więc nie tu chyba problem... Musi chodzić o SFN-y... Bo programy z gorszą siłą sygnału (60%) i jakością (80%) działają bez przycinki.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

Post autor: DanielK »

Spróbuj AX Lion NS albo Fte Max T220 HD. Oba powinny działać lepiej niż WIWA i Sony.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

Post autor: Dobrycel »

Ja mam Deko TV PRO i nie narzekam. Mam SFN i idzie :)

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

Post autor: VAHANARA »

EEQ pisze: 14 lipca 2022, o 20:54 Monter twierdzi, że z jego strony zrobił wszystko, co się dało
Może więcej nie umiał.
EEQ pisze: 14 lipca 2022, o 20:54 Tylko że problematyczne MUX-y mają jakość i siłę sygnału 100/100% (na tunerze) oraz są w normie (na mierniku), więc nie tu chyba problem... Musi chodzić o SFN-y... Bo programy z gorszą siłą sygnału (60%) i jakością (80%) działają bez przycinki.
Możliwe.
A co pokaztywał miernik na GI? Bo tto weryfikije problemy z SFN - albo są echa i to może być problem SFN, albo ich nie ma i trzeba szukać dalej.
Dobrycel pisze: 14 lipca 2022, o 21:48 Ja mam Deko TV PRO i nie narzekam. Mam SFN i idzie
A ja mam u siebie w Warszawie Wiwy pracujące z instalacjami tylu "pożal się Boże i zero problemów z czymkoleiek, włącznie z SFN-ami i LTE.
I czego to dowodzi, poza tym, że można zrobić odbiór na antenie na parterze, zamocowaną skośnie w pionie na kraciie ? Niczego.

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

Post autor: EEQ »

VAHANARA pisze: 14 lipca 2022, o 22:24 A co pokaztywał miernik na GI? Bo tto weryfikije problemy z SFN - albo są echa i to może być problem SFN, albo ich nie ma i trzeba szukać dalej.
Generalnie monter sprawdzał jakość sygnału i jego siłę. Na mierniku pokazywała się zielona uśmiechnięta minka, że jest ok. Jak wspomniałem mu o SFN-ach, to nie kontynuował tematu... Powiedział, że problemem może być tuner lub instalacja w domu.

PS Generalnie odbiera mi te dwa MUX-y z innego nadajnika i to bez najmniejszych problemów (jakość 100%, siła 80-90%). Więc tragedii nie ma. Boję się tylko, żeby nie było problemów w przyszłości, gdy być może dodadzą więcej "paczek programów". ;)

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

Post autor: VAHANARA »

EEQ pisze: 15 lipca 2022, o 17:52 Generalnie monter sprawdzał jakość sygnału i jego siłę. Na mierniku pokazywała się zielona uśmiechnięta minka, że jest ok.
Przy SFN-ach miernik z uśmiechniętą buźką, jeśli nie ma analizy GI, to zabawka.

Problemy SFN-ów mogą być przeróżne, ale zawsze są zależne od lokalizacji, anteny i innych wrażliwych elementach instalacji antenowej oraz odbiorników. Największy kłopot jest chyba wtedy, kiedy zakłócania są przypadkowe lub sporadyczne. Ale po to właśnie jest miernik ze wskazaniami ech, aby szybko zorientować, co może być na rzeczy - SFN-y czy coś innego.

Takie życie, że dużo wody dopłynie do Bałtyku, kiedy to instalatorzy będą mieli powszechnie mierniki z analizatorem GI, bo to nie jest jeszcze standardem.
EEQ pisze: 15 lipca 2022, o 17:52 Powiedział, że problemem może być tuner lub instalacja w domu.
Skoro miał miernik, to czemu Ci nie zdiagnozował od razu, w czym może być rzecz, albo w którym kierunku masz szukać przyczyn? To takie retoryczne pytanie.
EEQ pisze: 15 lipca 2022, o 17:52 PS Generalnie odbiera mi te dwa MUX-y z innego nadajnika i to bez najmniejszych problemów (jakość 100%, siła 80-90%). Więc tragedii nie ma.
To też wskazuje mi na problem SFN-a.
EEQ pisze: 15 lipca 2022, o 17:52 Boję się tylko, żeby nie było problemów w przyszłości, gdy być może dodadzą więcej "paczek programów".
Przy SFN-ach przez lata mogą się zmieniać różne rzeczy - zmiany synchronizacji i innych parametrów nadawanych sygnałów, zmiany środowiskowe, zmiany w muxach i co tam można sobie tylko wymyślać jeszcze.

Dlatego, czasy jednej instalacji na lata się skończyły - przy tak wyśrubowanych modulacjach i SFN-ach trzeba mieć świadomość, że trzeba będzie na bieżąco poprawiać czy modyfikować instalację antenową w takt zmian, jeśli odbiory się by się pogarszały.

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: Które dekodery radzą sobie najlepiej z SFN-ami?

Post autor: EEQ »

Na szczęście monter dał mi trzy lata gwarancji na instalację, więc mogę w przyszłości zgłaszać problemy. :)

Zablokowany